Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), aşina olduğumuz ve hatırlaması kolay web adreslerini, bilgisayarların anladığı “gerçek” sayısal IP adreslerine çevirmek için kullanılır: örneğin, proprivacy.com etki alanı adını 104.20.10.58 IP (v4) adresi.

Bu DNS çeviri işlemi genellikle İSS'niz tarafından gerçekleştirilir, ancak bir VPN kullanırken, tüm DNS isteklerinin VPN sağlayıcınız tarafından işlenmesi için şifreli VPN tüneliniz aracılığıyla gönderilmesi gerekir.

DNS ayarlarınızı değiştirmek isteyebileceğiniz veya gereksinim duyabileceğiniz çeşitli nedenler vardır (yani, DNS isteklerini işlemek için İşletim Sisteminiz tarafından kullanılan varsayılan DNS sunucusunu değiştirin). Bunlar:

 • ISS'nizin DNS isteklerini yerine getirmesini engelleyerek gizliliği artırmak için. Bu, bir VPN kullanırken bile olabilir (DNS sızıntısı olarak bilinir). DNS ayarlarınızı üçüncü taraf bir sağlayıcıya değiştirmek bu nedenle iyi bir güvenlik önlemidir.
 • SmartDNS hizmetini kullanmak için
 • İnternet bağlantısı sorunlarını gidermek için - VPN ile ilgili olarak, bir VPN bağlantısı bir nedenden dolayı aniden düştüğünde, DNS ayarlarının VPN sağlayıcının DNS sunucusunu göstermesi yaygındır. İnternete yeniden bağlanmak için (VPN'nin yeniden bağlanması dahil!) DNS ayarlarını bazen üçüncü taraf bir sunucu kullanarak değiştirmek gerekebilir).
 • Sansürden kaçınmak için - DNS ayarlarının değiştirilmesi ISS'lerin DNS sansüründen / DNS zehirlenmesinden kaçınmada etkili olabilir.

Neyse ki, DNS ayarlarınızı değiştirmek oldukça kolay…

DNS ayarlarınızı yedekleyin

DNS ayarlarınızı değiştirmeden önce, mevcut ayarlarınızı not etmek ve güvenli bir yerde saklamak bir fikir olabilir, böylece ihtiyacınız olduğunda kolayca sıfırlayabilirsiniz. Aslında bunu yapmanız gerekebilmesinin bir sebebini düşünemiyorum, ama yine de muhtemelen mantıklı bir önlem.


Hangi ayarları kullanmalıyım?

DNS ayarlarınızı özel bir şeye değiştiriyorsanız, istediğiniz ayarları zaten bilmeniz gerekir (örneğin, bir SmartDNS sağlayıcısı, hizmetini kapatmak için ihtiyacınız olan ayarları size söyleyecektir).

DNS ayarlarını daha genel bir nedenden dolayı değiştiriyorsanız, Google Genel DNS, Open DNS veya Comodo Secure DNS tarafından çalıştırılanlar gibi genel bir DNS sunucusu kullanabilirsiniz. Özellikle Google DNS, ayarlarını (DNS sunucu adresleri) hatırlaması çok kolay olduğundan (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) hızlı ve kirli çözümler için yararlı olabilir..

Ancak Google, Google'dır. Ve sizi reklamlarla hedeflemek için internette neler yaptığınızı takip etmek için DNS isteklerinizi gözetleyecek.

türkiye dns

İstanbul'da grafiti, hükümetin Twitter ve YouTube'daki 2014 baskısı sırasında Google Public DNS'in sansür karşıtı bir taktik olarak kullanılmasını teşvik ediyor

Eğer gizlilikle hiç ilgileniyorsanız, Google ve yukarıda listelenen diğer ABD merkezli ticari sağlayıcılar için çok daha iyi bir seçenek OpenNIC'dir. Bu, kar amacı gütmeyen, merkezi olmayan, açık, sansürsüz ve demokratik bir DNS sağlayıcısıdır. Hükümetlerden ve şirketlerden gücü geri almak için tasarlanan OpenNIC, gönüllüler tarafından yönetilir ve tüm dünyada bulunan DNS sunucuları ile tamamen filtrelenmemiş bir DNS çözümleme hizmeti sunar.

OpenNIC hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya bakın.

OpenNIC

Bu yazıda OpenNIC tarafından sağlanan örnek DNS ayarlarını kullanacağız. Web sitesini ziyaret ederken bir VPN'e bağlı olduğum için, önerilen ayarlar VPN sunucumun gizlilik gündemime uygun IP adresini temel alıyor

pencereler

 1. Başlat'a sağ tıklayın -> Denetim Masası (Windows 7 ve önceki sürümlerde Başlat yerine sol tıklayın).
  DNS Windows 1
 2. “Ağ ve Paylaşım” a gidin (veya Kategori modundaysa “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüleyin”).
  DNS Windows 2
 3. "Adaptör ayarlarını değiştir" i tıklayın.
  DNS Windows 3
 4. İnternet bağlantınıza sağ tıklayın -> Özellikleri.
  DNS Windows 4
 5. “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” üzerine tıklayın (vurgulayın), ardından “Özellikler” i seçin.
  DNS Windows 6
 6. “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” radyo düğmesinin işaretli olduğundan emin olun ve yeni DNS ayarlarınızı “Tercih edilen DNS sunucusu” alanına girin (devam edip “Alternatif DNS sunucusu” alanını da doldurabilirsiniz, ancak bu sadece bir yedek sunucu adresi, bu yüzden kesinlikle gerekli değildir). “Tamam” ı tıklayın.
  DNS Windows 7
  Burada OpenNIC tarafından sağlanan Hollanda sunucu adreslerini kullanıyorum
 7. (İsteğe bağlı) IPv6'yı devre dışı bırak

  IPv6 alan çözünürlüğünü devre dışı bırakarak IPv6 sızıntılarını önlemek için şimdi iyi bir zaman olabilir (bu konu hakkında tam bir tartışma için lütfen buraya bakın). “[İnternet bağlantısı] Özellikleri” ekranında (bkz. Adım 5), “İnternet Protokolü Sürüm 6 (TCP / IPv6)” nin yanındaki kutunun işaretini kaldırın, ardından “Tamam” a basın.

  Windows kullanıcıları ayrıca bu makalenin sonraki bölümlerinde açıklanan DNS Jumper uygulamasını da denetlemek isteyebilir.

  DNS Windows 5

Mac os işletim sistemi

 1. “Sistem Tercihleri” ni açın.
  DNS OSX 1
 2. "Ağ" ı tıklayın.
  DNS OSX 2
 3. İnternet bağlantınızı seçin, ardından “Gelişmiş” seçeneğini tıklayın.
  DNS OSX 3
 4. DNS sekmesine geçin ve mevcut sunucuları kaldırmak için - sembolünü ve yeni sunucular eklemek için + sembolünü kullanın. OSX, bu listenin yukarıdan aşağısına sunucuları tercih edecektir. İşiniz bittiğinde "Tamam" ı tıklayın.
  DNS OSX 4
 5. (İsteğe bağlı) IPv6'yı devre dışı bırak
  IPv6 alan çözünürlüğünü devre dışı bırakarak IPv6 sızıntılarını önlemek için şimdi iyi bir zaman olabilir (bu konu hakkında tam bir tartışma için lütfen buraya bakın). Bunu yapmak için TCP / IP sekmesine geçin ve “iPv6'yı yapılandır” açılır menüsünden “Yalnızca yerel bağlantı” seçeneğini seçin.
  DNS OSX 5

Linux (Ubuntu)

 1. Sistem Ayarlarına Git -> Ağ.
  DNS Ubuntu 1
 2. İnternet bağlantınızı seçin, ardından “Seçenekler…” i tıklayın
  DNS Ubuntu 2
 3. “IPv4 Ayarları” na geçin" sekmesi. “Yöntem:” i “Yalnızca otomatik (DCHP) adresler” olarak değiştirin, ardından yeni DNS sunucu adresinizi virgülle ayırarak “Ek DNS Sunucuları:” alanına ekleyin. “Kaydet” e basın. Yeni DNS ayarları geçerli olmadan önce bağlantıyı kesip ağınıza yeniden bağlanmanız ve tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.
  DNS Ubuntu 3
 4. İsteğe bağlı) IPv6'yı devre dışı bırak
  IPv6 alan çözünürlüğünü devre dışı bırakarak IPv6 sızıntılarını önlemek için iyi bir zaman olabilir. Bunu yapmak için "IPv6 Ayarları sekmesi ve değiştirme "Yöntem:" için "Yalnızca bağlantı yerel".
  DNS Ubuntu 4

iOS (iPhone'lar ve iPad'ler)

İOS'ta belirli WiFi ağlarının (ev ağınız gibi) DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz, ancak bağlandığınız her ağ için bu ayarın yapılması gerekir. Bildiğim kadarıyla, mobil ağlar için DNS ayarlarını değiştirmek mümkün değil.

 1. Ayarlar uygulamasını açın -> Kablosuz internet.
  DNS iOS 1
 2. WiFi bağlantınızın yanındaki Bilgi (“i”) düğmesine dokunun.
  DNS iOS 2
 3. “DHCP” sekmesinin seçildiğinden emin olun, ardından “DNS” seçeneğine gidin ve sağdaki sayılara dokunun. Klavye göründüğünde yeni DNS ayarlarınızı girin. İşiniz bittiğinde “Geri” düğmesine basın. Yeni DNS ayarlarının geçerli olması için yeniden başlatma gerekebileceğini unutmayın.
  DNS iOS 3

Android

Köklendirilmemiş Android cihazlarda, belirli WiFi ağlarının (ev ağınız gibi) DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz, ancak bağlandığınız her ağ için bu ayarın yapılması gerekir. Mobil (3G ve 4G) ağlar için DNS ayarlarını değiştirmenin bir yolu yoktur.

Köklü cihazların kullanıcıları, DNS ayarlarını hem WiFi hem de mobil ağlarda DNS ayarlarını dinamik olarak değiştirebilen DNSet Pro (Google Herkese Açık DNS sunucularıyla sınırlı ücretsiz bir sürüm de mevcuttur) gibi bir dizi uygulama indirebilir..

Bazı "köksüz" DNS değiştirici uygulamalarının da bulunduğunu unutmayın. Bunlar, cihazınızda yerel bir VPN oluşturarak çalışır (harici bir VPN değil) ve DNS tabanlı sansürden kaçınmak için yararlı olabilir, ancak normal bir VPN ile çakışacaktır..

Köklendirilmemiş cihazlarda WiFi ağları için DNS ayarlarını değiştirme talimatları aşağıda verilmektedir. Android cihazların işletim sisteminin birçok farklı sürümünü çalıştırdığını ve birçoğunun çok kaplandığını unutmayın. Bu nedenle, ayrıntılar cihazınızda biraz farklı olabilir.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Kablosuz'a dokunun.
  DNS Android 1
 2. Etkin ağa uzun basın, ardından Ağ yapılandırmasını değiştir'e dokunun -> Gelişmiş ayarları göster.
  DNS Android 2
 3. “IP ayarları” görünceye kadar aşağı kaydırın, ardından açılır menüden bunu “Statik” olarak değiştirin. Biraz daha aşağı kaydırırsanız, şimdi “DNS 1” ve “DNS 2” alanlarını görmelisiniz - yeni DNS ayarlarınızı buraya girin, ardından “Kaydet” e dokunun.
  DNS Android 3

Yönlendiriciler (DD-WRT)

Web arayüzünü kullanarak herhangi bir yönlendiricinin DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu genellikle oldukça sezgiseldir, bu nedenle örneğin amaçlar için, bir DD-WRT yönlendiricinin DNS ayarlarının nasıl değiştirileceğini göstereceğim.

 1. Web tarayıcınıza, yönetici sayfasına erişmek için yönlendiricinizin IP adresini yazın>
  Netgear, D-Link ve DD-WRT ile yanıp sönen yönlendiricilerin çoğu genellikle 192.168.0.1 varsayılan yönlendirici IP adresine sahiptir. Belkin yönlendiriciler genellikle varsayılan yönlendirici adresine 192.168.2.1 sahiptir. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, yönlendiricinizin IP adresini nasıl bulacağınız hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya bakın.
  Kurulumun yapıldığından emin olun -> Temel Kurulum sekmesi seçildi.
  DNS DD-WRT 1
 2. Ağ Kurulumu'na gidin -> Ağ Adresi Sunucusu Ayarları (DCHP) seçeneğini seçin ve Statik DNS 1 ve Statik DNS 2 alanlarına yeni DNS ayarlarınızı girin. Statik DNS 3 alanına istediğiniz başka bir DNS adresini girebilir, 0.0.0.0 (ISS DNS'nize geri dönüş) veya 10.0.0.0 (başka bir sunucu kullanmak istemiyorsanız kullanılamayan bir IP).
  DNS DD-WRT 2

Diğer cihazlar

Akıllı TV'ler, oyun konsolları, gerçek zamanlı aktarım aygıtları ve IoT gizmosları dahil olmak üzere hemen hemen tüm internet özellikli aygıtların DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu kılavuzun “eksiksiz” olması amaçlansa da, burada ele alınacak çok fazla cihaz olduğunu söylemenin adil olduğunu düşünüyorum..

apandis

DNSCrypt

HTTP trafiğine SSL nedir (şifrelenmiş HTTPS trafiğine dönüştürülür), DNSCrypt DNS trafiğidir. Ne yazık ki, DNS güvenlik göz önünde bulundurularak inşa edilmemiştir ve en önemlileri DNS sahteciliği (veya DNS önbellek zehirlenmesi) olarak bilinen “ortadaki adam” saldırısı olan bir dizi saldırıya açıktır. saldırgan bir DNS isteğini durdurur ve yönlendirir.

Bu, örneğin, bir bankacılık hizmetine ilişkin meşru bir talebi, şüpheli olmayan kurbanlar için hesap ayrıntılarını ve şifreleri toplamak üzere tasarlanmış bir "parodi" web sitesine yönlendirmek için kullanılabilir. Açık kaynak DNSCrypt protokolü, DNS isteklerinizi şifreleyerek ve cihazınız ile DNS sunucusu arasındaki iletişimleri doğrulayarak bu sorunu çözer.

DNSCrypt çoğu platform için kullanılabilir (mobil cihazların rootlanması / jailbreak yapılması gerekir), ancak seçtiğiniz DNS sunucusundan destek gerektirir.

DNSCrypt

Tüm DNS isteklerinin şifrelenmiş VPN tüneli üzerinden doğrudan VPN sağlayıcınızın DNS sunucularına gönderilmesi gerektiğinden, VPN kullanılıyorsa DNSCrypt'in gerekli olmadığını unutmayın..

DNS Atlama Teli (Windows)

DNS ayarlarını düzenli olarak değiştirmek acı verici bir şey olabilir (özellikle Windows'ta). Neyse ki, bunun için bir uygulama var! DNS Jumper, DNS ayarlarınızı değiştirmeyi sağlayan hafif bir yardımcı programdır (kurulum gerektirmez).

DNS Atlama Teli

Kapsamlı bir DNS sağlayıcıları listesinden seçim yapabilir veya özel sunucular belirtebilirsiniz

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me