İnternetin göbeği - Darknet veya Blacknet olarak bilinir - internetin geleneksel arama motorları tarafından listelenmeyen bir parçasıdır. Karanlık web'e anonim olarak erişebilirsiniz. İnsanlar bu nedenle, yakalanma ihtimali nispeten düşük olan cezai eylemlerde bulunmakta özgürdürler. Sonuç olarak, Darknet yasadışı uyuşturucu ve hizmetlerin - ve daha da kötüsü - bulunabileceği bir yer.Darknet


Darknet nasıl çalışır?

Karanlık Web Siteleri karanlık ağlarda bulunabilir: yalnızca Tor gibi belirli yazılımlarla erişebileceğiniz bindirme ağları. Aslında, Darknet Deepweb'in sadece küçük bir kısmıdır - arama motorları tarafından dizine eklenmemiş çok daha büyük ve çoğunlukla zararsız bir internet içeriği gövdesi.

Aynı insanlar, Tor tarafından sağlanan anonimlikten yararlanmak için Deepweb'e erişir. Soğan yönlendiricisi olarak da bilinen Tor, gerçek konumunuzu anonimlik ve gizlilik sağlayacak şekilde gizlemenizi sağlar. Tor'a bağlanır bağlanmaz, web verileriniz bir dizi “çıkış düğümü” üzerinden otomatik olarak tünellenir (dünyadaki rastgele bilgisayarlar).

dik ve kayalık tepe

Tor'un çalışma şekli, bir internet kullanıcısının kim veya nerede olduğunu söylemeyi neredeyse imkansız hale getirir. Tor tarafından sağlanan şifreleme, verileri meraklı gözlerden de korur. Bu, Tor'u tehlikeli siyasi rejimlerde yaşayan insanlar, gazeteciler veya gizlilik gerektiren diğer savunmasız gruplar için yararlı kılar.

Bununla birlikte, meşru kullanımlarına rağmen, Tor gibi yazılımların sağladığı anonimlik, Darknet'in suçun gelişmesi için mükemmel bir ortam yarattığı anlamına gelir. Bu nedenle, Darknet kalbin zayıflığı için bir yer değil.

Aslında, tüm insanları Dark Web'e erişmeye karar verirlerse dikkatli olmaya teşvik ediyoruz. Küfürlü, rahatsız edici, suçlu ve sade bir kötü içerikle karşılaşabilirsiniz.

İpek Yolu ve Halefleri

Karanlık Ağ'ın belki de en ünlü kısmı İpek Yolu'dur. İpek Yolu orijinal Deepweb pazarıydı - suçlular için eBay'e eşdeğer. İpek Yolu'nda insanlar uyuşturucu, silah, kötü amaçlı yazılım ve yasadışı hizmetler (bir hitman kiralamak gibi) gibi yasadışı ürünler alıp satıyorlardı.Bitcoin

Yerleşim, Ross Ulbricht takma adı “Dread Pirate Roberts” tarafından oluşturuldu. Ulbricht İpek Yolu'ndan zengin oldu. Yüksekliğinde, Bitcoin komisyonlarında günde yaklaşık 20.000 dolar kazanıyordu. 2015 yılında FBI tarafından yakalandığında yaklaşık 4 milyon dolarlık bir servet biriktirdiğine inanılıyor..

alphabay

Devam Eden Sorun

Silk Road’un nihai başarısızlığına ve Ulbricht’in hapsedilmesine rağmen, Dark Web bir suç pazar yeri olmaya devam ediyor. Kısa süre önce, başka iki ünlü pazar yeri - Alphabay ve Hansa - kapatıldı.

Ancak yetkililerin bu yasadışı pazarları yıkma girişimleri büyük ölçüde boşuna. Başkalarının kaybının yarattığı boşluğu doldurmak için daha fazla site hızla açılır ve tüketiciler ve satıcılar sadece başka yere taşınır ve yasadışı mallarını başka bir yere satan bir dükkan kurar.

Şu anda Dream Market, Silk Road 3, Crypto Market ve Rampa besin zincirinin en üstünde yer alıyor. Ancak, gördüğünüz gibi, bu tür yasadışı Darknet dükkanlarının tam anlamıyla düzinelerce var. Yasadışı altyapı, merkezi olmayan kripto para birimleri (ve blockchain teknolojisi) kullanılarak etkinleştirilir.

Bu para birimlerinden en ünlüsü olan Bitcoin, tüketiciler tarafından Deepweb alımlarını ödemek için sıklıkla kullanılır. Bu, gerçek adlarını, bankalarını, kredi kartlarını veya PayPal'ı kullanmak zorunda kalmadan alışveriş yapmalarını sağlar.

Darknet'in Geleceği

Darknet gizemli ve ilgili bir yer. Polis için bu bir beladır. Ancak, kripto para birimlerinin kalmak için burada olduğu anlaşılıyor. Dahası, Derin Web'in gerçekte var olma şekli, gerçekten kapatılamayacağı anlamına gelir.

Yasadışı pazar geliştiricileri için Ulbricht’in örneği (kendi önemli güvenlik protokollerini takip etmediği için yakalandı) azami özen gösterilmesini sağlamak için sürekli bir hatırlatmadır. Bu, slip-up'ların daha az olası olduğu anlamına gelir, bu da Deep Web'i kullanan suçluları yakalamak daha zor hale getirir.karanlık ağın geleceği

Europol, FBI ve diğer çeşitli istihbarat teşkilatları, Tor ve Darknet'in sağladığı anonimliğe rağmen, yeterince sıkı çalışma ile yasadışı pazarları kapatmanın ve elebaşlarını hapse göndermenin mümkün olduğunu kanıtladı..

Yetkili makamlar genellikle suçluları sabırlı ve bu elebaşlarının hata yapmasını bekleyerek yakalarlar. Ancak, bir noktada suçlular FIAT para birimleri için Bitcoin'lerini paraya çevirmek zorundadır. İşte bu noktada yetkililer önemli bir ipucu alabilir.

Tor söz konusu olduğunda, şimdilik teknoloji güvenlidir. Ancak, NSA ve GCHQ gibi bir gün devlet istihbarat teşkilatlarının sistemi açmanın bir yolunu bulmaları mümkündür.

Eğer bu olsaydı, pek çok insan şüphesiz ciddi belaya girerdi. Ancak, internetin listelenmemiş kısmı (Deep Web) hala orada olacaktı ve Tor'un daha yeni bir versiyonunun ortaya çıkması muhtemelen sadece bir zaman meselesi olurdu..

FBI Direktörü Andrew Mccabe, ara sıra Darknet pazarının kapanmasına rağmen yasadışı ticaretin devam edeceğini kabul etme eğilimindedir:

“Eleştirmenlerimiz, bir sitenin başka bir sitenin ortaya çıktığını kapattığımızı söyleyecek. Ve haklı olabilirler. Ama bu cezai çalışmanın doğasıdır. Asla ortadan kalkmaz, sürekli olarak devam etmeniz gerekir ve araç kutunuzdaki her aracı kullanmanız gerekir. ”

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: J0hnTV / Shutterstock.com

Fotoğraf: Adrian Today / Shutterstock.com, Shutter_M / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me