Bu makalede Chromebook'unuza nasıl VPN yükleneceği anlatılmaktadır. Chromebook'unuzda neden VPN kullanmak istediğiniz ve hangi Chromebook VPN'yi seçmeniz gerektiği konusunda tam bir tartışma için lütfen 5 En İyi Chromebook VPN Hizmeti'ne bakın..


Bu makalede tartışıldığı gibi, Chromebook'ta VPN çalıştırmanın üç yolu vardır

  1. Chrome OS'de yerleşik L2TP / IPsec istemcisini kullanın.
  2. Bir Chrome tarayıcı eklentisi kullanın.
  3. Bir Android uygulaması kullanın (bu özelliği destekleyen Chromebook'larda).

Android uygulamaları kullanıyorsanız yalnızca bir L2TP / IPsec bağlantısı Chromebook'unuzun tamamını korur. Bir Chrome tarayıcı eklentisi Android uygulamalarını değil normal Chromebook etkinliğinizi korurken Android VPN yalnızca diğer Android uygulamalarını korur.

Bu talimatlar, zaten bir VPN hizmetine kaydolduğunuzu varsayar..

Chromebook için OpenVPN hakkında bir not

Teorik olarak, Chrome OS OpenVPN protokolünü destekler, ancak normal OpenVPN sertifikalarını hiçbir zaman düzgün bir şekilde içe aktaramamıştır. Kendi VPN sunucunuzu çalıştırıyorsanız, onu ve Chromebook'unuzu OpenVPN üzerinden bağlanacak şekilde yapılandırmak mümkündür, ancak bu bu kılavuzun kapsamı dışındadır.

L2TP / IPsec (ve PPTP) kullanma

Dahili L2TP / IPsec VPN istemcisi Chromebook'larda VPN çalıştırmanın “standart” yoludur. Bu nedenle, çoğu VPN'nin bu protokolü desteklemesi yararlıdır!

L2TP / IPsec ayarlarının platformlar arasında aynı olduğunu unutmayın, bu nedenle bir VPN Chromebook'ları açıkça desteklemese bile Chromebook'unuzda bir VPN çalıştırmak için başka herhangi bir platform için sağlanan L2TP / IPsec ayarlarını kullanabilirsiniz.

PPPT artık Chrome OS tarafından desteklenmiyor. PPTP güvenli bir VPN protokolü olmadığından, yine de Chromebook'ta bir PPTP VPN kullanmanın çok az nedeni var! Eski bir Chromebook'unuz varsa ve gerçekten PPTP kullanmanız gerekiyorsa, bununla ilgili talimatlar aşağıdakilerle neredeyse aynıdır..

1. Chromebook'unuzda oturum açın.

2. Ekranın altındaki ağ resmini tıklayın (resminizin yanında).

3. Ayarlar'ı seçin.

Chromebook L2Tp 0

4. Ağ'ı seçin -> Bağlantı ekle -> Özel ağ ekle.

Chromebook Kurulumu 2

5. VPN hizmetiniz tarafından sağlanan ayrıntıları doldurun (belirtildiği gibi, bunların Chrome OS'ye özel olması gerekmez, böylece yalnızca diğer platformlar için sağlanan genel olanları kullanabilirsiniz).

Bağlan'a tıklayın. Ta-da!Chromebook L2Tp 2

VPN durumunu görüntülemek ve bağlanmak / bağlantıyı kesmek için Ayarlar'a gidin -> Ağ -> VPN.

Chromebook Kurulumu 1

Android VPN Uygulaması Kullanma

Android VPN uygulamaları sadece diğer Android uygulamalarını koru Chromebook'unuzda - Chrome tarayıcıda değil.

Bunları kullanmak için Google Play Store ve Android uygulamalarını destekleyen bir Chromebook'a sahip olmanız gerekir. Bu genellikle Chrome OS sürüm 53 veya daha yenisine sahip olmak anlamına gelir. Chromebook'unuz Google Play Store'u çalıştırabilir ancak henüz yüklenmediyse, yüklemek için lütfen bu talimatları izleyin.

Ardından Play Store'u açın ve diğer tüm uygulamalar gibi özel bir VPN uygulaması indirip yükleyin. Birçok Android VPN uygulaması kısa bir ücretsiz deneme sürümü sunsa da, VPN hizmetine kaydolduğunuzda oluşturulan kimlik bilgilerini kullanarak neredeyse kesinlikle oturum açmanız istenecektir..

Alternatif olarak, Android için OpenVPN veya OpenVPN Connect kullanarak OpenVPN'i manuel olarak kurabilirsiniz. Android için OpenVPN kurulumu için tam talimatlar, Android'i bir VPN Nasıl Yükler bölümünde bulabilirsiniz, ayrıca uygulamayı bir öldürme anahtarı olarak çalışacak şekilde yapılandırmaya yönelik talimatlar da vardır..

Android uygulamalarını Chromebook'lara bu özelliği resmi olarak desteklemeyen (veya tam olarak desteklemeyen) almak için çeşitli çözümler vardır, ancak bu makalenin kapsamı dışındadır.

Bir Chrome Tarayıcı Uzantısı Kullanma

Chrome OS ile tarayıcı işletim sistemidir, bu nedenle Chrome tarayıcı VPN eklentileri gerçek VPN istemcileri gibi davranabilir.

Yani, Chrome OS'un daha yeni sürümlerinin Android uygulamalarını desteklemesi gerçeği dışında. Bunlar kendi ayrı Android alt sistemlerinde çalışır ve bir Chrome VPN tarayıcı eklentisinden faydalanmaz.

Bu tür tarayıcı eklentilerinin çoğu HTTPS kullanarak bağlantıyı güvenli bir şekilde şifreler. Bununla birlikte, VPN sağlayıcınız için durumun böyle olup olmadığını kontrol etmeye değer, ancak bazılarının hiç şifrelemesi yoktur. Bunlar konumunuzu taklit etmek için yararlı olabilir, ancak güvenlik veya gizlilik avantajı sağlamaz.

1. Chrome Web Mağazası'nı açın. Uzantılar düğmesinin seçili olduğundan emin olun ve istediğiniz VPN eklentisini arayın. Alternatif olarak, VPN sağlayıcınız muhtemelen Chrome uzantısı indirme sayfasına doğrudan bir bağlantı sağlayacaktır..

Chrome Uzantısı 1

2. Uzantıya ayrıntılı bir açıklama getirmek için Chrome'a ​​Ekle'yi veya bulanıklaştırmayı tıklayın. Ardından Chrome'a ​​Ekle'yi tıklayın -> Uzantı eklemek.

Chrome Uzantısı

3. Chrome görev çubuğunda bir uzantı simgesi görünecektir. VPN eklentisini açmak için üzerine tıklayın.

Krom Uzantı 3 1 E1512652754512

Bir Chrome uzantısının yalnızca Chrome tarayıcınızın içindekileri koruyacağını unutmayın. Android uygulamalarını korumaz.

Chromebook'unuzu bir VPN Yönlendirici ile Kullanma

Chromebook'unuza bir VPN yüklemek yerine yönlendiricinize yükleyebilirsiniz (sahip olduğunuz yönlendiriciye bağlı olarak). Birçok modern yönlendiricide, genellikle yönlendiricinin yönetici sayfası üzerinden yapılandırabileceğiniz bir VPN istemcisi bulunur.

Yönlendiricileri, bir VPN istemcisi içeren DD-WRT ve Tomato gibi üçüncü taraf ürün yazılımı ile de flashlaştırabilirsiniz. Gerçekten de, bazı sağlayıcılar hizmetleri için önceden yapılandırılmış önceden flash edilmiş yönlendiriciler sunar.

Bunun artıları ve eksileri hakkında tam bir tartışma için lütfen En İyi Beş VPN Yönlendiricisi'ne bakın. Ayrıca DD-WRT yönlendiricilerinde OpenVPN kurulumu için bir kılavuzumuz var.

Sonuç

Hemen hemen tüm VPN hizmetleri, Chromebook'unuzda bir VPN kullanmayı çok kolaylaştıran L2TP / IPsec'i destekler. Chromebook'unuzda çalışan Android uygulamalarını da korumanız gerekmiyorsa bir Chrome tarayıcı eklentisi kullanmak muhtemelen daha da kolaydır.

Fotoğraf kredisi: Konstantin Savusia / Shutterstock.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me