Kaçınılmaz olarak, bitcoin değerindeki artış yepyeni bir siber suç endüstrisini doğurdu. Çevrimiçi suçlular, Bitcoin'lerini kaybetmelerine neden olmak için saf İnternet kullanıcılarını hedefliyor.Bitcoin Güvenliği Küçük


Bu makalede, Bitcoin işlemleri ile uğraşırken tahılı samandan ayırmanıza yardımcı olacak en popüler kripto para birimi ile ilgili dolandırıcılıklar listelenir.

Sahte Bitcoin Değişimleri

Bitcoins'i düşük bir fiyata satmayı vaat eden bir reklamla karşılaştığınızda, sizi sahte bir kripto para birimi değişim web sitesine çekmeye çalışıyor olabileceğini unutmayın. Herhangi bir değişim hizmetini ziyaret ettiğinizde bakılması gereken birincil şey, HTTPS'yi kullanıp kullanmadığıdır. Web adresi HTTPS ile başlıyorsa, web tarayıcınızın ve hizmetin tüm etkileşimlerinin şifreli ve oldukça güvenli olduğunu gösterir. HTTP olması durumunda, bu tür exchange'i kullanmak tehlikelidir.Sahte Bitcoin Değişimleri

Bir sahte hizmetin başka bir işareti de PayPal - BTC değişim sahtekarlığıdır. Bu tür web siteleri, PayPal e-postanızı ve harcamayı planladığınız toplam parayı yazmanız için bir web formu sunar. Bundan sonra, işlemi onaylamak için bir QR kodu görünür. Ancak, Bitcoin'lerinizi almak yerine, PayPal hesabınızı çaldırmanız yeterlidir.

Rogue Bitcoin Cüzdanları

Sahte bir Bitcoin cüzdanını tanımak biraz daha zordur, çünkü herhangi bir cüzdanın birincil amacı BTC'yi ticaret yapmak yerine depolamaktır. Bu nedenle, bu tür sahtecilik genellikle hemen parasal kazanımlara yönelik değildir. Aslında, çoğu zaman hassas verileri çalabilecek kötü amaçlı yazılım yüklemeye sizi kandırmaya çalışırlar..Rogue Bitcoin Cüzdanları

Sahte cüzdanları tanımlamak için şüpheli işaretlere dikkat edin. Güvendiğiniz kişilere hizmeti daha önce kullanıp kullanmadıklarını sorun. Çevrimiçi yorumları ve puanları kontrol edin.

Bitcoin cüzdanı indirmek için bir uygulama ise, riskli kod için inceleyin. VirusTotal gibi siteler, aynı anda iki düzine anti-virüs kullanarak bilinen yazılım bulaşmalarına karşı yazılım ikili dosyalarını tarayabilir.

E-dolandırıcılık

Kimlik avı muhtemelen çevrimiçi dünyada en yaygın aldatmaca olduğunu. Amacı, Bitcoin ile ilgili olarak, iyi bilinen ve meşru bir hizmet olarak kamufle edilen sahte bir web sitesini ziyaret etmenizi sağlamaktır. Sahte hizmetleri ziyaret ederek, sadece Bitcoinlerinizi kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda tüm hassas verilerinizin güvenliğinin yanı sıra kimliğinizin çalınması riskiyle karşı karşıya kalırsınız..Kripto Kimlik Avı

Kötü amaçlı kimlik avı e-posta iletisi, kullandığınız bir exchange veya cüzdan hizmetinden kaynaklanıyor gibi görünebilir. Siber dolandırıcılar, kötü şöhretli Yahoo kesmek gibi büyük bir veri ihlalinden sonra kişisel bilgilerinizi edinebilirdi.

Genel kılavuz, e-postaların içindeki köprülere tıklamaktan kaçınmaktır. Kötü amaçlı bir köprü tamamen orijinal görünebilir. Sonunda bilgisayar korsanları tarafından kontrol edilen siteye getirmek için birkaç yönlendirme adımı kullanır. Bu tehlikeden uzak durmak için URL'leri doğrudan tarayıcınıza yazın veya yer işaretlerinizi kullanın.

Ayrıca, ekleri olan e-posta eklerine sık sık fidye yazılımı gibi virüsler vermelisiniz.

Sahtekarlar, sizi “Bitcoin Satın Al” veya “Bitcoin değişimi” gibi Google terimleriyle çalışırken sahte bir Bitcoin borsasını veya cüzdanını ziyaret etmeye yönlendirmek için web reklamlarını veya siyah SEO'yu da kullanabilir. Yine, web sitelerinin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için VirusTotal kullanın.

Bitcoin Ponzi Şemaları

Bazı web siteleri cazip BTC anlaşmaları önerir. Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorlar. Çünkü öyleler. İddialarına dayanarak, BTC'nizi ertesi gün iki kat artırabilirsiniz. Bu tipik bir Ponzi şemasıdır. Bitcoin'inizi gönderir göndermez, ilk miktarı bile geri alma olasılığınız çok düşük.Bitcoin Ponzi Şemaları

Bu tür web siteleri genellikle üyelerinin yeni müşteri adaylarından nakit kazanmalarını sağlayan tavsiye programları içerir. Bu nedenle, sosyal medyadaki URL'lerde bir yönlendirme bağlantısı bir uyarı işareti olarak hareket etmelidir. Tavsiye bağlantıları şöyle görünür: website.com/?ref=826.

Bulut Madenciliği Yanlış Sözleri

Bulut madenciliği, bireylerin bir araya geldiği ve Bitcoin madencilik ekipmanı kiralamak için para kazandığı bir modelle ilgilidir. Bu fikir harika ve tamamen yasal. Ancak, dolandırıcıların ilgilerini çekmek için dolandırıcılıklarını başlatmaları ve nihayetinde sözlerini tutmak yerine daha düşük bir yatırım getirisi sağlamaları.Bulut Madenciliği Yanlış Sözleri

Bulut madenciliği dolandırıcılıklarından kaçınmak için olası risk göstergelerine yakından bakın. Yönlendirme bağlantıları aracılığıyla pazarlanan hizmetlerden uzak durun. Madencilik için hangi havuzun kullanıldığı, işleten kimin ve elde edebileceğiniz gelir miktarı söz konusu olduğunda web sitesinin açık ve dürüst olduğundan emin olun. Profesyonel bir hizmet genellikle süreci yönetmek ve tüm işlemleri izlemek için bir kontrol paneli içerir.

Şahsen Ticaret Hırsızlığı

Bitcoin hırsızlığı çevrimiçi dünyayı aşıyor. Yeni yasalar ve dünyanın belirli bölgelerinde kripto para birimi ticareti üzerinde kontrol ile, vatandaşlar her zamanki gibi Bitcoin satın alma ve satma konusunda sorun yaşayabilirler. Bu zorluklar Bitcoin ekonomisini çevrimdışı taşınmaya teşvik etti. Tüccarlar borsalar yapmak için yüz yüze görüşmeye başlıyor.Şahsen Ticaret Hırsızlığı

Bazı durumlar, eşler arası Bitcoin alışverişinin ne kadar riskli olabileceğini göstermektedir. Nisan 2017'de, BTC'yi cazip bir fiyata satın almaya çalıştığında Hindistan'dan bir girişimci soyuldu. Bir alışveriş merkezinde sözde bayilerle buluştu. Dolandırıcılar daha sonra onu kaçırdı ve soydu.

Bu tür çevrimdışı siber suç olaylarından öğrenebileceğiniz ders, özellikle büyük miktarlarda para taşırken bilinmeyen kişilerle BTC değişimi yapmak için yüz yüze görüşmekten kaçınmanın en iyisidir..

Bitcoin Güvenliği: Sonuç

Bitcoin dünyası büyüyor. Bunun bir parçası olmayı planlıyorsanız, umarım yukarıdaki adımlar BTC'nizi takas ederken ve kullanırken güvenli kalmanıza yardımcı olacaktır..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me