Belirli bir VPN ile ilişkili tüm dosyaları makinelerinden veya mobil cihazlarından tamamen silmek isteyen kişiler için - bu kılavuz yardım etmek için burada.

Bir VPN hizmeti yüklediğinizde, dosyaları çeşitli yerlerde PC'nize koyar ve kayıt defterinde değişiklikler yapar (Windows'ta). Bazı VPN'ler, daha sonra yeniden yüklemeye karar vermeniz durumunda, şifre ve giriş ayrıntılarını makinenizde asılı bırakır..

Bir VPN kaldırıldıktan sonra geride kalan bazı dosyaların daha sonra başka bir VPN ile çakışabileceği de doğrudur. Örneğin, çakışan TAP sürücüleri (ağ köprüsü oluşturmak için kullanılan sanal ağ çekirdek aygıtları) bir VPN'nin bağlanamamasına neden olabilir. Yeni bir VPN yüklediğinizde bu tür bir sorunu önlemenin en kolay yolu, yeni istemciyi yüklemeden önce eski bir VPN ile ilişkili tüm yazılımların zaten silinmiş olmasını sağlamaktır.

ProPrivacy.com'da VPN'leri düzenli olarak test ediyoruz. Dolayısıyla hepimiz çatışmaların nasıl soruna neden olabileceğinin farkındayız. Bazen, bir VPN'i kaldırmak ve çalışması için birkaç kez yeniden yüklemek zorunda kaldım: makinemde onunla çakışan başka bir VPN'nin hala gizlendiğini fark etmemek. Bunu göz önünde bulundurarak, VPN yorumcumuz bu tür sorunların çok farkında!

Dahası, VPN'lere yeni gelenlerin, ücretsiz denemeleri ve para iade garantilerini kullanarak çeşitli sağlayıcıları test etmeleri çok yaygındır. Makinelerine aynı anda çok fazla VPN yüklenmemesinin daha iyi olduğunu bilmeyen teknoloji dışı insanlar için VPN sorunları yakında ortaya çıkabilir. Bu makale, istenmeyen VPN istemcilerini tamamen silmelerine izin vererek herkesin bu durumu hızlı bir şekilde düzeltmesine izin verecek - makinelerine yeni bir başlangıç ​​yapacak.


Bir VPN'i Cihazınızdan Tamamen Silme

Gerçek şu ki, bir VPN'nin tamamen silinmesi özellikle zor bir iş değildir. Çünkü Mac ve Windows için belirli bir VPN ile ilişkili tüm dosyaları etkili bir şekilde arayacak ve doğru şekilde kaldıracak uzman bir yazılım vardır. Bu tür kapsamlı kaldırıcılar, bir bilgisayarla yerel olarak gelenlerden daha iyidir. Ayrıca kullanımı son derece kolaydır.

Windows VPN Silme

Windows'da VPN kaldırma

Windows makineleri için, Revo Uninstaller'ı kullanmanızı öneririz (ücretsiz sürüm iyidir). Revo Uninstaller, daha hızlı ve daha etkili bir alternatiftir. "Windows Program Ekle veya Kaldır" işlevi. Ücretsiz sürüm, kullanıcıların standart kaldırma yordamı gerçekleştikten sonra artık dosyaları, klasörleri ve kayıt defteri girdilerini taramasına izin verir. Bunu sekiz farklı temizleme aracı ('Avcı modu' olarak adlandırılır) kullanarak yapar. Revo kullanıcıları, bir dizi ek özellik elde etmek için ücretli bir sürüme yükseltebilir. Ancak, bir VPN'i kaldırmak için ücretsiz sürüm yeterli olacaktır.

Revo Kaldırıcı

Ücretsiz yardımcı programı kullanmak çok basittir. Revo Uninstaller'ı başlatın, kaldırmak istediğiniz VPN programını seçin ve kaldır'a tıklayın. Kaldırıldıktan sonra, kalan dosyaları taramanız istenir. Taramayı kabul ettiğinizde, kaldırıcı silmeniz için fazladan dosyalar bulur. Tarama işlemi sırasında bulduğu fazladan gereksiz dosyaları silmeyi kabul ederek işlemi tamamlayın.

Windows'ta VPN Bağlantısını Manuel Olarak Silme

VPN bağlantınızı manuel olarak kurduysanız, bağlantıyı manuel olarak da silmeniz gerekir. VPN bağlantınız VPN yazılımı tarafından otomatik olarak kurulsa bile bu işlemi yapmaya değer (makinenizde eski bağlantıların kalmadığından emin olmak için). Bunu yapmak için şu basit adımları izleyin:

 1. “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ne gidin.
 2. Sol bölmedeki "Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir" i tıklayın.
 3. Burada adaptörleri ve VPN bağlantısını göreceksiniz. Kaldırmak istediğiniz VPN bağlantısına sağ tıklayın ve Sil.

Windows'ta Eski TAP Sürücülerini Silme

Bir Windows makinesine birden fazla VPN istemcisi yüklemenin tahrip etmesine neden olmasının bir nedeni TAP sürücüleri olabilir. Bir VPN'nin Windows'ta çalışması için TAP sürücüleri gerekir. Ancak, çeşitli VPN'ler TAP sürücülerini bir makineye yüklediğinde, birbirleriyle etkileşime girebilirler: yeni VPN'nin bağlantı kurmasını durdurmak. VPN yazılımı çakışmalarının en yaygın nedeni budur. Bir VPN'yi sildikten sonra bile, dokunma sürücülerini kaldırmanız gerekebilir. Kuşkusuz - Revo Uninstaller kullanarak VPN'i silerseniz - bir VPN ile ilişkili tüm yazılımlar kaldırılmalıdır: TAP sürücüleri dahil.

Denetim Masası'ndaki normal Windows kaldırıcısını kullanarak bir VPN'yi (veya birden çok VPN'yi) silmiş olan herkes için TAP sürücülerini manuel olarak kaldırmak gerekebilir. Bunu yapmak için şu basit adımları izleyin:

 1. Denetim Masası'na gidin > Sistem ve Güvenlik > sistem > Aygıt Yöneticisi
 2. Ağ Bağdaştırıcıları'na gidin, TAP sürücülerini sağ tıklayın ve kaldırın, istendiğinde sürücüyü de silin.
 3. Sisteminizi yeniden başlatın ve kullanmak istediğiniz VPN istemcisinin en son sürümünü yeniden yükleyin. Mevcut VPN'niz doğru TAP sürücülerini kuracak.

Os X Sil Vpn

Mac OS X

Mac OS X için, AppCleaner (ücretsiz) veya Mac için CleanApp (işi iyi yapar, ancak maliyeti 14,99 $) kullanmanızı öneririz. Windows muadilleri gibi, bu programların her ikisi de son derece açıklayıcıdır. Bunları kullanmak basit bir işlemdir ve yalnızca bir VPN'i ve tüm bileşenlerini düzgün bir şekilde kaldırmak için ekrandaki talimatları izlemenizi gerektirir. CleanApp harika çünkü Mac'teki tüm eski eski dosyaları arayacak ve silecek.

VPN yazılımını Mac'inizden sildikten sonra, VPN bağlantılarınızı manuel olarak da silmeniz gerekebilir. Bunu yapmak için şu basit adımları izleyin:

 1. Adresine git sistem Tercihleri,
 2. Tıkla profiller ikon.
 3. Kaldırmak istediğiniz VPN'nin yanındaki eksi işaretini tıklayın
 4. Yönetici şifrenizi yazın
 5. Önceden kullandığınız VPN sunucuları artık ağlarınızdan silinecek

Windows makinelerinden farklı olarak, bir VPN'nin sorunsuz çalışması için TAP sürücülerinin yeniden yüklenmesinin gerekli olmadığını belirtmek gerekir. Yani bu sizi rahatsız eden bir şeyse, cevap hayır: bir Windows makinesinde olduğu gibi eski TAP sürücülerini kaldırma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Ubuntu Sil Vpn

Linux

Yazılımı bir paket yöneticisini (Ubuntu'da Debian paket yönetim sistemi) kullanarak bir Linux makinesine yüklerseniz, bu yazılımı paket yöneticisini kullanarak kaldırmak mümkündür. Bu, bir programla ilişkili tüm dosyaları (VPN dahil) başarıyla temizlemek için yeterli olacaktır..

Ayrıca APT “kaldır” kullanarak Linux'ta bir VPN kaldırırken yeterli olmayacağını da belirtmek gerekir. Kaldır, yalnızca kurulu paketleri siler, yapılandırma dosyalarını da silmez. Yapılandırma dosyalarını kaldırmak için “temizleme” kullanılması gerekir. “Temizleme”, paketlerin kaldırılması ve yapılandırma dosyalarının da silinmesi dışında “kaldır” ile aynıdır. Temizleme kullanılsa bile, kullanıcının ana klasöründeki hiçbir dosyanın bir paket yöneticisi tarafından silinmediğini belirtmek gerekir..

Ekran Koruyucu

Linux için dosyaları silmek ve temizlemeye yardımcı olacak bir yardımcı program isteyen herkes için Stacer ve GCleaner seçenekleridir. Ancak, GCleaner halen geliştirilmektedir. Stacer, kullanıcıların tek bir tıklamayla yer açmak için Ubuntu'daki başlangıç ​​uygulamalarını yönetmek, hizmetleri ve artalanları bulmak ve yönetmek ve yer açmak için yazılım bulmak ve kaldırmak için “Sistem Temizleyici” kullanmasına izin verir.

Ubuntu'daki VPN bağlantılarını silmek için buraya bakmanız için yararlı bir kılavuz var.

Vpn Android'i sil

Android

Android için bir VPN'i silmek için, elbette uygulamayı normal şekilde silebilirsiniz. Ancak, tüm VPN bağlantılarının başarıyla kaldırıldığından emin olmak için aşağıdakileri de yapmalısınız:

 1. Telefonunuzu aşağı kaydırın ve Ayarlar
 2. Ayarlarda bağlantıları alt başlık ve musluk Diğer bağlantı ayarları.
 3. Şimdi tıklayın VPN (Sanal Özel Ağları (VPN'ler) kurun ve yönetin.
 4. Şimdi VPN bağlantılarınızı göreceksiniz. Silmek istediğiniz VPN'ye uzun dokunun.
 5. Üzerine dokunun Ağı Sil
 6. Tüm VPN bağlantıları silindiğinde “VPN yok” ifadesi görünür.

Ios Vpn Kaldırma

iOS

Bir iOS VPN silmeye ek olarak, ayarlanmış olabilecek bağlantıları da silmelisiniz. Bunu yapmak için şu basit adımları izleyin:

 1. Açık Ayarlar iOS cihazınızda.
 2. Dokunmak Genel.
 3. Dokunmak Profil.
 4. Bu ekranda, iPad veya iPhone'unuzda yüklü olan ayrı VPN profillerini göreceksiniz. Silmek istediğiniz birine hafifçe vurun.
 5. Üzerine dokunun Profili sil. Şimdi simgesine dokunarak bu profili silmek istediğinizi onaylayın Sil tekrar.
 6. Artık kullandığınız VPN ile ilişkili VPN profilini kaldırdınız.

Sabit Sürücüyü Sil

Veri Güvenliği ve Sabit Disk Kurtarma

Satmak istediğiniz bir sabit diskten veya bilgisayardan bir VPN'yi siliyorsanız / kaldırıyorsanız, daha dikkatli olmanız gerektiğini hatırlamakta fayda var. Bunun nedeni, sabit sürücüyü satmadan veya atmadan önce düzgün biçimlendirmediğiniz sürece VPN oturum açma kimlik bilgilerinin yine de kurtarılabilmesidir..

Bu tehlikeli olabilir, çünkü bir siber suçlu VPN kimlik bilgilerinizi kurtarmayı başarırsa, VPN aboneliğinizi suç işlemek için kullanabilirler. Bu olası görünmüyorsa, bunun işlemediğiniz bir suçtan şüphelenmenize yol açması mümkündür..

Bu nedenle, önerilen kaldırıcılardan birini kullanmanın (makinenize başka bir VPN yüklemeye hazır taze bir tuval vermek için) birisinin sabit disk kurtarma yazılımı kullanarak bu verileri daha sonra kurtarmasını engellemeyeceğini belirtmek gerekir. Bir sabit sürücünün düzgün bir şekilde nasıl biçimlendirileceği hakkında ayrıntılı bir açıklama için - verilerin daha sonraki bir tarihte kurtarılmasını durdurmak için - lütfen buradaki kılavuzuma bakın.

Başlık resim kredisi: Pepsco Studio / Shutterstock.com

Görüntü kredileri: rvlsoft / Shutterstock.com, rzoze19 / Shutterstock.com, Profit_Image / Shutterstock.com, tanuha2001 / Shutterstock.com, Lightspring / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me