Bu makalenin başlığının da belirttiği gibi, BIND, kendi Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) sunucunuzu çalıştırmanıza izin veren açık kaynaklı bir DNS sunucusu yazılımıdır.

Bu, İnternet Servis Sağlayıcınız (ISS) veya Google tarafından sağlanan DNS sunucularını kullanmak yerine kendi DNS sorgularınızı çözebileceğiniz ve DNS adresinizi kendiniz internette yayınlayabileceğiniz anlamına gelir.

Hâlâ karıştı mı? Tamam, en baştan başlayalım ...

DNS nedir?

DNS (Alan Adı Sistemi olarak da bilinir), www.ProPrivacy.com gibi insan tarafından okunabilen ana bilgisayar adlarını 216.172.189.144 gibi makine tarafından okunabilen IP adreslerine çözümlemek için kullanılır.

DNS, posta hizmetleri gibi alan adları hakkında başka bilgiler de sağlar.


IP adresleri ve URL'ler

İnternete bağlı her cihaz ve kaynağın, internetteki diğer cihazların bulabilmesi ve onlarla iletişim kurabilmesi için tanımlanması için benzersiz bir sayısal adresi vardır. Bu sayısal tanımlayıcı İnternet Protokolü (IP) adresi olarak bilinir.

Şimdiye kadar en yaygın kullanılan internet kaynakları, her biri benzersiz IP adresi kullanılarak tanımlanabilen web siteleridir. Ancak sorun şu ki, bilgisayarlar uzun sayı dizilerini hatırlamada büyük olmasına rağmen, biz fakir insanların.

Bu nedenle, proprivacy.com gibi web adreslerini (URL'leri) hatırlamak için daha kolay kullanırız.

DNS sunucuları

DNS sunucusu URL'leri bilgisayarların anlayabileceği IP adresine çevirir. Temelde sadece bir URL'yi karşılık gelen IP adresiyle çapraz referanslayan bir adres defteri. Örneğin, proprivacy.com URL'sini 216.172.189.144 IP adresine çevirmek.

Tabii ki işler bundan biraz daha karmaşık. DNS sunucusunun, en son URL listelerini ve ilgili IP adreslerini sürekli olarak güncel tutması gerekir. Ama kısacası hepsi bir DNS sunucusu.

Bu DNS çeviri işlemi genellikle İSS'niz tarafından gerçekleştirilir. DNS ayarlarınızı Google, OpenDNS ve OpenNIC tarafından çalıştırılan üçüncü taraf bir DNS sunucusu kullanacak şekilde değiştirmek de mümkündür.

Bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullandığınızda, VPN sağlayıcınız tarafından çalıştırılan bir DNS sunucusu tarafından işlenmesi için tüm DNS isteklerinin şifrelenmiş VPN tünelinizden gönderilmesi gerekir. Bu gerçekleşmediğinde, DNS sızıntısı denen şeye sahipsiniz.

BIND Girin - Açık Kaynak DNS Sunucusu

BIND, Internet Systems Consortium (ISC) tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir DNS sunucu yazılımıdır. İnternetteki her yerde bulunan standart DNS sunucu yazılımıdır ve yazılımı kullanan tüm DNS sunucularının yüzde 70'i. ISC tarafından BIND

BIND üç bölümden oluşur:

  1. Çözümleyici - URL'leri IP adreslerine çevirerek DNS sorgularını çözen bit.
  2. Yetkili etki alanı adı sunucusu - etki alanı adı sorgularıyla ilgili diğer DNS çözümleyicilerinden gelen istekleri yanıtlar. DNS sunucuları URL'lerle ve ilgili IP adresleriyle bu şekilde güncellenir. BIND, dünyanın DNS sisteminin çoğunun belkemiğini sağlıyor.
  3. Araçlar - çok çeşitli teşhis ve diğer araçlar.

BIND ve VPN Sunucuları

Gizlilik

DNS çevirisi VPN kullanıcıları için büyük bir gizlilik tehdidi olabilir. Basit bir VPN kurulumu, gerçek IP'nizin internette ne aldığını ISS'nizden gizler. Ancak, ISS'niz ziyaretinizin her URL'sinin adlarını ilgili IP adreslerine çevirmekten sorumluysa, bu tamamen zayıflatılır..

Bir VPN kullanırken bile tam olarak hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi bilir! Bunu önlemek için, çoğu ticari VPN hizmeti, kullanıcıların DNS isteklerini çözmek için BIND (veya benzer bir şey) kullanır.

Bu, ISS'nizin DNS çevirisini kullanarak internet etkinliğinizi izlemesini önler ve Google DNS gibi üçüncü taraf DNS hizmetlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Kişisel bir VPN sunucusu çalıştırıyorsanız, aynı şeyi yapabilirsiniz. Aşağıda verilen talimatlar başlamanıza yardımcı olacaktır.

Günümüzde en iyi VPN hizmetleri, yazılımlarının bir özelliği olarak DNS sızıntı korumasını da sunmaktadır. Bu, tüm DNS isteklerinin VPN sağlayıcısı tarafından çalıştırılan DNS sunucusu tarafından çözümlenecek VPN tüneli üzerinden yönlendirilmesini sağlamak için güvenlik duvarı kuralları kullanır..

Çoğu VPN istemcisinin şu anda yalnızca IPv4 DNS yönlendirmesini desteklediğini ve IPv6'yı devre dışı bırakmanın basit bir yolu ile IPv6 sızıntılarını önlediğini unutmayın. Ancak OpenVPN GUI 4.2.x, hem IPv4 hem de IPv6 yönlendirmesini tamamen destekler.

Konumunuzu gizleme

Gizliliğe ek olarak, VPN'ler için popüler bir kullanım, kendi ülkelerinin dışında BBC iPlayer ve Netflix gibi TV şovlarını izlemektir. BIND gibi yazılımlar, VPN hizmetlerinin, DNS isteklerinin IP adresinin göründüğü ülkede çözülmesini sağlamasına izin verir. Bu, bir hizmetin bir VPN kullandığınızı algılamasını ve dolayısıyla sizi engellemesini daha az olası hale getirir.

Gerçekten de, birçok hizmet kullanıcıların IP adreslerini bile kontrol etmez! Sadece DNS talebinin işlendiği ülkeye bakarlar. Akıllı DNS sağlayıcıları, engellemeyi kaldırma hizmetleri sağlamak için bundan yararlanır.

DNS çevirisi temel olarak bir veritabanındaki adresleri aradığı için neredeyse anında gerçekleşir. Bu, Akıllı DNS'yi verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için işlem gücünü harcamak zorunda olan VPN'lerden çok daha hızlı hale getirir.

BIND ile kendi Açık Kaynak DNS sunucunuzu oluşturma

BIND, UNIX aracı olarak geliştirilmiştir, ancak kod herhangi bir platformda kullanılmak üzere yeniden derlenebilir. Windows için BIND'nin önceden derlenmiş yürütülebilir bir sürümü resmi indirme sayfasında mevcuttur. BIND'ın özel sürümleri çoğu sunucu platformu için kullanılabilir. Örneğin CentOS, Red Hat Enterprise Linux, Debian, Fedora, FreeBSD, Solaris ve Ubuntu. ISC by BIND ile Kendi Açık Kaynak DNS Sunucunuzu Oluşturun

İnternet'ten açık kaynaklı DNS (veya başka bir yazılım) indirirken her zaman olduğu gibi, lütfen kodun dijital imzasını doğrulamak için zaman ayırın.

BIND öncelikle profesyonel sunucu yöneticileri tarafından kullanılan bir ağ aracıdır. Resmi kurulum ve yapılandırma belgelerinin tamamını burada bulabilirsiniz. BIND kullanarak bir ev / VPS DNS sunucusu oluşturmayı denemekten hoşlanıyorsanız, Windows ve Ubuntu ve CentOS6 için bazı hızlı başlangıç!.

BIND DNS çözümleyicisiyle birlikte kendi VPN sunucunuzu çalıştırıyorsanız, OpenVPN GUI DNS isteklerini BIND sunucunuza iletebilir. OpenVPN GUI 4.2.x, tam DNS sızıntı korumasını içerir.

BIND ISC DNS Özeti

ISC'den BIND, DNS çevirisini işler ve DNS sisteminin bel kemiğidir. Özgür ve açık kaynak olduğu için, BIND doğru şekilde yapılandırmak için teknik parçalara sahip herkes tarafından konuşlandırılabilir.

BIND'ın bireylerin ve küçük şirketlerin DNS sorgularını ele almalarına izin vermesi, VPN söz konusu olduğunda özellikle önemlidir, çünkü DNS çevirisi bir VPN kullanmanın yararlarını baltalayabilecek bir gizlilik riskidir..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me