OpenVPN nedir?

Arne Schwabe tarafından Android için OpenVPN, Android kullanıcılarının OpenVPN protokolünü destekleyen herhangi bir VPN hizmetine bağlanmasına izin vermek için herhangi bir standart OpenVPN yapılandırma dosyası kullanan bir uygulamadır. Eh ... OpenVPN sadece Android açık kaynakta değil, aynı zamanda çoğu özel VPN Android uygulamasından daha tam özellikli ...

Android için OpenVPN ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır (FOSS), bu nedenle kelimenin her anlamında ücretsizdir. Ancak, bunu kullanabilmek için ticari bir VPN hizmetine abone olmanız veya kendi özel OpenVPN sunucunuzu kurmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Google Play Store'u kullanamıyorsanız veya kullanmak istemiyorsanız, OpenVPN for Android bunun yerine .apk dosyası olarak indirilebilir veya F-Droid'den yüklenebilir.

Android için OpenVPN özellikleri

Android için OpenVPN, OpenVPN'in topluluk sürümünü temel alır ve en son OpenVPN 2.x kaynak kodunu kullanır. Bu, aşağıdaki temel özellikleri sunduğu anlamına gelir:

  • Açık kaynak
  • Tam Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) sızıntı koruması - hem Internet Protokolü sürüm 4 (IPv4) hem de Internet Protokolü sürüm 6 (IPv6)
  • Tam IPv6 yönlendirme
  • Web Gerçek Zamanlı İletişim (WebRTC) sızıntı koruması
  • OpenVPN'in en güncel sürümünü (ve dolayısıyla en güvenli olanı) kullanır
  • Bir öldürme anahtarı olarak çalışacak şekilde yapılandırılabilir

Android için OpenVPN nasıl kullanılır

Android için OpenVPN kullanmak zor değildir, ancak üçüncü taraf OpenVPN yapılandırma dosyalarını içe aktarma ihtiyacı, kurulumu önceden yapılandırılmış özel VPN uygulamalarından biraz daha fazla dahil eder.

1. OpenVPN yapılandırma dosyalarını VPN sağlayıcınızın web sitesinden indirin. Bunları açın (gerekirse) ve Android cihazınızdaki bir klasöre USB yoluyla aktarın. Alternatif olarak, bunları doğrudan Android cihazınıza indirin ve ZArchiver gibi bir uygulamayla sıkıştırın.


2. Android için OpenVPN'i indirin, yükleyin ve çalıştırın (henüz yapmadıysanız). Profil Eklemek için ekranın sağ üstündeki + simgesine dokunun. Profile uygun bir ad verin ve "İçe Aktar" ı tıklayın.

AirVPN profili

3. Sıkıştırılmamış OpenVPN yapılandırma dosyalarını kaydettiğiniz klasöre gidin ve bir sunucu (.ovpn dosyası) seçin. İçe aktarıldıktan sonra devam etmek için onay işaretine dokunun..

yapılandırma dosyasını dönüştür

Birçok sağlayıcı, gerekli tüm anahtarları ve hesap bilgilerini özelleştirilmiş .ovpn dosyalarına dahil eder, bu nedenle başka bir yapılandırmaya gerek yoktur. Diğerleri hesap bilgilerinizi ve diğer bilgilerinizi girmenizi isteyebilir. Özel talimatlar için lütfen sağlayıcınızın belgelerine bakın.

4. İşiniz bittiğinde, Profiller sekmesinin altında sunucu adını görürsünüz. VPN'yi başlatmak için dokunmanız yeterlidir. İstediğiniz sayıda sunucu için .ovpn dosyalarını içe aktarabilirsiniz ve burada görünürler.

OpenVPN profil görünümü

Oldukça doğal bir grafik kümesi, VPN bant genişliği kullanımınızı izlemenizi sağlar.

dakika başına openvpn bant genişliği günlüğü

Android için OpenVPN'de IPV6 yönlendirmesini etkinleştirme

Android için OpenVPN'e tüm IPv6 trafiğini VPN üzerinden düzgün bir şekilde yönlendirmesini söyleyerek IPv6 DNS sızıntılarını önleyebilirsiniz. Bunun etkinleştirildiğinden emin olmak için:

1. “Profiller” sekmesinde belirli VPN bağlantısını düzenleyin.

cihaz ayarını düzenle

2. IPv6'nın -> Varsayılan yolu kullan işaretlidir. Buradayken, IPv4 sızıntı korumasının etkin olup olmadığını da kontrol edin (varsayılan olarak olmalıdır).

IPV4 veya IPV6'yı seçin

Android'de bir kill switch'i etkinleştir

Android için OpenVPN'i bir öldürme anahtarı olarak çalışacak şekilde yapılandırmak için:

1. “Profiller” sekmesinde belirli bir VPN bağlantısını düzenleyin (yukarıya bakın).

2. “Gelişmiş” sekmesine gidin ve “Kalıcı Ayar” ı işaretleyin ve “Bağlantı yeniden dener” i Sınırsız olarak ayarlayın.

OpenVPN ayarları

Sürpriz! Artık Android için bir OpenVPN kill switch'iniz var.

Güncelleme: Android

Nougat 7+, herhangi bir VPN ile çalışan yerleşik bir kill anahtarı içerir. Buna Android için OpenVPN dahildir. Bu yerleşik kill anahtarı, yukarıda açıklanan kalıcı TUN yönteminden neredeyse kesinlikle daha sağlamdır, bu nedenle daha yeni bir Android cihazınız varsa, bunun yerine kullanmanızı öneririz. Nasıl yapılacağı hakkında lütfen buraya bakın.

OpenVPN Connect

Özel VPN uygulamaları dışında, Android’in ana rakibi OpenVPN OpenVPN Connect'tir. Android için OpenVPN gibi, bu da OpenVPN'yi destekleyen herhangi bir VPN hizmetine bağlanmak için normal OpenVPN yapılandırma dosyalarını kullanabilen genel bir OpenVPN istemcisidir..

OpenVPN Connect, OpenVPN Inc.'in “resmi” istemcisidir ve herhangi bir teknik beceriye sahip olmayan sıradan VPN kullanıcıları için son derece kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, daha gelişmiş kullanıcıları hedefleyen Android için OpenVPN'den daha az tam özellikli.

Bir başka önemli fark, Android için OpenVPN'in açık kaynak olması, resmi OpenVPN Connect uygulaması olmamasıdır. Bu nedenle, Android için OpenVPN, açık kaynaklı OpenVPN topluluğundaki birçok kişi tarafından "yarı resmi" uygulama olarak kabul edilir.

Sonuç

Biraz mantıksız görünebilir, ancak tam IPv6 yönlendirme, bant genişliği kullanım grafikleri ve bir öldürme anahtarı olarak yapılandırma yeteneği ile Android için OpenVPN, henüz gözden geçirdiğim neredeyse tüm özel Android VPN uygulamalarından daha eksiksiz özelliktedir. Ayrıca masaüstü eşdeğerlerinden daha eksiksiz.

Android için OpenVPN'in açık kaynak olduğu ve her zaman OpenVPN'in en son sürümünü kullandığı gerçeğini ekleyin ve özel Android VPN uygulamalarına tercih etmek için zorlayıcı bir durumumuz var..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me