İstatistikler, Amazon Echo ve Google Home gibi 35 milyondan fazla "akıllı hoparlör" cihazının 2017 yılı sonunda ABD'de düzenli olarak kullanılacağını gösteriyor.


Bu oldukça fütüristik cihazların çok popüler olması şaşırtıcı değil; bir sürü şey yapabilirler ve tek yapmanız gereken onlara sormak - Star Trek tarzı.

İşte Echo ve Google Home'un yalnızca bir sesli komutla yapabileceklerinin küçük bir listesi:

 • Müzik çal
 • "Yapılacaklar" listeleri ve alışveriş listeleri oluşturun
 • Sipariş taksileri
 • Amazon'dan bir şeyler sipariş edin (Amazon Echo ve Alexa için)
 • Işıklar, merkezi ısıtma sistemleri ve kapı kilitleri dahil akıllı ev cihazlarını kontrol edin
 • Sinema zamanlarından spor sonuçlarına, hava raporlarına kadar her şeyi çevrimiçi görün
 • Matematik problemlerini çözme

Bu cihazlar evde (oldukça etkili) kişisel bir asistanı düşük bir fiyata yerleştirir. Popülerlikleri anlaşılabilir - böyle modern teknolojinin kendi içinde oldukça zorlayıcı olmasının yanı sıra.

Ancak tüm bunların bir bedeli vardır - ve bu gizliliktir. Cihazlar piyasaya sürüldüğünden bu yana, Amazon Echo ve Google Home'un güvenliği ve gizliliği ile ilgili endişelerini artırdık.

Amazon Yankı Özel Yap; Adım adım

amazon yankı

 1. Amazon Alexa ile ilgili SSS'leri okuyun. Bu şeyleri okuma eğiliminde olan biri olmasanız bile, ev yaşamınızla çok derinden bütünleşen bir şeyle, gerçekten.
 2. Alexa kayıt geçmişinizi periyodik olarak silmeyi düşünün. Bunun, cihazınızın sizi ne kadar iyi öğrendiği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir - ancak önce gizliliği koyarsanız, bu muhtemelen küçük bir endişe kaynağıdır..
 3. Ses satın alma ayarlarını gözden geçirin veya ses satın almayı tamamen devre dışı bırakın. Bu özellikle gizlilikle ilgili değildir, ancak yeni ev aletinizi bir şeyler sipariş etmek için kullanabileceklerini anlayan çocuklarınız varsa size biraz tasarruf sağlayabilir.!
 4. Alexa’nın bir isteği dinlemeyi bıraktığını duyabilmeniz için “istek sonu” sesini etkinleştirin.
 5. Cihazı kullanmadığınızda sessiz kullanın.

Google Home'u Özel Yap; Adım adım

 1. Google’ın çevrimiçi hizmetlerinin Etkinliğim alanını tanıyın. Google ile tüm etkileşimleriniz burada saklanır, böylece web devinin sizin hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olduğu konusunda göze çarpar bir şekilde ortaya çıkar. Google Home etkinliğiniz de burada ve zaman zaman temizlemek isteyebilirsiniz.
 2. Sessiz kullanın ve cihazınızın dinleyip dinlemediğini düzenli olarak kontrol edin (cihazdaki ışıkları kullanarak). Örneğin toz alma sırasında cihazın sesini açabilirsiniz..
 3. Yalnızca rahatça paylaştığınız bilgileri Google ile paylaşmak için ayarlarınızı inceleyin.

Amazon Eko'yu “Özel” Yapma

BT danışmanlık müşterilerimden biri bana Amazon Echo'yu nasıl özel kılacağımı sorduysa, içgüdüsel (ve dürüst) cevabım: “bir tane alamadım”. Aynı şey Google Ana Sayfası için de geçerli olacaktır..

Bu cihazların işlerini etkili bir şekilde yapabilmeleri için sürekli dinlemeleri gerekir. “Hey Alexa” veya “OK Google” dediğinizde “duymaları” gerekir. Evinizde bu Amazon veya Google cihazlarından birine sahipseniz, etrafta söylediğiniz her şey “büyük veri” bulut sunucularına pinglenir. bu büyük şirketlerin dakikalar içinde siz ve günlük alışkanlıklarınız hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur. (Google Home durumunda, “OK Google” sesi duyulana kadar bilgi cihazda yerel olarak kalır.)

İlgili şirketler, bu cihazları kullanma şeklinizi analiz ettikleri gerçeğini gizlememektedir. Bu, gelecekte cihazlara sorma olasılığınızın ayrıntılı bir resmini oluşturabilmeleri içindir. Bu işlevsellik için harika - ama gizlilik için, çok fazla değil ...

Artık mahremiyete karşı bireysel tutumlar değişmektedir. Bazı insanlar, çevrimiçi reklamcılığın her zaman bu kadar doğru olmasını sevmektedir. Diğerleri bu doğruluğu garip ve rahatsız edici buluyor. İkinci kampa girerseniz, muhtemelen evinizde sizi kalıcı olarak dinleyen bir cihaz kurmayı düşünmüyorsunuzdur.!

Amazon Echo ve Google Home: Gizliliği Artırma

Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, bu kılavuzun geri kalanında bir Amazon Yankı veya Google Home'a ​​sahip olduğunuzu varsayalım veya bir tane almayı planlıyoruz ve zaten bir tane kullanmayı seçerseniz kaçınamayacağınız gizlilik uzlaşmaları ile rahat bu cihazların.

Zaten Amazon veya Google'a ve birlikte çalıştıkları üçüncü taraflara güvendiğinizi kabul ettiğiniz sürece, Amazon Yankı veya Google Home'unuzu olabildiğince özel hale getirmek için ne yapabilirsiniz??

Başlangıç ​​olarak, her iki cihaza da eşit şekilde uygulanan bazı ipuçları:

 1. "Sessiz" modda olmadıkları veya kapatılmadığı sürece bu cihazların her zaman sizi (ve evinizde konuşan herkes) dinlediğini unutmayın. En akıllıca yaklaşım önlerinde kamuya açık bir şekilde mutlu bir şekilde söylemeyeceğiniz bir şey söylemek değildir. Herkese açık olarak veya herkese açık bir web sayfasında söylemezseniz, akıllı bir konuşmacının önünde söylemeyi iki kez düşünmelisiniz.
 2. Amazon Echo veya Google Home ile birlikte kullandığınız çevrimiçi hesapları seçerken seçici olun. Yalnızca Yankı için 3.000'den fazla uygulama (beceri) mevcuttur. Kullandığınız her biri, cihazınızın yapabileceklerinin kapsamına katkıda bulunurken, gizliliğinizi daha da azaltır. Bunun için daha fazla uygulamayı ve çevrimiçi hesabı etkinleştirmeyin.
 3. Amazon Echo veya Google Home dinlemenizi durdurmak istediğinizde mikrofonunuzun sesini kapatın. Her iki durumda da, sessiz işlevi cihazın kendisinde bulunan fiziksel bir düğmeyle etkinleştirilir. Yazma sırasında, her iki cihaz da sesle etkinleştirilen bir ses kapatma özelliği sunmaz. Bunun tasarımdan başka bir şey olduğunu hayal etmek imkansız. İlgili şirketlere güvenmiyorsanız, cihazların fişini çekmek bile isteyebilirsiniz - ancak bu, herkesin cihazı rahat kullanmıyorsa neden bir cihaz satın alacağı sorununu gündeme getirir.!
 4. Cihazınızdaki isteği ve kayıt geçmişini nasıl temizleyeceğinizi öğrenin (daha sonra daha fazlası).

Ardından, her cihaza özgü bazı ipuçlarımız var.

Sonuç

Amazon Echo ve Google Home cihazlarının doğası, özel olmamalarıdır. Kolaylık sağlamak için bazı gizlilikleri değiştiriyorsunuz ve Amazon ve Google'ın sizi tanımasına ne kadar çok izin verirseniz, bu “ev yardımcıları” size o kadar doğru bir şekilde yardımcı olabilir:.

Ancak, arama motorları ve sosyal medya gibi, o kadar çok paylaşımın bir yan ürünü, dahil olan şirketlerin günlük yaşamınız ve alışkanlıklarınızın ayrıntılı bir resmini oluşturmasıdır. Bu “büyük veriler” onlar ve reklamverenleri için çok değerli.

Bazıları için böyle bir cihazın kullanılması her zaman göz önünde bulundurulması gereken gizlilik sınırının çok üzerinde olacaktır. Soru, Amazon Echo'yu (veya Google Home'u) nasıl özel hale getirmemiz değil, onları nasıl biraz daha özel hale getirmemiz gerektiği olmalıdır. Yukarıdaki ipuçları sadece bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me