Verilerinizi meraklı gözlerden korumak istiyorsanız, şifrelemeniz gerekir. Daha önce çoğumuz bunu yapmak için Truecrypt'e güveniyorduk, ancak popüler şifreleme uygulaması gizemli bir şekilde durduğundan, size TrueCrypt'e beş alternatif sunmak için bu makaleyi oluşturduk.

Güvenlik konusunda ciddiyseniz, bunu sizin için yapmak için bir üçüncü taraf kullanmak yerine kendiniz yapacaksınız. Uçtan uca şifreleme ile kastedilen budur (e2ee).

Ancak e2ee kullanıyor olsanız bile, yazılımın istenmeyen bir şey yapmadığını nasıl anlarsınız? Şifreleme anahtarlarınızı geliştiricilerine gizlice geri göndermek veya şifrelemede bir arka kapı oluşturmak gibi.

Buna karşı alabileceğimiz tek garanti, açık kaynak kodunun kullanılmasıdır. Yalnızca bir program, olması gerekeni (ve yalnızca olması gerekeni) yapmasını sağlamak için serbestçe incelenebiliyorsa, programa makul miktarda güven verebiliriz.

Kod saygın bir üçüncü taraf tarafından denetlenmişse, o zaman ona daha fazla güvenebiliriz, ancak bu bile kusurludur, çünkü kod her zaman denetçiler binayı terk ettikten sonra değiştirilebilir. Bu nedenle, kodun denetlenebilmesi, herhangi bir programın güvenli olması için mümkün olan en garantidir..


TrueCrypt alternatifleri

Aşağıda TrueCrypt için en iyi alternatifleri listeledik. Çoğu endüstri standardı AES şifresini kullanır, bu nedenle AES şifrelemesinin nasıl çalıştığını da öğrenmek isteyebilirsiniz..

VeraCrypt

Platformlar Windows. MacOS, Android ve Linux. Üçüncü taraf Android ve iOS uygulamaları, VeraCrypt kapsayıcılarında depolanan verileri açmanıza ve bunlara erişmenize olanak tanır.

Masaüstünde VeraCrypt

VeraCrypt bir TrueCrypt çatalı ve onun doğrudan halefi. Küçük marka değişiklikleri dışında, ön uç aynı görünüyor ve işlevselliği TrueCrypt ile aynı. Temel olarak TrueCrypt, kodunun tamamen denetlenmesi, TrueCrypt ile keşfedilen sorunlar düzeltildi ve uygulama aktif olarak geliştiriliyor..

Bu nedenle, VeraCrypt güvenlik dünyasında yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı tam disk şifreleme programı olarak kabul edilmektedir. Gerçek bir disk gibi monte edebileceğiniz ve kullanabileceğiniz sanal şifreli bir disk (birim) oluşturmanıza izin verir veya Çalıştığınız sürücünün tamamı dahil olmak üzere tüm bir disk bölümünü veya depolama aygıtını (örneğin bir sabit sürücü veya USB çubuğu) şifreleyebilir Sistem körükleri.

Varsayılan olarak, VeraCrypt bir birimde depolanan tüm verileri AES-256 şifresiyle şifreler, ancak bir birim oluştururken alternatif bir şifre belirtebilirsiniz. Örneğin NIST tersi, bir Twofish, Serpent veya Camellia şifresini kullanmayı tercih edebilir. Veriler daha sonra varsayılan olarak SHA-512 kullanılarak doğrulanır, ancak yine de kullanıcılar istedikleri takdirde farklı karma algoritmaları kullanmayı seçebilirler.

VeraCrypt'in önemli bir özelliği, herhangi bir dosyanın, örneğin masum görünümlü bir fotoğraf dosyasının, VeraCrypt birimi için kap olarak kullanılabilmesidir. Daha da dikkat çekici olan, inkar edilebilirlik sağlayan gizli hacim özelliğidir. Bunu, doğru önlemler alınırsa, ikinci gizli birimin var olduğunu kanıtlamak imkansız olacak şekilde şifreli bir birimi başka bir VeraCrypt biriminin içine gizleyerek yapar..

VeraCrypt kapsayıcılarında depolanan veriler, bir birimi bir bulut depolama senkronizasyonu klasörüne depolayarak (ve bu sunucudan monte ederek) cihazlar arasında güvenli bir şekilde senkronize edilebilir. VeraCrypt bu şekilde, verileri Dropbox gibi güvenli olmayan platformlarda güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilir.

Ancak bu iş için ideal bir araç değildir. Birim boyutları büyük olabilir ve bunları oluştururken belirtmeniz gereken sabit boyuttadır. Bir birim içindeki herhangi bir veri değiştirildiğinde tüm birimin yeniden yüklenmesi gerekir

Bu makalede tartışılan tüm yazılımlardan VeraCrypt, mevcut en kapsamlı denetimli açık kaynaklı şifreleme çözümüdür..

Lütfen VeraCrypt'deki rehberlerimize göz atın & nasıl yapılır temel bilgileri ve bu önemli şifreleme programına derin dalışlar için gizli hacimler için VeraCrypt Kılavuzu.

AES Mahzeni

Platformlar: Windows, macOS, Linux, Android (üçüncü taraf ama açık kaynak). İOS için üçüncü taraf bir AESCrypt uygulaması da mevcuttur, ancak kapalı kaynak olsa da ve ücretsiz kullanıcılar AES Crypt kullanarak masaüstünde önceden şifrelenmiş dosyaları görüntülemekle sınırlıdır.

Masaüstünde AESCrypt

AES Crypt, AES-256 şifresini kullanarak dosyaları koruyan ücretsiz bir açık kaynaklı (FOSS) dosya başına şifreleme uygulamasıdır. Dosya başına şifreleme uygulaması olarak, tek tek dosyaları manuel olarak şifrelemenize izin verir. Toplu dosya şifreleme desteklenmez, ancak bu sınırlama klasörlerden zip dosyaları oluşturarak ve daha sonra zip dosyasını AES Crypt ile şifreleyerek bir şekilde aşılabilir..

Bu çok kolay kullanımlı Java tabanlı dosya programı işletim sistemi ile bütünleşir, Windows'ta sağ tıklama menü düğmesini kullanarak basit dosya şifreleme sağlar veya macOS ve Linux'ta sürükleyip bırakın (veya bir uzantı macOS'ta sağ tıklamaya izin verir).

Dosya şifre çözme, şifreli.aes dosyasına çift tıklayıp oluştururken verdiğiniz şifreyi girerek gerçekleştirilir. Bir komut satırı arayüzü de mevcuttur.

Ayrıca, bir dosyanın şifrelenmiş bir sürümünü oluşturduğunuzda, orijinal şifrelenmemiş sürümün dokunulmadan kaldığına dikkat edilmelidir. Şifrelenmiş sürümü çevrimiçi olarak saklamak istiyorsanız bu harika, ancak maksimum güvenlik için orijinali silmelisiniz. Sadece şifreyi unutma!

AxCrypt

Platformlar (ücretsiz): Windows. Dosyaları açmanıza ve görüntülemenize izin veren ancak şifrelemeyen ücretsiz MacOS, Android ve iOS uygulamaları mevcuttur. Platformlar (Premium): Windows, macOS, Android ve iOS.

Masaüstünde AZCrypt

AES-Crypt gibi AxCrypt de AES kullanarak dosyaları güvence altına alan açık kaynaklı bir platformlar arası şifreleme uygulamasıdır. Ancak bu oldukça farklı bir canavar. Genellikle Windows kullanıcılarına yönelik ücretsiz bir sürüm ve yılda 35 ABD doları olan bir Premium sürüm (30 günlük ücretsiz deneme sürümü).

AxCrypt Free, sorunsuz AES-128 dosya şifrelemesi sağlamak için Windows işletim sistemi ile bütünleşir. Bir dosyayı her şifrelediğinizde bir şifre ayarlamak yerine, uygulamada oturum açarsınız ve seçilen tüm dosyalar bu şifre kullanılarak otomatik olarak şifrelenir ve şifresi çözülür.

Klasörlerin kendisi AxCrypt Free kullanılarak şifrelenemez, ancak bir klasördeki tüm dosyalar toplu olarak şifrelenebilir. Veya PC'nizin herhangi bir yerinden istediğiniz kadar dosya seçebilir ve üzerlerinde toplu şifreleme gerçekleştirebilirsiniz.

Windows kullanıcıları için, AxCrypt Free oldukça basit AES Crypt'e göre birçok avantaj sunar. Ancak kaybettiğiniz şey, platformlar arası uyumluluktur. MacOS, Android ve iOS (Linux değil) için ücretsiz uygulamalar şifrelenmiş dosyaları açmanıza ve görüntülemenize izin verir, ancak bunları şifrelemez.

Premium sürüm, bu sorunu belirtilen tüm platformlar için tam destekle giderir. Ayrıca, tam klasör şifrelemesi (alt klasör şifrelemeli), anahtar paylaşımı, hesap anahtarı yedeklemesi, anonim dosya adları ve daha fazlası dahil olmak üzere, desteklenen tüm platformlarda birçok yararlı ek özellik sunar..

gocryptfs

Platformlar: Linux (DEB paketi veya kaynaktan derleme), macOS (Homebrew kullanarak).

Masaüstünde GoCryptfc uygulaması

gocryptfs, parlak ama kusurlu EncFS'den esinlenmiştir. Encfs gibi, eşleştirilmiş klasörler veya "birimler" oluşturur. Bir birim şifrelenmemiş dosyaları içerir (buna "özel klasör" diyelim), ikinci eşleşen birim (buna "şifrelenmiş klasör" diyelim) ilk (özel) birimdeki dosyalar.

VeraCrypt'ten farklı olarak, bir birimdeki her dosya ayrı ayrı şifrelenir ve saklanır, bu nedenle bir dosyada yapılan değişiklik tüm şifreli bir kapsayıcıyı yeniden yüklemek anlamına gelmez.

Bu, yerel dosyalar özel birime şifrelenmemiş halde tutulduğu, ancak Dropbox (vb.) 'De eşleşen "şifrelenmiş birim" bir bulut klasörü.

Gocryptfs'nin yapmadığı şey sadece bir dosyayı şifrelemektir. “Kişisel klasöre” erişimi olan birisinin şifrelenmemiş dosyalara erişimi vardır. Buna ek olarak, şifrelenmiş klasördeki dosya adları gizlenir, ancak dizin yapısı ve dosya boyutu gibi meta veriler.

gocryptfs yalnızca komut satırıdır, ancak kurulum çok kolaydır. Ayarlandıktan sonra, normal GUI dosya yöneticinizi kullanarak dosyaları özel klasöre sürükleyip bırakabilirsiniz. Alternatif olarak SiriKali, gocryptfs ile uyumlu bir GUI ön ucudur.

Veriler güvende ve AES-256-GCM kullanılarak GCM de kimlik doğrulama sağlıyor.

SecureFS ve Crysfs, EncFS'den ilham alan benzer uygulamalardır. SecureFS, EncFS ile ilgili sorunları düzeltir ve Windows dahil tüm büyük platformlar için kullanılabilir durumdadır (MS Visual C ++ 2015 yeniden dağıtım paketi gerektirir). Crysfs'in Windows desteği hala çok deneysel, ancak Linux ve macOS'u tamamen destekliyor ve dosya meta verilerini ve dizin yapısını şifreleyerek gocrypt ve SecureFS'yi geliştiriyor.

Cryptomator

Platformlar: Windows, macOS, Linux, Android, iOS.

Masaüstünde şifreleme uygulaması

Cryptomator, bulutta depolanan dosyaların şeffaf bir şekilde şifrelenmesini sağlar. Şifrelenmiş kasa bulut klasörünüzde saklanır, ancak kesintisiz sürükle ve bırak işlevselliği için şifresi çözülür ve sanal bir sürücü olarak yerel olarak monte edilir.

Dosyalar ayrı ayrı şifrelenir, bu nedenle değişiklikler yapıldığında yalnızca karşılık gelen şifrelenmiş dosya değiştirilir. Dosya içeriğine ek olarak, dizin yapısı gizlidir, ancak dosya değiştirme tarihleri ​​bulut sağlayıcınızın senkronizasyon özelliğini bozmadan gizlenemez.

Tonozlar AES-256-CTR ile sabitlenir ve şifreli anahtar türetme işlevi kullanılarak kaba kuvvet saldırılarına karşı korunan bir parola kullanılarak kilidi açılır.

Masaüstü için şifreleme istediğiniz bir ödeme modeli üzerinde çalışır. Ücretsiz olarak alınabilir, ancak kullanıcıların gelişimine bağışta bulunmaları teşvik edilir. Mobil uygulamaların (parmak izi kilidini destekleyen) yazma sırasında 8,99 $ maliyeti.

Son düşünceler

VeraCrypt, TrueCrypt'in yerine kullanılan bir alternatiftir. Şifreleme ihtiyaçlarınız biraz farklıysa, bu makalede ele alınan açık kaynaklı araçlar, şifreleme uygulamaları için çeşitli kullanım durumlarını yansıtır.

AES Crypt ve AxCrypt arasında ve gocryptfs (veya diğer Encfs'den ilham alan varyant) ve Cryptomater arasında seçim yapmanız gerekebilir, ancak buradaki uygulama listelerinin çoğu, aralarında işlevsellikte çok az crossover ile kendi özel şeylerini yapar.

Bu nedenle en iyi tavsiye, çeşitli şifreleme uygulamalarını dağıtmaktır. Bu, yapmak için tasarlanmayan işleri yapmak için tek bir uygulama kullanarak kare mandalları yuvarlak deliklere vurmaya çalışmak yerine iş için doğru aracı olacağınız anlamına gelir..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me