BitTorrent protokolü, içeriği paylaşmanın ve “indirmenin” çok etkili ve verimli bir yoludur. Kodi uygulaması veya akış web siteleri aracılığıyla sunulanlar gibi çevrimiçi akış hizmetleri, bugünlerde tüm başlıkları alıyor, ancak geleneksel torrentler çok popüler olmaya devam ediyor. Bir VPN kullanarak, sitelerde güvende kalabilirsiniz, daha fazla bilgi için torrent siteleri için en iyi VPN kılavuzumuzu ziyaret edin.

Torrent yapabilmek için bir BitTorrent istemcisine ihtiyacınız var. Bu, içeriği “indirmek” için bilgisayarınızdaki dosyaları diğer BitTorrent kullanıcılarıyla paylaşmanıza izin veren yazılımdır. Harika haber şu ki, orada çok sayıda iyi BitTorrent istemcisi var.

Uyarı: Torrenting, içerik sahiplerine izin vermeniz koşuluyla teknik olarak yasaldır. İzniniz yoksa, BitTorrent protokolünün çalışma şekli nedeniyle torrent kullanmamanız önerilir, telif hakkı sahiplerinin fikri mülkiyetlerini indiren herkesin IP adresini keşfetmesi kolaydır. Daha sonra ISS'nizi bilgilendirebilir veya size karşı yasal işlem yapabilirler.

Bu nedenle, aşağıda listelenen web sitelerinden indirirken kendinizi bir VPN ile korumak önemlidir. Bir VPN gerçek IP'nizi gizler ve trafiğinizi şifreler, böylece ISS'niz ne yaptığınızı göremez. İndirme sırasında VPN bağlantısı kesilirse sizi korumak için bir kill anahtarı kullanmak da iyi bir fikirdir. Kullanılacak en iyi VPN'ler hakkında daha ayrıntılı bir makale için bu makaleye göz atın.

Ancak eldeki konuya dönersek, en iyi müşteri nedir?


En iyisi nedir?

Editör Seçimi

kazanan

qBittorrent

Qbittorrent Mac

Artıları

 • Açık kaynak
 • Hafif
 • Verimli
 • VPN'ye bağlanabilir
 • Tamamen özellikli

EKSİLERİ

 • Hiç düşünemiyorum

Uzun vadeli bir Vuze hayranı olarak, bunun için oldukça şey aldı hafif masaüstümdeki Vuze yerine açık kaynaklı BitTorrent istemcisi. Vuze ile bu kadar uzun süre kalmamın bir nedeni, torrent istemcisini VPN arayüzüme bağlama yeteneğidir.

VPN yazılımınızda bir öldürme anahtarı varsa kesinlikle gerekli olmamasına rağmen, bu ekstra güvenlik katmanını her zaman takdir ettim. VPN etkin olmadığında istemcinin torrent indirmesini önler.

qBitTorrent sadece bu özelliği desteklemekle kalmaz, aynı zamanda uygulamayı kolaylaştırır. Bu, qBitTorrent’in zayıf ve ortalama 100 MB veya daha az yükleme boyutunda (platforma bağlı olarak tam boyut) olduğu gibi, değişikliği yapmamda büyük bir faktördü. QBitTorrent ile şişkinlik yok!

Buna rağmen, qBitTorrent çoğu torrentin ihtiyaç duyacağı her şeye sahiptir. Buna BitTorrent protokol şifrelemesi, torrent önceliklendirme, torrent sorgulama, seçici içerik indirme, torrent oluşturma, uzaktan erişim ve RSS aboneliği dahildir. Torrentleri istemciden arayabilir ve yerleşik medya oynatıcı kullanışlıdır.

qBitTorrent% 100 ücretsiz ve reklamsızdır. Windows, MacOS ve Linux için kullanılabilir. QBittorrent'i VPN arayüzünüze bağlama talimatları da dahil olmak üzere bu mükemmel yazılıma daha ayrıntılı bir bakış için lütfen qBittorrent için 5 En İyi VPN'e göz atın.

2. sıra

Aktarma

İletim istemcisi

Artıları

 • Açık kaynak
 • Hafif
 • Tonlarca özellik
 • Güzel
 • Birçok belirsiz işletim sisteminde yerel olarak kullanılabilir

EKSİLERİ

 • Çok fazla değil (güvenlik açığı, çoğu bunu okuduğunuz zaman giderilmelidir)

Transmission, Mac ve yalnızca Linux tabanlı BitTorrent istemcisi olarak hayata başladı ve burada müthiş bir ün kazandı. Windows kullanıcıları artık harekete geçebilirler. Çok yetenekli bir BitTorrent istemcisi olmasına rağmen, İletimin ana çekişi, Mac kullanıcıları için Growl bildirimleriyle tamamlanan güzel kullanıcı arayüzüdür..

Ama hepsi güzel görünmekle ilgili değil. İletim, webseed desteği, BitTorrent protokol şifrelemesi, saat dizinleri, izci düzenleme, global ve torrent başına hız sınırları ve daha fazlasını içerir. Ayrıca, özellik kümesini genişletebilen isteğe bağlı eklentileri de destekler. Bunlara RSS abonelik araçları ve Kodi eklentisi dahildir.

Bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilecek bir güvenlik açığı sayesinde iletim son zamanlarda manşetlere çıktı. Bunu makalede biraz sonra tartışacağım, ancak bir yama var ve sorun yine de kendinizi düzeltmek çok kolay. Bu nedenle, bu sorunun İletimin bu 5 En İyi kılavuzdaki sıralamasını etkilemesine izin vermemeye karar verdim.

İletim% 100 ücretsiz ve açık kaynak. Windows, Mac OSX / MacOS, Linux (birçok dağıtım), FreeBSD, Gentoo ve daha fazlası için kullanılabilir.

3. sıra

Vuze

Vuze istemcisi

Artıları

 • Gülünç bir şekilde tam özellikli
 • İndirmeleri VPN'ye bağlayabilir
 • İşlevselliği artırmak için birçok eklenti mevcuttur
 • Dahili video oynatıcı
 • Harika Android uygulamaları

EKSİLERİ

 • Biraz hantal ve kaynak ağır
 • Reklamlar
 • Zararlı yazılım yüklemeye çalışır
 • Sadece kısmen açık kaynak
 • Arayüz daha güzel ve daha sezgisel olabilir

Vuze, BitTorrent müşterilerinin büyükbabasıdır. Artık açık kaynak değildir ve sayısız özelliğinin ağırlığı altında bir miktar kırışır. Başka bir deyişle, qBitTorrent gibi hafif istemcilerin kutupsal zıttıdır.

Ancak, özelliklerin bir kısmının mutlaka kötü bir şey olduğunu kim söyledi? Çoğu torrent asla mevcut tüm araçları kullanmaz, ancak Torrent ile ilgili neredeyse Vuze'nin yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Bu, Vuze'u VPN adaptörünüze bağlayabilmeyi içerir, ancak otomatik abonelikler aracılığıyla içerik keşfi, entegre bir medya oynatıcıya sahip, uzaktan yönetim ve çok daha fazlası gibi daha eğlenceli şeyler yükler.

Vuze’nun sürükle ve bırak arayüzünü kullanarak dosyaları birden çok formata dönüştürebilir ve çok sayıda istatistik ve görselleştirme kullanarak indirmelerinizi analiz edebilirsiniz. Vuze, güçlü bir kullanıcının hayalidir.

Aşağı yönde, Vuze kaynak ağır ve oldukça çirkin (özellikle İletim ile karşılaştırıldığında!) Onun tıknaz arayüzü de yaşını gösteriyor. Bu duruma, reklamların ücretsiz sürüme eklenmesi veya yükleme sırasında dikkatli olmanız gerektiği gerçeği nedeniyle bir yük boket yazılımı yüklemeniz de yardımcı olmaz..

Vuze öncelikle ücretsiz olmasına rağmen, yıllık 29,90 USD karşılığında premium bir sürüm de mevcuttur. Vuze Plus aboneliği reklamları kaldırır ve yerleşik antivirüs taraması, DVD yazıcı ve "şimdi oyna" destek. Kuşkusuz, oldukça korkak!

Bu da beni açık kaynak kökenlerine rağmen Vuze'nin artık kapalı kaynaklı özel yazılım olduğu noktasına getiriyor. Vuze’ün ölümünün raporlarının çok erken göründüğünü belirtmek gerekir. Vuze 5.7.6.0 Ekim 2017'de piyasaya sürüldü ve tamamen işlevsel.

Masaüstü istemcisinin aksine, mükemmel Android uygulaması hafif ve reklamsızdır. Bir pro sürümü şimdi uygulama içi satın alma yoluyla (yaklaşık 4 $) kullanılabilir, ancak bunun hangi özellikleri eklediğini belirleyemedim (ve öğrenmek için gerekli parayı kabuklamak için çok skinflint duyuyorum!).

Vuze Remote, masaüstü torrent indirmelerinizi uzaktan kontrol etmenizi sağlayan Android için kullanışlı bir uygulamadır.

Vuze Windows, Mac OSX / MacOS, Linux ve Android için kullanılabilir.

4. sıra

Patlamış Mısır Zamanı

Patlamış Mısır Zaman Ocak 2018

Artıları

 • Yüksek kaliteli BitTorrent içeriğinin anında akışı!
 • Açık kaynak
 • Çok akıllı arayüz
 • Chromecast, Airplay ve DLNA desteği
 • Hemen hemen her platformda mevcut

EKSİLERİ

 • Yalnızca video içeriği için

Bu listedeki diğer tüm programlar BitTorrent istemcileridir. Bir .torrent dosyası indiriyorsunuz veya bir mıknatıs bağlantısını tıklıyorsunuz ve içerik bilgisayarınıza yerel olarak depolandığı yere indiriliyor.

Patlamış Mısır Zamanı farklıdır; Tüm büyük platformlara yüksek kaliteli video içeriği akışı sağlamak için BitTorrent teknolojisini kullanan açık kaynaklı bir uygulamadır. Bu, geleneksel BitTorrent istemcilerinin aksine, indirmenin tamamlanmasını beklemeden bir film veya şov izleyebileceğiniz anlamına gelir. Düşünüyor olabilirsiniz "Patlamış Mısır zaman güvenlidir?", bilgisayarınız için tehlikeli olabilir, ancak bir VPN kullanmak makinenizi güvende tutabilir.

Çok kaygan ve sezgisel bir arayüze sahip olmak ve güncel içeriklerden oluşan büyük bir kütüphaneye erişim sağlamak için dikkat çekicidir..

Öncelikle bir akış platformu olmasına rağmen, içerik yerel olarak da indirilebilir (ve bazı içerikler her zaman önbelleğe alınır). Popcorn Time'ın çeşitli versiyonları (çatalları) mevcuttur, ancak sadece Popcorn Time için En İyi VPN kılavuzunda önerilen çatallardan birini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Belirli özellikler, kullandığınız çatala bağlı olarak biraz değişebilir, ancak Chromecast, Airplay ve DLNA aracılığıyla büyük ekran TV'nize buğulamak oldukça standarttır.

Popcorn Time ücretsizdir ve saygın sürümler reklamlardan ve diğer yazılımlardan arındırılmıştır. Windows, Mac OSX / MacOS, Linux ve Android için kullanılabilir. PopcornTime.to'da cihazınızı jailbreak yapmadan yüklenebilecek bir iOS VPN Uygulaması bile var.

5. sıra

Büyük tufan

Deluge istemcisi

Artıları

 • Açık kaynak
 • Hafif
 • Birçok özellik
 • Eklentilerle genişletilebilir (RSS dahil)

EKSİLERİ

 • Diğer bazı istemcilerden daha az tam özellikli

QBitTorrent gibi, Deluge de oldukça geleneksel ancak hafif ve açık kaynaklı bir BitTorrent istemcisidir. Özellik listesi çok büyük değil, ancak çoğu kullanıcıyı tatmin etmek için fazlasıyla yeterli olmalıdır. Özellikler arasında uzaktan web yönetimi ve mıknatıs bağlantıları desteği bulunur.

Hem şirket içi hem de üçüncü taraf eklentileriyle işlevsellik daha da genişletilebilir. Öne çıkan özellikler arasında RSS desteği için eklentiler, Growl bildirimleri, indirme sırasında akış ve daha fazlası yer alıyor.

Deluge, hiçbir reklam veya crapware olmadan tamamen FOSS'tur. Windows, OSX, Linux (çeşitli dağıtımlar) ve FreeBSD için kullanılabilir.

Müşteri SSS'leri

BitTorrent Nedir?

BitTorrent popüler bir eşler arası (P2P) dosya paylaşım protokolüdür. İndirdiğiniz merkezi bir sunucuda depolanmak yerine, torrent dosyaları diğer birçok BitTorrent kullanıcısı tarafından paylaşılır. Popüler dosyalar yüzlerce kullanıcı arasında bu şekilde kolayca paylaşılabilir.

BitTorrent protokolünü kullanarak bir dosyayı "indirdiğinizde (bu bir torrent adı yanlıştır), aslında yaptığınız şey küçük parçalarını aynı dosyayı indiren herkesle paylaşmaktır.

Bu dosyayı yeniden birleştirmek için gereken tüm parçalara sahip olduğunuzda bir dosya “indirilir”. Başkalarının% 100 tamamlanmasına yardımcı olmak için dosyayı indirildikten sonra bir süre “tohumlamak” (paylaşmaya devam etmek) için iyi bir form olarak kabul edilir..

Neden Müşteri Kullanmalı?

Hala çok popüler olmasına rağmen, BitTorrent kullanımı son yıllarda bir miktar düştü. Bu kısmen Netflix ve Amazon Prime gibi sağlayıcıların sunduğu zengin akış seçenekleri sayesinde. Kodi ve gerçek zamanlı web siteleri gibi yasadışı seçeneklerin popülaritesi de bir faktördür. En iyi ipuçları ve Akış için en iyi VPN için aşağıdaki kılavuzlara göz atın:

 • VPN Amazon Prime
 • VPN Netflix
 • VPN Kodi
 • iPlayer VPN

Bununla birlikte, bir BitTorrent istemcisi kullanarak daha geleneksel indirme yöntemi bazı önemli avantajlar sunmaya devam ediyor:

 • BitTorrent içeriği yerel olarak indirilir, bu nedenle sonsuza kadar kullanılabilir ve cihazlar arasında fiziksel olarak kolayca aktarılabilir.
 • Kelimenin tam anlamıyla, sadece video içeriği değil, her türlü dijital içerik indirilebilir. Buna yazılım, resimler, e-Kitap, oyunlar ve… dahildir!
 • Ancak, video içeriğe gelince, kalite genellikle akış içerikten oldukça yüksektir. Bunun nedeni, içeriğin yerel olarak oynatılması nedeniyle arabelleğe alma sorunlarını önlemek için dosya boyutlarını düşük tutmaya gerek olmamasıdır.
 • BitTorrent, kendi içeriğinizi başkalarıyla paylaşmanın ve tanıtmanın çok verimli ve kaynak açısından hafif bir yoludur.

Linux Torrentleri

Birçok Linux dağıtımı torrent bağlantılarını, yazılımlarını pahalı sunucularda barındırmak zorunda kalmadan dağıtmanın en iyi yoludur..

Torrent yaparken bir VPN kullanın

BitTorrent içeriği birden çok ev bilgisayarı arasında paylaşılır. Bu, gizlilik için iyi değildir, çünkü internette bir grup rastgele "indirici" ile dosya paylaşmak neredeyse özel değildir.

Doğru yazılımı (birçok popüler BitTorrent istemcisini içerir) kullanarak, aynı dosyayı paylaşan (“indiren”) diğer herkesin benzersiz İnternet Protokolü (IP) adreslerini görmek çok kolaydır..

Akran listesi

Yukarıdaki Vuze'de gösterildiği gibi, benimle aynı dosyaları indiren diğer herkesin IP adreslerini görebiliyorum.

VPN sizi korur

Bir VPN indirirken sizi koruyacaktır, çünkü:

 • Bir VPN, IP adresi bilgilerinizi diğer indiricilerden gizler.
 • VPN, bilgisayarınız ve VPN sunucusu arasındaki tüm internet trafiğini şifreler.
 • Yukarıdaki, İSS'nizin indirdiklerinizi göremeyeceği anlamına gelir.

Güçlü kayıt politikalarına sahip VPN'lerin, ne baskı altında olurlarsa olsunlar, yetkililere teslim edecek hiçbir şeyleri olmayacaktır. Bir VPN, herhangi bir nedenle sansürlenirse web sitelerinin engellemesini de kaldırır.

P2P izin verildiği sürece, bir VPN indirirken gizliliğinizi korumada çok etkilidir.

VPN'lerin nasıl çalıştığına daha ayrıntılı bir bakış için lütfen Yeni Başlayanlar için VPN'lere bakın - Bilmeniz Gerekenler. Torrent yaparken VPN kullanma konusunda daha ayrıntılı bir kılavuz için Torrenting için En İyi VPN kılavuzuna göz atın..

BitTorrent protokol şifrelemesi

Bazı BitTorrent istemcileri BitTorrent protokol şifrelemesini destekler. Bunlar İletim, qBitTorrent ve Vuze'dir. İnternet Servis Sağlayıcınızdan (ISS) torrent oluşturduğunuz gerçeğini gizlemek için tasarlanmış bir özelliktir.

VPN'ler de bunu yapar ve gerçek IP adresinizi diğer torrent kullanıcılarından ve internette izleyen diğer kişilerden gizler. Ayrıca:

“BitTorrent protokol şifrelemesinin analizi, bir TCP oturumundaki ilk 100 paketin paket boyutlarının ve paket yönlerinin istatistiksel ölçümlerinin, gizlenmiş protokolü% 96'nın üzerinde doğrulukla tanımlamak için kullanılabileceğini göstermiştir.”

Bu, en temel Derin Paket İnceleme (DPI) tekniklerinin bile BitTorrent kullandığınızı belirleyebileceği anlamına gelir. Şimdi, DPI'nın VPN kullanımını da (gizlenmedikçe) kolayca algılayabileceği doğrudur, ancak bir VPN kullanmak için birçok meşru neden olsa da, BitTorrent protokol şifrelemesini kullanmanın tek bir nedeni vardır…

Bu nedenle BitTorrent protokol şifrelemesini kullanmak muhtemelen hiçbir şey kullanmamaktan daha iyidir, ancak bir VPN kullanmak indirirken çok daha iyi koruma sağlar.

BitTorrent istemcisini nasıl kullanırım?

Çevrimiçi akış hizmetlerinin popülaritesinin bir nedeni (Kodi kutularının kullanımı da dahil olmak üzere) torrentin teknik bilgi gerektiren geeky bir eğlence olduğu algısıdır. Gerçekte, torrent almak çok kolaydır.

 1. Yukarıdaki listeden bir BitTorrent istemcisi indirip yükleyin.
 2. (İsteğe bağlı ancak şiddetle önerilir) Çalışan bir VPN olduğundan emin olun. Bu, torrent sitelerinin sansürünü atlayacak, IP'nizi dosya paylaştığınız diğer kişilerden gizleyecek ve indirme işlemlerinizi İSS'nizden gizleyecektir. Önerilen hizmetlerin bir listesi için VPN Torrents kılavuzumuza göz atın.
 3. Bir BitTorrent web sitesini ziyaret edin. Bu web siteleri torrent dosyalarına bağlantılar barındırır. İlginizi çeken içeriğe göz atabilir veya belirli bir şeyi arayabilirsiniz. Birçok web sitesi, iyi torrentleri seçmenize yardımcı olabilecek torrentlerin kullanıcı yorumlarını içerir..
 4. İstediğiniz içeriği bulduğunuzda, torrent bağlantısını veya mıknatıs bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Torrent BitTorrent istemcinizde açılır ve indirmeye başlar.
 5. İndirme% 100 tamamlandığında tadını çıkarın! Bazı BitTorrent istemcilerinde yerleşik medya oynatıcılar vardır, ancak VLC, ona atabileceğiniz hemen hemen tüm medya dosyalarını oynatacaktır.

Tohumlama

BitTorrent, merkezi olmayan bir dosya paylaşım platformudur. Çalışması için kullanıcılar dosyaları diğer kullanıcılarla paylaşır. Bu, bir dosyayı indirirken olur, ancak diğer kullanıcıların yararlanması için bir dosyayı indirmeyi bitirdikten sonra BitTorrent istemcinizi açık bırakmak iyi bir form olarak kabul edilir..

Bu tohumlama olarak bilinir ve iyi netiquette'den tohuma en az 1: 1 oranında (yani diğer kullanıcılar için indirdiğinizle aynı miktarda veri yükleyin) kabul edilir.) Çoğu BitTorrent istemcisi, indirilen dosyaların tohum oranını gösterecektir..

Diğer şey

Dürüst olmak gerekirse, torrent hakkında yukarıda verilen bilgilerden çok daha fazlasını bilmenize gerek yoktur. Ancak konuyu daha fazla araştırmak isterseniz, bu sözlük kullanılan jargona iyi bir giriş niteliğindedir..

Özellikle film selleri, onlarla ilişkili çok fazla jargona sahiptir. İndirmeyi planladığınız içerik hakkında bilinçli kararlar vermek için, kendinizi tanımanız yararlı olacaktır.

Halka açık torrent sitelerinde dikkat edilmesi gereken bir şey sponsorlu bağlantılardır. Bunlar genellikle belirgin bir şekilde sergilenir ve genellikle kasten kafa karıştırmak için tasarlanmıştır. Genellikle ticari doğrudan indirme sitelerine veya Usenet hizmetlerine işaret ederler. Özellikle “Torrent” veya “Magnet Link” yazan bir bağlantı arayın.

uTorrent

uTorrent (ve resmi özdeş BitTorrent istemcisiyle neredeyse aynı kardeşi) dünyanın en popüler BitTorrent istemcisi olmaya devam ediyor. Bu yüzden neden bu 5 En İyi listesine dahil etmediğimi sormak makul.

uTorrent kapalı bir kaynaktır ve reklamlarla kendini destekler. Yazılımın ayarlarına yeterince derin bakarsanız bu reklamlar kapatılabilir, ancak bu yine de çok rahatsız edicidir. Benim kişisel görüşüm (ve hey, bu liste kişisel bir seçimdir), bu uTorrent'in Vuze'nin tüm dezavantajlarına sahip olduğu anlamına gelir, ancak pek çok kullanışlı özellik değil.

Dolayısıyla, biraz tıkalı bir kapalı kaynak reklam destekli BitTorrent istemcisi, ancak bunu zengin bir özellik sunarak telafi etmek istiyorsanız, Vuze'yi kullanın. Başka görüşler var.

İletim Güvenlik Açığı

Bir güvenlik araştırmacısı, İletim'de bilgisayar korsanlarının hedeflerin bilgisayarlarında kötü amaçlı kod yürütmesine izin verebilecek bir kusur keşfetti. Teorik olarak, bu, enfekte olmuş sistemi tamamen ele geçirmelerine izin verebilir.

Kusur, İletim’in uzaktan web erişimi özelliğinde gevşek güvenlikten yararlanır. Bunun bir kavram saldırısının kanıtı olduğunu ve vahşi doğada sömürüldüğüne dair bir kanıt bulunmadığını unutmayın. Bir yama zaten mevcut ve İletim yakında onu içerecek bir güncelleme olacağını duyurdu.

Mac İletim Düzeltmesi

Alternatif olarak, kusur kendiniz düzeltmek için yeterince kolaydır. Uzaktan web erişimi özelliğini kullanmıyorsanız, kapatın! Tercihlere git -> Uzaktan kumanda seçeneğini belirleyin ve “Uzaktan erişimi etkinleştir” seçeneğinin işaretini kaldırın. Uzaktan web erişimi özelliğini kullanıyorsanız, varsayılan şifreyi güvenli bir şey olarak değiştirin. Kolay!

Hatayı tespit eden güvenlik araştırmacısının, diğer BitTorrents müşterilerinin de savunmasız olabileceğini ima ettiğini unutmayın. Bu nedenle, kullandığınız istemcide benzer ayarları kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Sonuç

Eğer bir şey varsa, torrent kalabalığına büyük BitTorrent müşterileri tarafından fazla servis edilir! Gerçekten de, bu ilk beş liste, mevcut olanların çoğunun yüzeyini neredeyse hiç çizmiyor. Birçoğunun özgür ve açık kaynaklı yazılım (FOSS) olması kalbimin çılgınlığını ısıtıyor!

Böyle zengin seçenekler mevcut olduğundan eminim, birçoğunuz burada listelenmeyen bir favoriye sahip olacaktır. Öyleyse, lütfen bana ve diğer okuyuculara neden bu kadar harika olduğunu düşündüğünüzü söylemek için yazın!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me