VoIP (veya İnternet Üzerinden Ses Protokolü) sesli iletişim için bir teknoloji ve yöntemdir. Özünde, VoIP aslında internet üzerinden bir telefon hizmetidir. Skype, Viber ve ABD'deki konut VoIP sağlayıcı Vonage gibi hizmetler tarafından popüler hale getirildi..


VoIP hizmetleri bazı ülkelerde engellenir, Suudi Arabistan bunun en önemli örneğidir (ülkenin telekom endüstrisi düzenleyicisi CITC, VoIP hizmetlerini aktif olarak yasaklamaktadır). VoIP hizmetleri de BAE ve Umman'da düzenli olarak yasaklanırken, Orta Doğu ve Asya'daki diğer ülkelerin de VoIP erişimini kısıtladığı bilinmektedir. Bu ülkelerde konumunuzu değiştirmek ve VoIP servislerine (Skype gibi) erişmek için bir VPN'e ihtiyacınız olacaktır. BAE veya Umman'da bir VPN kullanırken dikkatli olmanız çok önemlidir.

VoIP aramasıyla işle ilgili bilgileri başka biriyle paylaşıyorsanız bir VPN'ye de ihtiyacınız olabilir. İnternete bağlı herhangi bir servis veya cihaz gibi, bilgisayar korsanlarının verilerinize ve Skype çağrılarına müdahale etmesi tehdidi gerçek bir tehlikedir. Bir VPN, VoIP aramalarınızı şifreleyecek ve birisinin dinlemesini çok daha zorlaştıracaktır.

Bu nedenle, nedenine bakılmaksızın, VoIP servisleri için bir VPN'e ihtiyacınız vardır. Doğru yere geldiniz! Size özellikle VoIP göz önünde bulundurarak en iyi beş VPN seçimlerimi vereyim.

VoIP için En İyi VPN: Özet

 1. ExpressVPN

  - Test ettiğimiz en hızlı VPN, her yerde inanılmaz hizmetle her şeyin engelini kaldırıyor

 2. NordVPN

  - Çok iyi bir değere ve uygun bir fiyata sahip büyük marka

 3. CyberGhost VPN

  - Harika fiyat ve hızlarla uzun zamandır üst sıralarda yer alan VPN

 4. VPNArea

 5. PrivateVPN

  - En ucuz VPN'lerden biri, ama yine de iyi bir hizmet

VoIP Servisleri Nerede Yasaklandı?

Bazı popüler VoIP hizmetlerinin yasaklandığı bazı ülkelere bakalım.

 • Suudi Arabistan - Skype, Facebook Messenger, Google Hangouts, Viber, Whatsapp, Telegram, Snapchat, Discord ve Facetime hepsi yasaklandı.
 • Çin - Skype kullanıcıları hükümet tarafından izlenen Çince'nin Skype sürümüne gönderilir.
 • Mısır - Skype ve WhatsApp Mısır hükümeti tarafından düzenli olarak engelleniyor.
 • Kuveyt - Tüm VoIP hizmetleri ülke çapında bir yasağa tabidir.
 • Brezilya - Brezilya'nın ana ISP'si 2014'ten beri Skype'ı engelledi.

Ücretsiz Arama Yapmak için VPN Kullanma

Bir VPN kullanarak ücretsiz VoIP aramaları yapmak için internette çok fazla sohbet var. Ne yazık ki, Skype'ın tek gelir biçimi gerçek telefon numaralarını aramak için kredi satarak, VPN ile ücretsiz görüşme yapılamaz.

VPN ile Ücretsiz Skype Çağrıları

Bununla birlikte, bir VPN ile önemli ölçüde daha ucuz çağrı oranları elde etmek yapılabilir. ABD'den Skype çağrı ücretleri çok daha uygun fiyatlıdır ve daha ucuz tarifeler almak için gereken tek şey bir ABD IP adresidir. Bir ABD VPN sunucusuna bağlanın ve Skype'a giriş yapın, yeni arama ücretleriniz gösterilmelidir!

Çevrimiçi Oyun Sesli Sohbet'in Engelini Kaldırmak için VPN Kullanma

Çevrimiçi oyun sürekli olarak büyüyor, Battlefield, Counter-Strike ve League of Legends gibi oyunlar sahneye hakim. Bu oyunlar çok takım odaklı olduğu ve bazı durumlarda takım arkadaşlarıyla sesli sohbet iletişimi gerektirdiği için dikkat çekicidir. Ne yazık ki, bazı ülkeler ve hükümetler çevrimiçi oyunlar için bile VoIP hizmetlerini engelliyor!

Bir VPN kullanarak, VoIP'deki bu aptal blokları geçebilir ve çevrimiçi bir oyunda takım arkadaşlarınızla özgürce iletişim kurabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim VPN'lerden birini seçin ve size en yakın VPN sunucusuna bağlanın (ancak VoIP'in engellenmediği bir ülkede). Bağlandığınızda, sadece oyunu başlatın ve ekip sesli sohbet engellemesi kaldırılmalıdır!

Bunun bir örneğini Overwatch sesli sohbet engellemesini kaldırmak için yaptığım son bir parçada görebilirsiniz..

VPN ve VoIP: Bunu Aklında Tut

VoIP servisleriyle bir VPN kullanmanın önemli bir dezavantajı olduğunu belirtmemek adil olmaz: hız. Tüm verileriniz şifrelenirken bir VPN'ye bağlandığınızda bir miktar hız kaybı yaşayacaksınız.

Hız kaybını en aza indirmenin en iyi yolu, yüksek kaliteli bir VPN hizmetine (yukarıda bahsettiğim gibi!) Bağlanmanın yanı sıra gerçek konumunuza yakın bir sunucuya bağlanmaktır.

VoIP için En İyi VPN: Özet

 1. ExpressVPN

  - Test ettiğimiz en hızlı VPN, her yerde inanılmaz hizmetle her şeyin engelini kaldırıyor

 2. NordVPN

  - Çok iyi bir değere ve uygun bir fiyata sahip büyük marka

 3. CyberGhost VPN

  - Harika fiyat ve hızlarla uzun zamandır üst sıralarda yer alan VPN

 4. VPNArea

 5. PrivateVPN

  - En ucuz VPN'lerden biri, ama yine de iyi bir hizmet

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me