Güvenli gizlilik e-posta seçenekleri hakkındaki bu makalede, e-postanızı daha iyi, güvenli ... özel hale getirmenin çeşitli yollarına bakıyoruz. Nispeten yeni uçtan uca şifreli web posta hizmetleri türüne özellikle dikkat ediyoruz, aynı zamanda daha geleneksel alternatiflerin artılarını ve eksilerini araştırıyoruz..


En İyi Güvenli özel E-posta sağlayıcıları

Aşağıda en güvenli ve özel E-posta sağlayıcılarını listeledik. Bu listedeki hizmetlerden herhangi biri hakkında daha fazla bilgi için, her hizmetin özeti için makaleyi aşağı kaydırın veya sağlayıcının web sitesine tıklayın.

 1. ProtonMail

  - Fiyat: Ücretsiz (500 MB / 1 adres), aylık 5 $ (5 GB / 5 adres).

 2. Tutanota

  - Fiyat: Ücretsiz (1 GB / 1 adres), aylık 1,35 $ (1 GB (genişletilebilir) / 5 adres).

 3. Posteo

  - Fiyat: Aylık 2 € (genişletilebilir).

 4. Mailfence

  - Fiyat: Ücretsiz (500 MB / 1 adres), aylık 2,50 € (5 GB / 10 adres), aylık 7,50 € (20 GB / 50 adres)

 5. StartMail

  - Fiyat: 7 günlük deneme, yıllık 59,95 dolar (10 GB depolama alanı / 10 adres).

 6. Mailbox.org

  - Fiyat: 30 günlük deneme, aylık 1 € (2GB posta depolama, 3 adres), aylık 2,50 € (5GB posta depolama, 25 adres). Fiyatlandırma ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilebilir.

 7. Neomailbox

  - Fiyat: Yıllık 49,95 dolar (1 GB posta kutusu, 1 adres), yılda 79,95 dolar (5 GB posta kutusu, 1 adres), ek fiyatlandırma katmanları posta kutusu boyutunu 240,95 GB / 40 GB posta kutusuna kadar genişletir.

E-posta özel veya güvenli değil

Bir teknoloji olarak, e-posta gizlilik veya güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmamıştır. Aslında böyle bir ihtiyaç, ağ oluşturmanın ilk öncülerinin zihinlerini asla geçmedi. Bu nedenle, daha sonra internet tüketicilerinin her gün kullandıkları oldukça pahalı ve karmaşık teknolojiler için ödeme yapmak istemedikleri ve neredeyse ikinci bir düşünce ile netleştiklerinde, e-posta sağlayıcıları hizmetlerinden para kazanmak için kolay bir yola sahipti.

En başarılı iş modeli, bir bireyin kişisel verilerinin inanılmaz derecede değerli olduğunu fark eden Google tarafından geliştirilmiştir. Ne kadar çok toplarsanız, o kadar değerli olur.

Sonuçta, bir kişinin ne yaptığını ve beğenmediğini, nereye gittiğini, hobilerinin neler olduğunu ve kiminle takıldığını iyi bir şekilde biliyorsanız, onları oldukları ürün ve hizmetlerle hedeflemek kolaydır. satın almayla ilgilenmesi muhtemeldir. Yazar Kasa!

Google, arama motorunu kullanıcıların ilgi alanlarını izlemek için kullanmaya ek olarak, Gmail hizmeti yoluyla gönderilen tüm e-postaları tarar. Bunun yalnızca Gmail kullanıcılarına ait değil aynı zamanda diğer e-posta hizmetlerinden Gmail kullanıcılarına gönderilen e-postaların da olduğunu unutmayın.!

2017'de Google, uyarlanmış reklamları olan kullanıcıları hedeflemek için artık e-postaları taramayacağını bir şekilde ihtiyatlı bir şekilde açıkladı, ancak bu, e-postaları başka amaçlarla taramayı durdurduğu anlamına gelmiyor. Çok fazla yapay zeka tabanlı akıllı yanıt özelliği, 2015'ten beri herhangi bir çevrimiçi perakendeciden satın aldığınız her şeyin tam listesi gibi bunu şüphesiz kanıtlıyor!

Devlet casusluğu

Google'daki durum ne olursa olsun, e-posta hizmetlerinin kullanıcıların e-postalarını reklam amacıyla taraması normaldir.

Ayrıca, reklam gelirleri için toplanabilecekler, NSA gibi güvenlik kurumlarını “toplamak” için de inanılmaz derecede değerlidir..

Google, yıllarca kullanıcılarını gözetlemek için NSA ile işbirliği yaptı ve ancak 2013 yılında Edward Snowden’in vahyetleriyle yakalandığında durdu. Ya da en azından durduğunu iddia ediyor. Öte yandan Yahoo, en az Ekim 2016'ya kadar kullanıcılarını NSA'ya ihanet etmeye devam etti.

Onun için öde!

Eski atasözü ilerledikçe, “bir ürün için ödeme yapmıyorsanız, o zaman üründür.”

Bazı ücretsiz, güvenli e-posta hizmetleri var, ancak genellikle veri sınırları var ve hizmetin premium sürümü tarafından sunulan tüm özellikleri içermiyor.

Bir e-posta hizmetini çalıştırmak için çok para ve zamana mal olur, bu nedenle bu hizmetin nasıl finanse edildiğini çok dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekir. RiseUp ve Autistici gibi hizmetler politik olarak motive olmuş aktivistler tarafından yönetilir ve öncelikle benzer düşünen aktivistler için gizlilik sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bu tür hizmetler, kurucularının politik ideolojisi sayesinde mali kayıplara uğramaya isteklidir. Bu nedenle, küçükler ve çok iyi finanse edilmiyorlar. Kullanıcılar, eğer karşılayabilecekleri takdirde kesinlikle onlara karşı bağış yapmayı düşünmelidir.

PGP şifreli e-postalar herhangi bir normal e-posta hizmeti üzerinden güvenli bir şekilde gönderilebilir, ancak basit gerçek şu ki, kişilerinizin çok azı (varsa) PGP kullanacaktır. Bu, günlük kullanım için yine de özel bir e-posta hizmetine ihtiyacınız olacağı anlamına gelir…

Tüm Tarayıcı tabanlı şifreleme güvensizdir

Web posta hizmetleri, herhangi bir web tarayıcısından kolayca erişilebildiğinden çok uygundur. Ne yazık ki, tarayıcılardaki şifreleme JavaScript kullanılarak uygulanır ve tarayıcılardaki JavaScript şifrelemesi doğal olarak güvensizdir.

Bunun nedeni, güvenliği ihlal edilmiş bir sunucunun veya ortadaki adam saldırısının güvenliği ihlal edilmiş şifreleme anahtarlarını hem size hem de alıcınızın tarayıcılarına gönderebilmesidir..

Bu, web posta hizmetlerini işe yaramaz hale getirir mi? Hayır. Her şey tehdit modelinize bağlıdır. Çoğu kullanıcı için, muhtemelen kesinlikle iyidir. Ancak hiçbir web postası hizmeti, özel bir e-posta istemcisi ile PGP kullanmak kadar güvenli olmayacaktır..

Şifrelenmiş bir web postası hizmetine mobil uygulaması veya yalnızca özel bir e-posta istemcisi üzerinden erişiyorsanız (yani tarayıcı aracılığıyla değil), bu sorun geçerli değildir.

Bunun yerine Sinyali Kullan

“Son zamanlarda, e-postanın temelde güvenilmez olduğu sonucuna vardım. E-posta ve bir e-posta sistemi dışında istediğimiz şeyler şifreleme ile uyumlu değildir. İletişim güvenliği isteyen kişilere e-posta kullanmamalarını, bunun yerine OTR veya Signal gibi şifreli bir ileti istemcisi kullanmalarını öneriyorum. ”Bruce Scheier.

Şifreli mesajlaşma uygulamalarının kullanımı PGP'den daha kolay (ne değil ?!) ve her tür e-postadan çok daha güvenlidir. Sinyal habercisi, aslında başka biriyle iletişim kurmanın en güvenli yolu olarak kabul edilir, aslında kulağına bir şeyler fısıldamaktan uzaktır.

Sinyal, bu nedenle, mesajların gerçek içeriğini güvende tutmak için şu anda mevcut olan en iyi çözümdür. OTR, masaüstü kullanıcıları için de iyi bir seçenektir.

Uçtan uca (e2e) gizlilik E-posta hizmetleri

Neden gizlilik odaklı bir e-posta hizmeti kullanıyorsunuz??

Bir görüşmenin olabildiğince özel olması gerekiyorsa, e-posta yerine Sinyal kullanın. Ancak e-posta gitmiyor ve gezegendeki en popüler iletişim aracı olmaya devam ediyor. Aşağıda açıklanan türde özel ve güvenli bir e-posta hizmetinin kullanılması:

 • Hizmet e-postalarınızı taramaz (reklam veya başka bir amaçla)
 • Uçtan uca şifreleme kullanırlar (e2ee). E-posta sağlayıcınızın veya NSA'nın bunlara erişememesi için e-postalarınızı kendi cihazınızda şifreliyor ve şifresini çözüyorsunuz.
 • Reklamsız

En iyi Özel E-posta hizmetleri

1. ProtonMail

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 0.00
  500mb'ye kadar

ProtonMail, bir Snowden sonrası “yeni dalga” Gmail'in ve tüm işlevlerinin tüm işlevlerini sağlamayı amaçlayan ancak kullanıcılara saygı duyan web posta hizmetlerinin’ gizlilik ve e-postalar için tam uçtan uca şifreleme (e2ee) sağlama.

Kullanıcılar herhangi birine güvenli bir şekilde yanıt verebilecekleri şifreli bir e-posta gönderebilir.

ProtonMail, güçlü gizlilik yasalarına sahip olan ve NSA ve GCHQ'nun dışında olan İsviçre'de bulunmaktadır.’doğrudan etki alanı. Bu nedenle, genellikle hizmetin güçlü bir özelliği olarak kabul edilir..

Bununla birlikte, yeni geçirilen hükümet gözetim yasaları endişe vericidir ve ProtonMail'den gelen güvencelere rağmen, bu yasaların ProtonMail gibi hizmetleri etkileyip etkilemediği hala belirsizdir..

Harika haber şu ki, ProtonMail 2018'de tam OpenPGP desteği başlattı. Bu, kullanıcıların ProtonMail dışındaki kişilere PGP şifreli e-postalar gönderebileceği ve ProtonMail hesaplarına gönderilen PGP şifreli e-postaları açabileceği anlamına geliyor..

Bu hizmete ayrıntılı bir bakış için lütfen ProtonMail İncelememize bakın..

2. Tutanota

Fiyat: Ücretsiz (1 GB / 1 adres), aylık 1,35 $ (1 GB (genişletilebilir) / 5 adres).

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 0.00
  / ay

Tutanota, ProtonMail'e birçok açıdan benziyor, Almanya'da bulunuyorlar. Bu, sıkı gizlilik yasalarına sahiptir, ancak kendi başına yaygın gözetim uygulamaları da yapar, NSA'nın temelini oluşturur’kapsamlı Avrupa operasyonları ve NSA ile işbirliği yaptığı bilinmektedir. Ancak tüm e-postalar e2e şifreli olarak saklanır, bu nedenle’önemli değil.

Tutanota, mesajları PGP kullanmak yerine AES-128 şifre, RSA-2048 el sıkışma ve mükemmel ileri gizlilikle şifreler. Bu, diğer Tutanota kullanıcılarına gönderildiğinde e-posta konu satırlarını şifrelemesini sağlar, ancak sistemin aşağıdakilerle birlikte çalışamaz olduğu anlamına gelir “düzenli” PGP kullanıcıları.

3. Posteo

Fiyat: Aylık 2 € (genişletilebilir).

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 1.13
  / ay

Ayrıca Almanya'da bulunan Posteo, Tutanota ve ProtonMail için biraz farklı bir canavar. Sunucu bağlantılarını TLS ile şifreleyen güvenli bir e-posta hizmetidir (DANE ve mükemmel ileri gizlilik kullanarak) ve tüm e-postaları AES şifreli sabit sürücülerde depolar (anahtar boyutu bilinmiyor).

Posteo varsayılan olarak e2e şifreli bir servis değildir. e2e e-posta şifrelemesi, “tek tık” Tarayıcıda OpenPGP ve S / MIME desteği. Alıcıların bilgisayarlarında aynı tür şifreleme yazılımlarının yüklü olması gerekir (hangisi kullanılırsa kullanılsın), OpenPGP veya S / MIME, ancak Posteo kullanıcısı olmaları gerekmez.

Posteo ayrıca geleneksel PGP anahtar sunucularından daha özel olan kendi PGP anahtar dizinini çalıştırır. Roundcube web arayüzü mobil tarayıcılarda iyi çalışır, ancak Posteo'nun özel mobil uygulamaları yoktur. Ancak IMAP desteği, üçüncü taraf e-posta uygulamalarının hizmetle kullanılabileceği anlamına gelir.

2013 yılında bu hizmet, hizmeti yasadışı amaçlarla kullandığı düşünülen Posteo hesap sahibinin kimliğine ilişkin polis taleplerine başarıyla direnerek gizlilik pirzolalarını kanıtlamıştır. Müşterilerinin kimlikleri hakkında bu tür bilgileri aktarmayı imkansız kılan hiçbir veri depolamaması.

4. Posta Çiti

Fiyat: Ücretsiz (500 MB / 1 adres), aylık 2,50 € (5 GB / 10 adres), aylık 7,50 € (20 GB / 50 adres)

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 0.00
  / ay

Mailfence, güçlü gizlilik yasalarına sahip olan ve NSA ve GCHQ ile işbirliği kaydına sahip olmayan bir ülke olan Belçika'da bulunmaktadır. ISS'lerin kapsamlı battaniye verileri tutma işlemi gerçekleştirmeleri gerekir, ancak bu verilere erişim kesinlikle düzenlenir ve bir emir gerektirir.

Mailfence kolay kullanır “tek tık” Diğer Mailfence kullanıcılarına gönderilen e-postaları ve e-postaları güvenceye almak için OpenPGP şifrelemesi otomatik olarak şifrelenir (ve Mailfence'dan ayrılmazlar)’s sunucuları).

Üye olmayanlara gönderilen e-postalar PGP tarafından şifrelenmiş olarak gönderilebilir veya şifrelenmemiş ancak bir PGP anahtarıyla dijital olarak imzalanmış olarak gönderilebilir. Alternatif olarak, simetrik şifreli e-postalar PGP kullanıcısı olmayan kullanıcılara, güvenliğini sağlamak için paylaşılan bir sır kullanarak gönderilebilir.

Mailfence, tam anahtar yönetiminin kullanılabildiği standart bir OpenPGP uygulamasını kullandığından, hizmet ile birlikte çalışabilir “düzenli” PGP kullanıcıları. Posta kutusu kendi anahtar sunucusunu çalıştırır. PGP anahtarları tarayıcıda oluşturulur ve Mailfence'da depolanır’AES-256 şifre kullanan sunucuları.

Tarayıcı tabanlı PGP şifrelemesi açık kaynak, ancak arka uç ortamının çoğu kapalı kaynak. Silinen mesajlar yedekleme amacıyla iki hafta saklanır. Daha endişe verici olan, Mailfence'ın, “IP adresleri, mesaj kimliği’s, gönderen ve alıcı adresleri, konular, tarayıcı sürümleri, ülkeler ve zaman damgaları.”

Bu hizmet için önemli bir özellik, güvenli ve dışa aktarılabilir takvimler ve güvenli belge depolama alanı sağlamasıdır.

Ne yazık ki, Mailfence şu anda herhangi bir mobil uygulama sunmuyor, ancak iletiler kullanılarak iOS ve Android cihazlarla senkronize edilebilir Microsoft Exchange ActiveSync ve POP ve IMAC desteği, üçüncü taraf uygulamaları hizmetle birlikte kullanabileceğiniz anlamına gelir (yalnızca ücretli kullanıcılar). Ayrıca, mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmış bir web arayüzü sunar.

5. StartMail

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 4.99
  / ay

StartMail, StartPage gizlilik arama motorunu da çalıştıran kişiler tarafından işletilen gizlilik odaklı bir e-posta hizmetidir.

Entegre PGP kullanımı nedeniyle, StartMail diğer PGP kullanıcılarıyla tamamen birlikte çalışabilir. Ayrıca, e-postayı açmak için seçtiğiniz bir sırrı bilmesi gereken PGP kullanıcılarına şifreli e-postalar göndermek de mümkündür..

Bu hizmetin en önemli özelliklerinden biri de PGP şifrelemesinin sunucu tarafında yapılmasıdır. Başka bir deyişle, uçtan uca değil. StartPage, bu makalenin girişinde tartıştığımız JavaScript tabanlı tarayıcı şifrelemesiyle ilgili gerçek sorunları bunun nedeni olarak belirtiyor, ancak şüphesiz tartışmalı bir karardır.

Bu durum, StartPage'in hem açık kaynak hem de kapalı kaynak bileşenlerinin bir karışımını kullanması nedeniyle yardımcı olmaz.

StartMail merkezi Hollanda'dadır. İsviçre gibi, bu da geleneksel olarak gizlilik dostu olarak görülen ancak son zamanlarda endişe verici yeni gözetim yasalarını geçen bir ülke.

StartMail ile gerçekten sevdiğimiz bir şey, sınırsız tek kullanımlık e-posta adresi oluşturma yeteneğidir. Özel mobil uygulamalar yoktur, ancak tam IMAP ve SMTP desteği, hizmetle birlikte herhangi bir üçüncü taraf e-posta uygulamasını kullanabileceğiniz anlamına gelir.

6. Mailbox.org

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 0
  / ay

Tutanota gibi mailbox.org da Almanya merkezli. Bu, sıkı gizlilik yasalarına sahiptir, ancak kendi başına yaygın gözetim uygulamaları da yapar, NSA'nın temelini oluşturur’kapsamlı Avrupa operasyonları ve NSA ile işbirliği yaptığı bilinmektedir..

PGP şifrelemesi kolaylık sağlamak için sunucu tarafında gerçekleştirilebilir, ancak bu uçtan uca değil. mailbox.org, yalnızca hesap kullanıcısı tarafından bilinen şifrelenmiş e-postalara erişmek için bir parola isteyerek bu sorunu azaltır. Bununla birlikte, belirli bir güven seviyesi hala gereklidir.

Alternatif olarak, başka bir yapılandırma adımı gerektirmeden mailbox.org ile çalışmak üzere önceden yapılandırılmış Mailvelope tarayıcı eklentisini kullanarak tarayıcınızdaki PGP e-postalarını şifreleyebilirsiniz..

Gönderilen ve alınan tüm e-postalar isteğe bağlı olarak PGP ile şifrelenmiş bir Guard posta kutusunda saklanır. Şifrelenmemiş e-postalar, aktarım sırasında ele geçirilmeye karşı hala savunmasızdır, ancak beklemede güvenli olmalıdır. Tek tek e-postaların tam PGP şifrelemesinde olduğu gibi, Guard posta kutuları da yalnızca kullanıcının bildiği bir parola ile korunur.

Mobil uygulama yok, ancak mailbox.org, üçüncü taraf e-posta uygulamalarıyla kullanım için IMAP ve POP'u destekliyor. Kişiler ve takvimler ActiveSync aracılığıyla mobil cihazlarla senkronize edilebilir.

7. Neomailbox

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 0
  / ay

Neomailbox merkezi İsviçre'de. ProtonMail'e bakışımızda tartıştığımız gibi, yeni gözetim yasalarının nasıl kullanılacağı konusunda belirsiz bir şekilde bu ülkeyi baltalıyor’s gizlilik dostu olduğu için geleneksel itibar.

Neomailbox, PGP şifreli e-postalar göndermenize veya almanıza izin vermez, ancak sunucularında depolanan e-postaları genel PGP anahtarınızı kullanarak otomatik olarak şifreleme seçeneği sunar. Bu, Neomailbox'ın e-postalarınıza erişemediği, ancak PGP anahtar çiftinizi oluşturmak için Mailvelope veya Gpg4win gibi harici araçların kullanılmasını gerektirdiği anlamına gelir..

Önceden kurulum yapılmaksızın sınırsız takma adlara izin verilir, ancak bunların tümü benzersiz alt alan adınızı kullanır. Bu takma adlar engellenebilir ve istendiğinde engellenebilir, böylece tek kullanımlık adresler olarak kullanım için idealdir.

Mansiyonlar

Disroot ve Runbox, e-postaları şifreli sabit sürücülerde depolayan gizlilik dostu e-posta hizmetleridir. Ancak bunlar uçtan uca şifreleme sunmazlar. Kolab Now ayrıca gizlilik dostu bir e-posta hizmetidir ancak şifrelenmiş e-postaları saklamaz.

Bu makaleyi üç yıl önce ilk kez yayınladığımızda yakın zamanda yeniden dirilen Lavabit servisi umut verici görünüyordu. Bununla birlikte, vaat edilen gizlilik ve güvenlik özelliklerinin çoğu henüz gerçekleşmemiştir ve ABD merkezli herhangi bir hizmeti tavsiye etmede zorluk yaşıyoruz (Lavabits'in ilk ölümüyle dramatik bir şekilde kanıtlandığı gibi!).

Oldukça İyi Gizlilik (PGP)

PGP e-postaları güvenli bir şekilde şifrelemek için bir protokol olarak geliştirilmiştir ve orijinal standart artık açık kaynak olmamasına rağmen (artık Symantec), Özgür Yazılım Vakfı % 100 birlikte çalışabilir biçiminde açık kaynaklı banner'ı aldı OpenPGP standart.

gönderen ve alıcı

PGP'yi kullanmanın en geleneksel (ve yine de en güvenli) yolu GNU Gizlilik Görevlisi (GnuPG veya sadece GPG olarak da bilinir). Bu, Claw-Mail veya Thunderbird gibi bağımsız bir e-posta istemcisiyle Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir.

Temel program basit bir komut satırı arayüzü kullanıyor olsa da, Windows için daha karmaşık sürümler mevcuttur (gpg4win) ve Mac (GPGTools). Gpg4win kılavuzu ile e-postanızı korumak için bir kılavuzumuz var başka yerde. OpenPGP'nin nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olmak için okumaya değer olabilir.

PGP ile, gönderenin ve alıcının e-posta adresleri, gönderme tarihi ve saati ile e-postanın konu satırı gibi meta verilerin şifrelenmediğini unutmayın. Sadece vücut ve herhangi bir ek. Ve PGP ile uyumlu olmak isteyen herhangi bir hizmet mutlaka aynı sınırlamalara maruz kalacaktır..

PGP ile ilgili bir başka sorun da, Mükemmel İleri Gizlilik (PFS). Bu nedenle, bir şifreli e-postanın anahtarları bozulduğunda, aynı anahtarlar kullanılarak şifrelenen diğer tüm e-postalar da tehlikeye atılır. TLS bağlantılarında Diffie-Hellman veya ECDE anahtar değişiminin kullanımı PFS'yi tanıdığı için e2e PGP e-posta web hizmetlerinin parladığı bir alandır.

Bunun, bu makalede listelenen e-posta sağlayıcıları da dahil olmak üzere, PGP'nin tüm uygulamalarını etkileyen bir sorun olduğunu belirtmeliyiz..

Mailvelope - PGP'yi kolaylaştırır

Sıradan bir bakışta bile Gpg4win kılavuzu PGP'nin neden halka yakalanmadığını gösterecek. Kafa karıştırıcı olma açısından karmaşıktır ve doğru olması zordur. Yukarıda listelenen e2e web posta hizmetlerinin çoğu PGP kullanır, ancak bunu mümkün olduğunca kullanıcı dostu ve "aptal geçirmez" hale getirmeyi amaçlar.

Bunda, büyük ölçüde başarılılar, ancak güvenlik açısından bir fiyata. Daha önce de tartışıldığı gibi, tarayıcı tabanlı kriptografi derinden kusurludur. Ancak üçüncü bir seçenek var, bu da “orta yol”.

Mailvelope kullanımı daha geleneksel kurulumdan çok daha kolay olan bir OpenPGP tarayıcı eklentisidir ("tek tıklamayla" web posta çözümleri kadar kolay olmasa da).

Kendi kendine barındırılan e-posta

Yukarıdakilerin hepsine göre daha aşırı bir seçenek, kendi e-posta sunucunuzu kendi kendine barındırmaktır. Bu, kendi PC'nizde veya kiralanan bir sunucuda yapılabilir. Google ve diğer büyük şirketlerin e-postalarınızı gözetlemeyeceklerini garanti etmek için (en azından doğrudan - hizmetlerinin diğer kullanıcılarına gönderilen şifrelenmemiş e-postaları yine de okuyabilecekler).

Bununla birlikte, kendi e-posta sunucunuzu kurmak ve bakımını yapmak, teknik açıdan daha eğimli olanlar için bile önemsiz bir iştir. Ve güvenli olduğundan emin olmak daha da zor. Aslında, doğru yapılmazsa, kendi e-posta sunucunuzu çalıştırmak, yanlış bir güvenlik hissi sağlayabileceği için aktif olarak tehlikeli olabilir..

Bu imkansız demek değildir ve kesinlikle kendi e-postalarını barındırarak yemin ederim gizlilik fanatikler vardır. Bu kesinlikle gelecekte bir noktada rehber yazabileceğimiz bir konudur!

Yazılım gibi Posta Kutusu ve Mailcow işlemi otomatikleştirerek işi kolaylaştırır, ancak maksimum güvenlik için kendi sunucunuzu sıfırdan oluşturmanız gerekir (tabiri caizse). Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili harika eğitimler bulunabilir buraya ve buraya.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me