Bugünlerde Mac'lerin çoğunda mütevazı boyutlu SSD sürücüler var, bu yüzden gerçekten ihtiyacımız olanlara yer açmak için dosyaları ve uygulamaları silmeye başlamamız genellikle uzun sürüyor. Dönümlük yerel disk alanınız olsa bile, kaybınızı önlemek için verilerinizi yedeklemeniz önemlidir. Bu makalede, Mac kullanıcıları için en iyi 6 bulut depolama yedeğini listeliyoruz.


Biz ProPrivacy! Diğer web sitelerinden farklı olarak, yalnızca gizliliğinize saygı duyan Mac bulut depolama çözümlerini öneriyoruz. Uygulamada bu, tüm bulut depolama hizmetlerinin güvenli istemci tarafı uçtan uca şifreleme sağladığı anlamına gelir. Bu, potansiyel olarak güvenilir olmayan bir üçüncü tarafın sizin için yapması gerektiğine güvenmek yerine dosyalarınızı kendi cihazlarınızda şifreleyip şifresini çözdüğünüz anlamına gelir. Aşağıdaki hizmetler de 5 GB'a kadar ücretsiz bulut yedek depolama alanı sunar, böylece verilerinizi ücretsiz olarak güvence altına alabilirsiniz.

Gerçekten de, üçüncü bir tarafa güvenseniz bile (neden yapasınız?), Verilerinizdeki özel şifreleme anahtarlarını tutarsa, saldırıya uğrayabilir veya anahtarları NSA gibi bir ajansa vermek zorunda kalabilir.

Peki, gizliliğinize saygı duyan Mac için en iyi Cloud depolama çözümleri nelerdir? Okumaya devam etmek!

Mac için en iyi bulut yedekleme çözümleri nelerdir?

 1. Tresorit

  - Sıfır bilgi | İsviçre | Uçtan uca şifreleme

 2. Sync.com

  - Sıfır bilgi | Kasa | Dosya sürümlendirme

 3. SpiderOak

  - Sıfır bilgi | Edward Snowden tarafından onaylandı | Uçtan uca şifreleme

 4. Nextcloud

  - Açık kaynak | Barındırma seçenekleri | Seçici Senkronizasyon

 5. iCloud

  - Kullanıcı dostu | macOS entegrasyonu | Yalnızca çevrimiçi depolama seçeneği

Mac için En İyi 5 Bulut Yedeklemesi: Derinlemesine Analiz

1. Tresorit

Tresorit 3GB ücretsiz, dahili uçtan uca şifreleme sunar ve kullanımı kolaydır

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 0.00
  / ay

Tresorit ana sayfası

Tresorit, gizliliğe olan bağlılığıyla bilinen bir İsviçre bulut depolama sağlayıcısıdır. Sıfır bilgili bir hizmet olan Tresorit, verilerinize erişememesini sağlamak için sağlam uçtan uca şifreleme kullanır. Tresorit, Windows, Linux ve tabii ki macOS için güçlü platformlar arası destek sağlar.

Uygulamalar iOS ve Android için kullanılabilir, ancak bunlar mobil cihazlardaki klasörleri otomatik olarak senkronize etmez.

Dosyalar, bütünlük kimlik doğrulaması için HMAC SHA-512 içeren bir AES-256-CFB şifresi kullanılarak istemci tarafında şifrelenir. Şifreleme anahtarı değişimleri RSA-4096 kullanılarak sabitlenir. Tresorit, ücretli planlarında dosya sürümlendirmeyi destekler, yani kalıcı olarak silinmeyen dosyaları her zaman geri yükleyebilirsiniz.

Tresorit, birçok yönden iCloud'un daha gizlilik odaklı bir versiyonudur - it’dosyaları senkronize etmek ve paylaşmak için harika, ancak Mac'inizde yer açmak için çok kullanışlı değil. Ancak klasörler için seçici bir senkronizasyon özelliği sunar, bu nedenle başka bir bilgisayardan dosya yüklerseniz, Tresorit klasörünüzün tüm içeriğini Mac'inizle senkronize etmeniz gerekmez..

Bu hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Tresorit incelememizi okuyun.

2. Sync.com

Sync.com kullanıcılara ücretsiz 5GB depolama alanı sunuyor ve olağanüstü güvenlik özelliklerine sahip!

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 5.00
  / ay

sync.com ana sayfası

Sync.com Kanada merkezli sıfır bilgili bir bulut depolama hizmetidir. Mac kullanıcıları, web portalı dışında Linux için destek sağlamadığından hayal kırıklığına uğrattığımız halde, tüm olağan şüpheliler için çapraz platform desteği ile iyi hizmet veriyor..

Bu tür bir hizmetten bekleneceği gibi Sync.com, dosya sürümlerini, güvenli parola korumalı bağlantı paylaşımını ve klasör paylaşımını tamamen destekler. Telefonunuzdan Cloud hesabınıza da mutlu bir şekilde fotoğraf ve video yükleyecek, ancak bu süreç üzerinde ayrıntılı kontrol eksikliği bulduk, biraz sinir bozucu.

En önemlisi, Mac'lerinde biraz yer açmak isteyen kullanıcılar için Sync.com’Apps Kasası özelliği, dosyaları yalnızca buluta yüklemenize olanak tanır. Dosyanın yerel bir sürümü, yüklendiği orijinal cihazda kalır, ancak özellikle çevrimdışı senkronize etmeyi seçmediğiniz sürece otomatik olarak diğer cihazlarla senkronize edilmez.

Veriler, RSA-2048 özel anahtarı ve şifrenizle korunan bir AES-256-GCM şifresi kullanılarak uçtan uca şifrelenir. Bu harika bir şey, ancak Sync.com'un Beş Gözlü bir gözetim ortağı ülkesinde bulunan bir şirketten kapalı kaynaklı bir ürün olması bizi biraz endişelendiriyor.

Hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için Sync.com incelememizi okuyun.

3. SpiderOak

SpiderOak çok güvenli bir hizmettir ve premium hizmetinin 21 günlük ücretsiz deneme sürümünü sunar

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 5,75
  / ay

SpiderOak ana sayfası

Artıları

 • “Bilgi yok” bulut senkronizasyonu ve paylaşımı
 • Güçlü e2e şifrelemesi (yalnızca uygulamalar, tarayıcıda değil)
 • Dosya sürümlendirme
 • Silinmiş Öğeler bölmesi, dosyaların yalnızca çevrimiçi depolanmasına izin verir

Eksileri

 • Açık kaynak değil
 • ABD merkezli
 • Mobil uygulamalar sınırlıdır

NSA ihbarcı Edward Snowden tarafından önerilen SpiderOak, tartışmasız en yüksek gizlilik odaklı bulut depolama sağlayıcısıdır. Web arayüzü birincil şifreleme anahtarınızı SpiderOak'a teslim etmeyi gerektirse de uygulamalarında güçlü bir uçtan uca şifreleme kullanır (AES-256-CFB şifre ve HMAC SHA-256 karma kimlik doğrulaması kullanarak).’s sunucuları.

İOS ve Android uygulamalarının işlevleri hayal kırıklığı yaratan sınırlı olmasına rağmen, macOS, Windows ve Linux için platformlar arası masaüstü desteği güçlüdür. SpiderOak One, iyi dosya sürümlendirme ve dosya paylaşım seçenekleri sunar, ancak öne çıkan özelliği, senkronizasyon klasörünüzde yerel olarak silinen dosyaların çevrimiçi olarak otomatik olarak silinmemesidir..

Bunun yerine, istedikleri zaman kurtarılabilecekleri özel bir Silinmiş Öğeler bölmesine yedeklenirler. Bu dosyalar depolama sınırınıza göre sayılsa da süresiz olarak saklanır (elbette, bölmeyi boşaltarak alan boşaltabilirsiniz, daha sonra dosyalar kurtarılamaz).

Belki de amaçlanan amacı olmasa da, bu özellik dosyaları yerel olarak silerek ancak daha sonra kurtarma için çevrimiçi olarak tutarak disk alanından tasarruf etmenizi sağlar..

SpiderOak'la ilgili asıl endişemiz, uygulamalarının açık kaynak olmaması, SpiderOak'ın bir ABD şirketi olması ve bu nedenle de korkutucu NSA tarzı ev gözetimine tabi olması sorunu..

Bu hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız SpiderOak incelememize bakın.

4. Sonraki bulut

Nextcloud ekstra güvenli hale getiren, kendi kendine barındırılan bir bulut depolama hizmetidir

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 0.00
  / ay

Yukarıdaki hizmetlerin tümü istemci-uçtan uca şifreleme sunsa da, hepsi de kapalı kaynaklı ürünlerdir. Bu, güven ihtiyacının tamamen ortadan kalkmadığı anlamına gelir. Orada kimseye güvenmeyenler (ve neden cehenneme gitmelisiniz?) Açık kaynaklı Nextcloud yazılımını kullanarak kendi bulut yedekleme ve senkronizasyon hizmetlerini oluşturabilirler.

İş ortağı Cloud depolama hizmetlerinden birini kullanarak tam olarak barındırılan bir Nextcloud hesabı oluşturmak son derece kolaydır, ancak gizlilik konusunda ciddi olanlar kendi donanımlarında veya üzerinde tam kontrole sahip oldukları sunucu alanında kendi kendilerini barındırmak isteyecektir.

Sunucu tarafı şifrelemesi (anahtar türetimi için HMAC SHA1 kimlik doğrulamasına sahip AES-128-GCM) isteğe bağlıdır ve şu anda “alfa” veya “test yapmak” Nextcloud belgelerinde şiddetle tavsiye edilmesine rağmen.

Nextcloud, varsayılan olarak yalnızca çevrimiçi depolama için kullanışlılığını sınırlayan bir zaman ve boyut sınırına sahip bir bölme özelliğine sahiptir. Ama hey, Nextcloud'un bütün sorumlusu sen sorumlusun! Hesap yöneticileri bu tür kısıtlamaları kaldırarak silinen klasörleri Bulut'a yedeklemek için bu özelliği kullanmanıza olanak tanır.

Mac istemcisini yalnızca seçilen klasörleri senkronize edecek şekilde yapılandırarak disk alanından da tasarruf edebilirsiniz. Bu hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Nextcloud incelememize bakın..

5. iCloud

iCloud, Apple'ın tescilli depolama hizmetidir ve rahatlığa odaklanır

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 0.00
  / ay

iCloud ana sayfası

Apple, kullanıcıları kendi bulut depolama çözümü iCloud'a doğru itme konusunda oldukça agresif ve birçok Mac kullanıcısı anlaşılır bir şekilde akışa devam ediyor. Bu birçok açıdan kötü bir şey değil çünkü iCloud’nin macOS Sierra ve sonraki sürümleriyle entegrasyonu iCloud'daki Mağaza ve Optimize Edici Depolama özelliklerini kullanımı inanılmaz derecede kolay hale getirir.

İCloud'da sakla, tüm dosyaları, fotoğrafları ve mesajları yalnızca çevrimiçi depolamaya taşımanıza izin verirken Depolama Alanını Optimize Et, iTunes filmlerini ve TV şovlarını izlendikten sonra otomatik olarak kaldırarak yerden tasarruf sağlar.

Sadece disk alanından tasarruf etmek için iCloud'u yenmek zordur. Bununla birlikte, bu listede son olmasının nedeni, dosyalarınızı Apple'da saklanmadan önce uçtan uca şifrelemenin kolay bir yolu olmamasıdır.’s sunucuları. Gerçekten, hangi dosyaların yüklendiği üzerinde ayrıntılı denetimin olmaması, dosyaları iCloud'da depolanmadan önce dosyalara göre şifreleyemeyeceğiniz anlamına gelir.

Apple, son birkaçını, kullanıcılarını korumak için dikkatlice ün kazandı’ ancak Ulusal Güvenlik Mektuplarına (beraberindeki gag emirleriyle) ve benzerlerine tabi bir ABD şirketi olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda NSA ile tamamen işbirliği yaptığı PRISM toplu gözetim programıdır.

iCloud ayrıca çoğu üçüncü taraf Mac bulut depolama çözümünde bulunan önemli bir özellikten yoksundur: dosya sürümlendirme. Bu, dosyaların daha önceki sürümlerini depolar, böylece daha sonraki bir noktada kurtarılabilirler. Bu, fidye yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımlara bulaşmış veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış dosyaları kurtarmak için çok önemlidir, ancak belgelerinizdeki değişiklikleri geri almak isterseniz de cankurtaran olabilir..

Son düşünceler

Apple, Dropbox, Microsoft ve Google'dan buluta dosya aktarımı için iyi bir desteğin yanı sıra farkında olduğumuz hiçbir gizlilik odaklı bulut hizmetinin bulunmaması utanç vericidir. Gelecekte bunun değişebileceğini umuyoruz. Nextcloud bir çözümü jüriye eklemenizi sağlar, ancak bunun oldukça sakar olduğu söylenmelidir.

Dropbox, OneDrive veya Google Drive kullanımıyla ilgili gizlilik sorunları, VeraCrypt gibi bir yazılım kullanarak dosyaları yüklemeden önce kendiniz şifreleyerek ağır bir şekilde hafifletilebilir, ancak bu kendi sıkıntılarını ortaya çıkarır. Mahremiyetin bedeli bu.

iCloud'un kendisi, dosyalarınızı yalnızca çevrimiçi olarak depolayarak disk alanından tasarruf etmenin en kolay yoludur, ancak hükümetinin müşterilerini gözetlemesine yardımcı olmak için bir geçmişe sahip bir ABD şirketinden bir ürün tavsiye etmekten asla rahat olmayacağız..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me