Synology NAS cihazlarıyla, hem Sanal Özel Ağ (VPN) tüneline (VPN istemcisi aracılığıyla) bağlanabilir veya Synology aracılığıyla kendi VPN sunucunuzu kurabilirsiniz. Synology için bir VPN kurmak verilerinizin güvende olmasını sağlar. Bu yazıda size Synology üzerinde bir VPN nasıl kurulacağını ve en iyi beş VPN hizmetini nasıl listeleyeceğinizi açıklıyoruz (Tümü OpenVPN ile).

Synology, Ağ Alanı Depolama (NAS) konusunda uzmanlaşmış bir Tayvanlı firmadır. Kendi VPN sunucunuzu oluşturmanın en ucuz yolu olmasa da, Synology kesinlikle oyunun en tepesinde. Aksi takdirde başarmak için zorlanacak çok şey sunar. Bu, basit NAS'tan web ile ilgili neredeyse her şeye kadar her şeyi içerir.

Ancak, NAS cihazınızdaki bir VPN bağlantısı ile neden uğraşmalısınız? Pek çok faydası var. NAS depolama birimini bir VPN sunucusuyla kullanarak:

 • VPN şifrelemesi, üçüncü tarafların dosyalarınızı ele geçirmesini ve okumasını önlemek için gizlice dinleme ve telefon dinleme işlemlerine karşı koruma sağlar.
 • VPN, paket koklayıcıların iletilen verileri okumasını önler.
 • Konumunuzda bazılarının engellenebileceği için coğrafi konumla ilgili eklentileri kullanmanıza olanak tanır.

Ne yazık ki, VPN tünellerinin ek yükü vardır ve bu da bağlantınızı yavaşlatır. Bununla birlikte, hassas verilere erişirken daha fazla güvenlik için biraz hız ticareti yapmaya değer. Bununla birlikte, hızlı bir VPN hizmeti alırsanız, VPN hızlı sunucular sağladığı için bağlantınızın yavaşladığı miktar göz ardı edilebilir hale gelir. Ayrıca, Synology cihazları OpenVPN sunucularına bağlanabildiğinden, NAS VPN'inizi önde gelen sağlayıcıların çoğuna bağlayabilmeniz gerekir.


Synology Üzerinde VPN Nasıl Kurulur

Synology üzerinde bir VPN istemcisi kurmak istiyorsanız, aşağıda açıklanan temel adımları izlemeniz gerekir. Synology cihazları 3 ana VPN protokolünü de destekler: PPTP, L2TP ve OpenVPN. Güvenlik ve gizlilik amacıyla OpenVPN'i seçmenizi önemle tavsiye ederiz. Synology için OpenVPN kurmak için yapmanız gerekenler:

 1. Gerekli yapılandırma dosyalarını VPN sağlayıcınızdan indirin. Hangi yapılandırma dosyalarına ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz doğrudan sağlayıcınıza sorun. Kullanmayı planladığınıza bağlı olarak UDP veya TCP bağlantıları için .ovpn dosyalarına ihtiyacınız olacaktır (daha hızlı ve daha kararlı olduğu için UDP'yi öneririz). Ayrıca .crt ve .key dosyalarına ihtiyacınız olacaktır. (VPN'niz size bu dosyalara erişim sağlayamıyorsa, muhtemelen farklı bir VPN hizmetine abone olmanız gerekecektir.)

 2. Synology Kontrol Panelinizi açın

 3. Şimdi tıklayın ""

 4. Seçin "Ağ Arayüzü" üst menüdeki sekme

 5. Tıklayın "Oluşturmak" ve seç "VPN profili oluştur"

 6. seçmek "OpenVPN (bir .ovpn dosyasını içe aktararak)"

 7. İçinde genel ayarlar giriş - Profil ismi: (bunu ne istersen yap). Kullanıcı adı: Abone olduğunuz zamandan itibaren VPN kullanıcı adınız. Parola: abone olduğunuzda kullandığınız VPN şifreniz.

 8. .Ovpn dosyasını içe aktar: Sağlayıcınızdan indirdiğiniz .ovpn dosyasını seçin

 9. CA sertifikası: Sağlayıcınızdan aldığınız ca.crt dosyasını seçin

 10. İstemci sertifikası: Sağlayıcınızdan aldığınız .crt dosyasını seçin

 11. Müşteri anahtarı: Sağlayıcınızdan aldığınız .key kodunu seçin

 12. Bir sonraki pencerede, yanındaki onay kutularını tıklayın: “Varsayılan ağ geçidini veya uzak ağı kullan.”“Diğer ağ cihazlarının bu Synology sunucusunun internet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver." Ve: "VPN bağlantısı kesildiğinde yeniden bağlanın.”

 13. Şimdi yeni oluşturulan bağlantıyı listede görmelisiniz. Seçin ve tıklayın "Bağlan".

 14. Bir bağlantı kurulduktan sonra, gönderilen verilerle etkin bir bağlantı gösteren bir kutu görmelisiniz..

Bunun temel bir ana hat olduğunu unutmayın, VPN sağlayıcınız kurulumunuz için özel bilgiler sağlayarak size yardımcı olmalıdır..

Synology 2020 için En İyi VPN'ler

Synology için en iyi VPN'ler aşağıda listelenmiştir. Bu servislerden birini seçin ve Synology NAS sunucunuza bağlanın, sınırlı kurulum gerekir! Hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için sağlayıcı web sitelerini tıklayın. Aşağıdaki hizmetlerden herhangi biri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, sağlayıcının web sitesini görüntülemek veya ayrıntılı VPN incelemelerimize göz atmak için bağlantıları tıklayın..

 1. ExpressVPN

  - yıllardır var olan hızlı bir VPN! 90'dan fazla ülkedeki sunucular

 2. NordVPN

  - Güvenli bir VPN hizmetidir, Synology ile NordVPN'in nasıl kurulacağı konusunda derinlemesine kılavuzlar sunar ve sürekli olarak hızlı sunucuları vardır

 3. CyberGhost VPN

  - Kullanımı kolay bir VPN hizmetidir, güçlü şifreleme sunar ve ucuzdur

 4. VPNArea

 5. PrivateVPN

  - adından da anlaşılacağı gibi özel bir VPN hizmeti ve listede en ucuz olanı

 1. ExpressVPN

  - yıllardır var olan hızlı bir VPN! 90'dan fazla ülkedeki sunucular

 2. NordVPN

  - Güvenli bir VPN hizmetidir, Synology ile NordVPN'in nasıl kurulacağı konusunda derinlemesine kılavuzlar sunar ve sürekli olarak hızlı sunucuları vardır

 3. IPVanish

  - 60'tan fazla ülkedeki sunucularla hızlı bir hizmettir

 4. VyprVPN

  - güçlü şifreleme ve mükemmel gizlilik özelliklerine sahip en iyi VPN hizmetidir

 5. PrivateVPN

  - adından da anlaşılacağı gibi özel bir VPN hizmeti ve listede en ucuz olanı

Synology VPN Konuları

PIA VPN ve Synology Hakkında Bir Not

Yazma sırasında, Özel İnternet Erişimi (PIA) forumlarındaki çok sayıda kullanıcı, PIA ile ilgili sorunlardan, hatalardan ve yapılandırma sorunlarından şikayet ediyor. Bu nedenle, Synology cihazıyla bir VPN kullanmak istiyorsanız, şu anda PIA'dan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Kullanıcılar ayrıca, PIA'nın itibarını biraz iyi yapan destek departmanı ile uzun ve çekili çağrılardan şikayet ediyorlar.

Birden çok kullanıcı forumlarda destek aracılarının Synology'yi desteklemek ve sorunlarını gidermek üzere eğitilmedikleri için sorunlarını çözemediklerini yorumladı. Benzer şekilde, Synology personelinin PIA VPN'yi desteklemek için eğitilmediğini hayal ediyorum, bu yüzden biraz çelişkili.

Lütfen beni yanlış anlamayın. Aslında PIA VPN'i seviyorum ve sunacak çok şey olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, birden fazla kullanıcı tarafından bildirilen şikayetler ve yaygın sorunlar nedeniyle Synology'yi içeren bir senaryoda kullanmam. Bu konular hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, konu başlıklarını PIA VPN web sitesinde ve forumlarda bulabilirsiniz..

Sonuç

Bu gün ve yaşta asla çok dikkatli olamazsınız. Bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı her açtığınızda bir önlem olarak VPN tünellerinin kullanılmasını savunuyorum. Dedikleri gibi, bir ons önleme bir kiloluk tedaviye değer. Bir VPN tüneli ile güvende kalmak her zaman verilerinizi çalma riskini almaktan daha iyidir.

Bir NAS cihazında, büyük miktarda veri veya arşiv kopyalar veya indiriyorsanız, bir VPN kullanmak en iyisidir. Bu tür veriler muhtemelen bir bilgisayar korsanının veya devlet kurumunun görmesini istemeyeceğiniz bazı bilgileri (metin dosyaları, kişisel görüntüler, videolar vb.) İçerecektir. Son olarak, mümkün olduğunca OpenVPN kullanmayı unutmayın. Synology ile uyumlu diğer iki protokol olan Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP) ve Katman 2 Tünel Protokolü (L2TP) bağlantılarından çok daha güçlü.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me