Beni Sil

Beni Sil
İnternet kullanıcılarının, önde gelen veri brokerleri ile bilgilerini silmelerine yardımcı olarak dijital ayak izlerini temizlemelerini sağlayan bir hizmettir. Spokeo, BeenVerified ve Intelius gibi önde gelen veri toplama hizmetlerinden kişisel bilgileri silmenin bir sonucu olarak, kullanıcılar Google arama sonuçlarında görünen kişisel bilgi miktarını azaltabilir. Bu DeleteMe incelemesinde fiyat, kullanım kolaylığı, güvenlik ve daha fazlasına göz atıyoruz.

ProPrivacy.com Puan
8 10 üzerinden

özet

DeleteMe, ABD'nin Boston şehrinde bulunan bir teknoloji firması olan Abine, Inc. şirketine aittir. Premium DeleteMe hizmetine ek olarak, Abine iyi bilinen bir şifre yöneticisi Blur sağlar. Her iki hizmet de internet kullanıcılarına gizlilik sağlamaya odaklanmıştır. Bununla birlikte, Blur ücretsiz olarak kullanılabilir ve güvenli şifre yönetimi ve reklam engelleme / izleyici engellemeye odaklanır.

DeleteMe kaldırıldığını iddia ediyor 20 milyon data broker veritabanlarındaki kişisel listeler


DeleteMe ilk olarak 2010 yılında piyasaya sürüldü. DeleteMe için ödeme yapan müşteriler için, hizmet hassas kişisel bilgilerin saldırıya uğramayı bekleyen sunucularda bulunmamasını sağlayarak içinizin rahat etmesini sağlar.

Endişelenmeyi hacklemeden bile, veri toplayıcıları büyük bir acı olabilir. Veri brokerleri, bilgilerinizi üçüncü taraflara satarak kâr elde eder. Bu, verilerinizi veritabanlarında tutarken, bilgileriniz sizin bilginiz veya onayınız olmadan dağıtılabileceği anlamına gelir.

Dahası, veri toplama web sitelerinde görünen verilerinizin bir sonucu olarak, kişisel bilgilerinizin bir kısmının çevrimiçi arama sonuçlarında görünmesi olasıdır. Bunun gizliliğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir ve bilgisayar korsanlarına sosyal mühendislik saldırıları (kimlik avı) gerçekleştirmek için gerekli bazı bilgiler sağlayarak kişisel güvenliğiniz tehlikeye girebilir. En kötü koşullarda, verileriniz sahtekarlık veya kimlik hırsızlığı yapmak için bile kullanılabilir.

Fiyatlandırma

Abine’nin DeleteMe hizmetinden yararlanmak isteyen herkes bunu üç ayrı abonelik planıyla yapabilir:

  • Temel bir plan, bir internet kullanıcısının bilgilerini bir yıl boyunca veri komisyoncusu web sitelerinden kaldırmasına izin verecektir. Bu planın maliyeti aylık 10,75 ABD dolarıdır (yıllık 129 ABD doları faturalandırılır).
  • Ayda 19.08 $ ödemeyi (yılda 229 $ faturalandırmayı) tercih eden kullanıcılar, bir yıl boyunca iki kişinin verilerini veri broker veritabanlarından silebilir.
  • Son olarak, kullanıcılar verilerinin iki yıl boyunca ayda 14,99 $ maliyetle (iki yılda bir 349 $ faturalandırılması) silinmesi için iki kullanıcının ödemesini seçebilirler..

DeleteMe Fiyatlandırması

Gördüğünüz gibi, DeleteMe oldukça pahalı. Ayrıca, verilerinizi veri broker web sitelerinden uzak tutmak devam eden bir işlem olduğundan (verilerinizin yeniden eklenip eklenmediğini görmek için düzenli kontroller gerektirir) DeleteMe bir kerelik satın alma olarak kullanılamaz. Bunun yerine, verilerinin veri toplama web sitelerinde ve arama sonuçlarında görünmesini engellemekle gerçekten ilgilenen herkes, hizmetin süresiz olarak ödemelidir.

Bu, bu tür bir hizmetin oldukça büyük bir dezavantajıdır ve verilerinizi veri broker sitelerinden uzak tutmanın devam eden bir masraf olacağı anlamına gelir.

Ne tür verileri kaldırıyorlar??

DeleteMe'ye abone olmaya karar veren herkes, kendileriyle ilgili bilgilerin önde gelen veri brokerlerinden kaldırılmasını bekleyebilir. Bu, adlarının, adreslerinin, yaşlarının, telefon numaralarının, e-posta adreslerinin, fotoğraflarının ve hatta evlerinin fotoğraflarının veritabanlarından kaldırılmasını içerir..

Aşağıda, çevrimiçi olarak aradığınızda ortalama bir kişi hakkında neler bulabileceğinizin bir ekran görüntüsü bulunmaktadır. DeleteMe'nin kurtulmak için tasarlandığı türden bir giriş.

DonaldM Trump hakkında SilMe'den bilgi

Bu nedenle, DeleteMe kullanmanın bir sonucu olarak, abonelerin verileri çevrimiçi arama sonuçlarında görünmez. Diğer bir deyişle, arama sonuçları, söz konusu bilgilerin doğrudan kullanıcı tarafından sağlandığı yasal web sitesi hizmetlerinde yer alan veya kişisel bilgilerin herhangi bir nedenle haber web sitelerinde görünmediği sürece sunulmaz. Bu türden kaldırma talepleri için, arama motoru sonuçlarının kaldırılması, unutulma hakkının çağrılmasını içerecektir (şu anda ABD'de mevcut değildir - ancak AB'de mevcuttur).

Bu nedenle, DeleteMe'nin sizi sihirli bir şekilde Google arama sonuçlarından kaybolmasına neden olan sihirli bir değnek olmadığını belirtmek gerekir. Ancak, daha ziyade, internet kullanıcısının bu verilerin paylaşılmasını asla kabul etmediği yerlerde, verilerinizi bazı kişisel verilerinizin çevrimiçi olarak kaybolmasını sağlayan ikincil etkisi olan veri brokerlerinden kaldırmak için tasarlanmış bir hizmettir..

DeleteMe aboneliğine yatırım yapmaya karar veren aboneler için, verilerinin kaldırılmasını bekleyebilecekleri hizmet türleri aşağıdaki gibidir (DeleteMe şu anda kullanıcıları toplamda yaklaşık 38 hizmetten kaldırmaktadır):

Şirket Ne İçin Kullanılır
Doğrulandı Arka Plan Denetimleri
PeopleSmart Herkese Açık Kayıtlar
Spokeo Kişi Arama Motoru
PeekYou Kişi Arama Motoru
Addresses.com İşletme ve Kimlik Doğrulama
Intelius Herkese Açık Kayıtlar & Telefon numaraları
PeopleFinders Herkese Açık Kayıtlar
Beyaz sayfalar Herkese Açık Kayıtlar
Whitpages Pro Herkese Açık Kayıtlar
Gelişmiş Kişi Arama Kişi Arama Motoru
Kolay Arkaplan Kontrolleri Arka plan kontrolleri
Sarı sayfalar iş & Bireysel listeler
ZabaSearch Kişi Arama Motoru & Ters Telefon Numarası Arama
Kişi Arama Kişi Arama Motoru
ABD Arama Arka Plan Denetimleri, Ters Telefon araması & Emlak Kayıtları
Her kimse Kişi Arama Motoru & Ters sayı araması
DexKnows Kişi Arama Motoru
E-posta Bulucu E-posta Araması
Özel dedektif Kişi Arama Motoru
Genel Kayıtlar.com Herkese Açık Kayıtlar & Arkaplan kontrolü
Herkese Açık Kayıt Arka Plan Check Telefon Arama
Genel Kayıtlar.com Herkese Açık Kayıtlar
Phonesbook Publick Kayıtları & Telefon numaraları
Ücretsiz Telefon İzleyici Ters Telefon Arama
Neighbors.me Herkese Açık Kayıtlar
ABD Kişi Arama Kişi Arama Motoru & Ters Telefon Numarası Arama

Gördüğünüz gibi, bahsi geçen veri aracıları öncelikle ABD tabanlıdır. Bunun nedeni, DeleteMe'nin ABD tabanlı bir hizmet olması ve verilerinizin Batı veri toplama hizmetlerinden kaldırılması için ödeme yapmanızdır..

Sonuç olarak, yurtdışındaki veri simsarları tarafından sizin hakkınızda tutulan hiçbir veri bu hizmet tarafından başarıyla kaldırılamayabilir. Bu, DeleteMe’nin hizmetinin küçük bir sınırlamasıdır, bu da ABD sakinlerine daha fazla hitap edebileceği anlamına gelebilir.

Öte yandan, DeleteMe kampanyanızı kimin ele geçirdiğini, verilerinizi çevrimiçi bulmaya çalışmak için araştırma yapacağını ve bir DeleteMe aracısının verilerinizi kaldırılabileceği herhangi bir hizmette bulabileceğini anlıyoruz. kaldırmak yapılacaktır. ABD web sitelerinin genellikle yabancı sakinler hakkında veri tuttuğunu da belirtmek gerekir, bu nedenle ABD'de yerleşik olmasanız bile DeleteMe hala yararlıdır.

Kullanım kolaylığı

Abine DeleteMe'yi kullanmak son derece kolaydır. Bir kullanıcı abone olduktan sonra, toplayıcı veritabanlarından kaldırmak istedikleri tüm verileri kendileri sağlayarak başlamalıdır. Firma, kullanıcılardan adları, adresleri, doğum tarihleri, telefon numaraları ve sahip oldukları diğer adlar veya daha önce bilindikleri adlar (kızlık soyadı, yaygın yazım hataları vb.)

Kullanıcı detayları

Kullanıcılar, kendileriyle ilgili olarak istedikleri sayıda adres, isim, e-posta ve telefon numarası ekleyebilir ve herhangi bir ayrıntıyı unuturlarsa, ilk kez bir başka kampanya başlatabilirler. Bunu takiben, kullanıcıların söyledikleri kişi olduklarını doğrulamak için ehliyetlerinin, pasaportlarının veya devlet tarafından verilmiş başka bir kimliğinin resmini yüklemesi, e-postayla göndermesi veya faksla göndermesi gerekir. DeleteMe, sizi bazı hizmetlerden kaldırmak için kimliğinizin bu düzeltilmiş sürümüne (fotoğraf ve kimlik numarasını gizleyebilirsiniz) ihtiyaç duyar.

kimlik kartını yükle

Hassas kişisel verilerinizi DeleteMe'ye teslim etmek, gizlilik kazanmanın nihai amacına bir miktar ters düşebilir. Ancak, firmanın verilerinizi silmesinin tek yolu budur, bu nedenle hizmetin gerçekten çalışmasını istiyorsanız DeleteMe'ye PI sağlamak mantıklı görünmektedir..

Hizmet ayrıntılarınızı aldıktan sonra, veri aracılarından verilerinizi veritabanından kaldırmasını istemeye başlayabilir. Bu, verilerinizin bu hizmetlerden kaldırılmasını isteyen bir "kapsam dışı bırakma" isteği göndererek gerçekleştirilir. Kuşkusuz, bu kendin yapabileceğin bir şey. Bu nedenle, yalnızca DeleteMe ile alabileceğiniz bir hizmetin aksine, rahatlık için ödeme yapıyorsunuz.

Süreç

Verilerinizi DeleteMe'ye aktarmak ilk kampanyanızı başlatır. Aboneler kendileri hakkında istedikleri kadar veri silebilir ve ilerledikçe fazladan veri kümesi ekleyebilirler. Bu, önceki adreslerin veya birden çok adresin (örneğin birden fazla evin sahibi olmaları durumunda) veri aracısı veritabanlarından başarıyla kaldırılmasını sağlar.

Gizlilik koruması devam ediyor

Akılda tutulması gereken bir şey, kampanyanıza fazladan veri ekleyebilmek için DeleteMe'nin devam eden bir istek için size bir rapor göndermesini beklemeniz gerektiğidir. Firma bize şunları söyledi:

“DeleteMe veri sayfanıza herhangi bir bilgi (takma adlar, geçmiş adresler vb.) Eklemeyi unutursanız, bunları hesabınıza giriş yaparak istediğiniz zaman veri sayfanıza ekleyebilirsiniz. İlk DeleteMe raporunuzu zaten aldıysanız (bazı bilgiler eksikse), "özel" raporlama sürecine yeni bilgileri dahil etmek için destek ekibimizden rapor. Ardından yeni bilgileriniz gelecekteki tüm raporlara eklenecektir. ”

Bu nedenle, kampanyanızı ilk gün güncelleyemezsiniz, bunun yerine firmanın önce orijinal taleple başa çıkmasını beklemeniz gerekir. Bu nedenle, ilk seferinde doğru yaptığınızdan ve girmeden önce silmek istediğiniz tüm adreslerinizi, takma adlarınızı ve diğer verilerinizi sağlamanıza değer.

Verileriniz başarıyla kaldırıldıktan sonra, firma üç ayda bir veri simsarlarının sizinle ilgili verileri tekrar toplayıp toplamadığını kontrol eder. Varsa, verilerinizin bu veritabanlarından tekrar silinmesini sağlamak için işlem tekrarlanır.

Tüm aboneler, her kaldırma oturumundan sonra, hangi verilerin kaldırıldığını ve hangi hizmetlerden tam olarak açıklandığını açıklayan ayrıntılı bir durum raporu alır. Bu nedenle, DeleteMe bir yıl boyunca servis yaptığını iddia ederken, aslında yaptığı şey verilerinizi dört kez silmektir. Bir kez katıldığınızda ve sonra üç ay, altı ay sonra ve dokuz ay sonra. Bunu takiben bir yıl geçmiş olacak ve yeni bir aboneliğin ödenmesinin zamanı gelmiş olacak.

Abonelerin hesaplarına istedikleri kadar kişi ekleyebileceklerini de belirtmek gerekir. Her yeni bireye bir seferde bir ücret ödenmelidir.

Gizlilik ve güvenlik

ABD merkezli olmak, bir gizlilik hizmetinin temel alınması için iyi bir yer olarak kabul edilmez. ABD, hükümetin firmaları yalnızca devlet istihbarat dairelerine tutmaya ve herkesin verilerini saklamaya zorlamakla kalmayıp aynı zamanda bunu mutlak gizlilik içinde yapmaya zorlayan garanti ve gag emirlerine ev sahipliği yapıyor..

ABD yasaları, DeleteMe'ye zaten sağladığınız tüm verileri saklamaya zorlayan bir emir sunulmasının mümkün olabileceği anlamına gelir. Durum böyleyse (ve bilmenin bir yolu yoksa) verileriniz DeleteMe tarafından ABD hükümetine iletilme sürecinde olabilir.

Bu gizlilik endişesi ortadan kalktığında, firmanın verileriniz için hangi garantileri sağladığını görmek için gizlilik politikasına dönebiliriz. Gizlilik politikası müşteri verilerini satmayacağına söz verir ve verilerin yalnızca DeleteMe ve üçüncü taraf yüklenicileri tarafından hizmetin sağlanması amacıyla kullanılacağını belirtir. Politikadan:

“Birçok şirket bilgilerini satarak kullanıcılarından kazanç sağlıyor, ancak bunu asla yapmayacağız. Topladığımız verileri, insanların daha iyi ürünler oluşturmak için ürünlerimizi ve web sitemizi kullanma şekli hakkında kullanırız. Çevrimiçi etkinliğinizle ilgili hiçbir kişisel veriyi asla paylaşmayacağız veya sizi bireysel olarak hedeflemek için kullanmayacağız. Bültenlerimize kaydolmayı veya gizlilik blogumuzun e-postayla gönderilen güncellemelerini almayı seçerseniz, size zaman zaman kuponlar, duyurular ve Abine haberleri içeren e-postalar göndeririz. ”

Politika ayrıca şunları ifade eder:

“Diğer hizmetlerimizden bazıları (DeleteMe gibi), üçüncü taraf web sitelerinin (veri aracıları ve bilgi toplayıcıları) kişisel bilgilerinizi web sitelerinden kaldırmasını veya bastırmasını istemek gibi bazı veri paylaşımlarını da gerektirebilir. Devre dışı bırakma taleplerinizi yerine getirmek için, verilerinizin bazı bölümlerinin onlarla paylaşılmasını gerektiren veri aracıları tutulan girişleri tanımlamamız gerekebilir. ”

Gizlilik politikasının bu kısmı, firmanın verilerinizi silebilmesi için verilerinizi veri brokerları ile paylaşması gerektiğini açıklar. Küçük bir endişe, DeleteMe'nin veri simsarlarının bu verileri “kaldırabileceğini veya gizleyebileceğini” belirtmesidir. Sorunlu görünen şey, DeleteMe'nin potansiyel olarak bazı verileri şu anda sahip olmadıkları veri komisyoncularına ve bilgi toplayıcılarına iletebilmesidir..

Gizlilik politikası ayrıca, bazı veri simsarlarının verilerinizi silmek yerine “engelleyebileceğini” ima eder. Bu, belirli bir süre sonra veri simsarlarının verilerinizi yeniden işlemeye başlayabileceği (ve potansiyel olarak DeleteMe'den kazandığınız hakkında fazladan bazı veri snippet'lerine sahip olabileceği) anlamına gelir. Bu, hizmetin bir sınırlamasıdır, çünkü DeleteMe veri brokerlerinden verilerinizi silmesini istemek için elinden gelen her şeyi yapabilirken, aslında bu veri brokerlerinin tüm verilerinizi tamamen sileceğini garanti edemez. Veri simsarları, bilgilerinizi buz üzerine koymayı seçebilir.

Bu nedenle, DeleteMe'yi kullanmaya karar verip vermediğiniz birkaç önemli husus etrafında döner: Ödeyebileceğinizden emin olun. ABD hükümetine güvenip güvenmediğiniz (ve verilerinizin ABD yetkilileri tarafından ele geçirilebilme olasılığına bağlı kalabilirsiniz). Ve veri broker firmalarının verilerinizi belirli bir süre için “bastırmak” yerine kalıcı olarak silmelerine güvenip güvenmediğinizi.

Müşteri servisi

DeleteMe kullanmak zor değildir ve bir kullanıcının hizmetin düzgün çalışmasını sağlamak için müşteri desteğine başvurması gerekmemektedir. Bununla birlikte, sorunları olan veya bir şeyi anlayamayanlar için destekle iletişime geçmek mümkündür.

Web sitesi, yararlı SSS'lerle dolu bir iletişim formu ve yardım merkezine sahiptir ve ABD çalışma saatleri (Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00 arasında Doğu Saati) kullanıcıları web sitesinde canlı sohbet yoluyla da soru sorabilir.

iletişim formu

İletişim formunu test etmeye karar verdik ve çok hızlı bir şekilde yanıt aldığımızı öğrendik. Bu, canlı sohbet kapatılsa bile hizmeti kullanma hakkında soru sormakta sorun yaşamayacağınız anlamına gelir.

Sonuç

Çevrimiçi olarak bir ad ve adres aramak, veri toplayıcı web sitelerinde genellikle tam veya kısmi sonuçların görünmesine neden olur. Genellikle, bu tür siteler bazı bilgileri yeniden düzenler - yine de doğru kişinin bulunduğunu açıkça gösterir. Spokeo gibi siteler daha sonra ilgili taraflardan o kişinin tüm dosyasını görmek için ödeme yapmasını ister.

DeleteMe aboneliği ile bu tür aramaların yapılması, bu veri broker web sitelerinin hiçbirinde veri görünmemesine neden olur, yani verileriniz artık satılmaz. Peki, işe yarıyor mu?

İlk kampanyamızın ardından verilerimizin bulunmasının gerçekten çok daha zor olduğunu gördük. İletişim kurulan tüm veri komisyoncusu web siteleri gerçekten de DeleteMe'nin isteğini işledi, yani dijital ayak izimiz hizmet kullanılarak büyük ölçüde iyileştirildi, yani bu hizmetin vaat ettiği her şeyi yaptığını söylemek doğru.

Kuşkusuz, ABD tabanını çevreleyen bazı potansiyel endişeler var. DeleteMe'nin hizmetini yerine getirebilmesi için, kişisel verilerinizi doğrudan sağlamanız gerekir, bu da firmanın ABD hükümetine potansiyel olarak geçebileceği konusunda sizinle ilgili çok sayıda hassas bilgi edintiği anlamına gelir..

DeleteMe'nin İsviçre veya Hollanda'da olmasını tercih ederiz; tüketici verileri için daha iyi gizlilik korumalarına sahip olan ve tüketici tarafından açıkça bilgilendirilmeden yetkililerin gizlice toplanma potansiyeli bulunmayan ülkeler. Bununla birlikte, bu sadece yüksek tehdit modelleri olan insanları ilgilendiren küçük bir kelime oyunu.

DeleteMe'nin tüketicilerin kendilerinin yapabilecekleri bir hizmet sağladığı da doğrudur. Ve bize göre, dijital gizliliğinizi korumanın en iyi yolu her zaman verilerinizi kimin aldığını en aza indirmektir. Bu nedenle, kendiniz yapmak muhtemelen daha iyi bir seçenektir.

Tabii ki, aslında devam etmek ve onlardan verilerinizi kaldırmasını istemek için veri brokerleri ile iletişime geçmek uzun ve özenli bir süreç olabilir. Bu nedenle, bunun yerine DeleteMe'yi ödemeyi tercih ediyorsanız anlaşılabilir.

Bazı internet kullanıcıları için, ayda 10,75 ABD doları ödemek, para için mükemmel bir değer sağlayacaktır - özellikle de verileri çok sayıda çevrimiçi veri brokeriyle işaretlenen bir ABD vatandaşıysanız..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me