Yojimbo


Yojimbo 4, düşük bir şifre yöneticisi olarak değil, kişisel bir bilgi yöneticisi olarak kendini faturalandırır. Bir şifre yöneticisi olarak işlev görür, ancak her türlü diğer bilgiyi de saklamak ve yönetmek için tasarlanmıştır.

ProPrivacy.com Puan
5 10 üzerinden

özet

Yojimbo, Apple hayranlarını hedef alan bir üründür. Tamamlayıcı bir iPad (ancak iPhone değil) uygulaması da mevcut olsa da, sıfırdan bir macOS uygulaması olacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer platformların kullanıcılarının başvurmasına gerek yoktur. Bu Yojimbo incelemesinde, bu şifre yöneticisinin çeşitli yönlerini derinlemesine inceliyoruz..

Fiyatlandırma

Yojimbo 4 için lisans süreci aşağıda gösterilmiştir.

yojimbo fiyatlandırma

Yükseltme maliyeti Yojimbo'nun önceki sürümünün sahiplerinin Yojimbo 4'e yükseltmesi içindir. Fiyat Bireysel, Aile veya Eğitim lisansları için aynıdır (artık mevcut değildir).

Hiçbir kişisel bilgi gerektirmeyen 30 günlük ücretsiz bir demo mevcuttur. Birden fazla Mac'te veri senkronizasyonu desteklenmemesi dışında, bu tam özellikli ve tamamen işlevseldir.

İPad uygulaması App Store'da 2,99 ABD dolarıdır. Mac'ler arasında senkronizasyon yapmak için ilk ay ücretsiz olmak üzere ayda 2,99 ABD doları abonelik ücreti gerekir.

Ödeme kart, PayPal veya Amazon Pay ile yapılır.

Özellikleri

  • Bir organizasyonu kaydetmek için hemen hemen her şeyi sürükleyip bırakın
  • Kolay arama ve düzenleme için güçlü etiketleme özellikleri
  • İstemci tarafı şifreleme
  • Mac'ler arasında senkronizasyon (abonelik gerektirir)
  • iPad uygulaması (ek satın alma)
  • Apple desteği

Apple desteği

Bu incelemede açıklandığı gibi Yojimbo'nun sınırlamalarının birçoğu, internette kullanıcı tarafından oluşturulan birçok örnek bulunan Applescripts desteğiyle aşılabilir. Örneğin, Mail'den Yojimbo'ya tüm e-postaları göndermek ve Yojimbo'yu Dropbox kullanarak senkronize etmek için komut dosyaları vardır.

Gizlilik ve güvenlik

yargı

Yojimbo, ABD merkezli bir şirket olan Bare Bones tarafından geliştirilmiştir. Ed Snowden’in kitlesel casusluk vahiylerinden sonra ABD, gizlilik söz konusu olduğunda bir teknoloji şirketinin dayanması için iyi bir yetki alanı olarak kabul edilemez.

Yine de bu önemli olmamalı, çünkü Yojimbo tek başına bir yazılımdır, bir hizmet değildir. Çıplak Kemiklerin verilerinize erişimi olmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken tek not Yojimbo'nun kapalı kaynaklı bir yazılım olduğu için ne yaptığını kesin olarak bilmenin bir yolu yok.

Daha da önemlisi Wasabi World Wide Heavy Industries. Yojimbo, Mac'ler arasında veri senkronizasyonu için üçüncü taraf Wasabi Sync hizmetini kullanıyor ve aşağıda tartıştığımız gibi, Wasabi'nin Yojimbo kullanıcılarının şifrelenmemiş verilerini engellemesi teknik olarak mümkün.

Ne yazık ki, Wasabi World Wide Heavy Industries hakkında herhangi bir bilgi bulamadık.

Teknik güvenlik

Varsayılan olarak, Yojimbo'da depolanan veriler Mac'inizden asla ayrılmaz. Dosyalar varsayılan olarak şifrelenmez, ancak AES-256 şifrelemesi kullanılarak tek bir tıklama ile bir Yer İşareti veya Seri Numarası dışında şifrelenir. Ki bu çok güvenli. Parola varsayılan olarak şifrelenir.

Wasabi Sync kullanılarak diğer Mac'lerle senkronize edilen veriler HTTPS kullanılarak korunur. Bu, onu dış müdahaleye karşı korumalıdır, ancak Wasabi World Wide Heavy Industries'den korumaz. Bununla birlikte, uygulamada AES-256 kullanılarak şifrelenen veriler, senkronizasyon işlemi boyunca güvenli bir şekilde şifrelenir.

Veriler iPad'lerle yalnızca kablosuz olarak yerel olarak senkronize edilir, bu nedenle endişelenecek üçüncü taraf hizmetleri yoktur. Yalnızca çok yerel bir saldırı, yönlendiricinizin güvenlik protokolü (muhtemelen WPA2) tarafından korunan böyle bir aktarımı hedefleyebilir. Ve elbette, senkronize işlemi sırasında şifreli veriler şifreli kalır.

Müşteri desteği

Destek oldukça çıplak kemiklerdir (cinas amaçlıdır!). Web sitesinde temel bir SSS ve sürüm notları mevcuttur veya çoğu sorun için Bare Bones ile e-posta veya iletişim formu aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. ABD telefon numarası da satın alma ve hesap desteği için kullanılabilir.

Ancak Yojimbo'nun kullanımı çok kolaydır ve iyi yardım dosyaları içerir, bu nedenle ek desteğe ihtiyacınız yoktur..

Kullanım kolaylığı

Yojimbo, eşlik eden bir iPad uygulamasına sahip bir macOS uygulamasıdır (macOS uygulamasının çalışmasını gerektirir). Bir iPhone uygulaması bir noktada görünebilir veya görünmeyebilir.

Web sitesi, başka hiçbir platformun desteklenmeyeceğini açıkça ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Yojimbo’nun yardımcı özelliği kullanılarak herhangi bir tarayıcıda okunabilen web sayfası biçiminde (HTML) veri aktarmak mümkündür..

Yojimbo macOS uygulaması

Yojimbo'yu ilk çalıştırdığınızda, tanıtım videosu size uygulamanın ne yaptığını ve nasıl kullanılacağını göstermek için iyi bir iş çıkarır. Kütüphanedeki bir metin dosyası Yojimbo ile neler yapabileceğinizi de yararlı bir şekilde özetler.

yojimbo gelen kutusu

Yojimbo, PDF'ler ve çoğu görüntü biçimi de dahil olmak üzere birçok yaygın dosya biçimini kabul eder. Word dosyaları basitleştirilmiş Zengin Metin (.rtf) belgeleri olarak alınabilmesine rağmen, ePub dosyaları veya çoğu Microsoft Office dosya biçimi değil. Bir dosya türü desteklenmiyorsa, Yojimbo'ya ekleyemezsiniz.

Ayrıca, yer işaretlerini, tüm web sayfalarının kalıcı kopyalarını ve seri numaralarını (yazılım lisans numaraları gibi) kaydedebilirsiniz. Birçok durumda, öğeler ekranın kenarından kayan özel Yojimbo Drop Dock'a sürüklenerek Yojimbo'ya eklenebilir.

yojimbo masaüstü uygulaması

Kaydedilmiş öğeler, yerleşik Etiket Gezgini özelliğini kullanarak kolay tanıma ve arama için işaretlenebilir, etiketlenebilir ve renklerle kodlanabilir. Ana penceredeki kenar çubuğundan erişim için "etiket koleksiyonları" oluşturabilir veya Yojimbo'nun öğelere atadığınız etiketlere dayanarak "akıllı koleksiyonlar" oluşturmasına izin verebilirsiniz.

yojimbo için akıllı koleksiyon seçeneği

Bir dosyayı tıklamak dosyayı Önizleme panelinde gösterirken çift tıklatmak bir Önizleme penceresi açar.

kütüphane

Hemen hemen her öğeyi Şifrele düğmesine basarak şifreleyebilirsiniz. Şifresini çözmek için Yojimbo şifrenizi girmeniz gerekir.

yojimbo şifrenizi yazın

Yeni şifreler oluşturabilir ve bunlara etiketler ekleyebilirsiniz. Parolalar otomatik olarak şifrelenir, ancak içe aktarma parolaları işlevi ve tarayıcı otomatik doldurma işlevi yoktur.

Yojimbo'daki içeriği, tarayıcı içeren herhangi bir cihazda görüntülenebilen HTML sayfaları olarak dışa aktarabilirsiniz. Yine de HTML içeriğini cihazlarınızla kendiniz senkronize etmeniz gerekir (örneğin USB kablosu veya bulut senkronizasyon servisi ile). Burada kullanıcı tarafından oluşturulan Applescripts parlıyor.

Şifre Kütüphanesi

İPad için Yojimbo

Tamamlayıcı iPad uygulaması, WiFi üzerinden macOS için Yojimbo ile eşleşir ve tüm öğeleri arayabileceğiniz ve görüntüleyebileceğiniz iPad'inizle senkronize eder. Ancak iPad uygulamasında öğeleri düzenleyemez veya oluşturamazsınız.

İPad için Yojimbo App Store'dan oldukça pahalı $ 2.99, bu da can sıkıcı bir şekilde İngilizler için 2.99 £ 'a çeviriyor.

İçeriği senkronize etmek için Yojimbo ancak Mac'inizde çalışıyor ve Mac'inizin ve iPad'inizin aynı WiFi ağında olması gerekir. İşlem aksi halde çok hızlı ve kolaydır.

Senkronize edildikten sonra, verilerinizin çoğunu görüntüleyebilirsiniz, ancak iPad Fotoğraflar kitaplığınızda resim paylaşmaktan başka, bununla yapabileceğiniz çok şey yoktur..

Yojimbo kütüphane listesi

Düzenli şifrelenmiş dosyaların şifrenizle şifresi çözülebilir, ancak iPad için Yojimbo'nun “tüm şifrelerinizi ve makbuzlarınızı güvenle el altında” tuttuğu App Store açıklamasına rağmen kaydedilen şifrelerinizin şifresini çözmenin bir yolu olmadığını görmekten şaşırdık. Hangisi ideal değil.

Son düşünceler

Yojimbo dijital hayatınızı toplamak ve düzenlemek için kullanışlı bir yerel macOS uygulamasıdır. Mac'inizde. İnternet üzerinden diğer Mac'lerle kolayca (bir fiyat için) kolayca senkronize edebilirsiniz, ancak en temel (resmi) çapraz platform desteğinden yoksun olması birçok kullanıcı için büyük bir engel olacaktır..

Bir şifre yöneticisi olarak (adalet olarak kendini faturalandırmaz), Yojimbo bildiğimiz herhangi bir şifre yöneticisi çözümünün çok gerisinde kalır. Parolalarımızı Mac'inizde güvenli bir şekilde saklayacak, ancak hepsi bu. Otomatik doldurma işlevi yoktur ve elbette cihazlar arasında platformlar arası senkronizasyon yoktur. Daha da kötüsü, iPad uygulaması aracılığıyla şifrelerinize erişemezsiniz!

Bu bizi iPad uygulamasının çok iyi olmadığı gerçeğine getiriyor. Yojimbo içeriğine Mac'inizden (şifreler hariç) erişmenize izin verir, ancak başka bir şey yapmaz. Sadece WiFi üzerinden yerel olarak senkronize edilmesi de bir acıdır. App Store'da yalnızca 2.3 / 5 aldığından şaşırmıyoruz.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me