VPNBook


VPNBook, bazı büyük sürprizlerle dolu ücretsiz bir VPN'dir. Hizmetin kendi uygulaması olmamasına ve çok sayıda sunucu konumuna sahip olmamasına rağmen, video akışı hizmetlerine girmekte çok iyidir. Yani, sadece bir VPN'in Netflix ABD'ye girmesini istiyorsanız, bu sizin için çok iyi olabilir!

ProPrivacy.com Puan
6 10 üzerinden

özet

Zürih'te bulunan müşteri destek departmanı ile İsviçre merkezli bir şirkettir. İsviçre, VPN için iyi bir yerdir çünkü telif hakkı bulunan materyali yalnızca kişisel görüntüleme için olduğu sürece ödemeden indirmek yasaldır. Bununla birlikte, hizmetin P2P indirme konusunda kısıtlamaları var.

Artıları

 • Ücretsiz (reklam destekli) hizmet
 • Windows, OS X, iOS, Android ve Linux için üçüncü taraf OpenVPN uygulaması
 • UPD veya TCP kullanma seçeneği
 • Geliştirilmiş gizlilik
 • İyi hızlar

EKSİLERİ

 • Küçük sunucu ağı
 • Bağlantı günlükleri bir hafta boyunca saklanır

Özellikleri

Şirketin paketinin özellikleri:

 • Dört ülkedeki sunucular
 • Tamamen bedava
 • Etkinlik kaydı yok
 • İki sunucuda P2P kullanımına izin verilir
 • Veri çıkış sınırı yok
 • Çok dilli arayüz

Yurtdışındaki İngilizler için büyük bir sorun, VPN'nin İngiltere'de herhangi bir sunucusu olmamasıdır. Kullanılabilir sunucular Virginia'daki Manassas, Kanada'daki Montreal, Almanya'daki Frankfurt ve Romanya'daki Bükreş'te bulunmaktadır..

Şirket kendi uygulamasını kullanmıyor, ancak OpenVPN GUI'yi indiren kullanıcılara güveniyor. Bu, OpenVPN standardını yöneten kuruluş tarafından sağlanan ücretsiz bir yazılım parçasıdır. Bu arayüzle ilgili bir sorun, bir sunucuya her bağlandığınızda bir kullanıcı adı ve şifre girmenizi gerektirmesidir.

Güvenlik

VPNBook, manuel kurulum için PPTP ve OpenVPN GUI arayüzü üzerinden OpenVPN sunar. OpenVPN uygulaması 128 bit anahtarlı AES şifrelemesi kullanır. Çoğu VPN, AES şifrelemesi için 256 bit anahtar kullanır. 128 bit anahtarları savunanların şifrelemenin hiçbir zaman 128 bit anahtarla kırılmadığını açıklar. Bu nedenle, bu şifreleme yeterli koruma sağladığında çok fazla iş yaratmanın çok az anlamı vardır..

AES simetrik bir anahtar sistemidir. Bu, aynı anahtarın mesajları şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanıldığı anlamına gelir. Bu, bağlantının her iki tarafının da aynı anahtara sahip olması gerektiğini gösterir. OpenVPN uygulamalarında, bu anahtarların dağıtımını korumak için RSA şifrelemesi kullanmak standarttır.

Çoğu VPN, RSA şifrelemesi için 2048 bit anahtar kullanır ve dünyadaki en iyi VPN şirketleri 4096 bit anahtar kullanmaya başlamıştır. VPNBook bu bakımdan paketin biraz gerisinde.

VPNBook'un arayüzü için ücretsiz OpenVPN GUI programına güvenmesi özellikle kötü bir şey olmasa da, özel bir uygulamanın olmaması, şirketin VPN hizmetleri arasında yaygın olan ekstra güvenlik önlemleri oluşturamadığı anlamına gelir. Arabirime eklenmesi gereken ana güvenlik özelliği, uygulamaların VPN etkin olmadan internete erişmesini önlemek için bir kill anahtarıdır. Diğer VPN'lerin içerdiği bir diğer yararlı güvenlik önlemi, VPNBook'un sahip olmadığı otomatik WiFi korumasıdır.

VPNBook günlükleri tutar mı??

Şirket, faaliyet kayıtlarını tutmadığını belirtir. Ne yazık ki, bir IP adresi ve zaman damgaları içeren bağlantı günlüklerini tutar. Bu bilgi, telif hakkı avukatlarının faaliyetlerinizi kapınıza kadar takip etmeleri için ihtiyaç duyacağı tek şeydir. Şirket bu bağlantı kayıtlarını bir hafta boyunca saklıyor ve onurlu niyetlerine rağmen, mahkeme kararı ile sunulmaları halinde bu kayıtları teslim etmek zorunda kalacaklardı..

Anonim, VPNBook'u, ABD yetkilileri tarafından göçmenleri tuzağa düşürmek için kurulan bir bal küpü olmakla suçladı. Bunun nedeni, VPNBook aracılığıyla yapılan bağlantıların kayıtlarının, o kuruluşun bazı üyelerinin denemesinde ortaya çıkmasıdır. Ancak, yetkililerin VPNBook'un bağlantı günlüklerini tuttuğu hafta boyunca kayıtlar için mahkeme emri almayı başarabilmesi kötü bir şans olabilir.

hız

VPNBook hizmetinin hız testleri, şirketin OpenVPN uygulaması kullanılarak, bağlantı noktası 53 üzerinden UDP kullanılarak gerçekleştirildi. Her durumda, Karayipler'deki bir konumdan testmy.net ile beş test çalışması gerçekleştirildi. ABD'ye Miami'deki bir sunucuya bağlantılar yapıldı ve Almanya testleri Frankfurt'ta bir sunucuya gitti.

IPLocation.net'i, eriştiğim VPNBook sunucularının gerçek konumunu test etmek için kullandım. US1 sunucusu kullanılamıyordu ve bu nedenle ABD'ye yapılan bağlantılarda yapılan testler VPN olmadan ve ardından VPNBook US2 ve Kanada sunucularına yapılan bağlantılarla gerçekleştirildi. Transatlantik testler Frankfurt-am-Main'deki VPNBook sunucusu üzerinden gerçekleştirildi.

Grafikler, her sunucu ve konum için en yüksek, en düşük ve ortalama hızları gösterir. Daha fazla ayrıntı için tam hız testi açıklamamıza bakın.

Denizaşırı video akışı hizmetlerine girmek için bir VPN kullanırken, VPN'in bağlantıyı o kadar yavaşlattığından emin olmanız gerekir; bu da video akışını rahatça izlemek için çok yavaştır. SD video izlemek için yaklaşık 2 Mbps ve HD video için 3 Mbps'ye ihtiyacınız var.

Sonuçlardan da görebileceğiniz gibi, ABD sunucusu bağlantıyı video akışı için gerekli hızların altına düşürdü. Ancak, ABD sitelerinden video izleyebildim - yüklemeleri çok uzun sürdü. Yerel internet hızları çok hızlı değildi ve bu yüzden biraz daha iyi bir internete sahip bir yerdeyseniz, VPNBook'un bozulması ABD'den akan video izlemeyi imkansız hale getirmez.

Kanada sunucusu üzerinden indirme hızları çok daha iyiydi ve SD videoyu internet üzerinden izlemeyi mümkün kılacaktı. Ancak, aynı bağlantıdaki yükleme hızları açıklanamayacak kadar yavaştı. Bağlantıyı kesip birkaç kez yeniden bağlandım ve bu performansın temeldeki internet hizmetindeki hatalardan kaynaklanmadığından emin olmak için her seferinde korumasız hattın hızını tekrar test ettim. Ancak bu yavaş yükleme hızları, korumasız hatta VPNBook Kanada sunucusuna her bağlandığımda meydana geldi.

DNS sızıntılarını ve WebRTC hatasını kontrol etmek için VPN2 sunucusuna US2 bağlanırken ipleak.net ile daha fazla test yapıldı. Bu site, konumumu Manassas, Virginia ve test sitesinin kaydettiği tüm DNS sunucuları olarak ABD'de bildirdi. VPNBook kimliğimi başarıyla sakladı.

Hala US2 sunucusuna bağlıyken, konumumun Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğunu da tespit eden doileak.net test sitesine eriştim. Bu test sitesi hiçbir WebRTC tutarsızlığı veya DNS sızıntısı bulamadı.

İnternet servis sağlayıcım IPv6 adreslerini kullanmıyor ve bu nedenle IPv6 sızıntılarını test edemedim.

Sonuç

VPNBook mükemmel değil, ancak Netflix ABD'ye girme yeteneği, bu hizmeti çok pahalı VPN'lerin önüne koyan olağanüstü bir başarı..

Şirketin kendi uygulamasını tasarlaması ve bir öldürme anahtarı ve otomatik WiFi koruması içermesi iyi olurdu. Ayrıca bir İngiltere sunucusu kullanılabilir hale getirmek güzel olurdu. Şirket Çin ve Orta Doğu'dan kullanıcıları çekmek istiyorsa hem RSA hem de AES için daha güçlü şifreleme iyi bir fikir olacaktır..

Şirket, bağlantı kayıtlarını bir hafta boyunca tutması konusunda çok açık. Bu günlükleri tutmak zorunda kalmadan sistemlerini izlemenin bir yolunu bulmaları iyi olurdu. Şirketin web sitesinde hangi sunucuların P2P indirme için kullanılabileceğini ve hangilerinin kullanılamayacağını açıkça belirtmesi de iyidir..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me