uBlock Menşei


ProPrivacy.com Puan
9 10 üzerinden

özet

uBlock Origin (uBO), oldukça etkili bazı anti-izleme yeteneklerine sahip, son derece saygın bir ücretsiz ve açık kaynaklı çapraz platform reklam engelleyicisidir..

Hızlı İstatistikler

 • ülke
  n / a

Fiyatlandırma

uBlock Origin% 100 ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır, yani herhangi bir geliştirici kod ödemeden istediklerini ücret ödemeden yapabilir. İlginç bir şekilde, proje bağışları aktif olarak reddediyor.

uBlock Origin, Firefox, Chrome (Chromium ve Opera dahil) ve Edge için bir tarayıcı eklentisidir.

uBlock Origin bir uBlock çatalıdır, ancak her ikisinin de aynı orijinal kurucusu vardır. Geliştirici Raymond Hill 2015 yılında orijinal uBlock projesini farklı bir geliştiriciye aktardıktan sonra “kendinden çatallı” uBlock Origin, daha sonra iki proje tamamen ayrı oldu.

UBlock Origin'in, şimdi Adblock Plus'a ait olan ve bu programa katılan uBlock ile karıştırılmaması gerektiğini yeterince vurgulayamayız. "Kabul Edilebilir Reklamlar" düzen.

uBlock Origin, benzer bir iş yapan ancak daha ileri düzeydeki kullanıcıları hedefleyen uMatrix ile aynı kod tabanını paylaşır. İstenmeyen trafiği filtrelemek için topluluk tabanlı blok listeleri kullanır ve kullanıcılar istedikleri gibi yeni blok listeleri eklemekte özgürdür.

Özellikleri

uBlock Origin, bu incelemede gerçekçi bir şekilde ele alabileceğimizden daha fazla özelliklere sahip solungaçlara doldurulur. Öne çıkan özellikler:

 • % 100 ücretsiz ve açık kaynak (bağış bile almayacaksınız!)
 • Topluluk tarafından geliştirilen blok listelerini kullanır ve özel listeler oluşturabilir
 • Platformlar arası
 • Hafif
 • "Kabul edilebilir reklamlar" yok
 • Dinamik filtreleme
 • Element zapper
 • Eleman müfettişi
 • Tek tıkla öğe filtreleme
 • Siteye özgü açılır pencere engelleme
 • WebRTC engelleme (Chromium'da WebRTC bağlantılarını engellemek için uBO-Extra gerekir).
 • Bağlantı önceden getirme engelleme

blocklists

Yıllar geçtikçe, uBlock Origin’in özellik listesi büyüdü. Ama özünde karmaşık bir program değil. Topluluk tarafından geliştirilen blok listelerine dayanan reklam ve kötü amaçlı yazılım kaynaklarına ait olduğu bilinen alanları engeller.

blocklist

Varsayılan olarak aşağıdaki filtre listeleri kullanılır:

 • EasyList

 • Peter Lowe’nin Reklam sunucusu listesi

 • EasyPrivacy

 • Kötü amaçlı yazılım alanları

Aşağıdaki listeler Seçenekler konsolu üzerinden de kullanılabilir:

 • Fanboy’un Gelişmiş İzleme Listesi

 • Dan Pollock’un hosts dosyası

 • hpHosts’un Reklam ve izleme sunucuları

 • MVPS EVLERİ

 • Spam404

 • Ve bircok digerleri

Ana bilgisayar dosyalarından özel listeler ve en iyi gördüğünüz alan adlarını beyaz listeye almak da mümkündür.

Platformlar arası

uBlock Origin, Firefox, Chrome (Chromium ve Opera dahil) ve Edge için bir tarayıcı eklentisidir.

Safari için mevcuttu, ancak Apple'ın eski safariextz tarzı uzantılar için damping desteği ile Safari 13 Catalina'da ne yazık ki doluydu. Yine de Safari 12'de çalışıyor.

Apple'ın kısıtlayıcı geliştirici yönergeleri, bu tarayıcıların iOS / iPadOS sürümlerinin herhangi bir tarayıcı eklentisini (uBO dahil) desteklemesini engellemesine rağmen, uBlock Origin, Firefox ve Chrome'un Android sürümlerinde çalışır..

Google kısa bir süre önce Chrome Web Mağazası'ndan uBlock Origin'i reddetti, ancak Google'ı rakip geliştiricileri kapatmak için baskın pazar konumunu kötüye kullanmakla suçlayan hayranların ve geliştiricilerin öfkeli tepkisini takiben Google, Chrome Web Mağazası'ndaki uBlock Origin'i oyladı ve eski haline getirdi.

Hafif

uBlock Origin, küçük bir bellek alanı ve düşük CPU ek yükü ile verimli bir reklam engelleyicidir. AdBlock Plus ile ilginç bir karşılaştırma burada.

Kullandığınız daha fazla filtre uBlock Origin'in bellek tüketiminin artmasına neden olur, ancak geliştiriciler buradaki en popüler reklam engelleyicilere kıyasla hala düşük olduğunu iddia ediyor. Bunu kendimiz test etmedik, ancak kesin olan şey, ayak izinin herhangi bir modern makinede ihmal edilebilir olması..

Dinamik filtreleme

Yalnızca Gelişmiş kullanıcılar tarafından kullanılabilir (Gösterge Tablosunun Ayarlar sekmesinde etkinleştirilir), dinamik filtreleme, bir web sayfasının yüklenmesine izin verdiğiniz komut dosyalarının ve alan adlarını anında değiştirmenizi sağlar.

istekler engellendi

Çoğunlukla uBlock Origin'in başka şekilde kırdığı sayfaları düzeltmek için kullanışlıdır. UMatrix'i bilen herkes (uBlock Origin'in inşa edildiği) burada kendinizi evinde hissetmelidir.

Element Zapper

Bir sayfada beğenmediğiniz bir öğe varsa, bir düğmeyi tıklatarak öğeyi zaplayabilirsiniz!

Eleman müfettişi

Ayrıca özelliklerini incelemek için bir öğeye tıklayabilirsiniz. Bu ağ filtrelerini, kozmetik filtreleri ve DOM depolamasını içerir.

Engellenen reklamları gösterme

Eleman blokerleri

Alternatif olarak, uBO konsolu, pop-up'ların, büyük medya öğelerinin, uzak yazı tiplerinin ve JavaScripts'in tek tıklamayla engellenmesine izin verir.

bir web sayfasında engellenen öğeleri gösteren ublock

İsterseniz, bu öğeleri varsayılan olarak engelleyebilir ve ardından sitelere göre izin verebilirsiniz.

WebRTC engelleme

VPN kullanıcıları için özellikle ilgi çekici olan WebRTC engelleme özelliğidir. WebRTC, bir VPN kullanıyor olsanız bile, gerçek IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerine gösterebilir. Firefox'ta manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bu ayar hayatı kolaylaştırır. Chrome'da WebRTC'yi manuel olarak devre dışı bırakmak mümkün değildir, bu nedenle bu özellik özellikle Chrome kullanıcılarına hoş geldiniz.

Sadece uBO Panosuna gidin -> Ayarlar sekmesi -> Gizlilik. Dikkat edilmesi gereken bir şey, bu uzantının bir Chrome kullanırken WebRTC sızıntılarını önlemeyeceğidir. "VPN ”uzantısı.

Bağlantı önceden getirme engelleme

Modern tarayıcıların çoğu, siz o sayfayı okumakla meşgulken bir sayfaya bağlantıları önceden yükleyerek gezinmeyi hızlandırmaya çalışır. Bununla birlikte, IP adresinizi bu önceden getirilmiş sayfalardan gizlemek için bir VPN kullanmıyorsanız, bu bir gizlilik riski oluşturur. Neyse ki, uBlock Origin'in düzeltebileceği bir sorun.

Gizlilik ve güvenlik

uBO ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır, bu yüzden yargı yetkisi gerçekten bir sorun değildir. Engelleme yerel olarak gerçekleştirilir, bu nedenle üçüncü taraflarca veri yüklenmez veya işlenmez. Tarayıcınızın senkronizasyon özelliklerini kullanarak ayarlarınızın otomatik olarak yedeklenmesini ve senkronizasyonunu etkinleştirebilirsiniz, ancak bunun manuel olarak etkinleştirilmesi gerekir.

Öncelikle basit bir reklam engelleyici olsa da, uBlock Origin’in komut dosyası engelleme özellikleri, kötü amaçlı ve güvenli olmayan komut dosyalarının çalışmasını engelleyerek güvenliğinizi artırır. Varsayılan engelleyicileri, reklam alanlarına ek olarak birçok izleme alanı da içerir, böylece web'e göz atarken gizliliğinizi artırır.

Destek

Beklendiği gibi, yazılımın tek bir geliştirici tarafından yürütülen açık kaynaklı bir proje olması nedeniyle bire bir destek yoktur. Bununla birlikte, uBO Github sayfası, tüm uBlock Origins özellikleri hakkında kapsamlı belgeler içerir. Bunun sunumu, daha az teknik okuyucu için biraz yoğun olabilir, ancak bilgi orada ve oldukça ayrıntılıdır.

Kullanım kolaylığı

uBlock Origin, Chrome Web Mağazası, Opera eklentileri veya FireFox eklentileri web siteleri aracılığıyla normal bir tarayıcı uzantısı olarak yüklenir. Mevcut Edge uygulaması Microsoft Store'dan. Daha önce de belirtildiği gibi, uBO Safari 13+ için mevcut değildir, ancak Safari'nin eski bir sürümünü çalıştırıyorsanız, buradan indirebilirsiniz.

Gördüğümüz gibi, uBlock Origin, web sayfalarının yükleyebileceği ve yükleyemediği üzerinde büyük miktarda kontrol sağlayan çok sofistike ve özelleştirilebilir bir yazılım parçasıdır. Neyse ki, bu tür gelişmiş tamircilik tamamen isteğe bağlıdır!

Kullanıcıların çoğunluğu eklentiyi yüklemek ve daha sonra unutmaktır. Belki de kaç tane gereksiz web sayfası isteğinin engellendiğini fark etmek (ve şaşırmak) için ara sıra...

kaç web sayfası isteğinin engellendiğini gösteren uzantı simgesi

Bu, Google Dokümanlar'ı kullanırken engellenen çok sayıda istek var!

Deneyimlerimize göre uBlock Origin, varsayılan ayarlarını kullanırken çok fazla sayfa kırmıyor, ancak bazen oluyor.

Düzenli olarak ziyaret ettiğiniz sayfa kırılırsa, uBO'nun çalışmasına izin verirken sorunu ortadan kaldırmak için öğe seçicilerle oynamaya değer olabilir. Ancak tembel ve kolay çözüm, sadece büyük mavi Kapalı düğmesine tıklayarak bu web sitesi için uBO'yu devre dışı bırakmaktır..

Mavi kapatma düğmesi

Bu nedenle, uBlock Origin kullanmak temel olarak olmasını istediğiniz kadar kolaydır!

Son düşünceler

uBlock Plus mükemmel bir reklam engelleyicidir. Layperson'ın kullanımı kolaydır, ancak web tarama deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol isteyenler için büyük bir derinliğe sahiptir. Aynı zamanda ücretsiz ve açık kaynaklıdır, bu yüzden üzerinde daha ticari odaklı ürünler seçmek için hiçbir neden göremiyoruz (size bakıyoruz, Adblock Plus).

Web sitesi izlemenin engellenmesine yardımcı olmasına rağmen, onayladığımız yaygın bir tavsiye, uFF Lock Origin'i EFF’in Gizlilik Porsuğu ile birlikte çalıştırmaktır. İki eklenti, izlemeyi önlemek için çok farklı teknikler kullanır ve bu nedenle birbirini iyi tamamlar.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me