Tunnelr


 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 5.00
  / ay

Güncelleme: Bu VPN hizmeti artık çalışmıyor.

ProPrivacy.com Puan
6.8 10 üzerinden

özet

Güncelleme: Bu VPN hizmeti artık çalışmıyor.

Tunnelr, Cloudsy.com tarafından işletilen ABD tabanlı bir VPN hizmetidir. Şirket kimliğini gizli tutuyor ve bu konuda herhangi bir bilgi bulmak çok zor. Hizmet sahiplerinin kimliği, siteye sıradan bir ziyaretçinin ortaya çıkaramayacağı hizmetin özelliklerinden sadece bir tanesidir - fiyatlar da gizli tutulur.

Bu derlemede, bu VPN hizmetini almak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olmak için Tunnelr hakkındaki tüm temel verileri ortaya çıkarmak için derinlemesine kazıyoruz..

Artıları

 • Geri ödeme mümkün
 • Netflix ABD'ye giriyor
 • OpenVPN, L2TP, SSH Tüneli ve PPTP
 • Aynı anda beş bağlantıya izin verme
 • İki buçuk saatlik ücretsiz deneme

EKSİLERİ

 • Yalnızca beş ülkedeki sunucular
 • Kill switch yok

Tünel Fiyatlandırması ve Planları

Tunnelr'ın bir paketi var, ancak üç abonelik döneminde sunuyor. Daha uzun bir süre için kayıt yaptırırsanız hizmetin fiyatı ayda daha ucuz olur. Ancak, tüm abonelik dönemi için ön ödeme yapmanız gerekir.

Şirket, kaçınılmaz olan ücretsiz bir deneme sunuyor. Yalnızca iki buçuk saat süren ücretsiz deneme sürümüne kaydolmadan hizmet için ödeme yapamazsınız.

Ödeme, stripe.com adlı üçüncü taraf bir şirket tarafından yapılır. Bu, Tunnelr'ın müşterilerin kişisel bilgilerini bilgisayarlarında tutmak zorunda olmadığı anlamına gelir. Sistem kredi kartları ve PayPal ile ödeme kabul etmektedir. VPN ile ilgili promosyon ayrıntıları, Bitcoin ile ödeme yapabileceğinizi beyan eder. Ancak, gerçekten abone olduğunuzda bu seçenek görünmez.

Beş eşzamanlı bağlantı izni alırsınız. Ancak, hesap paylaşımına izin verilmiyor.

Tunnelr Özellikleri

Şirketin paketinin özellikleri:

 • İki buçuk saatlik ücretsiz deneme
 • Aynı anda beş bağlantıya izin verme
 • OpenVPN, L2TP, SSH Tüneli ve PPTP protokolleri
 • Günlük yok
 • PayPal ve kredi kartlarını kabul eder
 • Veri çıkış sınırı yok
 • P2P kullanımına izin verilir
 • Windows, Mac OS X, macOS, iOS, Android ve Linux'ta çalışır
 • Yönlendiricilere ve set üstü kutulara yüklenebilir

Hizmetin sunucu konumları yalnızca beş ülkede bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nde altı sunucu konumu vardır: Atlanta, Dallas, Newark, New York (aslında New Jersey'de), Seattle ve San Francisco. İngiltere'de iki yer var.

Bu listede Kanada, Fransa ve Japonya gibi bazı büyük ülkelerin olmaması şaşırtıcı..

Tunnelr Güvenliği

Tunnelr, dünyanın "önde gelen OpenSSH sağlayıcısı." Ancak, SSH protokolü SSL kadar güvenli değildir. Ayrıca, sistemi Tunnelr aracılığıyla uygulama yöntemi karmaşıktır ve kullanımı kolay bir arayüz sağlamaz. Bu nedenle, bu sağlayıcı ile OpenVPN kullanmak daha iyidir. OpenVPN güvenlik işlemleri için OpenSSL kullanır. SSL, SSH'den daha düşük bir seviyede çalışır, bu da kandırmanın zor olduğu anlamına gelir - bilgisayarda ağ kartı ile güvenlik uygulaması arasında kaçırılabilecek daha az hizmet seviyesi vardır. Tunnelr'ın L2TP uygulaması aslında OpenVPN hizmetinden daha güvenlidir.

Tunnelr Şifrelemesi

ProPrivacy.com'da OpenVPN sistemini tercih ediyoruz. Bununla birlikte, OpenVPN bir prosedürler kütüphanesidir ve birçok farklı şifreleme seçeneği sunar. OpenVPN için tercih edilen şifreleme şifresi, ABD hükümeti tarafından görevlendirilen ve VPN endüstrisinde en yaygın kullanılan şifre olan AES'dir. Tunnelr, L2TP VPN bağlantıları için AES şifrelemesi kullanır ve bunu 256 bit anahtarla kullanır. Bu çok iyi bir güvenlik seviyesi sunar ve OpenVPN uygulamaları için en iyi VPN hizmetleri tarafından seçilen şifreleme sistemidir..

Tunnelr, OpenVPN'de AES kullanmaz. Bunun yerine Blowfish kullanıyor. Bazı insanlar ABD hükümeti için yaratıldığı için AES'den şüpheleniyorlar. AES'in gizli servislerin tüm şifreli mesajlara girmesini sağlayan gizli bir arka kapıya sahip olabileceğinden endişe ediyorlar. Blowfish, AES'den kaçınmayı tercih edenler için iyi bir alternatif şifredir.

Balon balığı iyidir. Ancak, AES kadar iyi değildir. Herhangi bir şifreleme şifresinin ana güvenlik özelliği şifreleme anahtarının uzunluğundadır. Anahtar ne kadar uzun olursa, olası her tuş kombinasyonunu deneyen bir programı çalıştırarak o kadar zorlaşır. Bazıları 128 bit anahtarın yeterince uzun olduğunu ve anında çatlamak için çok uzun süreceğini iddia ediyor. Nominal olarak, Tunnelr OpenVPN sisteminde Blowfish için 128 bit anahtar kullanır. Ancak, hizmetin bağlantı günlük dosyaları şüpheler ortaya çıkarır. Bunlar, bağlantı yordamı sırasında ortaya çıkan uyarı iletilerini verir. Bu uyarılar 128 bit'ten az bir anahtarın güvenli olmadığını belirtir. Tunnelr'ın 64 bitlik bir anahtar kullandığını öne sürüyorlar. Bu çok güvensizdir ve dünyadaki diğer tüm VPN servislerinin sunduğu güvenlik seviyesinin çok altındadır..

VPN Şifreleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için neden VPN Şifreleme Kılavuzu'na göz atmıyorsunuz?.

Blowfish ve AES, iletileri şifrelemek ve şifresini çözmek için aynı anahtarı kullanır. Bu, hem gönderenin hem de alıcının aynı anahtara sahip olması gerektiği anlamına gelir. Şifreleme anahtarlarının koordinasyonu potansiyel bir güvenlik zayıflığıdır çünkü anahtarları teslim eden mesajlar şifre tarafından şifrelenemez. Bu nedenle, OpenVPN veri şifreleme anahtarlarının dağıtımını korumak için Aktarım Katmanı Güvenliği adlı bir sistem kullanır. TLS ayrıca bağlantı kurulmasına yardımcı olur ve bağlantıdaki her bilgisayarın kimliğini doğrular.

TLS, RSA adı verilen bir ortak anahtar şifreleme sistemi ile çalışır. RSA ile verilerin şifresini çözen anahtar, verileri şifreleyen anahtardan farklıdır. Şifre çözme anahtarını yalnızca şifreleme anahtarını bilerek elde edemezsiniz. Şifreleme anahtarı herkese açık hale getirilebilir, çünkü herhangi bir üçüncü taraf bununla yapabilecektir, yalnızca özel anahtarın sahibinin şifresini çözebileceği bir mesajı şifrelemektedir..

Bir kez daha, RSA şifresinin gücü tuşlarının uzunluğundadır. RSA'nın AES ve Blowfish'den daha uzun anahtarlara ihtiyacı var. Genellikle VPN'lerde 1024, 2048 veya 4096 bitlik RSA anahtarları kullanılır. 1048 bit RSA anahtarı yeterli koruma sağlamaz. Çoğu VPN, RSA şifrelemesi için 2048 bit anahtar kullanır. Tunnelr bu kategoride. Dünyadaki en iyi VPN'ler 4098 bit RSA şifrelemesi kullanıyor.

Tunnelr kendi uygulamasını sağlamıyor. Bu, en iyi VPN'lerin içerdiği ekstra güvenlik önlemlerini sağlama fırsatını kaçırdığı anlamına gelir. Bu eksik özelliklerin en önemlisi otomatik WiFi koruması ve bir kill anahtarıdır..

Otomatik WiFi koruması, cihazınızın sizin bilginiz olmadan WiFi erişim noktalarına bağlanmasını önler. Herhangi bir VPN, VPN'i açtığınızda sizi gözetmenlerden ve sahte WiFi erişim noktalarından koruyacaktır. Ancak, bilgisayar korsanları şifre gerektirmeyen açık erişim noktaları kurar ve cihazınız sizin haberiniz olmadan bunlara otomatik olarak bağlanabilir. Bir VPN'in etkili olması için sürekli bir bağlantıya ihtiyacı olduğundan, şehirde dolaşırken birkaç etkin noktanın sinyal ayak izinden geçmek, evinizden ayrıldığınızda VPN bağlantısının kesileceği anlamına gelir.

Bir öldürme anahtarı otomatik WiFi koruması olarak da çalışır çünkü VPN etkin olmadığında cihazınızdaki İnternet erişimini engeller. Bu özellik, internet bağlantınızın kısa bir süre için düştüğü senaryolar için de kullanışlıdır. Uygulamalar iletilerine yanıt almaya çalışmaya devam edecektir, bu nedenle bağlantıdaki kopma sürmezse, sonunda iletilerini alırlar. İnternet yeterince uzun süre düşerse, VPN bağlantınızı kaybedersiniz, böylece internet iletişimlerini sürdüren uygulamalar, üzerlerinde gerçek IP adresiniz olan mesajlar gönderir ve böylece kapağınızı üfler. Yani, bir öldürme anahtarı çok kullanışlı bir özellik olacak ve Tunnelr'ı daha güvenli hale getirecek bir özellik.

Tunnelr Gizlilik

Tunnelr'ın çok iyi gizlilik önlemleri var gibi görünüyor. Ancak, web sitesi tam olarak hangi bilgilerin depolandığı konusunda net değildir. İyi iletilen bir şey, Tunnelr'in ödeme detaylarını tutmamasıdır. Tüm ödemeler başka bir şirket tarafından işlenir ve bu nedenle banka hesabınızdaki adresiniz gibi tüm bilgiler Tunnelr'e aktarılmaz. Bu, savcıların sizi kapınıza kadar takip edebileceği bir kanalı kapatıyor.

Web sitesi, hizmetin IP adresinizi kaydetmediğini ve bunu günlüklerine bir tanımlayıcı olarak kaydetmediğini açıkça belirtmez. Hizmet bu tür günlükleri tutarsa, kayıtları için bir mahkeme celbi, savcıların sizi izlemesi için bir yol sunar. Bunun nedeni, IP adresinizin gerçekten ISS'nize ait olması ve bu şirketin, müşterinin adı ve adresi ile birlikte hangi IP adresini kimin hangi zamanda kullandığının kayıtlarını bırakmasıdır..

Bir gizlilik politikasının gücü, VPN Hizmet Şartları tarafından büyük ölçüde uygulanmaktadır. Bu yasal bir vaattir, bu nedenle şirketler genellikle yazarken bir avukata danıştığından emin olurlar. Tunnelr, SSS sayfasında Hizmet Şartları ile ilgili birkaç açıklama yapar. Asıl belgeye yalnızca kayıt formunun altındaki küçük bir yazdırma bağlantısı aracılığıyla erişilebilir. Bu bildirimde yer alan Gizlilik Politikası kısa ve belirsizdir.

VPN Şifrelemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, neden Ultimate Privacy Guide'a göz atmıyorsunuz?.

Sitenin herhangi bir yerinde P2P indirmeye izin verilip verilmediğine dair herhangi bir söz yoktur. Ancak, gizlilikle ilgili SSS bildirimi, şirketin herhangi bir derin paket denetimi uygulamadığını beyan eder. Şirketin, müşterilerin BitTorrent protokolünü kullanıp kullanmadığını anlayabilmesi için DPI gerekir. Bu nedenle, hizmetin dosya paylaşım etkinliklerini tespit etme yöntemi yoksa, bunu yasaklama olasılığı yoktur.

Verileriniz nerede saklanırsa saklanmaya karşı savunmasızdır. Tunnelr, VPN sunucularında hiçbir bağlantı günlüğü veya kullanıcı bilgisinin saklanmadığını belirtir. Ancak şirket, hizmet kalitesini sağlamak amacıyla genel merkezine bilgi tahakkuk ettirmektedir. Yasal bir sözleşme, ilgili tarafların adlarını içermelidir. Bir web sitesindeki açıklamalar yasal olarak bağlayıcı vaatler olarak yorumlanabilir. Bununla birlikte, sitede bir adres veya hatta bir şirket adı izi yoktur, bu nedenle bu sözlerin arkasında duracak kimse yoktur. Hizmet Şartları, sözleşmenin yargı yetkisinin Tunnelr'ın sahiplerinin ikamet ettiği hüküm olduğunu belirtir. Ancak, bu insanların kim olduklarını veya nerede olduklarını belirtmez.

Tunnelr sitesinin altındaki telif hakkı bildirimi, sitenin Cloudsy.com'a ait olduğunu belirtir. Cloudsy adresi, yalnızca "(Sık sık) bir şeyler yapıyoruz." Her iki site için alan adı kaydının kontrol edilmesi, bunların Apopka, Florida'daki Kayla Selans'a ait olduğunu gösterir. Siteler bir ikamet adresinde kayıtlıdır. Bu, hizmetin boş bir odada bitmiş olabileceği anlamına gelir, yani sağlayıcının kendi hukuk departmanına sahip olması muhtemel değildir.

ABD, gizlilik hizmeti için, özellikle dosya paylaşımı açısından kötü bir yer. Telif hakkıyla korunan materyalin izinsiz olarak indirilmesi ABD'de yasa dışıdır ve ceza gerektiren bir suç olarak yargılanabilir. Tek bir tüccar operasyonunun, baskı uygulanması durumunda kolluk kuvvetlerinden veya telif hakkı avukatlarından gelen baskıya dayanması olası değildir. Bu yüzden şirketin kayıtlarına IP adreslerini kaydetmediğini umsak iyi olur.

Tunnelr Desteği

Sitenin SSS sayfasına ulaşmak için abone olmanıza gerek yok.

SSS sistemi içinde çok fazla bilgi var, ancak P2P indirmeye izin verilip verilmediği veya Blowfish için şifreleme anahtarının uzunluğu gibi bazı önemli gerçekleri kaçırıyor..

Öğreticiler sayfası işletim sistemi tarafından dizine eklenir. Ancak, Windows 10 için bir kategori olmaması, sitenin çok sık güncellenmediğini gösterir.

Kurulum kılavuzları tüm kurulum sürecini kapsamaz. Örneğin, OpenVPN sistemi için tüm OVPN dosyalarının bilgisayarınızdaki sağ klasörde nasıl alınacağı hakkında bilgi yoktur. Viscosity'yi yüklemeye çalıştığımdan vazgeçtim çünkü yapılandırma dosyalarının sisteme nasıl girileceğine dair bir talimat yoktu.

Müşteri destek ekibine mesaj göndermek için abone olmanıza gerek yok. Sitenin altbilgisinde bilet ekranına bir bağlantı vardır. Bir hesap oluşturduktan sonra iletişim formuna Gösterge Tablosundan erişebilirsiniz.

İsteğinizi gönderdikten sonra gönderilmesini onaylayan bir e-posta alacaksınız. E-postadaki bir bağlantıyı tıklayarak biletinizin durumunu kontrol edebilirsiniz. Ancak, kayda erişim biraz kıvrımlıdır. E-posta adresinizi ve bilet numaranızı girmeniz ve ardından size bir erişim bağlantısının gönderilmesini istemeniz gerekir.

Daha sonra bilete bağlantı içeren bir e-posta alırsınız.

Yukarıdaki soruya hiç cevap alamadım. Aslında, bu incelemeyi tamamlamadan önce üç hafta beklememe rağmen destek biletlerimin hiçbirine cevap alamadım.

Süreç

Kayıt olmak

Ücretli bir abonelik için kaydolmaya karar vermiş olsanız bile, ücretsiz denemeye başlamanız gerekir. Bir hesap oluşturmak için sitedeki ücretsiz deneme düğmelerinden birini tıklayın.

Bu formu doldurduktan sonra hesap Kontrol Paneli'ne yönlendirilirsiniz. Kaydolma formunda oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre, Gösterge Tablosu ve VPN uygulaması için giriş bilgilerinizdir. Gösterge Tablosuna ilk kez ulaştığınızda, ücretsiz denemenin ne zaman sona ereceği size bildirilir - iki buçuk saat sürer.

Satın almaya hazır olduğunuzda, "Bir ödeme yapmak" sayfasındaki bir bağlantıdan eriştiğiniz "fatura & Ödemeler" Menü.

Bir abonelik süresi seçin ve İleri düğmesine basın. Daha sonra ödeme bilgilerinizi girersiniz. Kredi kartıyla veya PayPal ile ödeme yapabilirsiniz.

Ödemeniz işleme koyulduktan sonra bir onay e-postası alırsınız ve ödenen fatura, "Ücretli Faturaları Görüntüle" Gösterge Tablosu bölümü. Yinelenen bir ödeme sözleşmesini kabul ettiyseniz, bu ödeme "Abonelikleri Yönet" Gösterge Tablosu bölümü.

Tunnelr Windows VPN istemcisi

OpenVPN GUI ve Viscosity gibi çeşitli uygulamalara sahip olursunuz. Viskozite 30 gün boyunca ücretsizdir, ancak daha sonra 9 $ karşılığında satın almanız gerekir. Viskozite, OpenVPN GUI programından daha iyi bir görünüme ve hisse sahip olmasına rağmen, kurulumu o kadar kolay değildir. OpenVPN GUI'yi kurmak o kadar kolay değil.

Gösterge Tablosunda, yükleme işlemini açıklayan bir SSS sayfasına giden bir bağlantıyı takip edersiniz. Bunun OpenVPN GUI programını indirmek için birkaç bağlantısı vardır. En iyi seçenek bu bağlantıların ilkini tıklamaktır.

Bu bağlantı sizi OpenVPN kuruluşunun web sitesindeki bir sayfaya götürür. Bu sayfanın alt kısmında gösterilen tablodaki .exe dosyasına tıklayın. Bu bir yükleyici dosyası indirir.

Programı yüklemek için indirilen dosyaya tıklayın. Tamamlamak için kurulum sihirbazını tıklayın.

Gösterge Tablosuna dönün ve "Paketi İndir." Bu bir indirme işlemini başlatır. OpenVPN bağlantısı ayarlarını içeren zip klasörünü açmak için indirilen dosyayı tıklayın. İle başlayan dört dosyayı ayıkla "tunnelr" : \ Program Files \ OpenVPN \ config klasörüne.

Yükleyici, Masaüstünüzde bir OpenVPN kısayolu oluşturmalıdır.

Uygulamayı çalıştırmak için buna tıklayın. Uygulamayı Masaüstünüzdeki bir pencerede açık görmezsiniz. Bunun yerine, uygulama simge durumuna küçültülmüş modda çalışır. Sistem tepsisinde saat ve tarihe göre bir asma kilit bulunan bir bilgisayar ekranına benzeyen bir simge göreceksiniz. Görmüyorsanız, gizli simgeleri göstermek için sistem tepsisindeki yukarı oku tıklayın.

Uygulama menüsünü almak için simgeye sağ tıklayın.

Sunucu konumlarının bir listesini görmezsiniz, çünkü bu noktada yalnızca bir sunucu için yapılandırma dosyasını indirdiniz. Bu ilk yapılandırma dosyası sizi New York'ta bulunan Tunnelr sunucusuna bağlar..

VPN'yi başlatmak için Bağlan'a tıklayın. Hesabınızı oluştururken belirttiğiniz kullanıcı adını ve şifreyi girmeniz gereken bir pencere açılır.

Farklı bir sunucuya bağlanma seçeneğine sahip olmak istiyorsanız, Tunnelr sitesinin önerisi, indirilen zip dosyasından ayıklarken OpenVPN \ config dizinine kopyaladığınız OVPN dosyasını düzenlemektir. Kılavuz, sunucu adını ve IP adresini almak için sunucu durumu sayfasına bakmanızı ve bu ayrıntıları OVPN dosyasında değiştirmenizi önerir. Dosyayı seçerek "Yapılandırmayı Düzenle" uygulamanın menüsünden.

Sunucuyu bağlanmaya yönlendiren iki bilgi yukarıda vurgulanmıştır. Aslında, sadece yukarıdaki resimde nyc.tunnelr.com olan sunucu adını değiştirmeniz gerekir..

Yeni sunucu adını Tunnelr web sitesindeki İstemci Alanının Sunucu Durumu sayfasından alırsınız.

Bu çok pratik bir çözüm değildir ve sunucu değiştirme işlemini yavaşlatan zaman alıcı bir süreç olabilir.

Ayrı dosyalar oluşturmanın iki daha iyi yöntemi vardır, böylece OpenVPN GUI menüsünde tüm sunucuları listeleyebilirsiniz.

Bunlardan ilki zip dosyasına gitmek ve OVPN dosyasını yeni bir klasöre çıkarmaktır. Özgün dosyayı tunnelr-nyc.ovpn olarak yeniden adlandırın. Dosyayı sağ tıklayın ve "Bununla aç" içerik menüsünden seçin ve Not Defteri'ni aday gösterin. Başka bir sunucunun Sunucu Durumu sayfasında gösterilenler için dosyadaki sunucu adını ve IP adresini değiştirin. Menü'yü ve ardından "Farklı kaydet," yerine yeni bir isim vermek "nyc" yeni sunucu konumu için bir tanımlayıcı ile. Dosya türünü şu şekilde ayarladığınızdan emin olun: "Tüm dosyalar." Her sunucu için bir OVPN dosyanız olana kadar bu işlemi tekrarlayın. Daha sonra bu 11 dosyayı Program Files dizinindeki OpenVPN \ config klasörüne taşımanız gerekir.

Alternatif olarak, tüm bu OVPN dosyalarını sizin için yeniden yazmak için Tunnelr web sitesini edinin. Gösterge Tablosuna gidin ve indirme bölümünün üzerindeki alandan bir sunucu konumu seçin.

Bir sunucu seçin ve "Paketi İndir" buton. İndirilen zip dosyasına tıklayın ve OVPN dosyasını geçici bir klasöre çıkarın. Bu dosyayı, sunucu konumu adına sahip olacak şekilde yeniden adlandırın. Bu işlemi tüm konumlar için tekrarlayın. İndirilenler klasörünüzde çok sayıda zip dosyası bulacaksınız. Ancak, her birinden OVPN dosyasını çıkardıktan sonra bunları silebilirsiniz. Tüm OVPN dosyalarını OpenVPN \ config dizinine kopyalayın.

Bu süreç hizmet için ciddi bir sapmadır. OpenVPN GUI'yi arayüz olarak kullanan diğer VPN şirketleri, sunucularının her biri için ayrı OVPN dosyaları içerir. Bunlar Tunnelr tarafından kolayca oluşturulabilir ve sitelerinin Gösterge Tablosu sayfasında kullanılabilir hale getirdikleri yapılandırma paketine dahil edilebilir.

Birden fazla OVPN dosyanız olduğunda, OpenVPN menüsü farklı görünür. Alt menülerde bulunan VPN denetimleriyle tüm sunucu konumları için menü girişleri vardır.

Tünel Hızı (DNS, WebRTC ve IPv6 Testleri)

OpenVPN kullanarak Tunnelr VPN'nin hız testlerini yaptım. Test için erişilen sunucuların fiziksel konumunu tespit etmek için IPLocation.net'i kullandım. IPLocation, New York VPN sunucusunun New Berg'deki Union City'nin kuzeyinde, New Jersey'deki Union City'nin kuzeyinde, North Bergen'de olduğunu bildirdi. Atlanta sunucusunun Atlanta'da olduğu doğrulandı. Tüm Kuzey Amerika testleri, Dominik Cumhuriyeti'nden Miami'deki bir test sunucusuna bağlantıyla ölçüldü. VPN performansı için bir temel oluşturduğunda test, bir VPN aktif olmadan Miami'ye çalışır.

Transatlantik performans testi için Londra'daki bir test sunucusuna bağlandım. VPN olmayan bir bağlantıda ortalama hızı bulmak için testler yaptıktan sonra, IPLocation'ın Londra'da olduğunu bildirdiği Tunnelr'ın Londra sunucusu üzerinden çalışan bağlantıdaki hızları test ettim..

Her durumda, testmy.net ile beş test çalıştırması gerçekleştirildi.

Grafikler, her sunucu ve konum için en yüksek, en düşük ve ortalama hızları gösterir.

Tunnelr çok iyi performans gösterdi. Kuzey Amerika testlerinde, hızlar sadece yüzde on oranında azaltıldı. Londra'ya yapılan transatlantik testte, VPN korumalı bağlantı, korumasız bağlantıdan yüzde beşten daha yavaştı.

İpleak.net ve doileak.com test siteleri, bir VPN'nin bir kullanıcının IP adresini değiştirip değiştirmediğini kontrol etmek için iyi araçlardır. Ayrıca, bilgisayarınızın kullandığı DNS sunucularını da gösterirler. Bu önemlidir, çünkü VPN'yi açtığınızda bu bilgiler de değişmelidir.

IPLeak, VPN hizmetinin Londra sunucusuna bağlandığımda IP adresimin değiştiğini bildirdi. Ne yazık ki, bilgisayarımın hala aynı DNS sunucusuna erişmekte olduğunu gösterdi. İngiltere'den New York sunucusuna bağlanmak IP adresimi başarıyla bu konumdan bire değiştirdi. Bununla birlikte, IPLeak hala İngiltere'deki normal DNS sunucuma erişim olduğunu tespit etti ve ABD'deki herhangi bir DNS sunucusuna çağrı yapılmadı. DoILeak bu sonuçların tümünü doğruladı ve bilgisayarımın saat diliminin bildirilen konumumun saat dilimiyle uyumlu olmadığını fark etti.

İnternet servis sağlayıcım IPv6 adreslerini kullanmıyor, bu yüzden IPv6 sızıntılarını test edemedim.

Akış Hizmetleri

Tunnelr'ın Londra sunucusuna bağlıyken coğrafi kısıtlamalı video akışı hizmetlerinin içeriği izlememe izin verip vermeyeceğini kontrol ettim. BBC iPlayer hiçbir video izlememe izin vermedi. Ancak, tarayıcıdan Kodi'ye geçiş yaptığımda BBC iPlayer'ı Live Hub eklentisi üzerinden izleyebildim. ITV ve Kanal 4 her ikisi de videoları izlememe izin veriyor, ancak Netflix UK ile şansım olmadı.

New York VPN sunucusuna geçtikten sonra, ABD sitelerinde videolara erişmeye çalıştım. Netflix ABD'de video izleyebildim, ancak ABC'de izleyemedim. NBC ve CBS, kendi sitelerinde eğlence izlememe izin veriyor.

Diğer Platformlar

Yerel bir uygulamaya sahip olmamanın en büyük avantajı, Tunnelr'ın hemen hemen her işletim sistemine kurulabilmesidir. PPTP, sürüm 10'dan sonra macOS veya iOS sürümlerinde desteklenmez. Bununla birlikte, Mac OS X, Windows, iOS 10 sürümünden önce iOS, Android, Linux, set üstü kutular ve yanıp sönen yönlendiriciler üzerinde manuel olarak bir PPTP bağlantısı kurabilirsiniz. L2TP, Windows, Mac OS X, macOS, iOS, Android ve Linux'ta manuel olarak ayarlanabilir.

OpenVPN'i Windows'taki OpenVPN GUI ve Viscosity uygulamaları aracılığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca Mac'lerde Viskozite kullanabilir veya Tunnelblick'i seçebilirsiniz. Linux sahipleri OpenVPN GUI'yi kurabilir. OpenVPN Connect, iOS cihazlarda çalışır ve Android cihazlar için Google Play'den OpenVPN uygulamasının bir sürümünü de alabilirsiniz. OpenSSH'yi Windows bilgisayarlarda ve Mac'lerde kullanabilirsiniz.

Tünel İncelemesi Sonuç

Yok olmasına rağmen "Hakkımızda" Tunnelr web sitesinde, hizmetin sahibi Kayla Selans'ın about.me hakkında bir sayfası var. Orada, fotoğrafçı olarak kariyerine odaklanmak için 2010 yılında bilgisayar işinden vazgeçtiğini ve 2012'de bir çocuğun doğumundan sonra BT için daha az zamana sahip olduğunu açıkladı. VPN evinden iyi bir şekilde çıkabileceği için, orada muhtemelen çok sayıda personel değil. Bu, blogun, Twitter özet akışının ve Facebook sayfasının neden çok nadiren güncellendiğini açıklayabilir. Bu, web sitesinin yardım sayfalarının neden Windows 10'u hesaba katmak için güncellenmediğini ve destek biletlerinin neden hiç cevaplanmadığını da açıklayacaktır..

beğendim

 • Aynı anda beş bağlantıya izin verme
 • Kısa ücretsiz deneme
 • PayPal'ı kabul eder
 • Hesap gizliliği
 • Günlük yok
 • Netflix ABD'ye giriyor

Hakkında o kadar emin değildim

 • ABD'deki konumu

Nefret ettim

 • Kill switch yok
 • Kurulumu zor
 • Eksik talimatlar
 • Yardım masasından yanıt yok

Tunnelr'ın makul bir fiyatı var, ancak yurtdışındayken ev TV'sine girmek isterse Fransa, İspanya, Kanada veya Avustralya gibi ülkeler için uygun olmaz. VPN'nin operasyonel tabanının konumu ve onu çalıştıran görünüşte küçük mürettebat göz önüne alındığında, torrentlerle indirmek isteyenler için çok fazla koruma olmaz.

Daha büyük bir sunucu ağı, özel bir uygulama ve bir site sahibi bu VPN hizmetini çok daha çekici hale getirecektir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me