Tunnelblick


ProPrivacy.com Puan
9 10 üzerinden

özet

Tunnelblick, macOS ve OS X için ücretsiz ve açık kaynaklı (FOSS) bir OpenVPN istemcisidir. Standart OpenVPN yapılandırma dosyalarını kullanarak OpenVPN VPN protokolü aracılığıyla hemen hemen her VPN hizmetine bağlanmanıza izin verir.

Teknik olarak konuşan Tunnelblick, OpenVPN Topluluk Yazılımı için sadece bir grafik kullanıcı arayüzüdür. Bu, Tunnelblick'in Mac kullanıcıları için yalnızca Windows için resmi olan OpenVPN GUI'ye en yakın şey olduğu anlamına gelir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu Mac için en iyi OpenVPN istemcisi olduğu anlamına gelir.

Bu inceleme Tunnelblick sürüm 3.7'ye (3.7.5beta05 build 4980) bakar.

Neden Tunnelblick VPN?

Çoğu ticari VPN, özel Mac VPN uygulamaları sunar, bu yüzden neden Tunnelblick VPN kullanıyorsunuz? Bunun bir nedeni açık kaynak olması, bu nedenle yapmaması gereken hiçbir şey yapmadığından oldukça emin olabilirsiniz..

Şimdi… Ben genellikle açık kaynaklı yazılımları kullanmak için çok güçlü bir savunucuyum, ancak VPN sağlayıcınızın VPN trafiğinizin zaten internet trafiğinize tam erişimi olduğundan, değeri konusunda şüphelerim var. Bu konuyla ilgili tüm düşüncelerim için Özel ve Açık Kaynak VPN İstemcileri konusuna bakın..

Açık kaynak bir yana, Tunnelblick her zaman OpenVPN'in en son sürümü ve bunun için en son güvenlik yamalarıyla güncel kalır. Bu, Tunnelblick'in bu alanda geride kalabilen birçok özel istemciden daha güvenli olduğu anlamına gelir. Ayrıca, birçok özel VPN uygulaması için söylenenden daha fazla, şişmesiz ve kararlı.

MacOS'un, Windows gibi özel VPN istemcileri tarafından tam olarak desteklenmediğini de belirtmek gerekir. Özellikle küçük ve yeni VPN'ler Mac desteği sağlamak için genellikle Tunnelblick'e güvenir. Tunnelblick'in ne kadar iyi olduğu göz önüne alındığında (özellikle şimdi bir öldürme anahtarına sahip olduğu için) bunu bir sorun olarak görmüyorum.

Özellikleri

Tunnelblick aşağıdaki özellikleri sunar:

 • Tam Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) sızıntı koruması - hem Internet Protokolü sürüm 4 (IPv4) hem de Internet Protokolü sürüm 6 (IPv6). Tunnelblick'in IPv6 yönlendirmesini desteklemediğini ve bu nedenle IPv6'yı devre dışı bırakmanın basit bir yolunu kullanarak IPv6 DNS sızıntılarını önlediğini unutmayın (isteğe bağlı).
 • Web Gerçek Zamanlı İletişim (WebRTC) sızıntı koruması *
 • Kill switch (yalnızca son beta sürümü)
 • Birçok dilde mevcut - Tunnelblick şu anda 35'ten fazla dile çevrildi.

VPN kullanırken IP sızıntıları hakkında daha fazla bilgi için lütfen IP Sızıntıları için Komple Kılavuzuma bakın. DNS sızıntı korumasının varsayılan olarak etkin olmadığını ve açılması gerektiğini unutmayın (bkz. Daha sonra Tunnelblick nasıl kullanılır).

* OpenVPN 4.2.x Web Gerçek Zamanlı İletişim (WebRTC) sızıntılarına karşı korur, bu yüzden Tunnelblick'in de yaptığını varsayıyorum. Kesinlikle, bu makale için Tunnelblick'i test ederken hiçbir WebRTC sızıntısı tespit etmedim.

Ek OpenVPN özellikleri

OpenVPN yapılandırma dosyalarında yapılan basit düzenlemeler, yüksek düzeyde kişiselleştirme yapılmasını sağlar (sağlayıcınız tarafından destekleniyorsa). Bu bağlantı noktası seçimi, şifre seçimi, şifre bit uzunluğu seçimi ve OpenVPN'i Kullanıcı Datagram Protokolü (UDP) veya İletim Kontrol Protokolü (TCP) üzerinden çalıştırma seçeneğini içerir.

Bu sonuncusu, sansür bloklarını yenmek için harika bir yol olan 443 numaralı TCP bağlantı noktası üzerinden OpenVPN çalıştırmanıza izin verir (teknik açıdan korkunç bir şekilde yetersiz olsa da).

Hemen hemen her VPN hizmeti, Tunnelblick tarafından kullanılabilecek OpenVPN yapılandırma (.ovpn ve .conf) dosyaları sağlar. Tunnelblick ayrıca özel Tunnelblick yapılandırma dosyaları (.tblk) kullanabilir, ancak Tunnelblick ile çalışmak için normal OpenVPN yapılandırma dosyalarının artık bu biçime dönüştürülmesi gerekmez.

Fiyat

OpenVPN GUI'de olduğu gibi, Tunnelblick kelimenin her anlamında ücretsizdir. Ancak kullanmak için bir VPN sunucusuna bağlanmanız gerekir. Kendi privateOpenVPN sunucunuzu kurmak mümkündür, ancak bu genellikle ticari bir VPN hizmeti için ödeme yapmak anlamına gelir.

Önerilen bazı VPN hizmetlerini görmek için lütfen macOS sayfaları için 5 En İyi VPN Hizmetimize ve 5 En İyi VPN'imize göz atın. Çoğu VPN'de özel Tunnelblick kurulum sayfaları bulunur, ancak OpenVPN kurulum dosyalarını, olmasalar bile Tunnelblick ile kullanabilirsiniz.

Gizlilik ve güvenlik

Tunnelblick, açık kaynak kodlu OpenVPN protokolü üzerine kurulmuş topluluk tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynak olması, kodunun bunu yapmaya yetkili herkes tarafından kontrol edilebileceği anlamına gelir, ancak şu ana kadar kod, güvenlik açıkları veya arka kapılar için profesyonel olarak denetlenmemiştir..

Ancak OpenVPN'in kendisi.

Kullanım kolaylığı

Tunnelblick'i kullanmak için adımlar

1. Seçtiğiniz VPN hizmetinden Tunnelblick veya normal OpenVPN yapılandırma dosyalarını indirin. Tek bir zip dosyasına birden çok yapılandırma indirmek mümkün olsa da, VPN sunucusu konumu başına bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda, kullanılmadan önce dosyaları açmanız gerekir..

2. Tunnelblick'i indirin, yükleyin ve başlatın. Yönetici şifrenizi soracaktır. Hoş Geldiniz ekranında, “Yapılandırma dosyam var” ı seçin.

tunnelblick yapılandırma dosyaları

3. Yapılandırma dosyasını (veya birden çok sunucu yapılandırması için birden çok dosyayı) menü çubuğundaki Tunnelblick simgesine sürükleyin.

tunnelblick simgesi üstünde okul sırası

4. “Install” a basın, sonra sadece kendiniz mi yoksa Mac'inizin tüm kullanıcıları için mi yükleneceğini seçin. Muhtemelen Yönetici şifrenizi isteyecektir.

5. Ve bu kurulum tamamlandı! Bir VPN sunucusuna bağlanmak için, menü çubuğundaki Tunnelblick simgesine tıklayın ve bir VPN sunucusu seçin.

tunnelblick'i mullvad'a bağlama

Simge, bağlandığınızı belirtmek için daha koyu bir renk tonu döndürür. İmleci üzerine getirdiğinizde ek bilgiler görüntülenir.

bağlı olduğunu gösteren tunnelblick simgesi

Zeyilname:

DNS sızıntı korumasını açma

Daha önce de belirtildiği gibi, IPv4 ve IPv6 DNS sızıntı koruması, Tunnelblick'te varsayılan olarak etkin değildir. DNS sızıntı korumasını etkinleştirmek için Yapılandırmalar'a gidin -> Ayarlar ve "Tüm IPv4 trafiğini VPN üzerinden yönlendir" ve "IPv6'yı devre dışı bırak" öğelerinin yanındaki kutuları işaretleyin.

tüm IPV4 veya IPV6'yı yönlendir

VPN kullanırken sızıntılar hakkında daha fazla bilgi için IP Sızıntıları için Eksiksiz Kılavuzumuza göz atın

Kill anahtarını aç

Tunnelblick'in en son beta sürümünde yeni olan çok hoş bir kill switch özelliği. Bu, VPN bırakılması durumunda gerçek İnternet Protokolü (IP) adresinizin gösterilmemesini sağlar.

Kill switch'i etkinleştirmek için Konfigürasyonlar'a gidin ve tek tek VPN yapılandırmasına tıklayın (kill konfigürasyonu her konfigürasyon için etkinleştirilmelidir). “Beklenmeyen bağlantı kesme” alanını tıklayın ve açılır menüden Ağ Erişimini Devre Dışı Bırak'ı seçin..

ağ erişimini devre dışı bırak

Kill switch'in düzgün çalıştığından emin olmak için birkaç test yaptım. İstemci bir Sanal Makine (VM) içinde çalışıyordu. Ana makinenin internet bağlantısını kesmek ve yeniden bağlamak standart bir VPN çıkışını taklit etmek için iyi bir yoldur.

Bu testte internet çalışmayı durdurdu ve VPN bağlantısı kesilene kadar yeniden bağlanamadım. Hepsi iyi ve iyi. Ayrıca, bir yazılım çökmesini simüle ederek güvenlik duvarı tabanlı bir öldürme olup olmadığını test ettim. Bu, VPN istemcisini zorla kapatarak ve hala bir internet bağlantısının mevcut olup olmadığına bakarak yapılır..

ağ erişim tünelini yeniden etkinleştir

Müşteri servisi

Topluluk tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu yazılım olmasına rağmen, Tunelblick kullanıcılarına oldukça fazla destek verilmektedir. Bu, temel olarak kullanışlı bir hızlı başlangıç ​​kılavuzu ve SSS içeren kapsamlı belgeler biçimindedir. Ayrıca karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunlara hitap eden bir Ortak Sorunlar bölümü de vardır..

Her şey başarısız olursa, Tunnelblick geliştiricilerinin sorguları yanıtlamada aktif bir rol oynadıkları Google tarafından barındırılan bir tartışma forumu vardır.

Son düşünceler

beğendim

 • Serbest ve açık kaynak kodlu (FOSS)
 • IPv4 ve IPv6 DNS sızıntı koruması
 • WebRTC sızıntı koruması
 • Her zaman OpenVPN'in en son sürümünü kullanır
 • Güvenlik duvarı tabanlı Kill anahtarı (yalnızca en son beta sürümü)
 • Herhangi bir normal OpenVPN yapılandırma dosyasını kullanabilir

Hakkında o kadar emin değildim

 • Bazı özel VPN istemcileri kadar kolay kullanım değil

Nefret ettim

 • Hiçbir şey değil

Tunnelblick, tüm OpenVPN yapılandırma dosyalarıyla çalışan basit ama etkili bir açık kaynaklı VPN istemcisidir. DNS sızıntısı koruması, WebRTC sızıntısı koruması ve güvenlik duvarı tabanlı bir öldürme anahtarı ile, bir VPN istemcisinde gerçekten önemli olan tüm önemli özellikleri de sunar.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me