Tresorit


Tresorit, gizlilik ve güvenlik ön planda olan en yüksek puanlı bulut depolama çözümlerinden biridir.

ProPrivacy.com Puan
8 10 üzerinden

özet

İsviçre merkezli hizmet, ülkenin katı federal yasaları ve yönetmelikleri sayesinde yönetim kurulu genelinde benzersiz düzeyde gizlilik sunmaktadır. Şirketin kendisine göre, Tresorit’in güvenliği rakipsiz ve dünya çapında 10.000 kuruluşun güvenini kazanıyor. Bu, her biri şifrelemeyi kıramayan en ünlü kurumlardan uzmanlar tarafından düzenli olarak test edilir..

Seviyor

 • Sıfır bilgi şifrelemesi
 • İsviçre merkezli
 • İstemci tarafı bütünlük koruması
 • Kullanıcı dostu
 • İşletmeler için GDPR uyumluluk kılavuzları
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama
 • İyi platformlar arası destek
 • Dosya sürümlendirme

Beğenmeme

 • Açık kaynaklı değil
 • Bazı özellikler büyük bir fiyat etiketinin arkasında kilitli

Fiyatlandırma

Bedava

$ 0.00
her ay

Ödül

$ 6.67
her ay

Solo

$ 16.00
her ay

Tresorit'in kişisel, profesyonel ve ticari kullanıcılar için uygun çoklu paketleri vardır. Fiyatlandırma, pazarın tüm uçlarını kapsar ve artışa uyacak şekilde ölçeklendirme özellikleri içerir. Neyse ki, tüm katmanlar sıfır bilgi, 2 faktörlü kimlik doğrulama, yerleşik uçtan uca şifreleme ve Outlook entegrasyonunu içerir. Tresorit ellerini şifreleme anahtarlarından uzak tutmayı vaat ediyor.

Premium kişisel katman en ucuzdur, 5 ayrı cihaza 200GB depolama alanı, 10 versiyona kadar sürüm kurtarma ve 90 güne kadar etkinlik geçmişi sağlar. Serbest çalışanlara ve profesyonel kullanıcılara yönelik Solo paketi, sürüm kurtarma ve etkinlik geçmişi için kapakları kaldırırken şifreli depolamayı 10 cihazda 2.000 GB'a çıkarıyor. Bu katman aynı zamanda kullanıcının izinleri denetlemesine, dosyaları parola korumalı bağlantılarla paylaşmasına ve izleme için erişim günlüklerine izin verir.

Kullanıcı ekipleri, dikkatlerini yukarıda özetlenen çoğu özelliği içeren çeşitli iş ve kurumsal tekliflere dönüştürmek isteyecektir. Aktif dizini entegre etme, dijital haklar yönetimi ekleme, sistemi uzaktan silme, yönetici API'leri ekleme veya özel özelliklerle oynama yeteneği olsun, aralarında büyük bir farklılık olduğu için paketleri kendiniz kontrol etmeye değer..

Tresorit, Basic adında ücretsiz bir paket ve Premium, Solo ve Small Business paketlerinde 7 günlük para iade garantisi ile 14 günlük ücretsiz bir deneme sunuyor. Enterprise katmanı için her şeyi yapmak isteyenler doğrudan şirketle iletişime geçmelidir. Ne yazık ki, Tresorit kripto para birimlerini kabul etmiyor, ödeme yöntemleri kredi kartlarını (Visa, MasterCard ve Amex) veya PayPal'ı içeriyor.

Özellikleri

 • Sıfır Bilgi
 • Uçtan uca şifreleme
 • Klasör senkronizasyonu ile tamamen çapraz platform
 • En son ISO Standartları ile uyumlu
 • Dosya sürümlendirme
 • Dosya paylaşım desteği
 • İşletim sistemi entegrasyonu (yalnızca Windows)

Dosya sürümlendirme

Bir kullanıcının birden fazla kullanıcıdan istenmeyen değişiklikler yapmasını ve sisteminizi tehdit eden kötü amaçlı yazılımlara kadar dosyalarını önceki bir sürüme geri yüklemesinin gerekebileceği çeşitli nedenler vardır. Tresorit, her dosyanın sürüm geçmişini izleyerek kullanıcıların önceki yinelemelere tekrar erişmelerine olanak tanır. Özelliğin dosya başına olduğunu ve bazı durumlarda zaman alıcı olabilecek tüm bir klasörle yapılamayacağını belirtmek gerekir..

Şirket dosyaları sildikten sonra bile saklıyor, bu da orada gizlilik meraklılarını ilgilendirebilir, ancak bu, fikrinizi değiştirirseniz silinen dosyaları geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Dosya paylaşım desteği

Tresorit kullanırken dosyaları başkalarıyla paylaşmak inanılmaz derecede kolaydır. Üyeler doğrudan bir klasöre katılmaya veya bir bağlantıyla erişmeye davet edilebilir. Klasöre e-posta yoluyla katılmak için alıcının Tresorit'e kaydolması gerekir, ancak bağlantılı bir sürüme erişimi olan herkes klasörü görüntüleyebilir. Yöneticiler bu bağlantılara güvenlik adına şifre korumasını zorunlu kılmak, e-postaların erişmeden önce doğrulanmasını zorunlu kılmak, bir son kullanma tarihi belirlemek veya bağlantının kendisinin kullanımını sınırlamak gibi birtakım kısıtlamalar uygulayabilir.

Platformlar arası

Tresorit, her biri klasörleri senkronize edebilen ve karışıma bir şeyler ekleyebilen inanılmaz geniş bir destek yelpazesine sahiptir. Masaüstü uygulamaları Windows 7, 8, 8.1 ve 10, macOS ve Linux için kullanılabilir. Mobil uygulamalar Android ve iOS'u içerir ve Windows Phone desteği Mart 2018'de sona erer. Elbette kullanıcılar panoya her zaman web tarayıcıları üzerinden erişebilir. Beklendiği gibi, yeni bir oturum açıldığında bildirimler her zaman ana e-posta adresine gönderilir ve yöneticilerin kabul edilen cihazları ve kullanıcıları izlemesine olanak tanır.

İşletim sistemi entegrasyonu

Tresorit, Paylaş menüsünde Windows'a sağ tıklayarak ve Android ile entegre olur. "Tresor'a Dönüştür" seçeneği, dosya veya klasörü doğrudan Tresorit'e yükleyerek kutuda söylediklerini yapar. "Paylaş (Bağlantı oluştur)" otomatik olarak platforma kendi Tresor'u olarak yükler ve diğer kişilerin klasörü görüntülemeleri için bir bağlantı oluşturur. Tamamlamadan önce klasörü özel ve güvenli tutmak için tüm farklı parametreleri ayarlayabilirsiniz.

tresorit yolu

Gizlilik ve güvenlik

yargı

Yetki, herhangi bir uzlaşan verinin ellerini yıkayan sıfır bilgili bir şirket için büyük önem taşımaz, ancak herhangi bir şeyin bozulması durumunda güvence sağlayabilir.

Tresorit'in İrlanda, İngiltere, Almanya, İsviçre, Fransa, ABD ve Kanada'da bir dizi güvenli Microsoft Azure veri merkezi olmasına rağmen, şirket İsviçre'dir ve bu nedenle öncelikle İsviçre'nin yetki alanı dahilindedir. Macar kurucuları İsviçre'nin tarafsızlık, gizlilik ve müşterilerin korunması konusundaki tutumunu övdüğü için bu kasıtlı.

Sıfır Bilgi

Şirket, yönetim kurulu genelinde sıfır bilgi vaat ediyor ve hatta EY tarafından onaylandı, yani Tresorit bile dosyalarınızın içeriğini göremiyor. Güvenlik nedeniyle, Tresorit şifreleri bile saklamıyor. Bu, ana parola için herhangi bir kurtarma sisteminin olmadığı anlamına gelir, ancak bunun karşılığında başka bir güvenlik katmanı sağlar.

İşletme ve Kurumsal kullanıcılar, yöneticilerin kullanıcı şifrelerini geri yüklemelerine olanak tanıyan Gelişmiş Kontrol'e erişebilir.

Teknik güvenlik

Tresorit, bunun, "endüstri standardı güvenlik algoritmaları kullanması sayesinde bir Tresor'u bile kırmak için insan ömründen çok daha fazlası".

İşlem, istemci tarafında bir AES-256-CFB şifresi ile veri şifrelenerek başlar, daha sonra RSA-2048 imzaları ile doğrulanır ve bütünlük için HMAC-SHA-512 ile birleştirilir.

Yükleme ve indirme sırasında tam güvenlik sağlamak için istemci makine ile bulut arasında ATLS tüneli kurulur. Son olarak, bu, kullanıcının saldırılarını önlemek için istemci tarafındaki uzak dizin yapısını taklit eden dijital imzası ile doğrulanır..

Elbette, Tresorit'e erişimi olan herhangi bir cihazda 2 faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirirken tüm bunlar daha fazla korunur.

Sorunlar

Tarayıcı Şifrelemesi

Bu incelemenin önceki bir sürümünü düzelten Tresorit, tarayıcı sürümünde eski JavaScript şifrelemesini değil, bunun yerine WebCrypto API'sini kullanmaktadır. Şirket, anahtar üretimin öncekinden daha güvenli olan platform-yerel CSPRNG tarafından ele alındığını söyledi. İstemci kaynakları Alt Kaynak Bütünlüğü ile doğrular ve İçerik Güvenliği Politikaları olarak bilinen bir önlemle veri enjeksiyon saldırılarını azaltır.

Bu, Tresorit'in küfrettiği sıfır bilgi politikasının uygulanmasına yardımcı olurken ve tarayıcı sürümünü masaüstü ve mobil meslektaşlarına benzer şekilde güvenli hale getirse de, büyük bir ‘ama’ vardır..

Tresorit, tüm platformlarda şifreleme standartlarını korumak için yasal yükümlülüğünü vurgulasa da, web hala en güvenli uygulama dağıtım platformu değildir ve kullanıcının bir sunucunun denetiminde bulunanlara dolaylı olarak güvenmesini gerektirir. Şirketin iletişim istekliliği takdire şayan ve Tresorit'i müdahaleci veya kötü amaçlı kodları itmekle suçlamıyoruz, ancak yasadan bağımsız olarak hükümet yetkilileri ile harmanlanan diğer şirketlerle herhangi bir doğrulama ve geçmiş olay olmadan, uygulamaları tarayıcı tabanlı etkileşim yerine tercih ediyoruz.

Kapalı kaynak

Kapalı kaynaklı uygulamaların doğası gereği, Tresorit'in yüce iddialarını doğrulamak için kaputun altına bir göz atmak imkansızdır. Buna rağmen, şirket, güvenlik ve gizliliğini test etmeye geldiğinde, dünyaca ünlü uzmanlara veri şifreleme yöntemlerini kırmaya zorlayan sayısız yarışma düzenlediğinde sık sık memnuniyetle karşılanmaktadır..

Kullanım kolaylığı

Tresorit'i kullanmak, web tarayıcı sürümüne giriş yapmak veya desteklenen uygulamalardan birini indirmek ve oturum açmak kadar basittir. Kullanıcı arayüzü inanılmaz temiz ve özellikle Araştır öğretici denetim listesinin isteğe bağlı ve müdahaleci olmadığını takdir ediyorum.

Uygulamada Tresors dosyası

Masaüstü (Windows 7+, macOS ve Linux)

Tresorit'in önerdiği ilk şey, uygulamayı masaüstüne indirmektir. Sürümden bağımsız olarak, bir sonraki adım yeni bir “Tresor” oluşturmaktır. Bu, kullanıcı seçerse bağlı cihazlar arasında senkronize edilebilen bulut tabanlı bir klasördür..

Sağ tarafta gösterilen seçeneklerle bir klasörü paylaşmak özellikle kolaydır. Alternatif olarak, kullanıcılar Tresorit içindeki dosya veya klasörü sağ tıklayıp "Paylaş" ı seçebilir. Düzen, kullanıcıları varsayılan tarayıcılarına yönlendiren Yönetici Merkezi sekmesi de dahil olmak üzere tüm masaüstü tabanlı işletim sistemlerinde aynıdır. Şu anda, Windows işletim sistemi entegrasyonunu barındıran tek platform gibi görünüyor.

Windows ve Mac istemcilerinde gösterilen dosyalar

Mobil (Android ve iOS)

Tresorit'in mobil versiyonu, biraz basitleştirilmiş olsa da masaüstü muadiline benzer. Seçilen herhangi bir klasörü yüklemek ve indirmek için tüm Tresörlere erişim sağlar. Güvenlik için, uygulama ekran görüntülerinin mobil cihazlarda çekilmesini önler, ancak ne bekleyeceğimizi göstermek için bir resim çektik.

Android ve iPhone Uygulaması

Ne yazık ki, mobil uygulama şu anda akıllı telefonlarda ve tabletlerde oluşturulan klasörlerle senkronize edilemiyor, bu da yedeklemelerin üstünde tutmak için çok fazla manuel çalışma olduğu anlamına geliyor. Ancak, cihazın kamerasından yüklemelere otomatik olarak geri izin verir.

Tarayıcı

Senkronizasyon ve Doğrudan Dosya Aç şu an için mevcut olmasa da, Tresorit hizmetlerinin çoğunlukla eksiksiz bir sürümünü tarayıcılarda sunuyor. Kullanıcılar doğrudan Yönetici Merkezi'ne erişerek yöneticilerin hangi cihazların ve kullanıcıların bağlı olduğunu görmelerine, 2 adımlı doğrulama ekleyebilmesine, logolardan renk şemalarına kadar marka bilinci oluşturmaya ve çeşitli ayarları değiştirmesine olanak tanır. Tarayıcı Şifrelemesi bölümünde belirtildiği gibi, bu uygulamalar kadar güvenli değildir.

Tresorit rehberleri

Son düşünceler

Tresorit, mevcut en zengin özellikli bulut hizmetlerinden biridir ve gizlilik meraklıları İsviçre'nin tarafsız operasyon üssünü kutlarlar. Şirket pazarın büyük bir kısmına hitap etmeyi başarsa da, daha yüksek paketlerle sınırlı bazı özelliklerle rekabete kıyasla inkar edilemez derecede pahalı bir teklif.

Estetik ve performans açısından eşit derecede şık olan mevcut ve eski işletim sistemleri için geniş bir destek yelpazesi vardır. Mobil senkronizasyon eksikliği, pazarın geri kalanıyla karşılaştırılırken affedilebilir, bu da benzer bir özelliği atlar, ancak gelecekte bu değişikliklerin umut edemeyiz.

Yine de, Dropbox ve Google Drive'a oldukça güvenli, son derece özel bir alternatif olan kesinlikle ödediğiniz şeyi alırsınız. Bu, sorguları zamanında yanıtlamaya çalışan güvenilir destek ile desteklenmektedir. Özellikle, dosyalarınızın güvenliğini en iyi şekilde sağlamak için Tresorit'i güvenilir bir şifre yöneticisiyle eşleştirmenizi öneririz.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me