dik ve kayalık tepe

 • Satış Tarihi:


  • pencereler

  • Mac os işletim sistemi

  • Android

  • Linux

Tor ağı, kullanıcılara gerçekten anonim internet erişimi sağlamayı amaçlamaktadır. Bazı açılardan, bir VPN kullanmaya benzer bir amaca hizmet eder. Bununla birlikte, teknolojiler arasında temel farklılıklar vardır, ancak pratikte onları oldukça farklı şekillerde faydalı kılar. Daha fazla bilgi edinmek için Tor Ağ İncelememi okuyun!

ProPrivacy.com Puan
8.5 10 üzerinden

özet

Tor, yüksek derecede gerçek anonimlik sağlar, ancak günlük internet kullanılabilirliği pahasına. Bir VPN kullanmak yüksek derecede gizlilik sağlayabilir, ancak asla anonim olarak kabul edilmemelidir (çünkü VPN sağlayıcınız her zaman gerçek IP adresinizi bilecektir).

Bununla birlikte, VPN günlük daha iyi bir internet deneyimi sağlar ve bu nedenle çok daha esnek bir genel amaçlı gizlilik aracıdır.


Öte yandan Tor, gerçekten mümkün olan maksimum anonimlik gerektiren küçük internet kullanıcıları için hayati bir araçtır. Ücretsiz olması sayesinde, Tor oldukça kullanışlı bir sansür önleme aracı da yapabilir, ancak birçok baskıcı hükümet ağa erişimi (çeşitli başarı derecelerine) engelleyerek buna karşı koymak için büyük çaba harcıyor..

Tor nasıl finanse edilir

Tor, bağışları kabul etmesine rağmen% 100 ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Meraklı bir kaderde, Tor Projesi, baskın rejimler altında yaşayan insanlara sansürü atlatmak ve serbest konuşma yapmak için Birleşik Devletler Deniz Araştırma Laboratuvarı tarafından 1990'ların ortalarında geliştirildi..

Bu amaçla, Proje ABD hükümetinden önemli miktarda fon almaya devam etmektedir. Bu, tek başına tuhaftır, çünkü ABD hükümetinin diğer şubeleri Tor ağından ödün vermek için rutin olarak büyük miktarda para, zaman ve kaynak harcarlar!

Bu biraz tuhaf duruma rağmen, Tor tamamen bağımsız kalıyor ve açık kaynak kodu dünyadaki en kapsamlı ve düzenli olarak denetlenenler arasında kalıyor. Ancak eleştirilere duyarlı olan Tor, fonlama tabanını genişletmek için de önemli çaba gösterdi. Tor’un sponsorlarının tam listesi için lütfen buraya bakın

Tor nasıl çalışır

Tor adı, Soğan Yönlendirici için bir kısaltma olarak ortaya çıkmıştır ve veri şifrelemesinin katmanlanma şeklini ifade etmektedir. Tor kullanırken:

 • İnternet bağlantınız en az 3 rastgele “düğüm” üzerinden yönlendirilir (gönüllü çalışan sunucular)
 • Bu düğümler dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilir
 • Veriler birden çok kez yeniden şifrelenir (her düğümden geçtiğinde)
 • Her bir düğüm yalnızca "önündeki" IP adreslerinin ve "arkadaki" düğümünün IP adreslerinin farkındadır
 • Bu, hiçbir zaman bilgisayarınız ile bağlanmaya çalıştığınız web sitesi arasındaki tüm yolu bilemeyeceği anlamına gelmelidir (yol düğümleri boyunca bazı düğümler kötü niyetli varlıklar tarafından kontrol edilse bile)

Tor sisteminin gerçek güzelliği kimseye güvenmek zorunda olmamanızdır. Hiç kimse gerçek kimliğinizi bulamayacak şekilde tasarlanmıştır ve (güvenli bir web sitesine bağlanırsanız) hiç kimse verilerinize erişemez.

Tor Infographic nasıl

Tor röle devreleri, eylemlerinizin önceki eylemlere bağlanamaması için her 10 dakikada bir rastgele sıfırlanır.

Tor Infographic nasıl

Her düğüm bir gönüllü tarafından yönetilir ve bu nedenle ne kadar gönüllü olursa, tüm Tor ağı o kadar güvenli olur.

Tor Infographic nasıl

Zincirdeki son düğüme, doğrudan daha geniş internete bağlanan düğüme “çıkış düğümü” denir. Veriler bu çıkış düğümüne varsayılan olarak şifrelenmemiş olarak girer ve bırakır ve çıkış düğümü operatörü tarafından "görülebilir". Bunun güvenlikle ilgili sonuçları hakkında bir tartışma için daha sonra bakınız..

Bu nedenle bir çıkış düğümü yürütmek için gönüllü olmak Tor topluluğuna büyük hizmet verir ve özgürlük için ve baskıcı sansüre karşı anlamlı bir darbe vurur. Kurulumu da zor değil.

Bununla birlikte, bir çıkış düğümü çalıştırmak, diğer Tor kullanıcılarının etkinliklerinin, potansiyel olarak aşırı yasadışı etkinlik dahil, IP adresinizden kaynaklandığı ve bu da soruna yol açabileceği anlamına gelir. Burada mevcut risklerin nasıl en aza indirileceği hakkında bir makale var.

Sansür karşıtı bir araç olarak Tor

Tor, bağlantınızı dünyanın başka bir yerinde bulunan bir düğümden çıkacak şekilde rastgele yönlendirir. Çıkış düğümünün bulunduğu bölgede çok az sansür uygulandığı veya hiç sansür uygulanmadığı sürece (çoğu çıkış düğümü “ücretsiz” ülkelerde bulunur), sansürsüz internete erişebilirsiniz.

Sansürden kaçınma yeteneği (okul veya iş güvenlik duvarları gibi daha az sansür önlemlerinden de kaçınılacaktır) Tor'un temel tasarım özelliğidir. Tabii ki, sansürleri konusunda gerçekten ciddi olan ülkeler (ve diğer kuruluşlar) Tor ağına erişimi engelleyerek buna karşı koymaya çalışıyorlar (aşağıya bakın).

Sorunlar

Tor yavaş

Gördüğümüz gibi, Tor çok güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak bu maliyet hızında gerçekleşir. Verileriniz dünyanın herhangi bir yerinde olabilen en az 3 rastgele düğümden geçirilir (her on dakikada bir sıfırlanır) ve her seferinde yeniden şifrelenir (her düğümden işlem gücü gerektirir). Sonuç? Tor yavaş (daha sonra örnek hız testi sonuçlarına bakın).

Hızlı bir geniş bant bağlantısına sahip olacak kadar şanslıysanız (Tor'dan en fazla yararlanabilecek birçok ülkede bu tür bir altyapı yoktur), sadece web'de gezinirken bu yavaşlamayı fark etmeyebilirsiniz, ancak video içeriği akışı gibi etkinlikler büyük olasılıkla arabelleğe alma sorunları sayesinde imkansız olmak.

Torp'u P2P indirmek için kullanmayın ("torrent")

Tor üzerinde sadece çok yavaş değil, aynı zamanda:

 • Tüm Tor kullanıcıları için ağı yavaşlatır (birçoğu insan haklarıyla ilgili nedenlerden dolayı Tor'a güvenir ve ilk etapta internet bağlantısı çok temeldir!)
 • Tor çıkış düğümlerini çalıştıran gönüllüler, IP adreslerinde izlenen telif hakkı ihlallerinden sorumlu tutulabilir.

Bu nedenle Tor kullanarak torrent yapmak için son derece kötü bir form olarak kabul edilir (muhtemelen içerik akışı girişimleri için de geçerli bir nokta).

Engellenen çıkış düğümleri

Genel Tor röleleri (düğümleri) halka açıktır (nedeninin açıklaması için buraya bakın). Bu, web sitelerinin Tor kullanıcılarını engellemesini kolaylaştırır. Çoğu kullanıcı için genellikle bir sorun olmasa da (Tor çıkış düğümlerini neredeyse her zaman engelleyen coğrafi kısıtlı hizmetlere erişmeye çalışanlar hariç), CloudFlare son zamanlarda Tor kullanıcılarına karşı daha agresif bir duruş sergiledi.

CloudFlare dünyanın web sitelerinin çok büyük bir yüzdesine ev sahipliği yaptığından, Tor kullanıcılarının kendilerini CAPTCHA'lar ve diğer benzer güvenlik önlemleri tarafından giderek daha fazla zorlandığını düşünüyor.

Tor Sansürü

Gelişmiş internet sansür sistemine sahip kısıtlayıcı ülkeler (Çin ve İran gibi) Tor trafiğini tanımlamak için Derin Paket Denetimi'ni (DPI) kullanarak Tor ağına tüm erişimi engellemeye çalışırlar.

Çoğu durumda bu, Tor trafiği yerine masum trafik gibi görünmesi için verileri bir gizleme katmanıyla saran obfsproxy takılabilir taşıma aracı kullanılarak geri alınabilir..

Güvenlik & Gizlilik

Şifreleme istatistikleri

Tor'un karmaşık bir şifreleme sistemi kullandığını söylemenin adil olduğunu düşünüyorum - anahtar noktaları basitleştirilmiş kutuda vurgulanmıştır. Ancak Tor, TLS 1.2 şifreleme protokolünü kullanıyor.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Tor, bunun yerine yüksek güvenlikli Curve25519 DH eliptik eğri değişimleri uygulayarak 1024 bit RSA el sıkışmaları kullanımıyla ilgili güvenlik endişelerini ele aldı.

Eski düğümler yine de RSA-1024 el sıkışmalarını kullanabilir, ancak Tor'un Perfect Forward Secrecy (her bir değişim için yeni anahtarlar üretildiği yerlerde) kullanmasının, herhangi bir düşmanın iletişimi tehlikeye atma yeteneğini (olması gerektiği gibi) ciddi şekilde engellemesi gerektiği unutulmamalıdır. Her yeni Tor bağlantısı yapıldığında yeni bir anahtar kırın).

Veriler AES-128 kullanılarak korunur. VPN endüstrisinin çoğu şu anda AES-256 kullanıyor olsa da, AES-128 herkesin bildiği kadar güvenli ve aslında AES-256'dan daha güçlü bir anahtar programına sahip. Ayrıca, Tor trafiğinin birden fazla kez yeniden şifrelendiği ve ek koruma katmanları sağlandığı unutulmamalıdır..

Kullanılan şifrelemenin çok ayrıntılı bir analiziyle ilgilenenler Tor'un bu makalesi ve bağımsız analistler tarafından bu mükemmel makale ile ilgilenebilirler. Burada kullanılan şifreleme terimlerinin birçoğu hakkında layperson dostu bir tartışma için lütfen açıklanan VPN şifreleme terimlerine bakın (AES vs RSA vs SHA vs.).

güvenlik açıkları

“Tor“ ilginç ”trafik için bir mıknatıs olduğu sürece, Tor da bu trafiğe kulak misafiri olmak isteyenler için bir mıknatıs olacaktır.” Bruce Shneier.

NSA'dan Başkan Putin'e “beyaz şapka” bilgisayar korsanlarına kadar neredeyse herkesin Tor ağını tehlikeye atmaya ve Tor kullanıcılarını anonim hale getirmeye kararlı görünüyor.

Bununla birlikte, bazı sınırlı başarılara rağmen, uzmanlar arasındaki hakim görüş, Tor'un temelde güvenli kalması ve herhangi bir büyük tasarım kusuru yerine ağın dikkatsizliği veya yanlış kullanımı yoluyla “yakalanma” olasılığınızdır..

Anonimlik elde etmek zordur ve Tor'un bunu sağlayabileceğine dair bir garanti yoktur. Ancak Tor, en karmaşık ve iyi finanse edilen saldırılara bile son derece dayanıklı olduğunu kanıtlamış çok güvenli bir sistemdir..

Edward Snowden tarafından yayınlanan belgelerde, NSA, Zoho gibi yoğun şekilde şifrelenmiş e-posta servis sağlayıcıları aracılığıyla gönderilen mesajların şifresini çözme veya Tor ağı kullanıcılarını izleme girişimlerinde “büyük” sorunları kabul etti. ”

Kısacası, Tor mükemmel olmayabilir, ancak çevrimiçi anonimliğinizi korumak söz konusu olduğunda, Tor olabildiğince iyidir (ve bu oldukça iyi!).

Hiç kimse NSA'nın gerçekten neler yapabileceğini bilmiyor, ancak aşağıda Tor kullanıcıları için en anlaşılan iki tehdit var.

Kötü amaçlı çıkış düğümleri

Daha önce de belirttiğim gibi, internet trafiği bir Tor çıkış düğümüne şifrelenmemiş olarak girer ve bu düğümü çalıştıran kişi tarafından izlenebilir. Herkes bir çıkış düğümü çalıştırmak için gönüllü olabilir göz önüne alındığında, bu açıkça büyük bir güvenlik sorunu sunuyor.

Bu nedenle aşağıdaki noktaları akılda tutmak önemlidir:

 • Tor düğümlerinin rastgele zinciri sayesinde, verileriniz ve Tor çıkış düğümü arasında geçiyor, bir çıkış düğümü sahibi kim olduğunuzu doğrudan bilemiyor
 • Bununla birlikte, gerçek kimliğinizi doğrudan veya dolaylı olarak iletişiminiz veya internet davranışınız aracılığıyla verebilirsiniz.
 • Verilerinizi gözetlemenin yanı sıra, kötü amaçlı Tor çıkış düğümleri, genellikle sayfa isteğinizi sahte bir web sitesine yönlendiren ortadaki bir adam (MitM) gerçekleştirebilir.

Ancak…

 • Güvenli SSL şifreli (https: //) web sitelerine bağlandığınız sürece, verileriniz güvende kalır ve sahte bir çıkış düğümü tarafından engellenemez
 • Ve herhangi bir MitM saldırısına karşı bağışıksınız

SSL korumalı web siteleri giderek daha fazla norm haline geliyor (özellikle EFF’in Şifrelemeye İzin Ver kampanyası sayesinde) ve bunlara bağlanmaya devam ettiğiniz sürece güvende olursunuz. Şifrelenmemiş web sitelerine bağlanırsanız, lütfen hangi bilgileri açığa vurduğunuza dikkat edin (yine de iyi bir genel internet güvenliği tavsiyesi!).

Araştırmalar, tüm Tor çıkış düğümlerinin yaklaşık yüzde 2,5'inin kötü niyetli kuruluşlar tarafından yönetildiğini buldu. NSA'nın bu tür “şımarık soğan düğümlerini” çalıştırdığından şüphelenilse de, bunların çoğu küçük suçlular tarafından yönetiliyor gibi görünüyor.

Uçtan uca zamanlama saldırısı

2013 yılında bir Harvard öğrencisi kampüsüne çok kötü niyetli bir bomba tehdidi yaptı (oldukça eğlenceli bir şekilde, çıkmak ve bir final sınavına girmek için!). Yakalandı, çünkü Tor ağı üzerinde tehdit oluşturmasına rağmen, Harvard kampüs WiFi'sini kullanırken böyle bir hata yaptı..

Tüm Harvard güvenliği, e-postaların gönderildiği sırada Tor'u kimin kullandığını görmek için günlüklerini kontrol etmekti ve polis daha sonra onu sorgulama için getirebilir (ve Kim'in Tor 8'de tek kişi olması çok olasıdır) : O gün sabah 30).

Bu anonimleştirme tekniği bir uçtan uca (e2e) zamanlama saldırısı olarak bilinir ve Tor ile bilinen bir güvenlik açığıdır. Bununla birlikte, Kim'in sadece kampüs WiFi üzerinden Tor'a bağlanmada oldukça aptalca bir hata yaptığı için yakalandığına dikkat edilmelidir, bu da çoğu Tor kullanıcısını etkilemesi muhtemel bir sorun değildir.

Açık internette bir Tor kullanıcısına karşı başarılı bir e2e zamanlama saldırısı gerçekleştirme şansına sahip olmak için, bir rakibin mevcut tüm Tor düğümlerinin yüksek bir yüzdesini kontrol etmesi gerekir. Bunun nedeni, bir düşman ne kadar çok düğümü kontrol ederse, bir çıkış düğümündeki etkinlik zamanlamasını bir kişinin Tor ağına ilk bağlantısıyla ilişkilendirme şansı o kadar yüksek olur..

Buna rağmen, herhangi bir anda çevrimiçi olan çok sayıda Tor kullanıcısı göz önüne alındığında, böyle bir korelasyon kapsamlı ve uzun süreli istatistiksel analiz gerektirecektir..

Öyleyse, bu görev, etkili bir şekilde imkansız olacak kadar zor görünüyor. Bununla birlikte, hiç kimse, NSA, GCHQ, Mossad ve hatta neredeyse sınırsız güce ve gerçekten küresel bir erişime sahip olan mafya gibi kuruluşların aslında neler yapabileceğini bilmiyor..

Teoride, en azından böyle bir rakip, eğer soruna yeterince çaba ve kaynak atmaya karar verilirse, bir Tor kullanıcısının anonimleştirilmesi için uçtan uca bir zamanlama saldırısı kullanabilirdi.

Tor Gizli Servisleri

Tor öncelikle sansürsüz ve anonim olarak hepimizin bildiği ve sevdiği açık internete erişmenin bir yolu olarak tasarlanmıştır. Ancak şimdiye kadar açık olması gerektiği gibi, Tor çıkış düğümü - Tor ağını açık internete bağlayan düğüm - sistemdeki önemli bir zayıflıktır. Çeşitli nedenlerle kötü niyetli varlıklar tarafından kontrol edilebilir ve izlenebilir ve Tor ağına veya kullanıcılarına yapılan hemen hemen tüm saldırıların gerekli odağıdır..

Buna yanıt olarak, Tor, yalnızca Tor web sitelerinin (.onion) ve hizmetlerinin tamamen Tor ağı içinde bulunmasına izin veren Gizli Servisler protokolünü geliştirdi, böylece kullanıcılar görünür tehlikeli internete herşey. Bu nedenle Tor Gizli Servisleri aynı zamanda bir Karanlık web görevi görür (ve sahip olduğu kullanıcı sayısı açısından bu kadar karanlık olan en popüler webdir).

Geleneksel (ve kötü şöhretli olarak) sübyancıların, teröristlerin, uyuşturucu satıcısının, gangsterlerin ve diğer sağ taraftaki internet kullanıcılarının hiçbir şey yapmak istemediği diğer insanların ve malzemelerin korunması, yaygın hükümet gözetimi (teşekkür ederim Bay Snowden) ve daha da acımasız telif hakkı uygulama önlemleri, “internet dışı” bir internette kamu yararını artırmaya neden oluyor.

Sonuç olarak, gitgide daha fazla “meşru” kuruluş Tor Tor Services (.onion) web sitelerini yönetiyor… Facebook bile partiye katıldı!

.soğan web sitelerine (https://facebookcorewwwi.onion/ gibi) yalnızca Tor ağına bağlıyken erişilebilir ve bunu yapmak normal web sitelerine bağlanmaktan çok daha güvenlidir.

Facebook giriş sayfası

Tor ağı, Tor Hidden Services'e (.onion karanlık web siteleri) erişmenin tek yoludur

Tor ve VPN Karşılaştırması

Birçok yönden Tor'un amacı, İnternet kullanıcılarının çevrimiçi gizliliğini / gizliliğini korumak ve sansürden kaçınmak için bir VPN'inkine çok benzemektedir. VPN gibi, Tor da çıkış düğümü istenen ülkede oluncaya kadar kullanıcı tarafından coğrafi konumu taklit etmek için kullanılabilir (ABD tabanlı bir çıkış düğümü istiyorsanız oldukça kolay, daha küçük veya daha az internet bağlantısı için daha az kolay ülkeler).

Bununla birlikte, sadece teknoloji oldukça farklı değil, aynı zamanda Tor ve VPN'nin en iyi kullanıldığı vaka kullanım senaryoları çok farklıdır:

Tor avantajları

 • Çok anonim
 • Güven gerekmez
 • Dağıtılmış ağ - anlamlı bir şekilde kapatmak veya saldırmak neredeyse imkansız
 • Bedava
 • Tor Hidden Services (.onion web sitelerine erişim)

Tor dezavantajları

 • Çok yavaş - verileriniz rastgele, her biri dünyanın herhangi bir yerinde olabilecek birkaç düğümden rasgele sıçradığı için Tor'u kullanmak acı verici bir şekilde yavaş olabilir
 • P2P dosya paylaşımı için uygun değildir - Tor üzerinden BitTorrent'i kullanmanızı engellemenin bir yolu olmasa da (ve insanlar bunu yapar) a) çok yavaş ve b) diğer tüm kullanıcılar için tüm ağı yavaşlattığından çok kötü bir formdur, bazıları için Tor üzerinden internete erişim kritik ve muhtemelen hayatı tehdit eden bir öneme sahip olabilir
 • Bir tutamda yer aldatmacası için kullanılabilirken (yukarıya bakın), Tor bu konuda çok hareketsiz ve verimsiz bir yoldur. Buna ek olarak, Tor'un yavaşlığı, servisi coğrafi kısıtlamalı medya hizmetlerini yayınlamak için kullanmanın mümkün olmadığı anlamına gelir.

VPN avantajları

 • Hızlı - genel olarak konuşursak, bir VPN hizmeti kullanırken ham internet bağlantı hızlarınızda çok az yavaşlama göreceksiniz
 • Konum sahteciliği çok kolaydır - çoğu VPN sağlayıcısı dünya çapında birçok konumda sunucu sunar. Bağlantılar hızlı olduğu için VPN, coğrafi kısıtlamalı medya içeriği akışı için idealdir
 • P2P dosya paylaşımı için idealdir - birçok sağlayıcı bunu yasaklarken, birçoğu dosya paylaşımı göz önünde bulundurularak ayarlanır

VPN dezavantajları

 • VPN sağlayıcısı internet etkinliğinizi görebilir - ve birçok ülkede yasaların, yetkililere veya telif hakkı avukatlarına verilebilecek kayıtlarını tutması gerekir. VPN'ler, içerebilecekleri bilgileri elde etmek amacıyla polisin sunucu baskınlarına karşı da savunmasızdır. Bu yüzden hiçbir kayıt tutmayan bir sağlayıcı seçmek (ve bu sözü tutabilecek durumda) hayati önem taşımaktadır. Tabii ki, bir VPN sağlayıcısı günlük tutmayacağına söz verdiğinde bile, sözlerini tutmaları için onlara güvenmelisiniz ...
 • Maliyet (genellikle ayda 10 ABD dolarının altında veya toplu olarak satın alırsanız daha az)

Tor ve VPN'yi birlikte kullanma

Anlamlı güvenlik avantajları sağlamak için Tor ve VPN'yi birlikte kullanmak mümkündür. Bununla ilgili tam bir tartışma ve bu tür yapılandırmaları destekleyen bazı önerilen VPN'ler için lütfen Tor kullanırken en iyi 5 VPN'e bakın..

İnternet sitesi

Tor Project web sitesi kapsamlı kılavuzlar, kurulum kılavuzları, bir SSS ve bir Wiki (ayrıca resmi olmayan belgelere bağlantılar da içerir) sağlar. Bununla birlikte, gerçekten takılırsanız, e-posta, IRC ve Twitter üzerinden destek alabilirsiniz.

Web sitesinin kendisi iyi bir şekilde sunuldu ve mevcut kaynakların açıkçası korkutucu hacmi makul bir şekilde organize edildi ve erişimi kolay.

Süreç

Mümkün olan maksimum gerçek anonimlik sağlamak için tasarlanan Tor ağını kullanmak için kaydolmak gerekmez.

Tor tarayıcısı

Tor ağına erişmenin en basit ve en güvenli (ve dolayısıyla önerilen) yolu Tor tarayıcıyı kullanmaktır (eski Tor Paketinin yerini almıştır). Bu, tüm ağ bağlantılarını Tor ağı üzerinden yönlendiren ve gelişmiş güvenlik için “sertleştirilen” açık kaynaklı Firefox tarayıcısının bir sürümüdür.

Bu “sertleşmenin” temel özellikleri şunlardır:

 • HTTPS Everywhere ve NoScript (tüm komut dosyaları varsayılan olarak devre dışıdır) eklentilerini kullanır
 • Flash, RealPlayer ve QuickTime gibi diğer tarayıcı eklentilerini engeller
 • Varsayılan arama motoru olarak kullanılan Disconnect.me
 • Her zaman Özel Tarama modunu kullanır (izleme koruması, tarama geçmişi yok, şifreler, arama geçmişi, çerezler veya kaydedilmiş önbelleğe alınmış web içeriği)

Tor tarayıcınızın ayarlarını değiştirmeniz veya ek gizlilik eklentileri yüklemeniz önerilmez, çünkü bunlar tarayıcınızı daha benzersiz hale getirir ve bu nedenle tarayıcı parmak izi tekniklerine karşı daha savunmasızdır.

Tor Tarayıcı, Windows, Mac OSX ve Linux için kullanılabilir ve Tor web sitesinden indirilebilir. Tor Browser'ın Linux için ek güvenlik önlemleri içeren özel bir sertleştirilmiş sürümü de mevcuttur.

Tor bağlantı kurma

Windows'da Tor Tarayıcı kendini bilgisayarınıza yüklemez - sadece yürütülebilir dosyadan çalışır. Tor Tarayıcı'yı başlattığınızda, önce bir Tor devresi oluşturması gerekir. Benim için bu sadece birkaç saniye sürüyor (bu ekran görüntüsünü almak için harika reflekslere ihtiyaç vardı!)

Tor tarayıcı başlangıç ​​ekranı

Normal kullanımda Tor Tarayıcı, normal Firefox tarayıcısını kullanarak web'de gezinmekle neredeyse aynıdır. Ancak, Tor Tarayıcı'yı kullanmanın bazı web sitelerini kıracağını bilmelisiniz

Tarayıcı parmak izini yenmek için Tor Tarayıcı'yı pencereli modda çalıştırmanız önerilir (ekranınızın boyutunu tam ekran modunda algılayabilir).

Tor tarayıcı tor seçenekleri

Varsayılan olarak her 10 dakikada bir yeni bir rastgele Tor devresi oluşturulur, ancak istediğiniz zaman yeni bir devrenin oluşturulmasını manuel olarak zorlayabilirsiniz. Çıkış düğümünün bulunduğu yeri seçmek normalde mümkün değildir

Tor tarayıcı gizlilik ve güvenlik ayarları

Gizlilik ve Güvenlik ayarlarında Tarayıcıyı daha da sertleştirebilirsiniz

Diğer platformlar

Android kullanıcıları, cihaz bağlantılarını Tor ağı üzerinden yönlendirmek için Orbot uygulamasını kullanabilir. Orfox (hala beta sürümündedir, Orbot gerektirir), temel aldığı Tor Tarayıcı'nın masaüstü sürümü gibi çalışır. Her iki uygulama da açık kaynaklıdır ve Tor Project tarafından resmi olarak desteklenmektedir.

iOS kullanıcılarının Soğan Tarayıcısı var. Bu bağımsız olarak geliştirilmiştir, ancak açık kaynaklıdır.

Tails, Tor ağı üzerinden tüm internet bağlantılarını yönlendiren ve Edward Snowden’in tercih ettiği araç olarak ün kazandıran, son derece güvenli (sertleştirilmiş) Linux tabanlı bir işletim sistemidir..

Tor ağına bağlanarak daha fazla güvenlik ve anonimlik sağladığını iddia eden diğer yazılım ve donanım ürünleri bulunmaktadır. Ancak, bunların çoğunun sertleştirilmiş Tor Tarayıcıyı kullanmak kadar güvenli olmadığını unutmayın..

Performans (Hız, DNS ve WebRTC kaçak Testleri)

Bu testlerin son derece geçici olduğunu lütfen unutmayın, çünkü Tor'u kullanırken, herhangi bir hızdaki sunucularda çalışabilecek ve dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilecek en az üç rastgele düğüm aracılığıyla internete bağlanırsınız..

Bu sonuçların doğasında rastlantısal olmasına rağmen, Tor kullanırken yaşanan performans isabetinin genel bir göstergesini verdiklerini düşünüyorum..

Hız testleri, 50Mbps / 3Mbps İngiltere geniş bant bağlantısı kullanılarak gerçekleştirildi. Her test arasındaki Tor devresini (rastgele Tor düğümü) yeniledim ve bir UK test sunucusu kullandım.

Tor indirme hızları

Tor yükleme hızları

Gördüğümüz gibi, indirme hızları özellikle çok yüksek (yükleme hızlarım başlamak için çok büyük olmamasına rağmen!).

DNS veya WebRTC IP sızıntısı tespit etmedim.

Sonuç

beğendim

 • Anonim internet erişimi
 • Mükemmel sansür önleme aracı
 • Çok güvenli
 • Bedava

Hakkında o kadar emin değildim

 • Anonimliği% 100 garanti etmek imkansızdır
 • Lütfen P2P indirmek için Tor kullanmayın

Nefret ettim

 • Tor günlük kullanım için çok yavaş

İnterneti kullanırken çok yüksek düzeyde anonimlik istiyorsanız, Tor harika bir araçtır (ve aslında tek gerçek seçeneğinizdir). Bu nedenle, muhaliflere, ihbarcılara ve dünyadaki mümkün olan en fazla anonimlik gerektiren diğerlerine karşı bir nimettir..

Ayrıca, iyi bir ücretsiz sansür önleme aracı yapar, ancak Tor ağına erişimi engelleme girişimleri yapılırsa bu işlev biraz zarar görebilir.

Ancak günlük kullanım için Tor çok yavaş, çok fazla web sitesini bozuyor, konumunuzu coğrafi olarak bozmak için sınırlı kullanımda ve torrent gibi popüler internet etkinlikleri için uygun değil.

VPN'ler bu nedenle çok daha iyi bir genel amaçlı gizlilik aracı yapar, ancak gerçek anonimlike ihtiyacınız varsa, Tor'u kullanmak / kullanmak istersiniz.

Yüzde 100 anonimlik asla garanti edilemez (özellikle çok güçlü bir düşman gerçekten sizi almak istiyorsa ve bunu yapmak için önemli miktarda zaman ve kaynak harcamak istiyorsa). Ancak Tor şu anda yakın.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me