Tenta Tarayıcı

Tenta, gizliliğe odaklanan yeni bir Android tarayıcıdır. Çoğu tarayıcı, kullanıcı verilerini reklam vererek ve toplayarak hizmetlerinden para kazanırken, Tenta işleri farklı şekilde yapar. Tenta, kullanıcıların tamamen güvenli olması için tarayıcıda OpenVPN sağlar. Ek olarak, Tenta ekstra güvenlik için kullanıcı anahtarlarını hiçbir zaman hiçbir sunucusunda saklamaz. Gizli modda bir VPN ve bir tarayıcı düşünün ve hepsi bir aradadır ve Tenta'nın sağladığı tarama deneyimi hakkında bir fikir edinmeye başlarsınız..

ProPrivacy.com Puan
4 10 üzerinden

özet

Tenta'yı denemekten heyecan duyduğumu söylemek, yetersiz bir ifade. Bunu duyduğum anda, onu hızlandırmak için inanılmaz derecede istekliydim. Ücretsiz yerleşik VPN, HD akış için gereken optimum seviyelerde çalışır mı? Yoksa sadece WiFi güvenliği ve çevrimiçi bankacılık hizmetleri gibi engellemeyi kaldırma işlemleri için yavaş ve uygun olacak mı? Ücretsiz olduğu düşünüldüğünde, ikincisi bile o kadar da kötü olmazdı. Ancak itiraf etmeliyim ki gerçekten iyi bir performans sergilediğini umuyorum. Şüphesiz, gizlilik araçlarının tek bir tarayıcıya sorunsuz entegrasyonu, mükemmel kullanılabilirlik sunan ve Tenta'ya benzersiz bir cazibe katan bir şeydir.

Fiyatlandırma

Tenta, hizmeti ücretsiz olarak sunma konusunda istekli görünüyor ve teorik olarak mükemmel bir ürün. Yani, abonelik olmadan kullanılabilir olması oldukça harika. Peki, yakalama nedir? Gerçek şu ki, söyleyebildiğim kadarıyla biri yok! Tenta tarayıcısı yazılımı gerçekten ücretsiz olarak veriyor ve sadece insanların profesyonel bir VPN paketine yükseltmelerine izin vererek hizmetten para kazanmayı planlıyor (sonunda).


Bu yükseltme, koruyan tam cihazlı bir VPN hizmeti olacak tüm uygulamalar tarayıcıdaki verilerden ziyade. Tenta’nın geliştiricileri için bir gelir kaynağı yaratacak olan bu plan öncesi aboneler. Bu nedenle, tarayıcı, insanları tam VPN hizmetini almaya yönlendirmek için tasarlanmış bir kayıp lideri olarak anlaşılabilir..

Açık kaynak

Bu incelemeyi ilk yazdığımda, Tenta kartlarını göğsüne yakın tutuyordu. Ancak şimdi, Tenta yazılımının gizlilik bölümlerini açık kaynaklı hale getirdi. Bu harika çünkü insanların Tenta'nın platform hakkındaki iddialarının doğruluğunu doğrulamasına izin verecek. Henüz üçüncü taraf doğrulama süreci gerçekleşmedi. Ancak, bu açık VPN hizmeti için Tenta'yı açık kaynak yapmak kesinlikle doğru yönde atılmış büyük bir adım.

Tenta Özellikleri

PIN Erişimi

Deneyiminize başlamak için Tenta bir PIN girmenizi ister. Bu, tarayıcının başlangıçtan itibaren güvenli olduğu anlamına gelir. Saklamak isteyebileceğiniz tüm geçmiş, yer imleri vb. Tüm parola korumalıdır. Ayrıca iyi olan şey, firmaya göre, PIN'in daha fazla güvenlik için asla Tenta'nın sunucularında saklanmamasıdır.

Tescilli Gizli Teknoloji

Bir diğer satış noktası ise Tenta'nın Smart Incognito ™ 'yu kullanmasıdır. Bu, kullanıcıların yer imlerine, geçmişlerine ve indirmelerine erişmelerine ve oturumlar arasında pencereleri her zaman gizli tutmasına olanak tanıyacak şekilde tasarlanmıştır..

Bu nedenle, Tenta ile gizli bir gizliliğin yanı sıra normal bir tarayıcının işlevselliğini elde edersiniz. Kurucu Jesse Adams yorumları:

Tenta'nın tarayıcı olarak başarılı olması için, gizli ve güvenli bir şekilde göz atmanın temel özelliği ücretsiz olmalıdır. Yalnızca yerleşik OpenVPN ile şifrelenen trafiğiniz değil, yer işaretleriniz, indirilen dosyalar veya daha sonra görüntülemek için sekmeleri açık tutma gibi geleneksel olarak gizlenmeyen diğer tüm göz atma verilerini düşünün.

Gizli mod ve VPN'ler tüm kişisel tarama deneyiminizi etkili bir şekilde gizli tutmaz. TÜM tarama verilerinize erişimi şifreler ve engelleriz. Verilerinize sıfır bilgi yaklaşımı uyguluyoruz. Aslında, anahtarlarınız ek güvenlik için hiçbir zaman hiçbir sunucuda depolanmaz, yani hesabınıza kimseye erişim sağlayamayız. Ve yine ücretsiz sürümün sunduğu şey bu.

Tenta Kurucusu Jesse Adams

Limit veya Kısıtlama Yok

Gerçekten dikkate değer görünen şey, çoğu ücretsiz VPN'den farklı olarak, Tenta'nın yerleşik VPN hizmetine herhangi bir bant genişliği sınırı veya kullanım sınırı koymaya niyet olmadığını söyledi. Bu övgüye değer ve kesinlikle Tenta’nın ustaca pazarlanan VPN'sini dikkat çekmeye yardımcı olabilir (oldukça rekabetçi ve kalabalık VPN pazarında).

“Bölgeler”

Bir harika özellik, tarayıcının tarayıcıdaki farklı sekmelerdeki (bölgeler olarak adlandırılır) farklı VPN sunucularına bağlanma yeteneğidir. Beta sürümünde, Seattle, Miami, Hollanda ve Singapur'da bulunan yalnızca dört sunucu arasından seçim yapılabilir. Ancak, Tenta bu sunucu konumları listesini genişletirse ve genişletirse, bu gerçekten kullanılabilirlik değeri ekleyen gerçekten mükemmel bir özellik olabilir. Örneğin, halka açık WiFi'de coğrafi kısıtlamalı internet bankacılığı yaparken Avustralya TV'sinin engellemesini kaldırabildiğinizi düşünün..

Yerleşik DNS Seçenekleri

Tenta’nın üst düzey bir gizlilik aracı olacağını belirten tasarımcılar, değiştirilebilir DNS ayarlarını tarayıcıya bile entegre ettiler. Bu hoş bir ek ve VPN endüstrisinde norm olmayan bir şey.

Tamamen özel DNS sunucusu seçimi için destek eklemeye çalışıyoruz, seçeneklerimiz size uymuyorsa, istediğiniz herhangi bir DNS sunucusunun IP'sini girmenize izin veriyoruz.

Tenta Kurucusu Jesse Adams

Erişmek için açılır menüyü almak üzere sekmedeki bayrağı veya mavi raptiyeyi tıklayın.

Tenta Web Sitesi

Tenta'nın güzel bir web sitesi var. Ana sayfada, tarayıcı hakkında bir video sunumu var, böylece insanlar kazmak zorunda kalmadan Tenta hakkında bilgi edinebilirler. Ancak, iyi tasarlanmış olmasına rağmen, site teknik ayrıntılarla gelmiyor.

Etkileyici iddialar iyi ve iyidir ve DNS sızıntı koruması ve OpenVPN gibi özellikler kulağa hoş geliyor. Buna ek olarak, blog bölümünde ayrıca gizlilik ve güvenlikle ilgili birçok makale de vardır, bu da faydalı bir eklentidir. Yine de, güzel ve net bir teknoloji uygulama sayfasının web sitesini mükemmel bir şekilde tamamlayacağını ve teknolojiyi düşünen insanlara ve sıradan tarayıcılara hitap edeceğini hissetmenize yardımcı olamaz..

Tenta Tarayıcı Deneyimi

Tenta Tarayıcı hala herkese açık beta sürümündedir ve yalnızca Android'de kullanılabilir. Ayrıca, ücretsiz uygulamaya erişmek için Google Play Store'da oturum açmış olmanız gerekir. Uygulama hızla indirilir ve kolayca yüklenir. En başından itibaren harika görünüyor. Logo son derece havalı: stetson takan dijital bir çip izi dokunaç ahtapot - bununla tartışabilir?

Kullanıcının yapması gereken ilk şey bir PIN belirlemektir. Kullanıcılar kaybetmemesi konusunda uyarılır veya Tenta tarayıcılarından kilitlenir. Bir PIN ayarlandıktan sonra, kullanıcılar tarama deneyimlerine başlayabilirler. Varsayılan olarak, tarayıcı yerel ağa ayarlıdır ve gizli moddaki diğer tarayıcılar gibi çalışır. Sekmenin sağ üst kısmındaki ayarlara tıklayarak (bu bağlandığında bir bayrak veya yerel bir ağdayken mavi bir raptiye olarak görünür) aboneler VPN sunucuları da dahil olmak üzere bir dizi ayara erişebilir.

Bu ayarlar:

 • VPN sunucuları: (Miami, Seattle, Hollanda ve Singapur).
 • DNS: (Google DNS, OpenNIC, Seviye 3, OpenDNS Custom).
 • Arama motoru: (Google, Yahoo, Bing, DuckDuckGo ve StartPage).
 • “Sormadan indir” - açılabilir veya kapatılabilir (varsayılan olarak kapalıdır).
 • "Tüm sekmeleri şimdi kapat."
 • "Bölgeyi sil."
 • "Bildirim" - web bildirimlerini yönetin.

Tenta, birden çok bağlantının ayrı sekmelerde açılmasını sağlayan tescilli bir VPN sistemidir. Bunu, VPN tünelindeki tarayıcı dışında her şeyi güvenlik duvarıyla gerçekleştirir. Ancak bunun başarılı bir ürün olması için bunları güvenli bir şekilde yapması gerekir.

Siteleri VPN Konumuna Göre Grupla (Bölge)

Tenta'da yerleşik olan harika bir özellik, sayfaları konuma göre gruplama yeteneğidir. Tenta bu gruplara "bölge" adını verir. Yeni bir tane ayarlamak, dokunmatik ekrana dokunmak kadar kolaydır. Tenta, web sitesinde özelliği şu şekilde açıklamaktadır:

Tenta'nın Bölgeleri, sekmelerinizi sunucu konumuna göre gruplamak için özel yöntemimizdir. Bir sekme bölgesi Amsterdam'a güvenli bir şekilde bağlanırken, diğeri aynı anda Miami'ye bağlanır. Veya Seattle. Her Bölge için özel ayarlarınız bile olabilir, böylece tarama etkinliğiniz üzerinde benzersiz bir kontrol elde edersiniz. Hepsi sadece birkaç dokunuşla.

Bölgeler özelliği kesinlikle yenidir ve kullanıcıların farklı konumlardaki farklı web sitelerine aynı anda bağlanmasına izin verir. Miami ve Hollanda bölgesi kurarak ve her bölgede ipleak.net ile test ederek test ettim. Her bir “bölgede” farklı (şeffaf) bir IP adresi bulduğum için mutlu oldum.

Diğer özellikler

Şimdilik, bir utanç anahtarı olan bir öldürme anahtarı mevcut değil. Bir kill switch, VPN bağlantısı kesilirse kullanıcının ISS'sine seyahat etmeyi durdurmak için web trafiğinin VPN tünelinin dışından seyahat etmesini durdurur. Bu, şüphesiz Tenta’nın güvenliğini birinci sınıf haline getirmek için gerekli olan önemli bir teknoloji özelliğidir. İyi haber şu ki, Tenta geliştiricileri bunu boru hattında tutuyorlar. Ancak, o zamana kadar, VPN bağlantısı düşerse, kullanıcının gerçek IP'sinden şifrelenmemiş trafiğin ISP'lerine sızdırılmasına neden olabileceğini unutmayın..

Gizlilik ve güvenlik

Tenta'nın kapalı kaynak olması nedeniyle, OpenVPN'in platformda uygulanmasını sormaya çok istekliydim. Elbette, şimdilik sadece Jesse Adams'ın sözüne sahibiz. Ancak bence Adams sorularıma cevap verdiğinde neden bahsettiğini gerçekten biliyor gibiydi. Açıkladığı şifreleme uygulama seviyeleri kesinlikle güçlü, bu yüzden Tenta'ya bir başparmak verebilirim. Bunlar özellikleri:

 • Güvenli bağlantılar ve Web'e gelen ve giden tüm bağlantıları şifrelemek için OpenVPN (yapılandırmaya bağlı olarak).
 • Transit meta verileri (OpenVPN kontrol kanalı) - TLS 1.2 DH anahtar değişimi, SHA-384 kimlik doğrulamalı AES-256. 2048bit RSA anahtarları.
 • Transit veriler (OpenVPN veri kanalı) - SHA-512 kimlik doğrulamalı AES-256.
 • Servis API'leri: TLS 1.2 Eliptik Eğri DH anahtar değişimi, SHA-384 kimlik doğrulamalı AES-256. 384bit EC anahtarları.
 • Ek bir güvenlik özelliği olarak, yalnızca Tenta kullanıcılarının erişebildiğinden emin olmak için ZONE sunucularında kimlik doğrulamasını zorunlu kılıyoruz.

Eliptik Eğri DH anahtar değişimi, Tenta'nın mükemmel ileri gizlilik uyguladığı anlamına gelir. Kullanıcıların bunu ücretsiz olarak aldıklarını düşünürsek (ve Tenta hala beta aşamasındadır), bu oldukça akıl almaz ve kesinlikle birçok yerleşik VPN'yi utançlandırıyor.

ABD merkezli

Tenta hiçbir şekilde kayıt tutmasa da, ABD'de yerleşik olmak ideal olmaktan uzaktır. ABD, hem NSA'nın hem de CIA'nın gözetiminde olan bir ülkedir. Ülkede gözetim salgın seviyelerdedir ve ülkenin teknoloji firmaları varantlar ve tıkaç emirleri ile soruşturmaya uymak zorunda kalabilirler. Bu nedenle, ABD konum olarak her zaman kırmızı bayrak olarak kabul edilir. Bununla birlikte, sıfır günlük politikası uzun bir yol kat eder ve yetkililerin bilgi için Tenta'ya gitmeleri halinde, teslim edilecek hiçbir şeyleri olmayacağı anlamına gelir..

DNS Ayarları

Kendim için test edebileceğim bir şey özelleştirilebilir DNS ayarları. Kullanılabilir seçenekler şunlardır: Google, Sistem 3, OpenNIC ve OpenDNS (Custom da geliştirilme aşamasındadır). Tenta Secure DNS ve OpenNIC'i ipleak.net kullanarak test ettim ve her iki durumda da web sitesi California Google Business DNS adreslerini tespit etti. Bu beni biraz endişelendirdi.

Bununla birlikte, biraz daha test yapılması, bunun bir beta hatası olduğunu ortaya çıkardı. Temel olarak, DNS'yi değiştirmek isteyen beta kullanıcılarının Android cihazlarını yeniden başlatmaları ve ardından DNS ayarlarını değiştirmeleri gerekebilir. Bundan sonra, sadece bir sunucuya bağlanın ve doğru DNS ayarlarına sahip olmalısınız (ancak ipleak.net kullanarak doğru bir şekilde değiştiğinden emin olmak için kontrol etmenizi öneririm).

DNS başarıyla değiştiğinde, Tenta ayarı hatırlar ve kararlı olduğunu gördüm. Doğru bir şekilde kurulduktan sonra da DNS sızıntısı tespit etmedim.

DNS değişikliklerinin kesinlikle bir hata olduğundan emin olmak için cihazınızı yeniden başlatmanız gerekse de, Tenta hala beta sürümündedir, bu yüzden affedilebilir.

OpenNIC, şimdilik VPN konumlarımızdan herhangi birine bağlandığında varsayılan DNS servis sağlayıcısıdır. TLS üzerinden DNS ve HTTPS üzerinden DNS dahil olmak üzere bazı avantajlar sağlayan Tenta DNS'imizi kullanmaya başlayacağız. Bununla birlikte, geliştirme Tenta DNS sunucularımızın üretim yükümüzü kaldıramadığını gördük ve bu da bir karışıklığa neden oldu. Bunu şimdilik OpenNIC ile birleştirdik ve bitirdikçe Tenta DNS'yi kullanıma sunacağız.

Bu yorum incelemeden sonra geldi. Ayrıca, bölge ayarlarında OpenDNS'nin OpenNIC olarak yanlış etiketlendiğimizi de kabul ediyoruz. Bu, bugün / yarın çıkan bir sürümde düzeltildi. Bunu işaret ettiğiniz için teşekkürler.

Tenta Kurucusu Jesse Adams

OpenNIC'i seçtiğimde sadece bir DNS adresi aldım:

Genel olarak, Tenta'daki DNS ayarları şimdilik biraz endişe kaynağı. Bu, Tenta'yı kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir..

Bağlantı Hızları

Tenta tarayıcısıyla ilgili belki de en hayal kırıklığı yaratan şey bağlantı hızlarıdır. Miami ve Amsterdam'daki sunucuları testmy.net kullanarak test ettim. Test ettiğimde, indirme sonuçları gerçekten zayıftı. Miami sunucusunu New York'ta bir test sunucusu ve bir İngiliz test sunucusundan Amsterdam sunucusu kullanarak test ettim. Gördüğünüz gibi, temel hız testim yerel olarak 50 Mbps işaretindeydi ve New York test sunucusunu kullananın biraz altındaydı. Her iki durumda da, Tenta kullanan indirme hızlarının ortalaması yaklaşık 5 Mbps (ve 3 Mbps kadar düşük). Her zaman olduğu gibi, emin olmak için her sunucuyu beş kez test ettim.

Yükleme hızları da biraz dalış aldı. Bu, Tenta'nın kalabalık VPN pazarında rekabet etmek istiyorlarsa ciddi bir şekilde yükseltmesi gerekecek bir şey. Çoğu VPN'nin aslında kendi VPN sunucusu altyapısı yoktur. Bu nedenle sunucularını güvenilir sağlayıcılardan kiralarlar. En iyi VPN'ler, minimum hız kaybı (belki de% 20) (ve bazen de daha az) sağlayan Katman 1 sunucuları kiralar.

Bu kadar yavaş bağlantı hızlarında, akışın bir kabus olacağına şüphe yoktur. Yine de, Tenta beta sürümündedir ve ücretsizdir, bu yüzden genel WiFi'de sizi güvende tutmak için hala iyi bir VPN olmaya devam etmektedir. Ancak, yalnızca Tenta'nın beta sürümünden önce hizmeti yükseltmeyi başarabileceğini umabiliriz. Bunu yapmamak ciddi bir acı noktası olabilir.

Tenta Tarayıcı: Sonuç

Beğendim:

 • Kısıtlama olmaksızın ücretsiz VPN
 • Farklı sekmelerdeki farklı sunuculara bağlanabilir
 • Yüklemeler, geçmiş ve yer işaretleri tarayıcı tarafından şifrelenir (cihazda depolanan sabit tarayıcı verileri için AES-256 bit şifreleme)
 • DNS ayarları tarayıcıdan değiştirilebilir
 • Güçlü OpenVPN şifrelemesi
 • Her zaman gizli modda göz atın (ancak işlevsellikten vazgeçmeden)

Aşağıdakilerden emin değildim:

 • Yalnızca dört sunucu konumu
 • DNS ayarları beta sürümünde biraz hatalı
 • Kill switch yok

Nefret ettim:

 • Çok düşük bağlantı hızları
 • DNS ayarlarını değiştirmek ve zaman zaman sunuculara bağlanmak için Android cihazı açıp kapatmak zorunda kaldım

Tenta için hala ilk günler ve firma sadece yazılımını açık kaynak haline getirdi. Ancak, uygulama düzgün bir şekilde denetlendiğinde tüm kontrol yaparsa - o zaman Tenta kesinlikle güçlü bir entegre OpenVPN ile son derece ilginç bir ücretsiz tarayıcıdır.

Ne yazık ki, dört sunucu (sadece üç ülkede) bugünün VPN pazarında rekabet etmek için yeterli değil. Bununla birlikte, ABD ve Hollanda'nın engellemesini kaldırabilmenin kesinlikle avantajları vardır. Ne yazık ki, rekabetçi VPN pazarında hızlar rekabet etmek için çok yavaş. Bağlantı hızları çoğu insan için bir numaralı önceliktir, bu yüzden Tenta'nın birçok hayranını kazanamayacağı bir alandır.

Bununla birlikte, ücretsiz olarak, bu sadece acı çektiği birkaç bükülmeyi düzelttiğinde daha iyi olacak şekilde ayarlanmış mükemmel bir tarayıcıdır. Sonuç olarak, Tenta dikkatlice kullanılabilirlik ile özelliklerle dolu ve güvenlidir. Kesinlikle bir gelecek için tentacles tutmak!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me