Runbox

Runbox, ilk olarak 2000 yılında başlatılan Norveç'ten gelen bir e-posta sağlayıcısıdır. Runbox hizmeti, web barındırma hizmetleri de sağladığı bilinen Runbox Solutions AS'ye aittir. Runbox Solutions AS şu anda çalışanlara ve diğer kilit personele aittir.

ProPrivacy.com Puan
8 10 üzerinden

özet

Runbox v.7 (şu anda beta sürümündedir), açık kaynaklı bir kullanıcı arabirimine sahiptir (indirilen ve tarayıcınızda çalışan uygulama). Uygulama kod tabanı GitHub'da kullanılabilir. Ancak, arka uç henüz açık kaynak değildir ve Runbox'ın eski sürümleri hala tamamen kapalı kaynaktır.

Firmanın Norveç'teki tabanı genellikle gizlilik açısından iyi kabul edilir (ülkenin e-posta sağlayıcıları için geçerli olan zorunlu veri saklama yasaları yoktur). Bununla birlikte, ülkenin daha büyük Nine Eyes anlaşmasının bir parçası olduğunu belirtmek gerekir, bu da hükümet istihbarat teşkilatlarının NSA ve GCHQ'nun beğenileriyle biraz gözetim ve iletişim kurması muhtemeldir. 2011 yılında firma tamamen çalışanlar ve diğer yönetim kurulları tarafından satın alınmıştır..


Runbox'ın maliyeti nedir??

Runbox aboneliği Mikro, Mini, Orta veya Maks. Dört abonelik planının maliyeti değişir, ancak tüm yıllık abonelik planlarıdır.

Mikro plan, kullanıcılara 100 Mb ekstra dosya depolama alanı ile 1 GB e-posta depolama alanına erişim sağlar. Mikro kullanıcılar herhangi bir özel alan adına erişemez; bunlar eklenti olarak satın alınmalıdır. Ayrıca, mikro hesap, kullanıcıların mevcut özel alanlarını (daha önce başka hizmetlerden kaydedilmiş alan adlarını) hesaplarına eklemelerine izin vermez. Mikro planın maliyeti yıllık 19,95 dolar.

Mini plan, abonelere 5 GB depolama alanına ve 500 Mb dosya depolama alanına sahiptir. Mini kullanıcıların daha önce başka bir sağlayıcıya kaydettikleri beş özel alan adını kullanmalarına izin verilir. Ancak, yeni bir özel alan adı kaydetmek istiyorlarsa, eklenti olarak satın almaları gerekir. Mini planın maliyeti yıllık 34,95 dolar.

Orta düzey plan, kullanıcılara 10 GB e-posta depolama alanına ve 1 Gb dosya depolama alanına erişim sağlar. Kullanıcılar hesabı önceden kaydedilmiş en fazla 10 özel alan adıyla kullanabilir. Ancak, yeni bir özel alan adı kaydetmek istiyorlarsa, eklenti olarak satın almaları gerekir. Orta planın maliyeti yıllık 49,95 dolar.

Maks planı, kullanıcılara 25 GB e-posta depolama alanına ve 2 GB dosya depolama alanına erişim sağlar. Kullanıcılar hesabı önceden kaydedilmiş en fazla 25 özel alan adıyla kullanabilir. Diğer planlarda olduğu gibi, yeni bir özel alan adı kaydetmek için ödeme yapmaları gerekecektir. Maksimum planın maliyeti 79,95 $ / yıl.

Ek e-posta takma adları (beşli paketler halinde), özel alan adları veya ekstra depolama alanı satın almak isteyen herkes bunu çeşitli cıvata fiyatlarında yapabilir. Bu fiyatlandırma yapısı diğer e-posta hizmetlerine kıyasla oldukça karmaşıktır. Bununla birlikte, kullanıcılara ödeme yapmaya istekli oldukları sürece çok fazla özelleştirilebilirlik sağlar..

Kullanıcılar, ek gizlilik için Runbox için kredi kartı veya banka kartı, PayPal veya Bitcoin ile ödeme yapmayı seçebilir.

Runbox Özellikleri

  • Norveç merkezli. Çoğu AB yeri, İngiltere ve ABD ile karşılaştırıldığında genellikle mahremiyet açısından iyi bir yer olduğu düşünülmektedir.
  • Her hesaba 100 takma ad dahil (tek bir kullanıcının gelen kutusu için)
  • Spam algılama
  • Çeşitli istemciler arasında e-posta göndermek ve almak için POP ve IMAP ve SMTPS desteklenir.
  • Veri depolama dahil
  • Apple Mail, Mozilla Thunderbird ve Microsoft Outlook ile senkronize etme.
  • Ekleri sürükleyip bırakma
  • Özel alan adı desteği
  • Qualys SSL Labs ile güvenlik için A + puanı

Gizlilik

Runbox Hizmet Şartları, kullanıcıların gerçek adlarını kullanarak kaydolmalarını gerektirir. Bu nedenle, bu e-posta sağlayıcısı gizli kabul edilmeli ancak anonim değil.

Buna rağmen, kullanıcılar teorik olarak abone olmak için bir yazıcı e-posta adresi kullanabilirler. O andan itibaren, Runbox hesabından destek talepleri yapmak mümkündür - bu brülör adresine bağlı kalmanız gerekmediğinden.

Firmanın kullanıcıları hakkında ne tür veriler topladığını görmek için Runbox gizlilik politikasını kontrol ettik. İyi haber, politikanın GDPR uyumlu olmasıdır. Ayrıca, Runbox kullanıcı IP adreslerini topladığını belirtmez ve hizmeti kullanırken toplanan verilerin hiçbirinin hassas olarak tanımlanmadığını iddia eder.

Hizmete kaydolurken abonelerin sağladığı bilgiler, hizmeti vermenin gerekli olduğu süre boyunca saklanır. Ancak, bir abonelik için ödeme yapan herkes, verilerin Norveç Abonelik Yasalarına uymak için bir aboneliğin bitiminden sonra beş yıl boyunca tutulduğunu bilmelidir..

E-posta hizmeti içeriği (web postası, Kişiler ve Hizmetteki Dosyalar ile ilişkili veriler), bir hesabın tutulduğu süre boyunca ve bir deneme hesabının kapatılmasından sonra 3 aya kadar veya kapatıldıktan sonra 6 aya kadar saklanır ücretli bir aboneliğin.

Genel olarak, gizlilik politikası güçlü görünüyor ve tüketici gizliliğine olan bağlılıklarını sorgulamak için bir neden yok.

Güvenlik

Runbox sunucularıyla tüm iletişim TLS / SSL şifrelemesi ile gerçekleştirilir. Bu, verilerin gönderen ile Runbox sunucuları arasında ve Runbox sunucuları ile alıcı arasında her zaman güvenli olmasını sağlar. Servis Qualys SSL Labs ile A + puanı alıyor, yani sunucularına bağlantı gerçekten güvenlidir. (SHA256, RSA 4096 bit ile.)

Ne yazık ki, Runbox web posta arayüzünde yerleşik bir uçtan uca şifreleme yoktur. Bu nedenle, e-postaları PGP ile şifrelemek için Mailvelope gibi üçüncü taraf bir uzantı yüklemeniz gerekir. Bu, diğer bazı sağlayıcılardan biraz daha zor ama işi halledecek.

Kullanıcılar, Runbox hesaplarını Mozilla Thunderbird, Apple Mail veya Microsoft Outlook gibi üçüncü taraf bağımsız bir e-posta istemcisiyle kullandıkları sürece S / MIME kullanarak e-postaları şifreleme seçeneğine de sahiptir..

İyi haber şu ki Runbox, Runbox 7 istemcisine (şu anda Beta'da) yerel PGP şifrelemesini sunmayı planlıyor. Bu alanı izle.

Tek başına bir istemci yerine web postası arabirimini kullanan herkes, şifrelemenin tarayıcılarında (Mailvelope kullanarak) gerçekleştiği için akılda tutulması gereken bazı güvenlik sorunları (yalnızca Mailfence için değil, tüm JavaScript posta istemcileri için geçerlidir) farkında olmalıdır. ).

Javascript, ortadaki bir adamın saldırıya uğramış şifreleme anahtarlarını hem gönderenin hem de alıcının tarayıcılarına zorlamasına izin verebilecek güvenlik açıklarına sahiptir. Bu JavaScript güvenlik açıklarından kaçınmak isteyen herkesin özel bir e-posta istemcisi olan bir e-posta sağlayıcısı kullanması gerekir.

Akılda tutulması gereken bir şey, Runbox'ın şu anda sunucularında bekleyen e-postalar için şifreleme uygulamadığıdır, bu S / MIME veya PGP kullanarak güçlü E2EE uygulamayan herhangi bir kullanıcıyı ilgilendirebilir.

Son olarak, Runbox gönderilen tüm mesajlardan IP sıyırma uygular. Bu, IP adresinizin hiçbir zaman giden bir e-postaya bağlı olmadığı anlamına gelir.

Kullanım kolaylığı

Runbox'ın ücretsiz deneme sürümüne kaydolmak kolaydır, ancak zaten sahip olduğunuz alternatif bir e-posta adresi sağlamanızı gerektirir. Bu, gizliliğe değer veren ve yeni hesaplarını bir öncekine bağlamak istemeyenler için biraz sinir bozucu. Firma müşterileri bir telefon numarası teslim etmeyi tercih etse de, neyse ki bu isteğe bağlıdır - ki bu bir tasarruf lütfu.

Runbox ücretsiz deneme sürümü

Abone olduktan sonra, girdiğiniz gelen kutusuna bir doğrulama e-postası alırsınız. Başlamak için o e-postadaki bağlantıyı tıklayın. Bağlantı sizi tamamen oturum açmış olarak güvenli e-posta hizmetinden yararlanmaya hazır olduğunuz web istemcisine götürür.

Gelen kutuları dizininin hemen altında görünen form sayesinde klasörleri ayarlamak güzel ve kolaydır. Devam ettim ve nasıl çalıştığını görmek için bir klasör ayarladım. Sonuçları aşağıda görebilirsiniz.

runbox istemcisinde klasör oluşturma

Google'dan veya başka bir e-posta sağlayıcısından kişileri içe aktarmak için, web postası istemcisinin sol üst köşesindeki Kişiler'i ve ardından içe aktar'ı tıklamanız yeterlidir. Bu özellik, kişileri CSV yoluyla içe aktarmanıza olanak tanır; bu da onları Google Mail'den veya hemen hemen diğer herhangi bir e-posta sağlayıcısından içe aktarabileceğiniz anlamına gelir. Özelliğin sorunsuz çalıştığını gördük.

dosyayı runbox'a aktarma

İçe aktarmalarla bağlantı kurulduğunda, e-posta göndermeye hazır olursunuz. Oluştur'a tıklamak ayrı bir pencere açar ve OpenPGP şifrelemesi için herhangi bir seçenek bulunmadığı için şok olduk. Aslında, ilk bakışta, e-postaları şifrelemek için hiçbir seçenek göremedik; Bu bizi şaşırttı çünkü bunun güvenli bir e-posta sağlayıcısı olduğu izlenimi altındaydık.

Bu nokta hakkında net onay almak için destekle iletişime geçtik ve Runbox'ın tüm e-postaları güvenli sunucularda sakladığı ancak PGP işlevselliği veya şifre şifreli e-posta seçenekleri sağlamadığı bildirildi.

Dahası, özellik açısından Runbox zeminde çok incedir: e-posta depolama ve dosya depolama sağlar (belgeleri Google Drive'ın eşdeğerine yüklemek için) - ancak e-tablolar, web sohbeti - ve bulduğunuz diğer tüm güzellikler gibi ekstralar yoktur diğer birçok şifreli e-posta sağlayıcısı. Ancak, firmanın özellik kümesini genişletiyor gibi göründüğünü belirtmek gerekir (örneğin, Runbox 7 beta sürümüne zaten bir takvim eklemiştir).

Sonuçta, bir mikro hesabın maliyeti bile göz önüne alındığında biraz hayal kırıklığına uğradılar (ayda sadece 1 Euro olan ve pişmiş daha fazla özellik sağlayan diğer e-posta sağlayıcıları var).

Ancak, adil olmak gerekirse, Runbox'ın kullanımı son derece kolaydır. Ve aslında şifrelenmiş e-postalar göndermek istemiyorsanız ve yalnızca güvenli e-posta depolama alanı arıyorsanız (bu, Google tarafından reklam amacıyla taranmıyor ve saldırıya uğramasını önlemek için güvenli bir şekilde saklanıyorsa) - bu e-posta sağlayıcısı senin için bir seçenek ol.

Müşteri desteği

Müşteri desteği söz konusu olduğunda Runbox biraz zor durumda. Kullanıcılar, hesaplarından bir e-posta göndererek işleme başlamalıdır. Bu yapıldığında otomatik bir yanıt gelecektir. Ancak, gerçekten bir destek bileti açmak için, çözümü web sitesinin yardım bölümünde bulamadığınızı iddia etmek için bu ilk otomatik yanıtı yanıtlamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, başka bir otomatik yanıt gelir ve bunu takip eden asıl yardım.

Genel olarak, sistem işe yarıyor - ve bir saat içinde bir yanıt aldık - ki bu korkunç değil. Bununla birlikte, bir Max hesabı için dışarı çıkanlar için, canlı bir sohbet özelliğinin memnuniyetle karşılanacağından ve neleri şarj ettiklerinden yola çıkacağından şüpheleniyorum; muhtemelen mevcut bir kaynak olmalı.

Bununla birlikte, web sitesinin hem yardım hem de blog bölümleri yararlıdır ve kullanıcılara sık sorulan birçok soruya cevap verecektir. Yardım merkezinin kullanımını kolay bulduk ve özellikle en üstteki gezinme çubuğunun sekmelere ayrılma şeklinden keyif aldık: Arama, Nasıl Yapılır, SSS, Dokümantasyon ve Destek.

Bu, ister hizmet hakkında bilgi isterse IMAP, POP veya takma ad ayarlama gibi belirli kurulum kılavuzları olsun, aradığınız şeylere hızlıca odaklanmanızı sağlar..

Runbox e-posta sonucu

Runbox alışması son derece kolay olan bir e-posta sağlayıcısıdır. Ancak, kutudan çıktığı gibi PGP şifrelemesi ile gelen bir şey istiyorsanız - başka bir yere bakmaktan daha iyi olabilirsiniz.

E-posta hesaplarını Outlook, Thunderbird, Apple Mail veya başka bir üçüncü taraf istemciyle kullanmayı tercih edenler için; hem PGP şifrelemesinin hem de S / MIME'nin kullanılabilirliği, e-postalarınıza güvenli E2EE göndermek için bu e-posta sağlayıcısını kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Akılda tutulması gereken bir şey, web posta istemcisi duruyor gibi açık kaynak değildir. Bu, özel güvenlik ve güvenlik savunucularını hizmet dışı bırakabilir. Bununla birlikte, şu anda Beta'da olan Runbox 7, PGP'yi pişirecek ve açık kaynak olacağı iddia ediliyor.

PGP şifrelemesini Mailvelope veya ayrı bir bağımsız istemci ile çalıştırmak ve çalıştırmak için kılavuzları takip etmeyi düşünmediğiniz sürece, kullanışlı tarayıcı tabanlı web postasına sahip kullanımı kolay bir sağlayıcı.

Tüm bunlarla birlikte, Runbox bazı rakiplerinden daha pahalıdır ve bu sağlayıcıların birçoğu pişmiş çok daha fazla özellik ile gelir. Yani, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, başka bir şey aramak için daha iyi olabilirsiniz..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me