Psiphon

ProPrivacy.com Puan
6 10 üzerinden

özet

Psiphon nedir?

Psiphon, ücretsiz ve açık kaynaklı bir sansür önleme aracıdır. Kısıtlı ilçelerde yaşayan insanların açık internete serbestçe erişebilmeleri için tasarlanmıştır. Bu Psiphon incelemesinde göreceğimiz gibi, Psiphon bunu Sanal Özel Ağ (VPN) ve Güvenli Kabuk (SSH) teknolojilerinin bir karışımını kullanarak başarır. Bu, bir seçenek işe yaramazsa diğerinin işe yarayabileceği anlamına gelir..

Hız ve Performans

Tüm testler Virgin Media UK fiber bağlantımda yapıldı. VPN ile bağlanırken sunucu konumu seçmek mümkün değil - Psiphon benim için Hindistan'ı seçti.


Psiphon kullanırken yüksek hızlar beklemeyin. Varsayılan Windows SSH modunda, indirme hızlarının ortalaması yalnızca 133 kbps'dir. VPN sunucusu benden çok uzak olmasına rağmen, hızlar VPN modunda biraz daha kullanılabilirdi.

Android uygulaması, vaat edilen 2 Mbps'ye çok daha yakın performans gösterdi ve Pro uygulaması, ödediğim 5 Mbps'de biraz fazla teslim edildi.

Sızıntı testleri

Windows uygulamasını SSH veya VPN modunda kullanırken veya Android uygulamasını kullanırken IP sızıntısı tespit etmedim. Burada VPN test sonuçlarını görebiliriz. Bunlar Google DNS sunucularıdır, ancak DNS istekleri Psiphon tarafından proxy'ye alınmıştır, bu nedenle gizlilik riski yoktur.

Özel Kullanım RFC IP'lerinin yalnızca yerel IP'ler olduğunu lütfen unutmayın. Bir kişiyi tanımlamak için kullanılamazlar ve bu nedenle bir IP sızıntısı oluşturmazlar. Ne yazık ki, İnternet Servis Sağlayıcım (Virgin Media UK) İnternet Protokolü sürüm 6 (IPv6) bağlantılarını desteklemediğinden, şu anda IPv6 sızıntılarını test edemiyorum. Bu yakın gelecekte değişmesi gereken bir durum.

Fiyatlandırma Planları

1 ay

$ 0.00
her ay

Psiphon'un Windows sürümü ücretsizdir. Android ve iPhone VPN uygulamalarını ücretsiz "yandan yüklemek" de mümkündür.

Yasaklamayan ülkelerde, Android cihazınız için Psiphon'u Google Play Store'dan da indirebilirsiniz. Ancak bu, işlerin karmaşıklaşmaya başladığı yer…

Play Store'daki temel Psiphon uygulaması, bazı reklamlar göstermesi dışında, web sitesinden indirebileceğiniz uygulama ile aynıdır. Psiphon'un tüm ücretsiz sürümlerindeki bant genişliği 2 Mbps ile sınırlıdır.

Daha da belirgin reklamlar gösteren bir Psiphon Pro uygulaması da var. Bunlar kaldırılabilir ve 2 Mbps hız sınırı bir ücret karşılığında artırılabilir. "Maksimum hız" aboneliği yedi günlük bir geçiş için 4,99 £ veya aylık 9,99 £ tutarındadır. “Yüksek hızlı” abonelik ücreti aylık 4,99 £.

Bu fiyatları bulabildiğim tek yer uygulama içi, bu yüzden bölgeye bağlı olarak değişebilir. İngiliz kullanıcılar için can sıkıcı bir şekilde, Birleşik Krallık'ta 9,99 TL için satılan uygulamalar, ABD'de genellikle 9,99 TL'ye satılıyor. Ancak, durumun bu olup olmadığını bilmiyorum.

Tüm abonelikler 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle gelir. Deneme sürümü bitmeden Play Store üzerinden iptal etmeniz yeterlidir ve Psiphon sizden ücret almaz.

“Maksimum hız” planı hız sınırınızı 5 Mbps'ye çıkarır. Hızınızı ne kadar “yüksek hız” ın arttırdığından emin değilim.

Kullanım kolaylığı

Windows uygulamasını ücretsiz indirmek için Psiphon web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Yandan yüklemeye hazır Android ve iOS uygulamalarını web sitesinden de indirebilirsiniz. Bunun için herhangi bir kayıt gerekli değildir.

Psiphon web sitesine erişimi sansürleyen ülkelerdeki kişiler e-posta gönderebilir [Email protected] uygulamaların e-posta ile gönderilmesini istemek.

Google Play Store'dan temel Psiphon Android VPN uygulamasını (eklenen reklamlarla) veya Psiphon Pro uygulamasını indirmek de mümkündür. Ancak bu seçenek tüm ülkelerde mevcut değildir..

Psiphon Windows İstemcisi

Windows VPN uygulaması Windows XP veya sonraki sürümlerde çalışır.

Bölünmüş tünelleme özelliği, ülkenizdeki web sitelerini Psiphon’un şifreli tünelinden muaf tutmanıza olanak tanır. Web siteleri genellikle kendi ülkelerinde sansürlenmediği için bu kullanışlı olabilir.

Normal SSH modu çalışmazsa, L2TP / IPsec VPN modu olabilir. VPN modunun tüm internet trafiğinizi VPN tüneli üzerinden zorladığını unutmayın; normal SSH modu yalnızca Windows’un yerel HTTP ve Soket Güvenli (SOCKS) ayarlarını (tarayıcınız gibi) kullanan programları etkiler..

İstemcinin sizin için "en hızlı" ülkeyi otomatik olarak seçmesine veya bu listeden bir ülkedeki sunucuyu seçmesine izin verebilirsiniz. Alan seçiminin VPN bağlantıları için değil, yalnızca SSH bağlantıları için çalıştığını unutmayın.

Uygulama birçok dilde kullanılabilir. Bu, açık internete mümkün olduğunca çok kişi tarafından erişilebilir olmasını sağlar.

Sonuç olarak, yeniden tasarlanan Windows istemcisi iyi görünüyor ve kullanımı kolaydır. Bununla birlikte, biraz can sıkıcı bir sorun, Psiphon'a her bağlandığınızda tarayıcınızda bir haber / blog sayfası olan “Psiphon Today” in açılmasıdır..

Psiphon Android Uygulaması (Ücretsiz)

Android uygulaması yalnızca SSH modunda çalışır. Sizin için sunucuları otomatik olarak seçer.

Yan yükleme için apk dosyasını indirdiyseniz, reklam görmezsiniz. Uygulamayı Play Store'dan indirdiyseniz, ekranın üst kısmındaki Psiphon logosunun kapladığı alanda oldukça gizli bazı reklamlar göreceksiniz..

Bant genişliği kullanımınızı İstatistikler bölümünde kontrol edebilirsiniz. Bu, özellikle mobil internet verilerinin pahalı olduğu ülkelerde yararlı olabilir.

Psiphon normalde sadece tarayıcınızı proxy yapar, ancak Android 4.0+ ile tüm cihazı proxy yapmak mümkündür. Bu modda Psiphon tam bir VPN gibi davranır.

Android için Psiphon Pro

Uygulamanın Pro sürümü ücretsiz sürüme çok benzer. Reklamları kabul ederek veya uygulama içi satın alımlarla daha hızlı bir hizmete geçerek geliştiricileri desteklemenizi sağlar.

Reklamlar oldukça müdahaleci. Ana ekranda daha belirgin reklamlara ek olarak, bir Psiphon sunucusuna her bağlandığınızda bir video reklam gösterilir ve tarayıcınız Psiphon’un haber / blog sayfasını yükler.

Temel olarak, bu uygulamanın Pro sürümünü kullanıyorsanız, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ücretli bir aboneliğe yükseltmek istersiniz!

Bir abonelik için ödeme yaptığınızda, reklamlar kaybolur ve bant genişliğiniz artar. “Maksimum hız” planı hız sınırınızı 2 Mbps'den 5 Mbps'ye yükseltir

Pro sürümü, tüm cihazınızı veya yalnızca uygulamayla birlikte gelen özel Psiphon tarayıcısını proxy yapma seçeneği sunar.

Diğer Platformlar

Psiphon, Windows, Android ve iOS için kullanılabilir. Psiphon Pro şu anda yalnızca Android için kullanılabilir. Denemedim, ancak iOS uygulamasının yan yana Android uygulamasına benzediğini düşünüyorum. Maalesef Psiphon, Mac kullanıcıları için uygulamanın bir sürümünü sunmuyor, Mac kullanıcısıysanız Mac için en iyi VPN listemize göz atın.

Müşteri servisi

Web sitesi oldukça basit ve indirmeler sayfasında ortalanmış. Android ve Windows uygulamaları için iyi bir kullanıcı kılavuzu mevcuttur.

Sorularımın çoğuna cevap veren uzun bir SSS de var. Ayrıca, temel bir sorun giderme kılavuzu ile birlikte Psiphon'u Android ve iOS cihazlara nasıl yükleyeceğinize ilişkin talimatlar da içerir..

Web sitesi etkileyici 24 dilde kullanılabilir.

Psiphon Desteği

Web sitesinde bulunan kaynaklar dışında, destek söz konusu olduğunda hemen hemen tek başınasınız. Bir e-posta adresi mevcuttur ([e-posta korumalı]), ancak bunu kullanarak Psiphon ile iletişime geçmeye çalıştığımda hazır bir yanıt aldım:

“Her gün birçok mesaj alıyoruz ve her mesaja ayrı ayrı yanıt veremeyebiliriz.”

Bu ücretsiz uygulamalar için makul görünse de, Pisphon Pro Android uygulaması için ayda 9,99 £ ödeyen insanların bundan daha iyi desteği hak ettiğini hissediyorum.

Gizlilik ve güvenlik

Güvenlik

Psiphon varsayılan olarak, sunucularına güvenli bir bağlantı sağlamak için SSH kullanır. Bu, sansür biçimlerinin çoğunu atlayacak kadar güvenlidir. Bununla birlikte, NSA ve CIA gibi kuruluşların SSH'nin şifresini çözebilecek ve SSH oturumlarının içeriğini okumalarına izin veren araçlara sahip oldukları bilinmektedir..

VPN bağlantıları için Psiphon, L2TP / IPsec VPN protokolünü kullanır. Bazı teorik konulara rağmen, bu genellikle güvenli kabul edilir. Psiphon web sitesi, verileri korumak için hangi şifre veya anahtar uzunluğunun kullanıldığını açıklamaz, ancak kullanılan her şey sansürü atlamak için iyi olur.

Psiphon web sitesi, Windows ve yandan yüklenen Android uygulamaları için SHA1 şifreleme karmaları sağlar. Bu, PGP dijital imzalarına kıyasla nispeten zayıf bir veri bütünlüğü biçimidir, ancak indirilen dosyaların kurcalanmadığına dair biraz güven sağlamalıdır..

Psiphon, Windows Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) ayarlarınızı, denetlenen DNS sunucularının bir beyaz listesini gösterecek şekilde otomatik olarak değiştirir. Bu, Psiphon kullanırken DNS sızıntısına maruz kalmamanızı sağlamalıdır..

Gizlilik

Daha önce de belirtildiği gibi, Psiphon gizliliğinizi korumak konusunda hiçbir iddiada bulunmaz. Sadece sansür karşıtı bir araç olarak sağlanır.

“Psiphon, çevrimiçi içeriğe açık erişim sağlamak için tasarlanmıştır. Psiphon çevrimiçi gizliliğinizi artırmaz ve çevrimiçi güvenlik aracı olarak düşünülmemeli veya kullanılmamalıdır. ”

Başlangıçta Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nde dijital aktivist grup Citizen Lab tarafından geliştirilmiştir. Bununla birlikte, 2007'den beri Psiphon Inc. bağımsız bir ticari şirket olarak faaliyet göstermektedir. Halen araştırma projeleri konusunda Citizen Lab ile işbirliği yapmaktadır ve Avrupa Parlamentosu ve ABD Dışişleri Bakanlığı İnternet Özgürlüğü programından finansman almıştır..

Psiphon Kanada'da yerleşiktir ve Kanada ve Ontario gizlilik yasalarına ve tüzüklerine tabidir. Kanada, NSA liderliğindeki Five Eyes casusluk ittifakının aktif bir üyesi.

Psiphon yazılımının kendisi açık kaynaklı.

Şifreleme Protokolleri

Kütükler

“Kullanıcı IP adresleri, normal işlem sırasında Psiphon sunucuları tarafından toplanmaz. Psiphon kullanıcı hesabı gerektirmez, bu nedenle varsayılan olarak e-posta adresleri, kullanıcı adları veya şifreler koleksiyonu yoktur.

"Olay günlükleri arasında zaman damgaları, bölge kodları (ülke ve şehir) ve sponsor kimliği (Psiphon istemci derlemesinin kullanıldığı yöntem tarafından belirlenir), istemci sürümü ve protokol türü gibi tanımlayıcı olmayan özellikler bulunur. Sayfa görüntüleme sayısı, günlüğe kaydedilmeden önce zamana ve / veya oturuma göre toplanır. ”

Psiphon, Amazon S3 kova erişim günlüklerinden ve diğer kaynaklardan elde edilen toplu bilgileri ticari ortaklarıyla paylaşır. Dediğim gibi, Psiphon'a bir sansür karşıtı araç olarak davranın - bir gizlilik aracı olarak değil. Psiphon'un günlüğe kaydettiği ve paylaştığı şeylerin ayrıntılı açıklaması için lütfen gizlilik politikasına bakın. Kredisine göre bu durumu çok açık bir şekilde açıklıyor.

Psiphon VPN Özellikleri

Psiphon kısıtlayıcı ülkelerde sansür kısıtlamalarını atlamak için tasarlanmış bir uygulama. Kullandığı teknolojiler, doğası gereği, internet verilerinizin hükümet veya İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS) gözetimine karşı bir miktar koruma sağlayabilir..

Psiphon geliştiricileri, gözetlemeye karşı korumanın bu uygulamanın amacı olmadığını vurgulamak için çok istekli. Bu konuda etkinliği konusunda hiçbir söz vermezler. Bu bir sansür önleme cihazıdır ve sadece böyle düşünmelisiniz.

SSH Tüneli Olarak Psiphon

Psiphon Inc. dünya çapında bir sunucu ağı işletmektedir. Varsayılan olarak, uygulama el sıkışma gizleme ile Güvenli Kabuk (SSH) şifreli bağlantı kullanarak bunlardan birine bağlanır.

SSH sunucuları birçok açıdan standart HTTPS proxy'lerine (SSL / TLS üzerinden HTTP) benzer. SSH ve Güvenli Yuva Katmanı (SSL) arasındaki temel farklar hakkında hızlı ve oldukça basit bir özet için lütfen buraya bakın.

El Sıkışma Gizleme

Psiphon SSL bağlantıları el sıkışma gizleme kullanır. Bu, sansür kısıtlamalarından kaçmaya çalıştığınızı gizlemeyi amaçlamaktadır..

"El sıkışma gizlemesi, SSH el sıkışmasını, aktarılan verileri statik imzalar için inceleyerek çeşitli ağ protokollerini tanımlayan veya sınıflandıran sistemlere karşı güçlendirir."

Psiphon’un el sıkışma gizlemesinin nasıl çalıştığını ayrıntılı bir şekilde gösteren beyaz bir rapor burada mevcuttur.

VPN Olarak Psiphon

Windows'da Psiphon’un sunucularına Katman 2 Tünel Protokolü (L2TP) / Internet Protokolü Güvenliği (IPsec) VPN protokolünü kullanarak bağlanmak da mümkündür. SSH bağlantılarının engellenmesi durumunda bu bir yedekleme seçeneği olarak sağlanır. Mobil kullanıcılar için mevcut değildir.

Lütfen bkz. Proxy Sunucusu nedir? proxy'ler hakkında daha fazla bilgi ve proxy'ler ile VPN'ler arasındaki farklar üzerine bir tartışma için.

Son düşünceler

Psiphon'un elbette ciddi kısıtlamaları var. Bunlardan en dikkat çekici olanı çok yavaş olmasıdır. Pro uygulamasında “maksimum hız” aboneliği için ödeme yapmak bile sadece 6 Mbps indirme hızını sağlar.

Ancak bu konuya değinmez. Psiphon çalışan ücretsiz bir anti-sansür aracıdır. Bu konuda aldığımız yorumlardan yola çıkarak, kısıtlayıcı ilçelerdeki birçok insan bunu çok yararlı buluyor.

Sık sık ortaya çıkan bir sorun, bizden yardım isteyen kullanıcıların (sağlayamadığımız). Bunun nedeni Psiphon Inc.'in kendisinin destek vermemesidir. Psiphon'un çok popüler olduğu göz önüne alındığında, bir şirketin temel olarak ücretsiz bir ürünü desteklemesini beklemek mantıksız ve gerçekçi değil..

Kısıtlayıcı bir ülkede yaşıyorsanız ve normal bir VPN hizmetine göze alamıyorsanız veya erişemiyorsanız, Psiphon'u bağlamadan önce Tor'u denemenizi öneririz. Tor daha fazla anonimlik sağlar, daha hızlıdır ve ihtiyaç duyanlara yardım sunmaya hevesli olan aktif bir meraklı topluluğunu destekler.

Ancak Tor engellenirse, Psiphon ihtiyacınız olan çözüm olabilir.

Sınırlı değilseniz ve iyi bir VPN (ayda 2,75 $ gibi düşük bir maliyete sahip olabilir) alabiliyorsanız, En İyi VPN Hizmetleri sayfamızı ziyaret etmenizi ve internet gizliliğinizi ve özgürlüğünüzü artırmak için hızlı ve güvenli bir VPN almanızı önemle öneririz..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me