ProtonVPN


 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 8.00
  / ay

 • Satış Tarihi:


  • pencereler

  • Mac os işletim sistemi

  • Android

  • Linux

  • iOS

Bu ProtonVPN incelemesinde, Proton'un neden 2020'nin En İyi Ücretsiz VPN'i olarak kabul edildiğini açıklıyoruz ve mükemmel premium hizmetine bir göz atıyoruz.

ProPrivacy.com Puan
9.1 10 üzerinden

özet

ProtonVPN, yenilikçi ve saygın gizlilik e-posta hizmeti ProtonMail'in arkasındaki şirket olan Proton Technologies AG'nin İsviçre merkezli günlüksiz bir VPN hizmetidir. Proton'un başında Harvard PhD adayı ve CERN araştırmacısı Andy Yen var, bu yüzden ProtonVPN'in çok dikkatli bir şekilde düşünülmüş bir ürün olması şaşırtıcı değil.

Hızlı İstatistikler

 • Ülkeler
  16
 • yargı
  İsviçre
 • Eşzamanlı bağlantılar
  5
 • ProPrivacy.com SpeedTest (ortalama)
  0 Mbps

İsviçre merkezli Proton Technologies AG şimdi bir Sanal Özel Ağ (VPN) hizmeti de sundu. ProtonMail'in haklı bir üne sahip olduğu göz önüne alındığında, ProtonVPN beklentilerinin çok yüksek olması şaşırtıcı değildir. ProtonVPN'in bu beklentileri karşılayıp karşılamadığını öğrenmek için okumaya devam edin!

Fiyat

ProtonVPN dört ayrı plan sunuyor, her biri yıllık abonelik satın alırsanız yüzde 20 indirim sunuyor (tabii ki Ücretsiz VPN planı hariç).

12 ay

$ 8.00
her ay

Ücretsiz Plan

ProtonVPN iyi bir nedenle En İyi Ücretsiz VPN 2020 Ödülümüzü kazandı. Diğer birçok "ücretsiz" VPN'den farklı olarak, büyük ölçüde sınırsız bir hizmet sunar, bu da o kadar iyi ki, birçok kullanıcı daha premium bir plana yükseltmeye gerek duymayabilir.

Birincil sınırlama, Japonya, Hollanda ve ABD'de bulunan yalnızca yedi VPN sunucusuna erişimdir.

Bant genişliği veya hız sınırı yoktur, ancak ücretsiz sunucunun kaçınılmaz artan yükü, hızların ProtonVPN'in premium sunucularını kullanmak kadar iyi olmadığı anlamına gelir (en azından teoride - pratikte ücretsiz sunucuların neredeyse premium kadar hızlı olduğunu bulduk) olanlar!).

Ücretsiz kullanıcılar bu VPN'i torrent için kullanamazlar. Yalnızca bir eşzamanlı bağlantıya izin verilir, ancak birden fazla ücretsiz hesaba kaydolmanızı engelleyecek hiçbir şey yoktur..

Geçmişte, telefonunuza gönderilen bir SMS mesajı ile ücretsiz hesapları doğrulamak gerekiyordu, bu nedenle artık hesapları yalnızca bir e-posta adresi kullanarak doğrulamanın mümkün olduğunu belirtmekten memnuniyet duyuyoruz. Tek kullanımlık bir e-posta adresi bunun için iyi çalışır.

Temel Plan

Bu plana sahip çoğu kullanıcı için temel sınırlamalar, yalnızca iki eşzamanlı bağlantıdır ve ProtoVPN’in özel akış sunucularına erişememesidir. Aksi takdirde P2P torrent işlemine izin verilen sunucular da dahil olmak üzere ProtonVPN’in tüm yüksek hızlı standart sunucu ağına erişebilirsiniz.

Artı Planı

Eşzamanlı 5 bağlantı ve tüm ProtonVPN özelliklerine erişim ile ana plan budur.

Vizyoner Plan

Bu, ProtonMail Vizyoner Planına abone olan Artı planı ve ek beş eşzamanlı bağlantı atıldı. ProtonMail'in normal fiyatlandırmasına baktığınızda Vizyoner Planın çoğu kullanıcı için güçlü bir ekonomik anlam ifade etmediği söylenmelidir, bu yüzden muhtemelen sadece işletmelere ve Proton'u görev çağrısının üstünde ve ötesinde desteklemek isteyenler için cazip gelebilir.

Ücretsiz Plan'a kaydolursanız, otomatik olarak Plus planında 7 günlük% 100 ücretsiz deneme sunulur. Bu harika bir şey çünkü kredi kartı bilgilerini girmeden VPN ücretsiz deneme sürümü almak zor.

ProtonVPN kart veya PayPal ile ödeme kabul etmektedir. Bir kez hesabınız olduğunda Bitcoin ile ödeme yapmak da mümkündür. Çok iyi ilan edilmemişse, desteğe başvurursanız nakit olarak veya doğrudan banka havalesi yoluyla ödeme yapabilme.

Desteklenen Ödeme Platformları


Visa / MasterCard


Amex


Kripto para

Özellikleri

Toplam sunucu 140
Ülkeler 16
Yönlendirici Desteği
Port yönlendirme
Port seçimi
Desteklenen Yönlendiriciler DD-WRT, AsusWRT, AsusWRT-Merlin, OpenWRT, Domates, pfSense, Sabai
Çıplak metal veya sanal sunucular Çıplak metal
Eşzamanlı bağlantılar 5
torrenting

ProtonVPN, aşağıda gösterildiği gibi daha fazla sayıda özelliğe erişim sağlayan daha yüksek fiyatlı planlarla çeşitli planlar sunar:

Bu, ProtonVPN's “Plus yorumu" plan. Bu, ProtonVPN’in tüm ana özelliklerine tam erişim sağlar:

 • Günlük yok (tüm ayrıntılar için aşağıdaki Gizlilik ve Güvenlik bölümüne bakın)
 • 10 eşzamanlı bağlantı
 • Seçilen sunucularda (ABD sunucuları dahil) P2P torrent kullanımına izin verilir
 • 33 ülkedeki 395+ sunucuya tam erişim
 • Güvenli Çekirdek ve soğan sunucularına tam erişim
 • VPN üzerinden Tor
 • Şeffaflık raporu ve kanarya emri
 • ABD Netflix'in engellemesini kaldırır (yalnızca ücretli planlar)

ProtonVPN tarafından kullanılan tüm sunucular çıplak metal tek kiracılıklı fiziksel sunuculardır.

Güvenli Çekirdek

Bu, kullanıcıları zaman korelasyon saldırılarına karşı korumayı amaçlayan bir “çift VPN” özelliğidir, bu temelde sadece internete ilgi davranışı ile ilişkilendirmek için bağlantıları sunucuya girip çıkarken izlemek anlamına gelir..

Bu tür saldırıların yine de yapılması kolay değildir, ancak bağlantıları farklı yargı bölgelerinde bulunan iki sunucu üzerinden yönlendirmek zaten zor bir işi daha da zorlaştırır.

ProtonVPN Güvenli Çekirdek

İlk Secure Core sunucusunda trafik analizi yapmak hala mümkündür, ancak ProtonVPN bunları yalnızca çok güçlü gizlilik yasalarına sahip ülkelerde bularak ve çok yüksek bir fiziksel güvenlik standardı ile koruyarak buna karşı hafifletmiştir..

Ayrıca, “Güvenli Çekirdek sunucuları, kendi Yerel İnternet Kayıt Defterine (LIR) ait ve işletilen IP adresleriyle kendi özel ağımızı kullanarak internete bağlanır.”

Güvenli Çekirdek, VPN kullanıcılarının büyük çoğunluğu için şüphesiz gereksiz bir aşırı kullanımdır, ancak devlet düzeyindeki aktörlerden hedeflenen gözetim konusunda endişe duyanlar için anlamlı bir gizlilik sağlar..

Özel bir VPN hizmetinin işareti, tasarım gereği gizliliktir ve Secure Core, ProtonVPN'i tasarlamak için çok fazla düşünülmüş olduğunu gösterir.

VPN üzerinden Tor

ProtonVPN, Tor (soğan) sunucularına VPN üzerinden şeffaf bir şekilde bağlanmanıza izin verir. Bu yapılandırmada, internete erişmeden önce önce bir VPN sunucusuna, ardından Tor ağına bağlanıyorsunuz.

Bu, Tor ağına bağlanmayı çok kolaylaştırır ve Tor Tarayıcı'yı kurmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. ISS'nizin Tor kullandığınızı bilmesini engeller, gerçek IP adresinizi Tor giriş düğümünden gizler ve Tor Hidden hizmetlerine (.onion karanlık web siteleri) erişmenizi sağlar.

Bununla birlikte, herhangi bir VPN hizmetine bağlandığında Tor Tarayıcı kullanılarak benzer bir etkinin elde edilebileceği unutulmamalıdır. Aslında, bu yapılandırma ProtonVPN tarafından sunulan VPN üzerinden Tor kurulumundan daha güvenlidir.

Hız ve Performans

ProtonVPN
NordVPN
ExpressVPN

IPv4 sızıntısı tespit edildi?
Veri sınırları
Bant genişliği sınırları
IPv6 sızıntısı algılandı?
ProPrivacy.com SpeedTest (ortalama) N / A 70,28 82,77
WebRTC sızıntısı tespit edildi?
ProPrivacy.com SpeedTest (maks / seri çekim) N / A 227,03 284,91

Bu incelemeyi yazarken yalnızca birkaç günlük hız testi sonuçlarımız mevcut olduğundan, daha fazla veri topladıktan sonra bu bölümü güncellememiz gerekecek.

Elimizdeki ortalama hızı 15.2 Mbits / s ve maksimum hızları 73.9 Mbits / s gösteriyor. Hangi mükemmel kabul edilebilir, ama hiçbir yerde orada en hızlı hizmetleri kadar iyi. Bununla birlikte, aşağıdaki daha gayri resmi testlerimizin de gösterdiği gibi, gerçek dünya performansı güçlü.

4.14 saniyelik ortalama DNS arama süresi yavaş tarafta, 4.1 saniyelik bağlantı süresi ortalama.

Tam hız testlerimiz kadar bilimsel değil, aynı zamanda ücretsiz hizmeti ve Güvenli Çekirdeği kullanmanın internet performansını nasıl etkilediğine dair kaba bir fikir edinmek istedik. Testler İngiltere'den yapıldı.

ProtonVPN hızlarının gözden geçirilmesi

Gördüğümüz gibi, Hollanda'da özgür ve özgür olmayan bir sunucu kullanmak arasındaki fark göz ardı edilebilir. Verilerimizin İzlanda üzerinden Belçika'ya yönlendirildiği göz önüne alındığında, Güvenli Çekirdeğin ne kadar hızlı olduğu konusunda çok etkilendik.

Windows ve macOS'ta WebRTC ve IPv6 sızıntıları da dahil olmak üzere hiçbir IP sızıntısı tespit etmedik. Şu anda IPv6'yı mobil cihazlarda test edemiyoruz ancak iOS veya Android VPN uygulamalarında IPv4 WebRTC sızıntısı tespit etmedik.

Kullanım kolaylığı

Özel VPN uygulamaları Windows, macOS, Android ve iOS için kullanılabilir. OpenVPN'i otomatik olarak yapılandırmak ve kontrol etmek için bir komut satırı Linux betiği de mevcuttur (diğer paketlerle birlikte ayrı olarak yüklenmesi gerekir). Linux için manuel bir IKEv2 kurulum kılavuzu da mevcuttur.

ProtonVPN Windows İstemcisi

Windows VPN istemcisi akıllı bir görünüme sahiptir ve çok sayıda yararlı bilgi sağlar. Serin görünümlü sunucu haritası esas olarak gösteri içindir, ancak bağlandıktan sonra uygulama yararlı oturum trafik istatistiklerini gösterir. Windows uygulaması OpenVPN protokolünü (UDP veya TCP) kullanır.

Windows için ProtonVPN Uygulaması

Bir ülke seçtiğinizde, sizi o ülkedeki bir sunucuya otomatik olarak bağlayacaksınız - hıza veya rastgele belirtebilirsiniz. Alternatif olarak, tek tek sunucuları seçebilirsiniz. Bunların tümü, ücretsiz kullanıcılar tarafından kullanılabilir, kullanılabilir veya P2P kullanılabilir mi veya Tor üzerinden VPN'yi destekleyip desteklemediğine dair açıkça etiketlenmiştir. Ayrıca hızlı bir sunucu seçmenize yardımcı olacak sunucu yükünü de gösterirler.

Windows için ProtonVPN ayarları

Kill switch güvenlik duvarı tabanlıdır, ancak Windows sistem güvenlik duvarını kullanmaz. Bu, OpenVPN arka plan programının çökmesi durumunda gerçek IP'nizin açığa çıkacağı anlamına gelir. Kill switch aksi takdirde iyi çalışıyor. DNS sızıntı koruması varsayılan olarak etkindir ve gördüğümüz gibi iyi çalışır.

Windows uygulaması için benzersiz bölünmüş tünelleme. Bu, hangi uygulamaların VPN kullanacağına veya kullanmadığına karar vermenize ve belirtilen IP'leri hariç tutmanıza veya eklemenize olanak tanır. Dökülen tünellemenin Netflix, Amazon, BBC iPlayer ve diğer birçok popüler akış hizmetini içeren birden çok alana çözümlenen siteler veya hizmetlerle çalışmadığını belirtmek gerekir. Ama bu bir utanç, ama teknolojinin doğasında var olan bir sınırlama. Bu VPN ayrıca bölgenizde kısıtlanmış Youtube videolarının engellemesini kaldırmanızı da sağlayacaktır.,

Diğer Platformlar

MacOS, iOS ve Android uygulamaları IKEv2 VPN protokolünü kullanır. MacOS VPN uygulamalarında artık bir öldürme anahtarı var. Mobil uygulamalar, hızlı ve otomatik olarak kesilen bir VPN bağlantısını yeniden kuran "Always-on VPN" özelliğine sahip değildir,.

Bununla birlikte, bu gerçekleşirken bir sızıntı hala mümkündür, ancak Android 7.0+ kullanıcıları, uygun bir öldürme anahtarı oluşturmak için sistem ayarlarında VPN olmayan bağlantıları manuel olarak etkinleştirebilir.

Müşteri servisi

Kapsamlı olmayan ancak yararlı görünen SSS tarzı bir destek sayfasından başka, destek yalnızca e-posta yoluyla kullanılabilir ve yanıtlanması bir veya iki gün sürebilir (deneyimlerimizde yaklaşık bir gün) Yine de kalitesinden etkilendik vardıklarında cevaplar.

Gizlilik ve güvenlik

ProtonVPN
NordVPN
ExpressVPN

Gizleme (gizli)
Kendi kendine barındırılan / Proxied DNS Evet Evet Evet
IPv4 sızıntı koruması
IPv6 sızıntı koruması
WebRTC sızıntı koruması
Öldürme Anahtarı

Günlük İlkesi

ProtonVPN son başarılı giriş denemesinin zaman damgasını kaydeder. Bu süresiz olarak saklanır, ancak her oturum açışınızın üzerine yazılır. Varsayılan olarak IP'ler günlüğe kaydedilmez. Bu günlük kurulumu, kullanıcıların gizliliğini en az tehdit ettiği için VPN günlükleri ölçütlerimizi karşılar.

yargı

İsviçre, sıkı gizlilik yasaları, AB mevzuatına tabi olmaması ve ABD tarafından yönetilen Beş Gözün (hatta On Dört Gözün) üyesi olmaması nedeniyle bir gizlilik şirketini kurmak için genellikle iyi bir yer olarak kabul edilmektedir. ittifak.

Öte yandan, İsviçre bazı endişe verici yeni gözetim yasalarını kabul etti. Bunlar için Internet Servis Sağlayıcıları (İSS) ve telekom operatörleri 12 ay boyunca ayrıntılı meta veri bağlantı günlükleri depolayabilir. Net olmayan (yasaların kendilerinin ifadeleri net olmadığı için) bu günlük kaydı gereksinimlerinin e-posta ve VPN hizmetleri için geçerli olup olmadığıdır.

Proton, hem İsviçre hükümetinden hem de kendi avukatlarından, yeni yasaların ülkedeki VPN veya e-posta hizmetleri için geçerli olmadığına dair güvence aldığını, ancak her iki açıdan da bunun kanıtını sunamadığını söyledi..

Protokoller ve Şifreleme

Windows istemcisi ve Linux betiği OpenVPN kullanırken, macOS, Android ve iOS VPN uygulamaları IKEv2 kullanır. IKEv2 teorik olarak çok güvenli ve genellikle OpenVPN'den daha hızlı iken OpenVPN'in düzgün yapılandırılması durumunda oldukça güvenli olduğu bilinmektedir. ProtonVPN aşağıdaki OpenVPN ayarlarını kullanır:

Veri kanalı: HMAC SHA-512 karma kimlik doğrulamasına sahip bir AES-256-CBC şifre.

Kontrol kanalı: ProtonVPN, en zayıfları RSA-2048 el sıkışma şifrelemeli ve HMAC SHA-1 karma kimlik doğrulamasına sahip bir AES-256 şifresi olan bir dizi şifre paketini destekler. Mükemmel ileri gizlilik Diffie Hellman anahtar değişimi ile sağlanır (anahtar uzunluğu bilinmiyor).

En zayıf ayarlarında bile, bu kurulum güvenlidir. IKEv2, yine güvenli olan RSA-2048 el sıkışma şifrelemeli bir AES-256 şifreleme kullanır.

Diğer şey

Daha önce de belirtildiği gibi, ProtonVPN sadece çıplak metal sunucuları kullanıyor ve test ettiğimiz yazılımların hiçbiri IP sızıntılarına maruz kalmadı. Hizmet için Bitcoin ve hatta nakit olarak ödeme yapmak da mümkündür..

VPN bloklarından kaçınmak için gizleme teknolojisi, VPN trafiğini normal HTTPS trafiği olarak gizlemek için OpenVPN TCP (muhtemelen 443 numaralı bağlantı noktası) kullanmakla sınırlıdır. Bu oldukça etkili olabilir, ancak oldukça temel Derin Paket Muayene teknikleri kullanılarak bile yenilir..

Web sitesi, Google Analytics (GA) dahil olmak üzere bir dizi izleyici kullanıyor. Ancak Proton bize GA'nın hassas sayfalarda kullanılmadığını söyledi.

ProtonVPN şeffaflık raporu yayınlar ve emri kanarya çalıştırır. Şeffaflık raporu iyidir, ancak yine de tüm olayları bildirmek için Proton'a güvenmeyi gerektirir. ProtonMail’in benzer şeffaflık raporuna göre, Proton geçerli bir mahkeme emriyle yedeklenmemiş birkaç veri talebine uydu. Her iki durumda da, koşullar böyle bir kararı haklı çıkarmaktadır. ProtonMail'in zaten çok az bilgi sağlayabildiği anlaşılıyor.

Varant kanaryalarının gerçek değeri konusunda biraz şüpheliyiz, ancak birçok insan onları güven verici buluyor.

Son düşünceler

ProtonVPN ile herhangi bir gerçek hata bulmak çok zordur. Çok sayıda sunucu, bazı yenilikçi fikirler ve harika yazılımlarla hızlı ve güvenli bir VPN hizmetidir. Ayrıca, ProtonMail'in bu konuda inşa ettiği korkunç şöhrete uyduğu için gizliliğe güçlü bir bağlılık gösterir..

Tek gerçek eleştirimiz, macOS ve iOS'ta uygun öldürme anahtarlarını görmek istediğimizdir, ancak bu sorun her iki uygulamadaki "Her zaman açık VPN" özelliği tarafından belirli bir ölçüde azaltılmaktadır..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me