pCloud

pCloud
kullanıcıların uçtan uca şifreleme kullanarak çevrimiçi dosya depolamasına izin veren güvenli bir bulut depolama hizmetidir. Google Playstore'dan yalnızca 1 milyon kez indirilen nispeten küçük bir hizmettir. Ancak, bu kullanıcılar bunu 4,4 puanla derecelendirdi, bu da genellikle sevilen bir depolama sağlayıcısı olduğunu gösteriyor.

ProPrivacy.com Puan
6.5 10 üzerinden

özet

İsviçre merkezli olmanın, diğer birçok yere kıyasla mahremiyet için iyi olduğu düşünülmektedir ve bu hizmetin ücretsiz olarak kullanılabilmesi ilginç bir tekliftir. Peki, bu güvenli depolama sağlayıcı zaman ayırmaya değer mi? Ve verilerinizi güvende tutacak mı??

pCloud logosu


genel bakış

pCloud, insanların fotoğraflarının, belgelerinin ve diğer önemli verilerinin, sabit diskleri bozulduğunda veya cihazlarını hırsızlık, kayıp veya kırılma durumunda kaybetme riski altında olmadığından emin olmak için kullanabileceği bir çevrimiçi depolama çözümüdür..

pCloud ilk olarak 2013'te piyasaya sürüldü ve dizüstü bilgisayarınıza, masaüstünüze, tabletinize veya akıllı telefon cihazınıza indirebileceğiniz yazılım aracılığıyla tüm popüler platformlar için kullanılabilir. Linux dağıtımları için bile kullanılabilir; Bu daha nadirdir. Yerel olarak yüklenen istemcilere ek olarak, kullanıcılar tarayıcılarında çalışan bir çevrimiçi web istemcisi aracılığıyla pCloud'u kullanmayı seçebilir.

Aboneler, hizmeti ücretsiz olarak veya aylık, yıllık veya ömür boyu abonelik planı ile kullanma seçeneğine sahiptir. Müşteriler kredi kartı veya bankamatik kartı, Paypal veya Bitcoin işlemleri ile ödeme yapmayı tercih edebilir. Ve tüm aboneler, hizmeti risksiz test etmek için 10 günlük para iade garantisi alır.

Ücretsiz kullanıcılar, ayda 50 GB indirme bağlantı trafiğiyle 10 GB'a kadar ücretsiz depolama alanına sahip olur. Bununla birlikte, ücretsiz kullanıcılar dosya paylaşım özelliğinin kilidini açmak için hesaplarını doğrulamalı ve 10 GB'lık ödeneğin tamamına erişmek için belirli adımları izlemelidir.

çok e-posta hesabı

Bir aylık plan, 500 GB depolama alanı için 4,99 ABD doları veya iki Terabayt depolama alanı için ayda 9,99 ABD dolarından başlar. Bu özellikle pahalı değil, ancak yıllık para için daha iyi bir değer planlıyor.

Yıllık planlar 500 GB depolama için yıllık 47.88 $ ve iki Terabayt için 95.88 $ satın alınabilir. Son olarak, ömür boyu aboneliklerin 500 GB için 175 $ ve iki Terabayt depolama için 350 $ maliyeti.

Ömür boyu planlar son derece iyi indirimler sunar - firmanın dört yıl içinde hala olacağına inandığınız ve olacağına dair kesin bir garanti yoktur. Bu nedenle, bunun hala olmayacağından şüphelenmek için hiçbir nedenimiz olmasa da, ömür boyu abonelik her zaman bir risk unsuru taşır.

Öte yandan, pCloud üç buçuk yıldan fazla bir süredir kullanılabilir olduğu sürece - biraz para biriktirmiş olacaksınız. Bu olasılık adil görünecek gibi gözüküyor.

Hangi abonelik planını seçerseniz seçin, aldığınız depolama alanı miktarı, bağlantılarla kişilerle paylaşmanıza izin verilen veri miktarına eşittir. Bununla birlikte, akılda tutulması gereken bir şey, kullanıcıların aylık olarak hesaplarına yükleyebilecekleri miktarla kısıtlanmasıdır.

Bu nedenle, herhangi bir anda toplam 500 GB veya 2 TB veri depolayabilirken (hangi planı tercih ettiğinize bağlı olarak) - her ay boyunca yalnızca 500 GB veya 2 TB veri yükleyebilirsiniz. Bu yükleme sınırını aşarsanız, depolama alanınıza daha fazla veri yüklemek için bir sonraki aya kadar beklemeniz gerekir. (İstediğiniz kadar indirebilirsiniz).

Bu makul bir sınırlamadır ve her ay ayrılan toplam alanı yükleyebilmek çoğu insanın ihtiyacı için fazlasıyla yeterlidir. Hizmet şartlarının, kullanıcıların bir VPN veya başka bir proxy kullanarak bu yükleme sınırlarını aşmalarına izin vermediğini de belirtmek gerekir (IP adresinizden yüklemeleri izler).

Son olarak, pCloud hizmet şartları, hizmetin yalnızca 18 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından kullanılabileceğini öngörmektedir. Bu, "aile" planını seçmeye karar verirseniz akılda tutulması gereken alışılmadık bir kısıtlamadır (bu kısıtlama nedeniyle aileler için çok fazla kullanılmaz).

Özellikleri

 • Tüm popüler platformlar için yazılım
 • Uçtan uca şifreleme (kripto özelliğini kullanan tüm ücretli aboneliklerle)
 • Popüler üçüncü taraf bulut depolama sağlayıcılarından (Dropbox, Facebook, Instagram, OneDrive, Google Drive) dosyaları senkronize edin ve yedekleyin
 • Bulut sürücüsündeki belgeleri önizleme
 • Videoları doğrudan depolama alanından önizlemek için yerleşik video oynatıcı
 • Doğrudan depolama alanınızdan müzik dinlemek için çalma listelerine sahip dahili ses çalar
 • Yüklemeler için sınırsız dosya boyutu
 • Hiçbir plana yükleme veya indirme bağlantı hızı sınırlaması yoktur (ücretsiz kullanıcılar dahil)
 • Dosyalara uzaktan erişim için paylaşılan klasörler
 • Adil paylaşım özelliği (paylaşılan klasörler depolama alanını yalnızca paylaşımcının hesabından kullanır)
 • Arkadaşlarınızın ve kişilerin hesabınıza dosya yükleyebilmesi için yükleme bağlantılarını bir URL yoluyla paylaşın
 • Yanlışlıkla güncellenen dosyaların eski sürümlerine erişmek için 30 günlük çöp geçmişi ve dosya sürümü
 • Özelleştirilebilir bağlantılar (başlığı, resmi, başlığı ve açıklamayı özelleştirin)

Kurmak

PCloud için ücretsiz veya ücretli bir hesap almak son derece kolaydır ve kullanıcılar e-posta adreslerini doğrulamayı reddetse bile az miktarda depolama alanı (2 GB) alır. Bu, kullanıcıların herhangi bir kişisel bilgi vermek zorunda kalmadan veri depolamasına olanak tanır (firma yine de IP adresinizi izlemesine rağmen).

Ücretsiz bir pCloud hesabına kaydolduktan sonra, e-posta adresinizi doğrulamanız, bir dosya yüklemeniz ve pCloud yazılımını yerel olarak yüklemeniz önerilir. Bu etkinliklerin her biri size toplam 10 GB'a kadar daha fazla depolama alanı sağlayacaktır. Daha fazla alan elde etmek için arkadaşlarınızı ve ailenizi davet etmek, yazılımı mobil ve masaüstü makinelere yüklemek ve mobil sürümü fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak güncelleyecek şekilde ayarlamak gibi şeyler yapmanız istenecektir..

Yazılımı yüklemek kolaydır ve Windows, macOS, iOS, Android ve Linux için sürümler vardır. Kullanıcılar bu istemcileri kurmak için Hizmet Şartları'nı kabul etmelidir. Sonuç olarak, kullanıcılar telif hakkıyla korunan veya yasa dışı içeriği depolamak veya paylaşmak için yazılımı kullanmamayı kabul etmelidir. Ayrıca, kullanıcılar hizmeti yalnızca, şifreli depolama alanı yaşadıkları yerde yasalsa kullanmayı kabul etmelidir.

Kullanım kolaylığı

Yazılım yüklendikten ve gerekli tüm bileşenleri kabul ettikten sonra, pCloud sürücüsüne veri yüklemek için oturum açabilir ve yazılımı kullanmaya başlayabilirsiniz. Masaüstü istemcisi, web tabanlı istemcide Javascript'in neden olabileceği olası güvenlik açıklarından kaçınmanıza olanak tanır. Dropbox'ta olduğu gibi, bulut sürücünüzdeki dosyalara Windows Explorer'daki bir klasörden erişebilirsiniz.

pCloud Drive yerel depolama alanı

Kişilerin veya arkadaşların klasörlerin veya tek tek dosyaların içeriğini paylaşmasına izin vermek için tek yapmanız gereken, kaşif içinden klasör veya dosyayı sağ tıklamaktır. İndirme bağlantısını seçin ve bu bağlantıyı kişinize iletin. Bu, dosyaya erişmek için doğrudan o dosyaya gitmelerini sağlar. Bununla birlikte, paylaşılan dosyaların asla uçtan uca şifreleme ile korunmadığını belirtmek gerekir..

pCloud'da yerel diskten belge paylaşma

Kripto özelliğini kullanarak uçtan uca şifreleme ile korunan dosyalar paylaşılamaz, bu da bu hizmetin dosyaları kişilerle güvenli bir şekilde paylaşmak için uygun olmadığı anlamına gelir.

Kripto özelliği yalnızca bir abonelikle kullanılabildiğinden, ücretsiz kullanıcıların uçtan uca şifreleme almadığını da belirtmek gerekir. Böylece, ücretsiz kullanıcıların dosyaları sunucu tarafında korunur ve firma şifreleme anahtarlarınızı sizin adınıza kontrol eder. Dosyaları uçtan uca şifreleme ile (ücretsiz olarak) korumak istiyorsanız farklı bir hizmet kullanmanız gerekir. Ve dosyaları tamamen güvenli bir şekilde paylaşmak istiyorsanız, bu hizmet hiç uygun değildir, uyarıldınız.

Kullanıcılar Explorer'da otomatik olarak görünen pCloud klasörlerine ek olarak, pCloud hesaplarıyla senkronize etmek için sabit disklerindeki diğer klasörleri kolayca seçebilirler. Bu, söz konusu yerel klasörde meydana gelen değişikliklerin otomatik olarak bulutta da gerçekleştiği anlamına gelir. Bu kurulum prosedürü pCloud uygulaması aracılığıyla gerçekleşir.

Klasörü pCloud ile senkronize et

Dosya ve klasör paylaşmayı ve senkronizasyonu kurmayı son derece kolay bulduk, yani bu yazılım yeni başlayanlar için iyi bir seçenek. Dahası, yazılım, yeni dosyalar oluşturduğunuzda, bunları otomatik olarak yedeklemek için size bilgi verecektir. Örneğin, bir ekran görüntüsü alırsanız, yazılım bu görüntüyü ekran görüntüleri adı verilen bir pCloud klasörüne kaydetmek isteyip istemediğinizi soracaktır..

Ayrıca görüntüleri ve videoları doğrudan buluttan önizleme özelliğini beğendik, yani görüntülemek için onları indirmenize gerek yok.

Çünkü (ücretsiz hesaplarla) pCloud şifreleme anahtarınızın kontrolünü elinde tutar; hesabınızı kurtarabilir ve bir e-posta yoluyla şifrenizi değiştirebilirsiniz. Kripto hizmetinizin şifresini unutursanız dosyalarınızı kurtarmak mümkün olmayacaktır; çünkü anahtarınızı kendiniz kontrol ediyorsunuz ve pCloud şifreleme anahtarlarınız hakkında sıfır bilgiye sahip.

şifremi unuttum düğmesi

Bir hesap satın alırsanız, hatırlayabileceğiniz benzersiz bir şifre ayarladığınızdan emin olmanız gerekir (örneğin bir şifre yöneticisi kullanarak). Bunu yapmamanız, tüm dosyalarınıza erişimi kaybetmenize neden olur (çünkü firma artık erişimi kurtarma yeteneğine sahip değildir).

Gizlilik

İsviçre merkezli olmak, kullanıcıların verilerinin gizli tutulacağına güvenebilmesi gerektiği anlamına gelir. İsviçre zorunlu veri saklama yasalarına sahip değildir ve bir dizi yüksek profilli gizlilik hizmetinin dayandığı bir yerdir (örneğin ProtonMail ve VyprVPN).

Bununla birlikte, ücretsiz bir hesap kullanırsanız, uçtan uca şifreleme (e2ee) almadığınızı belirtmek gerekir; bu, pCloud'a bir emir sunulursa hükümetin dosyalarınıza erişmesine izin verebileceği anlamına gelir. Bu, “Kripto” özelliği kullanılmadan sunucularında depolanan dosyalar için de geçerlidir..

Dahası, bu, veri merkezinin Dallas, Texas, ABD'de olduğunu fark ettiğinizde daha da endişe verici hale geliyor. Bu, sunucu çiftliğine ABD hükümeti tarafından bir emir ve tıkaç emri verilebileceği ve gizlice insanların verilerine erişmeye başlamaya zorlanabileceği anlamına gelir.

Bu ideal olmaktan uzaktır ve uygun veri gizliliği (e2ee) elde etmek için bir abonelik satın almanız ve “Kripto” özelliğini kullanmaya başlamanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, dosyaları bir bağlantı yoluyla paylaşmak istiyorsanız, bunları Crypto e2ee'yi kullanmadan pCloud sunucularına yüklemeniz gerekeceğini unutmayın. Bu nedenle, bu hizmeti kullanarak dosyaları güvenli bir şekilde paylaşamazsınız.

Gizlilik politikasını kontrol ettik ve firmanın aboneleri hakkında oldukça fazla bilgi topladığını tespit ettik. Firma, “IP adresinizi, tarayıcı türünü ve sürümünü, işletim sistemini, yönlendirme kaynağını ve cihaz bilgilerinizi” topladığını belirtir..

Buna ek olarak, “ziyaret hizmetleri, sayfa görüntüleme sayısı ve gezinme yolları gibi sizinle ilgili bilgileri toplamak, ayrıca kullanımınızın zamanlaması, sıklığı ve düzeni, işletim sistemi, cihaz bilgileri, davranış, ziyaret edilen sayfalar vb. ”pCloud, bu verilerin“ anonim bilgileriniz doğrudan sizinle tanımlanamayacağını ”iddia ediyor..

Ayrıca, pCloud'un, kolluk kuvvetleri veya mahkeme kararı, mahkeme kararı veya pCloud için geçerli olan diğer yasal süreç veya şartlar uyarınca diğer üçüncü taraflarca yapılan taleplere uyacağını belirtti.

Ücretsiz kullanıcıların hesapları uçtan uca şifreleme ile korunmaz ve Kripto özelliğini kullanmadan hizmete yüklediğiniz dosyalara firma tarafından erişilebilir; bu nedenle bu hizmeti ücretsiz kullandığınızda verileriniz tamamen özel değildir.

Güvenlik

pCloud tüm verileri güçlü TLS / SSL şifrelemesi kullanarak sunucularına gönderir. Hizmeti Qualys SSL laboratuarlarını kullanarak kontrol ettik ve bir A + puanı aldığını tespit ettik, bu da verilerinizin aktarımda güvenli olması gerektiği anlamına geliyor (uçtan uca şifreleme olmadan ücretsiz bir hesap kullansanız bile).

Ancak, dosyaları yüklemek için tarayıcı tabanlı istemciyi kullanırsanız, tarayıcıların JavaScript kodunu işleme biçimindeki bir güvenlik açığı nedeniyle ortadaki bir adam saldırısına kurban gidebileceğinizi belirtmek gerekir. Bu olası istismardan kaçınmak için (bir saldırganın kurbanı anahtarları enjekte ettiği) web sitesinden veya uygulama mağazalarından indirebileceğiniz tek başına istemcileri kullanmaya devam etmelisiniz (tüm popüler platformlar için kullanılabilir).

pCloud, beklemede saklanan tüm dosyalar için AES 256 şifreleme sağlar. Ancak şifrelemesini “benzersiz” olarak nitelendirdiğimiz için bir tür özel şifreleme olduğu anlamına geliyor. Kuşkusuz, firma sunucu tarafı şifrelemesinin bağımsız üçüncü taraf siber güvenlik firması Mnemonic tarafından test edildiğini ve doğrulandığını iddia ediyor. Ancak, bu denetimi görmedik ve doğruluğunu kanıtlayamadık.

Buna ek olarak, pCloud daha önce herhangi bir etik hacker'a sunucu tarafı şifrelemesinde bir istismar bulabilecek 100.000 $ ödül teklif etti. Bu ödül avı sırasında, 2860 katılımcı altı ay boyunca sunucu tarafı şifrelemesini hacklemeye çalıştı ve hiçbiri başarılı olmadı. Bu kesinlikle cesaret verici. Daha fazla netlik için, firmaya tescilli şifrelemesinin denetlenip denetlenmediğini sorduk ve bize şunları söyledi:

“Kalite Yönetim ve Veri Yönetim Sistemlerimizin kalitesini kanıtlamak için gerekli prosedürlerden geçtik - ISO 9001 ve ISO 27001.”

Bununla birlikte, pCloud'un açık kaynak olmadığı için, bağımsız denetçilerin kaynak kodunu veya “benzersiz” şifreleme yöntemlerini doğrulamasının imkansız olduğunu belirtmek gerekir. Bu ideal olmaktan uzaktır, çünkü firmanın verilerinizle ne yaptığını kesin olarak bilmek imkansızdır..

Kendi şifrelemeniz söz konusu olduğunda, kesinlikle tamamen açık kaynaklı olmasını tercih ederiz. Öte yandan, AES 256 şifreleme bize güvenli geliyor ve çok sayıda beyaz şapka ödül avcısının hack girişimlerine dayanıyordu. Bu nedenle, pCloud’un beklemedeki şifrelemesine güvenip güvenmeme konusunda kendi kişisel tehdit modelinize bağlı.

Uçtan uca şifreleme kullanarak gerçek veri güvenliği elde etmek için kullanıcıların hizmete abone olması ve “Kripto” özelliğini kullanması gerekir. Bu, ücretsiz planda pCloud çalışanlarının teorik olarak dosyalarınıza ve klasörlerinize erişebileceği anlamına gelir (çünkü firma anahtarlarınız üzerinde kontrolü elinde tutar). Bu sorunludur, çünkü aynı zamanda tüm ücretsiz hesapların bu şifreleme anahtarlarına erişmeyi başaran bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olduğu anlamına gelir. Aynı şey, ücretli bir hesaba “Kripto” özelliği (e2ee) kullanılmadan yüklenen dosyalar için de geçerlidir..

Bir abonelik planı için ödeme yapmaya karar veren ve Crypto özelliğini kullanarak hesapları için bir "Crypto Pass" oluşturmayı seçen herkes, güvenli bir şekilde saklanan özel anahtarlarına erişebilir. Bu, verilerini e2ee ile şifrelemeye başlamalarını sağlar. Bu şifre kaybedilirse, e2ee dosyalarına erişimi kaybedeceklerdir.

Kripto özelliğiyle şifrelenen veriler AES 256 kullanılarak şifrelenir ve 4096 bit RSA kullanılarak sunucularına iletilir. Bu güvenli. Ancak, platformun kapalı kaynak yapısı nedeniyle - bu uçtan uca şifrelemenin gerçekten güvenli olup olmadığını doğrulamak imkansızdır.

Bu, kapalı kaynak güvenli depolama sağlayıcılarında her zaman geçerlidir; onlar dedikleri gibi yapmak için güvenmelisin.

Müşteri servisi

Bilet tabanlı müşteri destek sistemini kullanarak pCloud ile iletişime geçtik ve temsilcilerinin bilgili olduğunu gördük. Hizmetle ilgili noktaları temizlemek için her zaman çok çalıştılar ve sahip olduğumuz birçok soruyu cevaplayabildiler.

İsteklere verilen yanıtlar genellikle bir gün içinde geldi, ancak yalnızca çalışma saatlerinde geldiklerini belirtmek gerekir. Ancak hafta sonları bile yanıt aldık.

Web sitesinde, web sitesindeki herhangi bir sayfanın altbilgisinde bulunan bir SSS bölümü vardır. SSS'de, hizmet tarafından sağlanan şifreleme ile ilgili sorular da dahil olmak üzere, hizmetin birçok farklı yönü hakkında birçok önemli sorunun yanıtı bulunmaktadır. Bununla birlikte, cevaplar, platform tarafından sağlanan güvenliğin etkinliğini değerlendirmek için yararlı olacak gerçek teknik detaylarda biraz düşüktür..

pCloud ayrıca pCloud özelliklerini kullanma hakkında makaleler içeren bir Blog da sağlar. Bu makale iyi yazılmıştır ve hizmetten daha fazla yararlanmayı öğrenmek için iyi bir kaynaktır.

Sonuç

pCloud'un kullanımı kolaydır ve birden fazla platform için kullanılabilirliği, onu birçok kişi için değerli bir depolama sağlayıcı haline getireceğinden emin olabilir. Bununla birlikte, aranızdaki daha paranoyak için, ABD tabanlı sunucu merkezi ve özel şifreleme sizi kapatmak için yeterli olabilir.

Hizmetin kapalı kaynak olması sorunludur, çünkü verilerinizle ne yaptığından% 100 emin olamayacağınız anlamına gelir. Her zaman olduğu gibi, pCloud'un sizin için olup olmadığı büyük ölçüde kendi kişisel tehdit modelinize bağlı olacaktır..

Tüm yüklemeler için uçtan uca şifrelemenin olmaması,% 100 oranında tam güvenlik sağlayamayacağınız anlamına gelir. Ayrıca, diğer kişilerle paylaşmak istediğiniz dosyalar için e2ee Kripto özelliğini kullanamayacağınız için; bu hizmet güvenli dosya paylaşımı için uygun değil.

Hizmet konusunda adil olmak gerekirse, uçtan uca şifrelemenin kullanılabilirliği, onu bazı ana rakiplerinden daha iyi hale getirir. Ancak, güvenli paylaşım özelliğine sahip tamamen sıfır bilgili bir hizmet arıyorsanız; başka bir yere bakmanızı öneririz.

Öte yandan, sadece dosyaları saklamak istiyorsanız ve e2ee ile her şeyi güvence altına almaktan endişe etmiyorsanız, bu hizmet oldukça havalı. Ve bir bağlantı yoluyla dosya paylaşımını gerçekten çok kolaylaştırır.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me