onedrive


2007 yılında SkyDrive olarak hayatına başlayan Microsoft’un OneDrive, yıllar içinde önemli ölçüde büyümüştür. Office 365 ile bağlantısı sayesinde mevcut en büyük üç bulut hizmetinden biridir ve bulutun içinden düzenlemenize izin veren gerçek bir güç merkezi haline gelir.

ProPrivacy.com Puan
7 10 üzerinden

özet

Bununla birlikte, zengin bir özellik kümesi ve uygun fiyatlar her şey değildir, çünkü Amerikan operasyon tabanı, bazı kullanıcıları uzaklaştırabilecek gizlilikle ilgili önemli endişeler doğurur.

Seviyor

 • İlk 5 GB depolama alanı ücretsiz
 • Aylık & yıllık fiyatlar
 • Çevrimdışı görüntüleme & Microsoft’un Office 365 ile düzenleme
 • Kullanıcı dostu
 • Platformlar arası destek
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama
 • Dosya sürümlendirme

Beğenmeme

 • Sıfır bilgi politikasının olmaması
 • Kapalı kaynak
 • ABD merkezli

Fiyatlandırma & Kullanılabilirlik

“Büyük üç” ün dışında Microsoft, tam olarak 5 GB'lık ücretsiz bir başlangıç ​​ile ortada duruyor. Dropbox sadece 2GB ile en düşük fiyatı sunarken, Google Drive 15 GB'lık geniş bir alan sunuyor. Neyse ki, şirket daha fazla depolama alanı içeren birkaç premium plan sunuyor.

Bireyler aylık 1.99 $ karşılığında bağımsız bir OneDrive planını seçerek 50 GB depolama alanına erişebilir, ancak bulut depolama hizmetlerine temel olan çeşitli özellikleri kaçırırlar. Bunlar parola korumalı paylaşım bağlantıları, otomatik fidye yazılımı koruması, 30 günlük dosya sürümlendirme, çevrimdışı görüntüleme, çok sayfalı tarama ve masaüstü Office uygulamalarını içerir. Kaçırılması gereken çok şey var, ancak benzeri görülmemiş fiyat dikkate alındığında belki de haklı.

Ekstra kırpmalar kulağa hoş geliyorsa veya sadece 1 TB kişisel depolama istiyorsanız, ön ödeme yaparak biraz para kazanmak istiyorsanız, ayda 6,99 $ veya yılda 69,99 $ geri alacaktır. Ev planları altı farklı kullanıcıya hitap ederek, kişi başına 1 TB ve aylık 9.99 dolar veya tüm yıl için 99.99 dolar bonus avantajları sunuyor. Bu plan ayda 60 dakika ücretsiz Skype çağrısı, Microsoft'un öncelikli desteği ile gelir ve 1 ay boyunca ücretsiz olarak denenebilir.

Özellikleri

 • Çevrimdışı görüntüleme & kurgu
 • Ulaşılabilirlik
 • Dosya sürümlendirme
 • Dosya paylaşım desteği
 • Platformlar arası senkronizasyon
 • İşletim Sistemi entegrasyonu
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama
 • Multimedya oynatma
 • HTML Yerleştirme

Çevrimdışı Görüntüleme & düzenleme

OneDrive giderek Windows ile entegre olduğundan, hizmet daha dinamik hale geldi. “Yer tutucuların” dahil edilmesi, daha küçük depolama alanına sahip cihazların bulutta depolanan içeriğe sabit sürücülerini çok fazla etkilemeden doğrudan bilgisayarlarından erişmelerine olanak tanır. Bu dosyalar yerel Explorer / Finder'da görünse de, çevrimdışı olması gerekmez ve bunun yerine kolaylık sağlar.

Bir klasörü veya dosyayı tıkladığınızda, pencerenin alt kısmında çevrimdışı kullanılabilir olup olmadığını gösterir. Çevrimdışı görüntülemek veya düzenlemek istediğiniz bir şeyde "çevrimiçi olduğunda kullanılabilir" ifadesini görürseniz, dosyayı sağ tıklayın ve listeler arasından seçeneği seçin. Çevrimdışı dosyaları indirmek ve daha sonra senkronize etmek için her birinde yeterli alan gerektiğinden, bununla uğraşırken yerel ve bulut depolama alanlarınıza dikkat edin. Yerel depolama alanı sorun haline gelirse, aynı seçenekler listesinden "yer açabilir", ancak bu dosyayı cihazdan siler.

Çevrimiçiyseniz, Microsoft’un Office paketi tarayıcı üzerinden hemen hemen tüm belgeleri düzenlemenize olanak tanır. Belgeleri çevrimdışı düzenlemek için dosyaya bağlı olarak doğru uygulamalar gerekir. Word, Excel ve PowerPoint, uygulama içi satın alımlarla Android ve iOS için ücretsizken, aynı uygulamalar masaüstünde maliyetlidir. Neyse ki, Windows'ta WordPad ve Mac'te Metin Düzenleme gibi uygulamalar, çoğu görev için işi iyi yapıyor.

Ulaşılabilirlik

Microsoft, sezgisel klavye kısayolları, ekran okuyucu uyumluluğu ve VoiceOver / Ekran Okuyucusu işlevleri sayesinde OneDrive ve beraberindeki Office paketinin görsel ve işitsel engelli olanlar için olabildiğince erişilebilir olmasını sağladı. Şirket, tüm soruların ele alınmasını ve OneDrive için Erişilebilirlik desteğiyle ilgili ayrıntılı kapsamlı kılavuzları sağlamak için Engelli Yanıt Masası'nı oluşturdu.

NVDA ve JAWS resmi olarak desteklenen ekran okuyuculardır, ancak Microsoft uygulama çeşitlerinin listelenen ikiden daha fazlasıyla çalışabileceğini belirtmektedir..

Dosya sürümlendirme

Bir dosyanın geçmişini ve düzenlemelerini takip etmek, yalnızca istenmeyen değişiklikleri silmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda değerli verilerinizi tehlikeye atabilecek kötü amaçlı virüslerden de kaçınmanıza yardımcı olur. Neyse ki, OneDrive otomatik olarak değişiklikleri düzenli olarak kaydeder ve farklı sürümlerin kapsamlı bir koleksiyonunu kaydeder.

Bir dosyanın eski sürümlerine erişmenin ve geri yüklemenin en güvenilir yolu tarayıcıdan geçerek, herhangi bir dosyayı sağ tıklayıp “sürüm geçmişi” ni seçmektir. Bu, ister manuel olarak kaydedilsin, ister otomatik olarak kaydedilsin, anlayışından bu yana dosyanın yinelemelerini görüntüler.

Mac, iPhone ve Android uygulamalarında bu işlev bulunmamakla birlikte, dosya bütünleştirmesi Windows entegrasyonunda mevcuttur. Bir dosyayı sağ tıklayıp "önceki sürümü geri yükle" yi seçmeniz, cihazda yapılan değişikliklerin geçmişini görüntülemelidir, ancak bunun tutarlı bir şekilde çalışması için sorun yaşadım.

Word, Excel ve PowerPoint gibi bireysel masaüstü uygulamalarının her biri Dosya, Bilgi bölümüne gidip Sürüm Geçmişi'ni seçerek eski ve hatta kaydedilmemiş sürümleri kurtarabilir. Tabii ki, bir ekiple işbirliği yapıyorsanız veya birden fazla cihazdan çalışıyorsanız dosyaları güncel tutmak için İnternet'e bağlı olmanız gerekir.

Dosya paylaşım desteği

OneDrive, dosyaları diğer kullanıcılarla paylaşmayı özellikle kolaylaştırır. Tarayıcıdaki bir dosya veya klasörü sağ tıklayıp “paylaş” seçeneğini seçmek, panonuza anlık bir bağlantı kopyalamanıza veya kişiselleştirilmiş bir mesajla diğer kullanıcılara e-posta göndermenize olanak tanır. Parametreler, düzenleme, izin verme, şifre belirleme veya bağlantı için bir son kullanma tarihi uygulama gibi izin verme veya kaldırma gibi özelleştirilebilir.

Mobil uygulamalar, tarayıcı sürümüne benzer seçeneklerle oldukça çok yönlüdür, eksi bir şifre ekleyerek içeriği koruma yeteneği. Masaüstü uygulamaları, ne yazık ki, bunaltıcıdır. Doğrudan Explorer / Finder'dan bir anlık bağlantı oluşturabilirsiniz, ancak “daha ​​fazla OneDrive paylaşım seçeneği” seçtiğinizde varsayılan tarayıcınıza yönlendirilirsiniz.

Platformlar arası

Microsoft, OneDrive'ın masaüstü uygulaması için Windows 7, Mac OS X 10.12 veya Windows Server 2008 R2 ve sonraki sürümleri tarafından desteklendiğini resmi olarak belirtmektedir. Mobil cihazların, istemciye erişmek için Android 5.0, iOS 11.3 veya Windows Phone 7.5'ten herhangi bir şey çalıştırması gerekir. Tarayıcılara gelince, şirket Edge, Internet Explorer, Chrome, Firefox veya Safari'nin en son sürümünü önermektedir, ancak çoğu tarayıcı bulut depolama alanını sorunsuz bir şekilde görüntülemelidir.

OneDrive'ın en az 1GB RAM ve 1,6 GHz'de bir işlemci gibi nispeten düşük sistem gereksinimleri olsa da, Office 365 uygulamaları 2-4 GB RAM'de tarayıcı dışında kullanıldığında biraz daha yoğundur.

İşletim Sistemi Entegrasyonu

OneDrive, masaüstü ve mobil uygulamaları aracılığıyla işletim sistemlerine entegre olur.

Windows ve Mac kullanıcıları, sırasıyla Explorer ve Finder'da sırasıyla OneDrive'ın göründüğünü görecek ve kopyalayıp yapıştırarak veya sürükleyip bırakarak dosyaları karşıya yükleme yeteneğini verecektir. Windows, özellikle Apple mevkidaşı olmayan bir çok özelliği barındırıyor. Platformdaki yerel dosyaları sağ tıklatmak, onları OneDrive'a göndermenizi sağlarken, bulutta zaten bulunan dosyaları sağ tıklatmak bulut içindeki dosyalar için paylaşım bağlantıları oluşturma ve kendilerini tarayıcıya yönlendirme olanağı sağlar..

Masaüstü klasöründen onedrive'a dosya yükleme

Uygulamanın yüklü olduğu mobil kullanıcılar OneDrive'ın "paylaş" seçeneklerinde göründüğünü görür ve dosyaları doğrudan buluta gönderebilir.

Diğer özellikler

Microsoft, mobil ve masaüstü bilgisayarlar için kendi kimlik doğrulayıcısını sunarak hesapların 2 faktörlü kimlik doğrulamasıyla korunmasına yardımcı olur. Bu, giriş yaptığınız tüm Microsoft ürünleri için aynı e-postaya eklenir. Bu eklemeyi her zaman tavsiye ediyoruz.

Tarayıcıdaki OneDrive ayrıca videoları oynatabilir ve klasörleri veya dosyaları harici web sitelerine gömmek için bir HTML kodu oluşturabilir, bu da işletmeler ve profesyoneller için mükemmeldir.

Gizlilik ve güvenlik

yargı

Şirketler, bulundukları ülkenin gizlilik yasalarına tabidir, bu da verilerinizi ve ayrıntılarınızı başkalarının eline verirken yargı yetkisini önemli bir faktör haline getirir. Microsoft, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunmaktadır ve bu ülke genellikle gizlilik düzenlemeleri konusundaki tutumunu eleştirmektedir. Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) veya diğer hükümet organlarının OneDrive sunucularında depolanan tüm bilgilere erişme olasılığı yüksektir, özellikle Microsoft geçmişte şifrelenmiş iletilere erişim sağladığı iddiasıyla.

Sıfır Bilgi

Sıfır bilgi politikaları genellikle tasarruf sağlayan bir lütuftur, çünkü şirketler şifreleme anahtarları veya ana şifreniz gibi hassas verilere tutunmaz. Ne yazık ki, OneDrive sıfır bilgili bir bulut sağlayıcısı değildir ve bu bilgileri sunucularında saklar.

Zaten OneDrive'a yatırım yapanlar, bilgilerini meraklı gözlerden korumak için istemci tarafı şifreleme hizmetlerine başvurabilir, ancak doğrudan platformda pişirilen bir özellik olmadığında her zaman hayal kırıklığı yaratır..

Teknik güvenlik

OneDrive’ın gizlilik politikaları kesinlikle şüphelidir, ancak güvenliği, transit ve dinlenme halindeyken katmanlı şifrelemeyle ABD hükümet standardını karşılar.

Trans-transit, Microsoft'un veri merkezlerine girip çıkarken 2048 bit anahtarlarla bir TSL bağlantısı kullanır. Müşteri verileri Microsoft’un sunucusunda tam olarak oturduğunda, veri dinlenme olarak bilinir. Bu, BitLocker disk düzeyinde şifrelemeye ve güvenliği arttırmak için dosya başına şifrelemeye bölünür;.

Bunlardan herhangi biri başarısız olursa ve saldırı başarılı olursa, ekli e-posta adresi veya bağlı uygulamalar aracılığıyla bilgilendirilirsiniz, böylece güvenliği ihlal edilmiş dosyaları geri yükleyebilir, şifrenizi değiştirebilir ve şirketi bilgilendirebilirsiniz.

Sorunlar

Tarayıcı Şifrelemesi

Kriptografi, JavaScript'in en yaygın hale gelmesiyle karma, doğrulama, şifreleme ve şifre çözme işlemlerinden sorumludur. Bu, WebCrypto API ile son yıllarda güncellenmiştir, ancak her iki yaklaşım da mükemmel değildir. Tarayıcılar, kullanıcı girişi olmadan ilgili sunucu tarafından kendilerine gönderilen kodları kabul eder, yani bir web sitesini ziyaret eden herkesin yayıncının amacına açıkça güvenmesi gerekir.

Bazı güvenlik ve gizlilik tabanlı şirketler, eklentiyi el ile incelemeniz ve yüklemeniz gerektiğinden, bu sorunları azaltmak için bir tarayıcı uzantısı kullanmayı seçmiştir, ancak OneDrive için böyle bir şey yoktur. Microsoft'un burada kriptografiyi tercih ettiği belirsiz, ancak web şu anki durumunda zayıf bir dağıtım sistemidir.

Kapalı kaynak

Şirketler, altındaki tescilli materyali korumak için genellikle programlarını kapalı kaynakta tutarlar, ancak bu ne yazık ki sisteminize ne tür bir kod eklendiğini söyleme anlamına gelmez. OneDrive, Microsoft’un sözünü almanızı gerektiren bir istisna değildir.

OneDrive'ı ve açıkçası tüm uygulamaları açık kaynak olmasını tercih ediyoruz ve bu nedenle alandaki uzmanların akran incelemesine tabi.

Kullanım kolaylığı

Masaüstü

Windows kullanıcıları OneDrive'ı parmak uçlarında hazır tutarken, Mac kullanıcıları web sitesinden indirerek fazladan yol kat etmek zorunda kalacaklar. Bunun ötesinde, her iki uygulama da Windows Gezgini ve Mac’in Finder'ına entegre edilerek neredeyse aynı şekilde çalışır. Bu sayede dosyalara erişmek, pencerenin sol kısmından “OneDrive” a tıklamak kadar basittir ve ekran görüntüleri otomatik olarak buluta kaydedilebilir.

Dosya gezgini ile Onedrive entegrasyonu

Kolaylığa rağmen, bu yöntem bir avuç uyarı ile birlikte gelir. Hem dosya sürümü hem de bazı paylaşım yöntemleri OneDrive'ın tarayıcı sürümüne düşürülür ve tıkladığınızda sizi yönlendirir. Alternatif olarak, en son Office 365'e sahip olanlar (daha pahalı aboneliklerde bulunur) sürüm geçmişine bakmak için ilgili uygulamaları kullanabilirler, ancak bu incelemenin ana konusu bu değildir.

seyyar

Android, iOS ve hatta Windows Phone için OneDrive, tarayıcı sürümü kadar erişilebilir, modern bir düzen ile tam olarak donatılmıştır. Dosyalar varsayılan olarak alfabetik olarak görüntülenir, ancak hem liste hem de ızgara biçimlerinde en son erişilen ve paylaşılanlar olarak yeniden düzenlenebilir.

Onedrive mobil uygulaması

“Fotoğraflar” bölümü, fotoğrafları cihazınızdan buluta otomatik olarak yedeklemenize ve masaüstünde çekilen ekran görüntülerine erişmenize olanak tanır. Tabii ki bu, uygulamanın çalışması için kameranıza, fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişmesine izin vermenizi gerektirir. “Ben” sekmesi, ne kadar depolama alanınız kaldığını gösterir, çevrimdışı veya geri dönüşüm kutusundaki dosyalara göz atmanıza ve bildirimleri ve ayarları düzenlemenize olanak tanır.

Tarayıcı

Microsoft tüm özellikleri tarayıcıda kullanılabilir hale getirir, bu da onu OneDrive'ın en iyi sürümü haline getirir. İlk başta, kullanıcı arayüzü sol panelde ve üst şeritte basitleştirilmiş görünüyor, ancak bu platforma özel olan birkaç seçenek gizli. Hemen hemen tüm temel bilgiler bir bakışta mevcuttur ve farklı sıralama düzenlerini kaydedebilir, hatta dosyaları dosya boyutuna göre düzenleyebilirsiniz.

Tarayıcıda Onedrive

Herhangi bir dosyaya çift tıklamak kullanıcıları otomatik olarak görüntülemek ve düzenlemek için doğru uygulamaya yönlendirecektir. Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Skype dahil olmak üzere sol üstteki logonun yanındaki 9 noktalı ızgarayı tıklayarak Microsoft’un uygulama çeşitlerine manuel olarak erişebilirsiniz.

Son düşünceler

OneDrive kesinlikle güçlü bir hizmettir, cebe çok fazla dalış yapmadan özellikleri ile dolu. Kurulum hem gaziler hem de yeni gelenler için basit ve erişilebilirdir, gerekirse kurtarma için farklı dosya sürümlerinin en kapsamlı listelerinden biri.

Windows'u OneDrive'ı işletim sistemi düzeyinde tümleştiren çift kenarlı bir kılıçtır. Bir yandan, Microsoft’un ekosisteminde bulunanlar için inanılmaz derecede uygun. Öte yandan, bazılarını yüklemeyi denemek için kendi yolundan çıkmak biraz müdahaleci.

Microsoft sıfır bilgi bulut sağlayıcısından çok uzak olduğundan, OneDrive aslında konfor ve kolaylık göz önünde bulundurularak oluşturulmuş, süreçteki birçok özellikten ödün vermeden geliştirilmiş bir hizmettir. Eksiklikleri, şifre yöneticileri ve istemci tarafı şifreleme hizmetleri ile eşleştirilerek iyileştirilebilir, ancak bunlar iyi bir hizmeti mükemmel bir hizmete dönüştürebilecek inklüzyonlardır..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me