NoScript


ProPrivacy.com Puan
7.4 10 üzerinden

özet

NoScript, ziyaret ettiğiniz sayfalara JavaScript ve diğer web sitesi komut dosyalarının (Java, Flash ve diğer eklentiler) yüklenmesini engelleyen bir tarayıcı uzantısıdır. Sonuç olarak, NoScript sizi tehlikeye atılmış web sitelerinde karşılaşırsanız kötü amaçlı reklamlara, pop-up'lara ve hatta süren istismarlara karşı koruyabilir.

genel bakış

NoScript, sonuç olarak reklam engelleme de sağlayan komut dosyası engelleme uzantıları kategorisine girer. Bu nedenle NoScript, uMatrix ve uBlock Origin gibi uzantılarla karşılaştırılabilir. Yalnızca çevrimiçi ek gizlilik ve güvenlik elde etmek için değil, aynı zamanda üçüncü taraf alan adlarından gelen gerekli içeriği indirmekten kaçınarak sayfa yükleme sürelerini iyileştirmek için kullanılabilen ücretsiz bir uzantıdır..

krom mağazasında noscript

2020 yılına kadar, NoScript yalnızca Firefox için mevcuttu. Bununla birlikte, artık Chrome için de kullanılabilir - bir uzantı sağlayan güvenlik ve gizlilik olarak çekiciliğini daha da artırır. Kuşkusuz, NoScript biraz kafa karıştırıcı olduğu için bir üne sahiptir. Bu nedenle, teknoloji konusunda bilgili olmayan internet kullanıcıları için genellikle uygun olmadığı düşünülmektedir..

Bununla birlikte, gerçek şu ki - biraz çaba ile - herkes JavaScript güvenlik açıklarından yararlanan potansiyel tarayıcı istismarlarına karşı korumak için NoScript'ten yararlanmaya başlayabilir.

javascript engellendi

Özellikleri

  • Firefox, Seamonkey ve Chrome gibi Firefox tabanlı tarayıcılar için kullanılabilir
  • Javascript, Java, Flash ve diğer potansiyel olarak zararlı eklentileri otomatik olarak engelle
  • Siteler arası komut dosyası (XSS) koruması
  • ClearClick Tıklama Önleme koruması
  • Kolayca özelleştirilebilir ayarlar
  • Komut dosyalarının geçici olarak engellemesini kaldır
  • Gerektiğinde NoScript'i atlamak için genel ayarlar
  • Site başına izinlerin kapsamlı listesi
  • Beyaz liste (ve önemli alanlar için varsayılan beyaz liste)

NoScript neden sinir bozucu ve sinir bozucu görünüyor

Yeni başlayanlar için, uzantı ziyaret ettikleri web sitelerini kırıyor gibi göründüğü için NoScript'i yüklemek hayal kırıklığına neden olabilir. JavaScript, ziyaret ettiğimiz çoğu web sitesi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır ve JavaScript'i NoScript ile devre dışı bırakmak, birçok web sitesinin yüklenememesine neden olur.

Bu, bazı kişileri uygulamayı indirmeyi engelleyebilir, ancak gerçek şu ki bu çalışıyor demektir. Kullanıcıların yüklemek istedikleri web sitelerini elde etmek için yalnızca birkaç şey yapması gerekir; ancak yine de çevrimiçi olarak ekstra gizlilik ve güvenlik kazanır.

Bununla birlikte, JavaScript'i varsayılan olarak devre dışı bırakarak, başlangıçta NoScript etkin olan web sitelerini ziyaret ettiğinizde çok fazla iş yapmanız gerekeceği doğrudur. Bunun sizi ilgilendiren bir şey olup olmadığı, öncelikle JavaScript'i ve diğer eklentileri ne kadar engellemek istediğinize bağlıdır..

soru işaretleri

NoScript'e ihtiyacım var mı?

Bu sorunun cevabı evet ve hayır. Vahşi doğada JavaScript istismarları olsa da, bunların daha nadir tarafta olduklarını söylemek doğrudur. Birkaç yıl önce Java bir çok istismardan muzdaripti. Bununla birlikte, artık tarayıcılarda Java'ya izin verilmiyor ve JavaScript artık şu anda kullanılmayan bu eklenti standardıyla tamamen alakasız.

Öte yandan, bilgisayar korsanlarının anahtarları kullanıcılara zorlamasına ve ortadaki adam saldırısına izin verebilecek bazı JavaScript istismarları vardır. Ayrıca, web'de gezinirken tarayıcınız aracılığıyla makinenize kötü amaçlı yazılım enjekte eden kötü amaçlı komut dosyalarına rastlamak mümkündür..

Buna ek olarak, çoğu web sitesi JavaScript'ten yararlanır, bu nedenle bilgisayar korsanları insanları mağdur etmek için yeni yollar aradıkça zaman geçtikçe yeni istismarların ortaya çıkması mümkündür. Bu nedenle, ek çevrimiçi güvenlik için NoScript kullanma çabası sarf etmenin birçok nedeni vardır.

NoScript seçenekleri

Sonuç

NoScript kurulumu sizin için biraz tuhaf geliyorsa, Privacy Badger, Ghostery, uBlock Origin ve Adblock Plus gibi diğer gizlilik ve anti-izleme uzantılarını kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak, bu uzantıları NoScript'e ek olarak çalıştırmayı tercih ediyoruz. NoScript'in kullanımı zor değildir ve kurulum için çok az çaba gerektirir.

Belki de NoScript'in tek dezavantajı, bazı web sayfalarını varsayılan olarak beyaz listeye alması ve her şeyi kendileri yapmaktan hoşlanan gizlilik savunucuları için bu can sıkıcı olarak görülebilir (ve bazen yorumlarda NoScript eleştirisine yol açabilir). Bununla birlikte, ayarlara gidebilir ve bir sayfanın nasıl yüklendiğini değiştirebilirsiniz, bu nedenle bu eleştiriler bize göre biraz OTT'dir. Ayrıca, daha fazla rahatlık için ayarlarınızı bir tarayıcıdan diğerine aktarabilirsiniz.

NoScript'i bir sıkıntı olarak bulup bulamayacağınız, onu nasıl kullandığınıza bağlıdır. Ayarladığınız her web sitesi süresiz olarak kalır, yani biraz çaba ile çevrimiçi güvenlik ve gizlilik kazanabilirsiniz. NoScript'in faydalarının, başlangıçta çalışmasını sağlamak için gereken çabadan daha ağır bastığını düşünüyoruz.

Dahası, NoScript'in diğer cihazlarda çalışmasını sağlamak için ayarlara giderek ayarlara gidebilir ve tercihlerinizi başka bir makineye aktarabilirsiniz..

Genel olarak, bu mükemmel, ücretsiz ve açık kaynaklı bir uzantıdır - güvenilir bir geliştirici tarafından iyi bir üne sahiptir. Tinkering'e değer ve sadece 7.4'lük bir değer alır, çünkü çoğu insan için kutudan çıktığı için muhtemelen biraz zor.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me