NordLocker

 • Fiyatlandırma

  itibaren $ 2.99
  / ay

ProPrivacy.com Puan
8 10 üzerinden

özet

NordLocker, saygın VPN şirketi NordVPN'den yeni bir şifreleme aracıdır. Mevcut ve açık kaynak kodlu alternatiflerin zenginliğinden gelen sert rekabetle karşı karşıya kalacak olsa da, güçlü ve kullanımı kolay bir ürün olduğunu gördük. Bu NordLocker incelemesinde fiyatlandırmaya, özelliklere, ne kadar güvenli olduğuna ve daha fazlasına derinlemesine bakıyoruz.

Fiyatlandırma

Kullanıcıları 5 GB şifreli verilere sınırlayan ücretsiz bir NordLocker sürümü mevcuttur. Ancak, ücretsiz kullanıcılar kendilerine gönderilen herhangi bir boyuttaki dosyaların şifresini çözebilir.

Premium kullanıcılar sınırsız miktarda veri şifreleyebilir. Daha uzun vadeli paketler satın alırsanız daha uygun hale gelse de, fiyatlandırma aylık bir plan için oldukça yüksektir..


NordLocker fiyatlandırması

3 yıl

3 yılda bir faturalandırılan 107,64 ABD doları

% 62 İndirim

$ 2.99
her ay

1 yıl

Her yıl 59,88 ABD doları faturalandırılır

37% İndirim

$ 4.99
her ay

1 ay

$ 8.00
her ay

NordVPN hizmetinde olduğu gibi, 30 günlük NordLocker Premium'u tartışmasız para iade garantisi ile ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Normalde tek başına bir uygulama olarak sunulan türde bir abonelik modelinin ProPrivacy ofisinde kaşları yükselttiğine dikkat edilmelidir, ancak bunun için iyi nedenler olabilir..

Özellikleri

 • Kolay sürükle ve bırak dosya ve klasör şifreleme
 • İstemci tarafı (e2e) şifrelemesi
 • Güvenli olmayan hemen hemen tüm bulut hizmetlerinde depolanan güvenli dosyalar
 • Şifrelenmiş dosyaları diğer NordLocker kullanıcılarıyla paylaşma
 • Ana şifre sıfırlama
 • Şifrelenmiş dosya adları ve dizin yapısı
 • 7/24 canlı sohbet desteği

NordLocker açık kaynak değildir, ancak mükemmel açık kaynak kodlu gocryptfs dosya başına şifreleme uygulamasına dayanır. Bu, bir birimdeki her dosyanın ayrı ayrı şifrelendiği ve depolandığı anlamına gelir; bu nedenle, bir dosyada yapılan bir değişiklik, çevrimiçi depolandığında şifrelenmiş bir kabın tamamını yeniden yüklemek anlamına gelmez.

Bu sistemin güzelliği, örneğin, bir NordLocker kapsayıcısında saklanan bir Word belgesini açarsanız, düzenleyip kaydederseniz, değişikliklerin şifreli belgeye sorunsuz bir şekilde kaydedilmesi.

Bu, NordLocker'ı, dosyaları Dropbox veya Google Drive gibi güvenli olmayan bulut depolama hizmetlerinde güvenli bir şekilde saklamak için mükemmel bir seçim yapar.

Ana şifre sıfırlama

Yeni bir hesap oluşturduğunuzda, dosyalarınızı şifrelemek için kullanılan bir ana şifre de seçersiniz (aşağıdaki teknik güvenliğe bakın). NordLocker ayrıca yalnızca sizin kullanabileceğiniz ve daha fazla güvenlik için çevrimdışı tutulan bir kurtarma anahtarı oluşturur. Bu, ana parolanızı sıfırlamak için kullanılabilir, ancak dikkatli olun. Hem ana şifrenizi hem de kurtarma anahtarınızı kaybederseniz, dosyalarınızı açamazsınız.

Gizlilik ve güvenlik

yargı

NordVPN yasal olarak Panama Cumhuriyeti'nde bulunmaktadır ve NordLocker Hizmet Şartları, tüm yasal anlaşmazlıkların bu yargı alanında çözüleceğini açıkça ortaya koymaktadır. Panama'nın sansürsüz bir İnternet'i var ve bildiğimiz yerel bir gözetim yok.

Ayrıca, güçlü bir ekonomik varlık ABD'nin Panama hükümeti üzerinde istediği takdirde dolaylı baskı yapmasına izin verebilir, ancak ABD ve Beş Göz casusluk ortaklarının doğrudan etki alanının dışındadır..

NordVPN, Litvanya altyapı sağlayıcısı Tesonet ile yakın bağlantılara sahip olduğunu itiraf etti, ancak bu ilişkinin kesin doğası belirsizliğini koruyor.

Gizlilik Politikası

Şu anda, NordLocker web sitesi herhangi bir izleyici barındırmıyor, ancak gizlilik politikası gelecekte web sitesi ziyaretçilerinin kapsamlı izlemesini gerçekleştirmek için büyük bir avantaj sağlıyor..

NordLocker istemci tarafı şifreleme sağlar, bu nedenle geliştiricilerinin şifrelenmiş verilerinize erişimi yoktur, ancak bazı toplu ve sahte anonimleştirilmiş tanılama ve kullanım verileri uygulamalarından Tefincom'a gönderilir. Windows istemcisinin bu paylaşımı paylaşma seçeneği var, ancak bu henüz macOS'ta ne yazık ki mevcut değil.

Toplanan tüm veriler, geçerli yasal talepler doğrultusunda üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları, bağlı şirketler ve yetkililerle paylaşılabilir. Avrupalı ​​müşterilerin verileri elbette GDPR tarafından korunuyor.

Teknik güvenlik

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, NordLocker'ın kapalı kaynaklı özel bir yazılım olmasıdır. Bu, geliştiricilerine söyledikleri şey olduğuna ve yapmaması gereken hiçbir şey yapmadığına güvenmemiz gerektiği anlamına gelir. Tüm kapalı kaynaklı yazılımların doğası böyledir.

NordLocker, Dropbox ve Google Drive'da bile dosya depolamak için güvenli bir seçimdir

Tüm dosyalar istemci tarafında şifrelenir, yani NordLocker uçtan uca şifreleme sağlar. Dosyalarınızı şifrelersiniz ve yalnızca siz veya paylaşmayı seçtiğiniz diğer NordLocker kullanıcıları bunların şifresini çözebilir.

Dolayısıyla, Dropbox veya Google Drive gibi çılgınca güvensiz bir yerde saklasanız bile, bunlar güvenlidir.

Veriler AES-256-GCM kullanılarak korunmakta ve şifreleme anahtarları Argon2 kullanılarak özetlenmektedir. Her ikisi de kriptografik ilkel denenmiş ve test edilmiştir. Bununla birlikte, asimetrik anahtar çiftlerinin oluşturulması ve doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme, daha yaygın RSA yerine Eliptik eğri şifreleme (ECC) ile yapılır..

NordLocker nasıl çalışır?

Dolap anahtarları, gizli anahtarınız ve Poly1305 kimlik doğrulamalı XChaCha20 şifresi kullanılarak şifrelenmeden masaüstünüzden asla ayrılmaz. Gizli anahtarınız, Argon2 anahtar türevi işlevi kullanılarak özetlenen ve tuzlanan ana parolanızdan türetilir..

ECC kriptografisi ile ilgili endişeler

Eliptik eğri kriptografisinin çok daha küçük anahtar boyutları gerektirme gibi büyük bir avantajı vardır, ancak kullanımı oldukça tartışmalıdır..

Yan kanal saldırılarına karşı bilinen mevcut güvenlik açığı ve kuantum hesaplama saldırılarına karşı teorik olarak bilinen güvenlik açığı yeterince endişe vericidir, ancak daha da endişe verici olan şey, algoritmayı arka odaya eklemenin ne kadar kolay olduğudur..

Aslında, Dual_EC_DRBG eliptik eğri algoritmasına bir arka kapının yerleştirilmiş olabileceğine dair endişeler, Edward Snowden tarafından sızdırılan dahili NSA notları tarafından onaylanmış gibi görünüyor..

Bu tür endişelere rağmen, doğru bir şekilde uygulanırsa “bir bütün olarak algoritma oldukça güvenli kalır” ki bu bilinen bir sorundur. Eliptik Eğri Şifreleme notlarına ilişkin bir IASCA raporu olarak.

Algoritma, bir bütün olarak, oldukça güvenli kalır:

Özetle, ECC uygulanırken birçok şey ters gidebilir. ECC algoritmalarının başarısız bir şekilde uygulanmasının kriptografik yazılımda nasıl önemli güvenlik açıklarına yol açtığına dair çok sayıda örnek var. ”

Ve kapalı kaynak olduğundan, ECC şifrelemesinin NordLocker yazılımında ne kadar iyi uygulandığını bilmenin bir yolu yoktur. NordLocker'a adil davranmak gerekirse, ECC'nin savunmasız olduğu saldırı türlerinin, müşterilerinin tehdit modellerinin çoğunun bir parçası olması pek olası değildir..

Dosyaları paylaşma

Dolaplar, klasörler ve ayrı dosyalar (Dolaplara dönüştürülür) diğer NordLocker kullanıcılarıyla hemen hemen her şekilde paylaşılabilir - e-posta, paylaşılan bir Dropbox klasörü, bir USB bellek ve diğer çeşitli yöntemler.

dropbox, onedrive, box ve google sürücü logoları

Asimetrik açık anahtarlı şifreleme (ECC) sayesinde, yalnızca e-posta adresleriyle tanımlanan amaçlanan alıcı, kendi özel anahtarını kullanarak Dolabın kilidini açabilir..

Bu nedenle, müşterilerin ortak anahtarlarını gönderenlere dağıtmak için bir tür merkezileştirme gerektirdiğini varsayıyoruz.

NordLocker için kullanıcı erişimi ekle

Bu durumda, NordLocker'ın neden tek başına bir ürün olarak satılmak yerine bir abonelik modelinde çalıştığını açıklar. Ama aynı zamanda NordLocker'ın kime dosya gönderdiği ile ilgili bir kayıt tutup tutamayacağı ile ilgili sorular ortaya çıkar.

Müşteri Hizmetleri

Web sitesinde oldukça basit bir SSS ve bazı sorun giderme kılavuzları bulunmaktadır. 7/24 canlı sohbet desteği vaat ediliyor, ancak bu inceleme yazıldığında mevcut değildi. Bunun yerine, erken benimseyenlerin zaten mevcut olan e-posta desteğine güvenmeleri gerekecek.

Kullanım kolaylığı

NordLocker, Windows ve macOS için kullanılabilir. Windows uygulaması, sisteminizde yoksa kurulum sırasında yüklenmesi gereken .Net Framework 4.8 gerektirir..

Ana parolanızla açıldığında, bir NordLocker kapsayıcısı normal bir klasör gibi davranır. Dosyalar normal programları tarafından açılacak ve değişiklikler kaydedildiğinde sorunsuz bir şekilde yeniden şifrelenecek.

NordLocker Klasörü

Dosyaları şifrelemek için, onları açık bir Locker penceresine sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Orijinali saklamak veya yalnızca Locker'a taşımak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Özellikle çevrimiçi depolanan Dolapları paylaşmak için yararlı olan diğer NordLocker müşterileri için kullanıcı erişimi ekleyebilirsiniz..

Bir Locker'ı çevrimiçi olarak saklamak için, istediğiniz bulut hizmetine yüklemeniz yeterlidir. Bir Locker'ı bulut klasörünüzde depolarsanız, dosyalarda yapılan değişiklikler bulut depolama alanınıza hemen yansıtılacaktır..

Ayrıca, dosyaları ve klasörleri yeni Dolaplara dönüştürerek ve sonra istediğiniz şekilde paylaşabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, bu özellik yazma sırasında hala çalışıyor.

NordLocker klasör paylaşımı

Windows'ta, paylaşılan Dolaplar basitçe kaydedilir, böylece bunları e-posta eki olarak eklemek gibi manuel olarak kendiniz paylaşmanız gerekir. MacOS uygulaması, yerleşik macOS paylaşım işlevini kullanarak Dolapları otomatik olarak paylaşmaya izin vererek biraz daha iyi işletim sistemi entegrasyonuna sahiptir.

Son düşünceler

NordLocker çok parlak bir üründür. Harika görünüyor ve dosyaları yerel olarak veya bulutta şifrelemek ve bunları başkalarıyla güvenli bir şekilde paylaşmak için gördüğümüz en kolay yolu sağlıyor.

Eliptik eğri şifreleme kullanımının en iyi seçim olduğuna ikna olmadık, ancak verilerinizi korumak için kullanılan teknik güvenlik aksi takdirde çok sağlamdır. Uygulamanın kapalı kaynak olması utanç verici, bu yüzden neler olup bittiğini veya güvenliğin ne kadar iyi uygulandığını gerçekten göremiyoruz.

Bizim diğer büyük endişe fiyatlandırma. Şifreleme uygulama alanı zaten kalabalık, mükemmel ve tamamen açık kaynak seçenekleri bol. Bunların hiçbirinin NordLocker kadar cilalı veya çok yönlü olmadığını söyleyeceğiz, ancak ücretsiz ve açık kaynaklı.

NordLocker ucuz değildir (özellikle ücretsiz ile karşılaştırıldığında) ve ticari bir ürün olarak bile, abonelik modeli, birçoğunun bir kerelik fiyat etiketini hak eden bağımsız bir ürün olarak düşüneceği şey için biraz sarsıcıdır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bunun nedenleri olabilir.

Mobil cihazlardan şifrelenmiş dosyalara erişebilmek güzel olurdu, ancak iOS ve Android uygulamaları çalışmalarda değilse çok şaşırırız.

Genel olarak, NordLocker'ın dosyaları yerel olarak ve bulutta şifrelemeye benzersiz bir yaklaşım sunan çok iyi bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Ancak ne ücretsiz ne de açık kaynak.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me