Nextcloud

ProPrivacy.com Puan
8.5 10 üzerinden

özet

Nextcloud, dosyaları buluttan her yerden yedeklemenizi ve depolamanızı sağlayan açık kaynaklı bir bulut depolama yazılımıdır. Dosyalarınızın nerede ve nasıl depolandığı üzerinde tam kontrol sahibi olmanız dışında Dropbox, Google Drive veya iCloud'u düşünün.

NextCloud ana sayfası

Nextcloud yazılımı temel olarak iki bölümden oluşur:


 • Dosyalarınızı bulutta depolamak için gereken arka uç altyapısını sağlayan sunucu yazılımı. Bu, kendi bilgisayarınıza kendi evinizde (kendi kendine barındırılan) veya başkası tarafından işletilen ve bakımı yapılan uzak bir sunucuya (barındırılan) kurulabilir..
 • Dosyalarınızı günlük olarak yüklemek ve erişmek için kullanılan istemci yazılımı. İstemci uygulamaları Windows, macOS, Linux (birçok dağıtım), iOS ve Android için kullanılabilir.

Nextcloud, Owncloud'un bir çatalıdır, ancak geçen yıl boyunca o kadar hızlı büyüdü ki, Owncloud'un hala çok fazla çalışır durumda olmasına rağmen, birçok kişi bunu Owncloud'un halefi olarak görüyor.

Özellikleri

Kendi kendine barındırılan veya kişisel web alanınızda (daha sonra bakın) kendi Nextcloud örneğinizi oluşturduysanız, tüm Nextcloud’un özelliklerine tam erişiminiz olur. Aşağıda bazı popüler temel özellikleri listeliyoruz, ancak Nextcloud’un işlevselliğini büyük ölçüde genişleten yüzden fazla uygulama arasından seçim yapabilirsiniz..

Kolay rotayı kullanırsanız ve bir Nextcloud iş ortağının sizin için tamamen barındırılan bir bulut oluşturmasına izin verirseniz, hesabınızda hangi özelliklerin kullanılabileceğini denetler.

Tamamen barındırılan ücretsiz hesaplar genellikle dosya sürümlendirme ve uçtan uca şifreleme gibi özelliklere erişimi kısıtlarken, premium hesaplar genellikle uygulamaları yüklemenize ve kalbinizin içeriğine başka şekilde bağlanmanıza olanak tanıyan tam yönetici erişimi sağlar..

 • Ücretsiz ve açık kaynak (barındırılan sunucu alanı paraya mal olabilir)
 • Kendi kendine barındırılan veya barındırılan
 • Şifrelemeye sonlandırma (yalnızca test aşaması)
 • Dosya sürümlendirme
 • Dosyaları kolayca paylaşın
 • İşbirliği
 • Medya dosyalarını aktarma
 • Takvim, kişiler, notlar ve görevler
 • Mobil cihazlardan otomatik fotoğraf yükle
 • İki faktörlü kimlik doğrulama (yedekleme kodları, TOTP kimlik doğrulayıcı uygulaması, Yubikey ve daha fazlası aracılığıyla)
 • Gelişmiş işlevsellik için yüzlerce uygulama
 • Çapraz platform
 • GDPR ve HIPPA uyumlu

Belirtildiği gibi, gerçek özellik kümesi son derece özelleştirilebilir. Öne çıkan özellikler:

Dosya sürümlendirme

Sürüm Kontrolü, Nextcloud kullanıcıları için basit dosya sürümlendirme sağlar. Dosyalar penceresinde son Değiştirme tarihini tıklayın -> Sürümler sekmesi dosyanın önceki sürümlerini görmek için kullanılır. Bunların ne kadar düzenli olarak kaydedildiği ve ne sıklıkta tutulacağı Nextcloud yöneticisi tarafından tanımlanır.

NextCloud yöneticisi

Tamamen barındırılan pek çok hesapla, dosya sürümlendirmenin ücretsiz kullanıcılar tarafından kullanılamadığını fark ettik.

Dosyaları kolayca paylaşın

Tek tek dosyalar veya klasörler, Nextcloud hesaplarında seçilen kişilerle veya basit bir URL bağlantısı aracılığıyla herhangi biriyle paylaşılabilir ve gönderenin işlem üzerinde büyük bir kontrolü vardır. Örneğin, bağlantı için bir son kullanma tarihi belirleyebilir, gönderilen dosyayı açmak için bir parola isteyebilir, not ekleyebilir vb..

nextcloud dosya paylaşımı

Çevreler uygulaması, özel gruplar arasında ayrıntılı paylaşım sağlar.

Takvim, kişiler, notlar ve görevler

Web arayüzü takvim, kişiler, notlar ve görev uygulamaları sunar. Takvimler WebCAL çerçevesi kullanılarak tüm mobil cihazlarla kolayca senkronize edilebilir.

Görevler, takvimler ve kişiler DAVdroid uygulaması kullanılarak Android cihazlarla kolayca senkronize edilebilir ve Nextcloud Notes uygulaması kullanılarak notlar Android ile senkronize edilebilir.

Teorik olarak, iOS uygulamaları takvimleri ve görevleri senkronize etmek için WebDAV'ı ve kişileri senkronize etmek için CardDAV'ı kullanabilir, ancak pratikte bu sinir bozucu bir deneyimdir. Bununla birlikte, notlar varsayılan olarak normal yüklemede .txt dosyaları olarak kaydedilir ve bu nedenle tüm cihazlardan kolayca erişilebilir.

İşbirliği

Yukarıda belirtilen paylaşım özelliklerine ek olarak, Nextcloud kullanıcıları Collabora Online'ı kullanarak dosyalar üzerinde işbirliği yapabilir. Bu, tüm büyük belge, elektronik tablo ve sunum dosyası biçimlerini destekleyen LibreOffice tabanlı bir çevrimiçi ofis paketidir.

Medya dosyalarını aktarma

Nextcloud bir çevrimiçi medya akış sunucusu olarak çok iyi çalışıyor. Yerleşik bir müzik çalar ile birlikte gelir ve web arayüzü ve iOS uygulamaları, attığımız her videoyu mutlu bir şekilde oynattı.

Tüm videolar Android'de iyi bir şekilde önizlendi, ancak testlerimizde Android uygulaması, tam ekran modunda hangi medya dosyalarının oynatılacağını biraz daha karışıktı. İlginç bir şekilde, Android'de VLC gibi harici bir oynatıcı kullanarak içerik akışı yaparken bile ara sıra sorunlarla karşılaştık.

Mobil cihazlardan otomatik fotoğraf yükle

Bu çok kullanışlı özellik, Android cihazınızda veya iPhone'unuzda çekilen fotoğrafları otomatik olarak yükler. Test ettiğimiz diğer depolama depolama uygulamalarının aksine, hangi klasörlerin izleneceği üzerinde hassas bir denetime izin verir ve ayrıca yüklemelerin yalnızca WiFi ve benzeri gibi gerçekleştiğini belirtmenize izin verir. Bu, tüm video koleksiyonunuzu buluta boşaltmaya çalışmadığı anlamına gelir!

mobil cihazlardan yükle

Çapraz platform

Nextcloud istemci uygulamaları Windows, macOS, Android, iOS ve hemen hemen her Linux dağıtımı için kullanılabilir. Nextcloud dosyaları senkronize etmek için WebDAV kullandığı için Nextcloud örneğinizle herhangi bir WebDAV istemcisini veya uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, Nextcloud'un tüm işlevlerine herhangi bir platformdaki herhangi bir modern tarayıcı aracılığıyla web arayüzü üzerinden erişilir ve yönetilir.

Barındırma seçenekleri

Kendinden barındırılan

Nextcloud'u kendi kendine barındırmak istiyorsanız, herhangi bir Linux bilgisayarına kurulabilir. Sanal Makine kullanılarak Windows ve macOS sistemlerine de kurulabilir.

Popüler bir seçenek, Raspberry Pi'yi düşük maliyetli Nextcloud sunucusu olarak kullanmaktır. Çok daha yetenekli yeni Raspberry Pi 4 (özellikle 4GB RAM'li modeller) tarafından ele alınabilse de, bu makinelerin iş için gerekli olup olmadığı konusunda endişelerimiz var..

Günümüzde fiziksel depolama maliyetinin düşük olması ve abonelik ücretleri açısından hiçbir maliyeti olmadığı gerçeği göz önüne alındığında, kendi kendini barındıran Nextcloud, bulut depolama için çok ekonomik bir yaklaşımdır. Ayrıca, sunucu üzerinde tam fiziksel kontrole sahip olduğunuz için doğal olarak çok güvenlidir. Uçtan uca şifreleme, hala test aşamasında olmasına rağmen, onu kullanan barındırılan çözümlerin de güvenli olmasını sağlamalıdır..

Özel Nextcloud cihazları

Kendini barındırılan bir Linux kutusunda Nextcloud'u kurmak sıradan kullanıcılar için bir iş değildir, neden profesyonellerin sizin için yapmasına izin vermiyorsunuz? Sizin için önceden yüklenmiş Nextcloud ile birlikte gönderilen çok çeşitli makul fiyatlı cihazlar mevcuttur.

Barındırma

Gerçek saha dışı bulut depolama deneyimi için, bir üçüncü taraf sağlayıcıdan sunucu alanı kiralamanız gerekecektir. Burada iki seçeneğiniz var - sunucu yazılımını bağımsız olarak kiraladığınız sunucu alanına kendiniz yükleyebilir veya bir Nextcloud iş ortağının sizin için bir hesap oluşturmasına ve yönetmesine izin verebilirsiniz.

Barındırılan sunucu alanı

Nextcloud'u bağımsız olarak kiralanan sunucu alanına yüklemek, kendi kendine barındırılan bir sunucuda olduğu gibi bulut sunucunuz üzerinde tam kontrol sağlar. Kendi kendine barındırma üzerindeki en önemli faydalar, evde yangın veya hırsızlık durumunda verilerinizin güvenli olması ve her zaman evde çalışan bir bilgisayara sahip olmanıza gerek olmamasıdır..

Kiralanan web alanına Nextcloud yüklemek oldukça kolaydır. Tamamen barındırılan bir çözüm kadar kolay değil (aşağıya bakın), ancak kendi kendine barındırılan bir Linux kutusuna kurmaktan çok daha kolay.

Ana endişe, dosyaların sunucuda beklemede varsayılan olarak şifrelenmemesidir. Sunucu sağlayıcı sürücülerini şifreleyebilir, ancak şifreleme anahtarlarına sahip olur ve böylece kendileri üzerinde depolanan verilere erişebilir.

Bununla birlikte, bu incelemede daha sonra ele alındığı gibi ek şifreleme önlemleri uygulayabilirsiniz.

Tamamen barındırılan

Bir bulut sağlayıcısının Nextcloud hesabınızı kurmasına ve yönetmesine izin vermek, işlem neredeyse tamamen otomatik olduğundan, son derece kolay bir seçenektir.

Tamamen barındırılan Nextcloud hesaplarının en az iki türü vardır: sınırlı özellik kümesine sahip bir “kişisel” hesap ve Nextcloud uygulamaları aracılığıyla özellik ekleme özelliği de dahil olmak üzere size tam yönetici erişimi sağlayan gelişmiş bir hesap.

Ücretsiz hesaplar her zaman birinci türdür, ancak her iki hesap türü için depolama genellikle bir ücret karşılığında genişletilebilir. Bazı sağlayıcılar ayrıca çeşitli "kurumsal" katmanlar sunar, bunlar bu incelemenin odağı değildir.

Tamamen barındırılan Nextcloud hesapları sunan sağlayıcılar genellikle Google, Dropbox ve benzerlerinden daha iyi gizlilik kimlik bilgilerine sahiptir. Bununla birlikte, sağlayıcının hesabınıza tam yönetici erişimine sahip olduğunu ve bu nedenle içinde depolanan dosyalara ve diğer verilere (takvimler ve notlar gibi) erişebildiğini anlamak önemlidir..

Yönetici erişimine sahip hesaplar, dosyaların şu anda "test aşaması" biçiminde de olsa) hafifletilmesi için dosyaların uçtan uca şifrelemesini sağlayabilir, ancak günün sonunda hesabınız üzerinde tam kontrole sahip değilsiniz..

Gizlilik ve güvenlik

yargı

Nextcloud, ownCloud mucidi Frank Karlitschek tarafından başlatılan bir Alman şirketi olan Nextcloud GmbH tarafından geliştirilmiştir. Ancak, Nextcloud GmbH'nin dayandığı herhangi bir yerde kendi kendini barındırabilen veya uzaktan barındırabilen açık kaynaklı yazılımlar.

İlgili olan, verilerin saklandığı yargı yetkisidir. Çoğu ülkede polisin bir suça karıştığından şüphelenilen kişisel bilgisayar ekipmanlarını ele geçirme hakkı vardır ve veri merkezleri her zaman yerel veri saklama ve gözetim yasalarına uygun olarak çalışacaktır..

Hassas verileri depolamak için Nextcloud'u kullanmayı planlıyorsanız, farklı ülkelerin gizlilik ve gözetim ortamını nasıl tanımanız önerilir. Bununla birlikte, kendi şifrelemenizi gerçekleştirmek (aşağıya bakın), verilerinizin depolandığı yargı alanının sunduğu tehlikelere karşı büyük ölçüde azaltabilir.

Gizlilik Politikası

Nextcloud GmbH anonim web sitesi kullanım istatistikleri toplar, ancak uygulamaları şirkete hiçbir bilgi göndermez.

Bununla birlikte, üçüncü taraf uygulamalarının, Nextcloud GmbH'nin sorumlu olmadığı kendi gizlilik politikalarına uyduğunu belirtmek gerekir..

Uygulamanın Google Play Store sürümü, Google'a bir başlık ve konu içeren push bildirimleri gönderir, ancak bunu beğenmezseniz, apk'yi doğrudan indirebilir veya uygulamayı F-Droid'den alabilirsiniz.

Barındırılan çözüm veri merkezlerinin ve sağlayıcılarının her birinin kendi gizlilik politikaları olacaktır, ancak uçtan uca şifreleme kullanımı verilerinize erişememelerini sağlayacaktır..

Teknik güvenlik

Nextcloud verilerinizi güvende tutmak için çeşitli şifreleme katmanları sunar.

Aktarım sırasında şifreleme

Nextcloud, HTTPS tarafından kullanılan şifreleme protokolü TLS'yi kullanarak verileri aktarırken korur. Bu, web sunucusunda yapılandırılır, ancak Nextcloud, TLS herhangi bir nedenle etkinleştirilmezse yöneticilere bir uyarı gönderir. Etki alanını güvence altına almak için HTTPS kullanan barındırılan çözümler otomatik olarak etkinleştirilmelidir.

Beklemede şifreleme

Beklemedeki veriler AES-256 sunucu tarafı Şifreleme uygulaması kullanılarak güvence altına alınabilir, ancak bunun ciddi sınırlamaları vardır. Ana sorun, şifreleme anahtarının Nextcloud örneğindeki verilerle birlikte saklanmasıdır; bu, kullanıldığında bilgisayar korsanları veya barındırılan bir sunucunun operatörleri tarafından erişilebildiği sunucu RAM'inde depolanması gerçeğiyle birleşir..

Bu sorun, Nextcloud’un 30 saniyelik masaüstü senkronizasyon zamanlamasının çok öngörülebilir olması ve bu nedenle kötü niyetli aktörler için kolay bir saldırı yüzeyi sağlamasıyla yardımcı olmuyor. Bu nedenle, Nextcloud’un sunucu tarafı şifrelemesi en iyi şekilde, Google Drive ve Dropbox hesapları gibi Nextcloud örneğinize bağlı harici depolama hesaplarını korumak için kullanılır.

Ek bir sorun, adlarının veya klasör yapılarının değil, yalnızca dosyaların içeriğinin şifrelenmiş olmasıdır.

Verileri uzak depolama hizmetlerinde saklamıyorsanız, Nextcloud'a yüklemeden önce dosya başına şifrelemeyi manuel olarak dağıtmak ve / veya sunucu sürücülerinde tam disk şifrelemesi kullanmak daha iyidir (örneğin dm-crypt veya EncFS kullanarak).

Kendi kendine barındırılan bulut veya kendi kendini yöneten bulut örnekleri ile tam disk şifrelemenin uygulanması oldukça kolaydır. Tamamen barındırılan bir hesabınız varsa, sağlayıcınızın yine de yapabileceği bir şey olmasına rağmen, bu sizin kontrolünüz dışındadır (bu yüzden sorun).

Uçtan uca şifreleme

Üst düzey gizlilik ve güvenlik için Nextcloud uçtan uca şifreleme (e2ee) sunar. Bu, kendi dosyalarınızı buluta yüklemeden önce yerel olarak şifrelediğiniz anlamına gelir. Daha sonra yalnızca anahtarına sahip olduğunuz uygulamaların şifresi çözülebilir.

E2ee her klasör için temelde etkinleştirilebilir ve senkronize edilebilir. Gerçek içeriğe ek olarak, e2ee klasörlerindeki dosya adları ve klasör yapısı sunucudan gizlenir.

Nextcloud, genel anahtarları doğrulamak için X.509 sertifikalarını, özel anahtarları şifrelemek için AES-128-GCM (NoPadding) şifresini, anahtar türetme için HMAC SHA1 kimlik doğrulamalı PBKDF2'yi ve şifre olarak BIP39 anımsatıcısını kullanır. Tüm ayrıntılar bir teknik incelemede mevcuttur.

Dosyalar ve klasörler diğer Nextcloud kullanıcılarıyla paylaşılabilir. Nextcloud'un sunmadığı şey tarayıcı tabanlı e2ee şifreleme. Bu güvenlik için iyidir, çünkü son birkaç yılda çeşitli hafifletici etkilerin gelişmesine rağmen, tarayıcı tabanlı kriptografi kötü amaçlı kodun sunucudan aktarılması olasılığına karşı savunmasız kalır.

Bununla birlikte, e2ee ile şifrelenmiş olan dosyaları veya klasörleri Nextcloud olmayan kullanıcılarla paylaşamayacağınız ve e2ee dosyalarına ve klasörlerine web arayüzü üzerinden erişemeyeceğiniz anlamına gelir. Çoğu insan için, dosyaları e2ee ve normal klasörler arasında kolayca taşıyabileceğiniz gerçeği, bu durumun neden olabileceği rahatsızlıklara karşı hafifletilmelidir..

Temel sorun, Nextcloud’un e2ee uygulamasının hala “alfa” veya “test” aşamasında olması ve “bunu üretimde ve sadece test verileriyle kullanma!”

şifreleme tipi

Maksimum güvenlik ve gizlilik isteyenler için site genelinde e2ee kullanımının serbestçe önerildiği göz önüne alındığında, uygulamanın bu uyarının önerdiğinden daha sağlam olduğundan şüpheleniyoruz. Bununla birlikte, bu dünyanın Edward Snowden'ları şimdilik başka bir yere bakmalı.

Kullanım kolaylığı

Bir Nextcloud örneği oluşturmanın ne kadar kolay olduğu, annenizi yapabileceği bir şeyden gerçekten oldukça gelişmiş olana kadar, onu nasıl barındırmak istediğinize çok bağlıdır. Ancak, kurulduktan sonra Nextcloud kullanmak bir esinti ...

Masaüstü uygulaması

Windows, macOS ve Linux için masaüstü uygulaması, Nextcloud hesabınızı kullanmak için yapılandırılmış tüm cihazlarda içine yerleştirilmiş tüm dosyaları senkronize eden bir Nextcloud klasörü oluşturur. Belirli bir boyuttan daha fazla dosya yüklemeden önce hangi klasörlerin senkronize edileceğini seçebilir ve onay isteyebilirsiniz.

Nextcloud masaüstü istemcisi

Windows'ta (ancak macOS ve Linux'ta değil) paylaşmak için Nextcloud klasöründeki dosyaları sağ tıklayabilirsiniz.

sağ tıklama ile dosya paylaşma

Bunun dışında, masaüstü uygulaması tüm platformlarda çok benzer.

Web portalı

Nextcloud’un daha gelişmiş özelliklerine web arayüzü üzerinden erişilebilir. Çok fazla kullanılabilen özellikler, hangi uygulamaların (veya hesabınız için yönetici erişimine sahip olanların) yüklü olduğuna bağlıdır..

sonraki klasör klasörleri

Yönetici erişiminiz varsa, yüklenecek çok sayıda uygulama arasından seçim yapabilirsiniz…

nextcloud istemcisinde yönetici paneli

Mobil uygulamalar

Mobil uygulamalar Android ve macOS için kullanılabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, Android, Play Store'un dışında daha fazla Google fobisi için kullanılabilir.

Android için Nextcloud

Masaüstü uygulamalarından farklı olarak, dosyalar yerel depolama varsayılanıyla senkronize edilmez. Ancak dosya indirmeyi, dosya yüklemeyi (iOS'un bu ön taraftaki genel kısıtlamalarını kabul ederek) veya istediğiniz klasörleri senkronize etmeyi seçebilirsiniz..

mobil cihazlarda nextxcloud'a dosya yükleme

Son düşünceler

Nextcloud, birden fazla cihaz ve platformda güzel çalışan tam özellikli bir bulut yedekleme çözümüdür. Gerçekten de, tek tıklamayla uygulama yüklemesi yoluyla yöneticiler tarafından kolayca genişletilebilen potansiyel özellik kümesi, Dropbox, Google Drive ve iCloud'un beğenisini utandırır.

Tabii ki en büyük çekim, Nextcloud'un dosyalarınızın nasıl ve nerede depolandığı üzerinde tam kontrol sağlamanızdır. Bu, büyük bir gizlilik kazancıdır, ancak uçtan uca şifrelemenin "deneme" aşamasında kalması, üçüncü taraf (barındırılan) depolama alanı kullanıldığında gizlilik endişeleri getirmektedir..

E2ee'nin gerçekte bu aşamada bile oldukça sağlam olduğu yönünde güçlü bir izlenim ediniriz, ancak kararlı bir sürüm yayınlanana kadar hassas veriler için önermek mümkün değildir. Bununla birlikte, tüm örneği EcnFS gibi bir şeyle şifrelemek, çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli güvenlik sağlamalıdır..

Tamamen barındırılan bir Nextcloud hesabı oluşturmak o kadar kolaydır ki, anneniz bunu yapabilir ve kesinlikle büyük ad bulut hizmetini kullanma konusunda gizlilik geliştirmesidir. Bununla birlikte, kendi Nextcloud örneğinizi çalıştırmanın gerçek gizlilik avantajlarını kaçırır, çünkü sizin için yönetmek için bir üçüncü taraf sağlayıcıya güvenmeyi gerektirir.

Kendi kendine barındırılan bir Nextcloud Linux kutusu kurmak sıradan Dropbox kullanıcısı için değildir, ancak teknikler çok zor bulamamalı ve çok sayıda kılavuz ve yardım mevcuttur. Veya sadece bir tane satın alabilirsiniz!

Yarı yolda bir ev, barındırılan web alanında bir Nextcloud sunucusu kuruyor.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me