Yerinden çıkarmak

ProPrivacy.com Puan
6 10 üzerinden

özet

Yerinden çıkarmak
dosyalarınızı depolamanıza ve birbirinizle iletişim kurmanıza olanak tanıyan merkezi olmayan bulut tabanlı bir hizmettir. Gizlilik odaklı bir gönüllü kuruluşu tarafından kurulan Disroot'a özel olarak bir e-posta sağlayıcısı olarak bakarsak, tamamen ücretsiz bir açık kaynak yaklaşımıyla güvenliğe verdiği önem sayesinde öne çıkıyor. Tabii ki, bu hiçbir şeyden etkilenmez.

Disroot Tabanlı?

Disroot, Hollanda'nın güvenlik ve gizliliğe liberal yaklaşımı ile tanındığı 2015 yılında Amsterdam'da kuruldu. Ne yazık ki, bu durum son yıllarda Wet op de inlichtingenen veiligheidsdiensten (Wiv) yasasının 2017 başlarında uygulanarak giderek daha otoriter bir hükümete çeşitli gözetim yetkileri verdi. “İstihbarat ve Güvenlik Hizmetleri Yasası” na tercüme ederek bu, yetkililerin akıllı telefonlar ve diğer cihazlar aracılığıyla çevrimiçi iletişimi izlemelerine, vatandaşları ve ziyaretçileri DNA'larına yönlendirmelerini sağlar..

Dis 'root' web sitesi


Hollanda ayrıca Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Danimarka, Fransa ve Norveç ile birlikte Five Eyes Alliance'ın ilk genişlemesi olan Nine Eyes istihbarat grubunun bir parçasıdır. Bu, bilginin diğer ajanslarla paylaşılabileceği anlamına gelirken, ülke hala "Özgür" statüsünü Dünya Özgürlüğünden kazanarak komşularından önemli ölçüde daha özgürleştirildi. anket.

Disroot'un Maliyeti?

Disroot, posta kutusunda 1 GB'a kadar kullanmak için tamamen ücretsizdir. GB başına ayda 0,15 euro karşılığında 10 GB'a kadar ek depolama isteği doldurmak mümkündür. Bunun amacı, bağışlar yoluyla şirketin “istediğiniz gibi ödeyin” programı aracılığıyla finanse edilen donanım, elektrik ve bakım maliyetlerini karşılamaktır..

Projeye katkıda bulunmak için aşağıdakileri içeren çeşitli yöntemler vardır:

 • PayPal ile Kredi Kartları
 • PayPal'ın kendisi
 • Flattr
 • Librapay
 • Patreon
 • Doğrudan web sitesi üzerinden Kripto para birimleri seçin

Disroot’un Patreon, 15 $ aylık aylık kazanç abonelerine ekstra 50 GB bulut depolama alanı, E-posta Takma Adları ve istek üzerine gösterişli bir Disroot markalı T-Shirt ile en fazla avantaj sağlıyor gibi görünüyor.

Disroot.org t-bok

Bu finansman yönteminin kararsız doğası, Disroot'un devam edip etmeyeceği sorusunu akla getiriyor. Sık Sorulan Sorular bölümünde, şirket yöneticileri ve bakımcıları günlük olarak hizmetlere bağımlı olduğundan “çok uzun bir süre devam etmeyi amaçlıyor” diyor, ancak bu yine de kuruluşa güvenmenizi gerektiriyor.

Para doğrudan hizmete yeniden yatırılır ve herhangi bir zamanda ne kadar destek aldığına bağlı olarak ölçeklenir. Saydam olarak kalan Disroot, yıllık raporlarını topluluk için mevcut yılın ilerlemesinin aylık grafiğini indirebilir ve sergileyebilir.

Disroot'un Özellikleri: Genel Bakış

 • Bir adet ücretsiz takma ad (destekleyenler için daha fazla mevcut)
 • 1 GB e-posta depolama hesabı (her ek GB için aylık 0,15 EUR maliyetle 10 GB'a yükseltilebilir)
 • Boyutu 50 MB'a kadar olan e-posta ekleri
 • Birden fazla dosya yükle
 • IMAP / POP3 sayesinde cihazlar arası uyumluluk
 • OpenPGP ile E2E e-posta şifrelemesi
 • Spam ve Virüs filtresi (beyaz listeye ekleme özelliğine sahip)
 • Özelleştirilebilir filtreler - e-postaları geldiklerinde otomatik olarak sıralamak için
 • Gelen kutunuzu düzenli tutmak için sınırsız filtre adresi
 • Kimlikler (İmzalar)
 • Yönlendirme
 • Hızlı arama
 • HTML e-postaları
 • Bulut, Takvim, Galeri ve Notlar dahil olmak üzere uygulama paketi
 • Teslimat ve okundu bilgisi talep etme
 • İş Parçacığı
 • Adres defterinize otomatik olarak alıcı ekleyin

Disroot RainLoop İstemcisi

RainLoop, Disroot'un dayandığı şık bir arayüze sahip açık kaynaklı bir e-posta istemcisidir. Kuruluş, 'Diske'nin uygulaması standart teklifle aynı olduğu için' kırılmamışsa, düzeltmeyin 'atasözünde duruyor..

Rainloop istemcisini kaldır

Yönetici paneline giderek ve kendi arka planınızı yükleyerek işleri kendiniz kolayca özelleştirebilir, kendi markanızı ekleyebilirsiniz. Bu, web istemcisinde görülebilen minimalist, ancak hoş bir dokunuş. E-posta adresiniz sağ üstte belirgin bir şekilde görüntülenirken, kalan depolama alanınız yüzde altta sol altta bulunabilir. Bunun üzerine gelmek size MB'de ne kadar kaldığınızı söyleyecektir, böylece sınırlı alanınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Düzgün kompakt dişli görünüm, alt klasörler oluşturma ve bir şeyleri toplu olarak okundu olarak işaretleme gibi beklediğiniz özelliklerin çoğu mevcuttur. Özellikle işyerleri için kullanışlı olabilecek teslimat ve okundu bilgileri isteme yeteneğini beğendim. Ne yazık ki, uzaktayken tatil gibi otomatik bir yanıt yerleştirmenin bir yolu yoktur.

Masaüstü için Disroot uygulaması yoktur, ancak POP3 ve IMAP desteği, OS X, iOS, Android, Windows ve Linux'ta herhangi bir istemciyle çalışacağı anlamına gelir. Masaüstünde Nextcloud için bir RainLoop eklentisi ve F-Droid'den Disroot'u içeren bir Android deposu da var, ancak her iki yöntem de teknolojide çok deneyimli olmayanlar için biraz daha uygun.

Disroot Gizlilik Sunuyor mu?

Şeffaflık, “kişisel verilerinizi, e-postalarınızı, dosyalarınızı vb. Okumamayı / incelememeyi veya işlememeyi” iddia eden uzun bir Gizlilik Politikası ile Disroot'un özüdür. Varsayılan olarak, üç yönetici bilgilerinize erişebilir, ancak yalnızca sorun giderme sırasında veya Hizmet Şartları'nın ihlal edildiğine inanıldığında erişebilir. Her iki durumda da, Disroot sırasıyla hesaba karşı yapılan işlemlerden önce izin isteyecek veya daha sonra sizi bilgilendirecektir..

Doğal olarak, kuruluş, hesap açmak için gereken çoğu ayrıntıyı ortadan kaldırır, anonim kullanıcı adlarını ve rahat olduğunuz kadar az veya çok bilgi vermenizi sağlayan çeşitli ödeme yöntemlerini kabul eder. Bir hesap oluştururken mevcut bir e-posta adresi sağlamanız gerekir, ancak bu yalnızca doğrulama amacıyla kullanılır ve Disroot’un sunucularında depolanmaz. Günlükler yalnızca tanılama amacıyla saklanır ve aksi açıkça belirtilmedikçe 24 saatten fazla saklanmaz.

Disroot tamamen Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ile uyumludur ve kişisel verileriniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Kuruluş, gömme sistemi nedeniyle Facebook, Twitter ve Google gibi web izleyicilere maruz kalabileceğiniz konusunda sizi uyarıyor, ancak bu, sağlanan hizmetleri nasıl kullandığınıza ve size başkalarının e-postayla gönderilmesine bağlıdır..

Disroot Nasıl Güvenli?

Disroot, güvenlik departmanında gizlilikle ilgili bir şirket için yetersiz görünüyor. Birincil bulut hizmeti, şu anda masaüstü uygulamasında uzun süredir devam eden bir sorun nedeniyle uçtan uca şifreleme devre dışı bırakılmış Nextcloud'a dayanmaktadır. RainLoop destekli e-posta hizmeti Gelişmiş Şifreleme Standardı'ndan (AES) vazgeçer, ancak alıcının bu tür şifrelemeyi desteklemesi koşuluyla SSL / TLS'deki bilgileri sararak sunucularına erişimi korur. Ayrıca geçmişte sorunları olmasına rağmen GPG şifrelemesi için yerleşik destek barındırıyor.

Disroot, hesabınızı iki farklı iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) yoluyla kilitlemenize yardımcı olur: Google Şifrematik veya USB anahtarları gibi Evrensel 2. Faktör (U2F) cihazları gibi Zaman Tabanlı Tek Kullanımlık Şifre (TOTP) yöntemleri. En güvenli olduğu için her zaman donanım tabanlı 2FA öneriyoruz, ancak TOTP'nin birden çok platformda daha erişilebilir olduğunu kabul ediyoruz..

Kuruluş Disroot'a disk şifrelemesi uygulayarak en kötü senaryolara karşı önlemler almıştır. Bu, sunucular çalındığında, yetkililer tarafından el konulduğunda veya herhangi bir şekilde fiziksel olarak kurcalandığında veri sızıntılarını önlemeye yardımcı olur.

Kuruluma Ne Kadar Kolay Çıkarılır?

Rahatsız edici bir şekilde, Disroot hizmetlerine kaydolmayı kolaylaştırmaz. Ana Google Arama, sizi bir kayıt sayfasına dahil olmayan veya bir kayıt sayfasına bağlantı vermeyen Bulut girişi yönüne yönlendirir. Bunun yerine, görünüşe göre “Şifrenizi mi unuttunuz?” Bölümüne gitmeniz bekleniyor, henüz bir şifreniz olmadığı için “iptal et” i tıklayın ve yalnızca o zaman bir seçenek olarak “Yeni Kullanıcı Kaydı” sunuluyor.

Disroot, şifrelerin kurtarılmasına izin verdiğinden, tam bir sıfır bilgi politikasına abone olmaz. Bununla birlikte, güçlü gereksinimler ve şifrenizin ne kadar güçlü olduğunu belirten bir gösterge ile kaydolurken dikkatli bir yaklaşım gerektirir. Veri toplamayı minimumda tutmaya çalışan Disroot yalnızca şunları ister:

 • Bir kullanıcı adı (bu isimsiz bir takma ad olabilir)
 • Bir şifre
 • Doğrulama amaçlı bir e-posta adresi

Kullanıcı adı

Ücretsiz bir Disroot hesabı isteğinizi tamamladıktan sonra, sağlanan bağlantıyı tıklamanız veya doğrulama e-posta adresinize gönderilen kodu girmeniz istenir. İlk e-postanın web sitesinin otomatik 15 dakikalık zaman aşımından daha uzun sürdüğü için bu bana birkaç sorun getirdi. Bekleme sırasında geri sayımı yenilemek için web sayfasını aktif olarak tıklamadığınız sürece sayfanın süresi dolar ve görünüşe göre işlemi tekrar tekrar yapmanızı gerektirir..

Hesabınızın onaylanması durumunda yeni @ disroot.org e-posta adresiniz kullanıcı adınız kullanılarak otomatik olarak oluşturulur.

Web Sitesi ve Müşteri Desteği

Web sitesiyle ilgili sorunlarımın bağlantısının kesilmesi cloud.disroot.org, hizmetlerin nerede bulunduğu ve bilgiye dayalı disroot.org, kayıt sayfası. Adlı üçüncü bir web sitesi user.disroot.org hesap değişikliklerinin yapılabileceği Kullanıcı Self Servis Merkezi olarak kullanılır. Bu üç yol arasında gezinmek, çok özel yollarda gizlenmiş şeylerle gereksiz yere zordur, ancak basit bir "oturum açma / kaydolma" köprüsü ve bir ana sayfa seçeneğiyle kolayca çözülebilir.

Disroot.org ana sayfası

Buna karşılık, Disroot’un müşteri hizmetleri 2 saatlik mükemmel yanıt süresiyle ve net, doğrudan yanıtlarla kusursuzdu. Çoğu sorun, web sitesinin Hakkımızda, Hizmetler, Blog, Eğitimler ve SSS bölümlerinde verilen bilgilere bakarak çözülebilir, ancak aracılar topluluk liderliğindeki platform için hoş bir güvenlik ağı sağlar.

Disroot hakkındaki Son Düşüncelerim

Disroot’un gizlilik politikası dikkat çekicidir ve haklı olarak diğer sağlayıcıların sizi reklam odaklı veriler için ölçeklendirdiği bir dünyada. Bazı daha ticari tekliflerle aynı düzeyde kolaylık sağlayamaz, ancak hiçbir reklam, izleme yok ve sadece gerçek özgürlük, gizlilik, federasyon ve ademi merkeziyetçilik hedefi göz önüne alındığında, ayak uydurabilecek çok az şey var hem ücretli hem de ücretli piyasalarda Disroot ile.

Ücretsiz sürüm, takvimler, kişiler, erişilebilir notlar ve en iyisi bulut depolama alanı sunan tam özellikli bir hizmettir. Ancak, Disroot'un her ay bir fincan kahveye eşdeğer olduğu için hizmet için ödeme yapmanın kesinlikle bir değeri var.

Ne yazık ki, Hollanda'daki operasyon üssü, özellikle ödemeye hazırsanız, rekabeti tavsiye etmeyi giderek zorlaştırıyor. Örneğin, Posteo gizlilik politikasında o kadar kapsamlı olmayabilir, ancak ayda sadece 1 EUR'da biraz daha güvenli bir seçenek sunar ve gizlilik konusundaki katı duruşuyla bilinen Almanya'da bulunmaktadır..

Genel olarak, Disroot, en çok Google, Microsoft ve diğer kurumsal titanların debriyajlarından kurtulmak isteyen lütfen topluluk tarafından yönetilen bir hizmetle inanılmaz derecede etkileyicidir. Projenin arkasındaki tutku, yalnızca platformun ilerlemesini zenginleştirecek ferahlatıcı bir hız değişikliği..

Artıları

 • Ucuz yükseltmelerle ücretsiz
 • Gizlilik, veri azaltma, sıfır izleme, yeşil enerji, sürdürülebilirlik, sosyal adalet
 • Destekçiyseniz kendi alan adınızı bağlamak isteyebilir
 • Tam özellikli: Bulut depolama, takvim, kişiler, notlar, istemciler arası uyumluluk, sürükle ve bırak desteği
 • Temiz ve özelleştirilebilir kullanıcı arayüzü

Eksileri

 • .Com adresi yok
 • “Nine Eyes” ülkesinde
 • Otomatik cevaplama özelliği yok
 • RainLoop, açık kaynak için sunucu tarafı dili olan PHP'de yazılmıştır
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me