MEGA

MEGA, Yeni Zelanda'nın Auckland şehrinde bulunan güvenli bir bulut depolama hizmetidir. Hizmet aslında uçtan uca şifreleme ile güvenli bulut depolama sağlamak için ünlü hacker ve internet girişimcisi Kim Dotcom tarafından kuruldu. Hizmet, kodun kullanılmasına izin veren özel bir açık kaynak lisansına sahiptir "inceleme ve yorumlama amacıyla." Bu, hizmetin kaynak koduna herhangi bir üçüncü tarafça erişilebileceği ve denetlenebileceği anlamına gelir.

ProPrivacy.com Puan
8 10 üzerinden

özet

Ancak, 2013 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünden beri, Kim Dotcom, artık güvenli olmadığını iddia ettikten sonra 2015 yılında şirketle yollarını ayırdı. Mega Limited, MEGA’nın ana şirketi, durumun böyle olduğunu kesinlikle reddediyor ve Dotcom’un söylentilerinin doğru olduğundan şüphelenecek hiçbir kanıt yok gibi görünüyor. Peki, bu ilginç depolama hizmeti iyi mi? Ve verilerinizi saklayacağına güvenmeniz gerekiyorsa?

genel bakış

MEGA, şu anda yaklaşık 150 milyon kişi tarafından kullanılan popüler bir güvenli bulut depolama hizmetidir. Bulut depolama alanı öncelikle web tabanlı bir hizmet olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır, bu da tarayıcıyı herhangi bir cihazda çevrimiçi kullanarak verileri depolamanın kolay olduğu anlamına gelir. Ancak, günümüzde Android, iOS ve Windows telefonları için mobil uygulamalar mevcuttur. Firefox, Chrome, Safari ve Opera gibi popüler tarayıcılar için uzantılar. Mac ve Windows için masaüstü sürümleri var.


MEGA, ücretsiz kullanıcıların 50 GB veri depolamasına izin verildiği günden bu yana biraz değişti. Ancak, kullanıcılar yine de ücretsiz olarak hizmetten yararlanabilirler ve ödemeniz gerekmediği düşünüldüğünde hala cömert olan 15 GB'a kadar veri saklayabilirler. Çoğu ücretsiz bulut yedekleme hizmeti sadece 5GB ücretsiz depolama alanıdır, bu yüzden bu mükemmel.

mega bulut ücretsiz kayıt

Daha fazla veri depolaması isteyen herkes için, bir abonelik için 5,60 ABD dolarından farklı abonelik planları mevcuttur. Lite Pro hesabı, bir Pro I hesap, 22.41 $ için Pro II ve 33.63 $ için Pro III hesap. Aşağıdaki resimde, bu farklı fiyat aralıklarının nasıl farklı miktarda depolama alanı sağladığını görebilirsiniz.

Mega bulut fiyatlandırma planları

Gördüğünüz gibi, kullanıcılar ne kadar ödeyeceklerine bağlı olarak belirli bir miktarda veri depolayabilir ve aktarabilir. (Aktarım kotası, paylaşılan bir bağlantıda aktarmanıza izin verilen veri miktarıdır ve bir dosyaya çevrimiçi olarak çok sayıda kişiyle birden çok yerde paylaşarak kullanıcıların erişimi kötüye kullanmasını durdurmak için tasarlanmıştır). Ücretsiz kullanıcılar günde yaklaşık 1 GB veri aktarımı alır.

Yukarıdaki görüntüdeki sınırlar dışında planlar arasında fark yoktur. MEGA ayrıca, aktarım sınırları değişirken, aktarım hızlarının tüm ücretsiz ve ücretli abonelik planlarında aynı kaldığına dikkat çekiyor. Bununla birlikte, bazı insanların yavaş aktarım hızlarından şikayet ettiklerini belirtmek gerekir..

15 GB ücretsiz depolama alanına ek olarak, ücretsiz kullanıcıların daha fazla depolama alanı kazanmalarını sağlayan bir başarı programına katılabileceklerini belirtmek gerekir. Örneğin, bir arkadaşınızı MEGA'ya katılmaya davet ederseniz, fazladan 10 GB'lık ücretsiz depolama alanı ve 365 gün boyunca geçerli olan 20 GB'lık aktarım kotası alırsınız. Birkaç farklı ödül var, bu yüzden web istemcisinin sağ üstündeki roket simgesini tıklatarak kontrol etmeye değer.

Mega bulut roket simgesi web istemcisi

Bu, MEGA kullanıcılarını hesaplarını aktif tutmaya teşvik eden hoş bir eklentidir. Bununla birlikte, önemli bir şeyi saklamak için sınırlı bir süre boyunca sağlanan depolama alanını kullanırsanız, kota iptal edildiğinde bu verileri kaybedebileceğinizi belirtmek gerekir. Teorik olarak, bu değerden daha fazla sorun olabilir.

Hesabınızı etkin tutmadığınız sürece MEGA'nın sunucularında yer açmak için hesabınızın tüm verilerini silme hakkını saklı tuttuğunu da unutmayın. MEGA, ücretsiz kullanıcıların hesaplarını en az üç ayda bir etkin tutmasını önerir.

Son olarak, firmanın birden fazla ücretsiz hesap açmanıza izin vermediğini ve muhtemelen birisinin hizmetten faydalanıp faydalanmadığını belirlemek için IP adreslerini izlediğini belirtmek gerekir..

Özellikleri

MEGA, güvenli bir bulut depolama çözümünden bekleyebileceğiniz tüm normal özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, bazı benzersiz ekstralara da sahiptir. İşte tüm özelliklerinin bir listesi:

 • Tüm platformlar ve tarayıcı uzantıları için uygulamalar.
 • Herhangi bir tarayıcıdan erişim için web istemcisi.
 • Dosyaları tamamen şifrelenmiş durumdaki kişilerle paylaşma.
 • Dosyalarınıza şifrelenmiş ve parola korumalı bağlantılar oluşturun.
 • Fotoğrafları ve videoları anında önizleyin.
 • Bir dosyayı eski bir sürüme geri yüklemek için sürüm oluşturma seçenekleri.
 • Sohbet özelliği, diğer kullanıcılara şifreli mesajlar göndermenizi sağlar
 • Firefox e-posta istemcisi için MEGAbird uzantısı; büyük şifreli dosyalar göndermek için Thunderbird'ü kullanın.
 • MEGAcmd komut satırı uygulaması. Bu araç Mac, Windows veya Linux için kullanılabilir. Kullanıcıların MEGA hesaplarında yerel bir klasör gibi gezinmelerine ve bir MEGA’nın tüm gelişmiş özelliklerini bir komut satırı arayüzü üzerinden kullanmalarına olanak tanır.

Kurmak

MEGA'nın kurulumu ve çalışması kolaydır. Web sitesine gidin ve hizmeti kullanmaya başlamak için ücretsiz bir hesap oluşturun. Premium hesap için ödeme yapmayı tercih ederseniz, seçenek oradadır ve size kredi kartı veya bankamatik kartıyla ödeme seçeneği sunulur. Ancak, Paypal artık bir seçenek değil. Öte yandan, Bitcoin ile ödeme yapabilirsiniz, bu harika.

Ödeme yaptıktan sonra hesabınızı onaylamanızı isteyen bir e-posta alacaksınız. Bu e-posta bağlantısı üzerinden onayladıktan sonra hizmeti kullanmaya hazırsınız. Bir e-posta adresi belirtmek gizlilik açısından mükemmel değildir. Ancak, en azından bir doğrulama kodu almak için bir telefon numarası girmeniz gerekmez.

Hesabınızı doğrular onaylamaz, size uygulamayı indirme veya onsuz devam etme seçeneği sunulur (web arayüzünü kullanarak). Her ikisini de test etmek istedik çünkü uygulamayı indirdik. İndirme'yi tıkladıktan sonra bulut sürücüsüne devam etmeye davet edildik.

Mega Bulut indir

“Beni Cloud Drive'ım'a götür” tıklandığında, indirilebilir bir kurtarma anahtarı saklamanız istenir. Anahtar, şifrenizi unutmanız durumunda hesabınızı kurtarmanıza olanak tanır. Şifreyi asla unutmayacağınızdan eminseniz; gerçekten anahtara ihtiyacınız yok. Ancak, her ihtimale karşı güvenli bir yerde (güvenli bir şifre yöneticisinde olduğu gibi) saklamak isteyebilirsiniz.

Mega Bulut kurtarma anahtarı

Kullanım kolaylığı

Bulut uygulamasına girdikten sonra, başlamanız için çeşitli ipuçları ve ipuçları verilir. Bu sihirbaz daha önce hiç bulut depolama hizmeti kullanmayan veya yeni yazılımla başa çıkmakta sorun yaşayan herkes için yararlıdır.

Bununla birlikte, bu ipuçları ve püf noktaları olmasa bile, MEGA'nın çevrimiçi olarak resimlere, videolara veya diğer dosyalara depolamaya başlamak isteyen herkes için alışılmasının son derece kolay olduğuna ve herhangi bir soruna neden olmaması gerektiğine inanıyoruz..

Mega Bulut sürücüsü istemcisi

Cloud Drive, bir tarayıcıdan servise kolayca giriş yapabileceğiniz anlamına gelir, yani herhangi bir cihazdan dosya kaydetmek için kolayca kullanmayı seçebilirsiniz. Yazılımın nasıl farklılaştığını anlamak için Windows ve Android sürümlerini test etmeye karar verdik.

Windows için MEGAsync 4.2.0 sürümünü indirdik ve kurulumun kusursuz olduğunu gördük. Kullanıcılara, tercihlerine bağlı olarak tam bir senkronizasyon veya seçici bir senkronizasyon yapma seçeneği sunulur. Bu, masaüstü yazılımında yalnızca Cloud Drive'daki belirli klasörleri kullanmanıza olanak tanır. Seçeneklerin nasıl göründüğünü görmek için seçici bir senkronizasyon seçtik. Web istemcisinde çeşitli klasörler oluşturmadıysanız, yapacak herhangi bir seçiminizin olmayacağını tespit ettik..

Mega Cloud yükleme türünü seçin

Aslında, web istemcisinde tüm dosyalarınızı ve klasörlerinizi her zaman düzenlemeniz gerekeceğine dikkat etmek gerekir, çünkü bu işlev masaüstü yazılımında mevcut değildir..

Sağ üstteki dişliyi tıklamak, Cloud Drive'ınıza dosya yüklemenizi veya indirmenizi sağlar. Bu işlevselliğe sahip tek hafif aksaklık, pencerede yüklemek istediğimiz dosyaları tıklamamız gerektiğidir (onları arayamadık). Çok büyük bir dosya klasörünü kaydırmak zorunda kalırsanız bu can sıkıcı olabilir.

Klasörleri paylaşmak son derece kolaydır. Bunu yapmak için, paylaşmak istediğiniz klasörü sağ tıklayın ve paylaşımı seçin. Burada, klasörü istediğiniz bir kişiye aktarmak için bir e-posta adresi girebilirsiniz.

Dosyalar bir bağlantı ile paylaşılabilir. Bunlar bir şifreleme anahtarıyla veya anahtar olmadan paylaşılabilir (yani, dosyayı paylaşmak istediğiniz herhangi bir kişiyle özel olarak paylaşmanız gerekir). Takılı anahtarla bağlantı kurmak, kullanıcıların anahtarı doğrudan göndermesini öneren bir uyarı görüntülenmesine neden olur.

Bağlantılar yalnızca seçilen bir süre boyunca dayanacak şekilde ayarlanabilir ve kullanıcılar bağlantıyı parola ile korumayı da seçebilir. İlk bağlantı oluşturmaya çalıştığınızda, kullanıcılardan telif hakkıyla korunan içeriğe bağlantı paylaşmamayı kabul etmeleri istenir.

Dosyaları Mega Cloud'a dışa aktarma

Bağlantıyı oluşturduktan sonra, onu herkesle paylaşabilir ve anahtar ve parolaya sahip oldukları sürece şifresini çözebilir ve dosyaya erişebilirler. Yüklemek, indirmek, depolamak, paylaşmak ve bağlamak için MEGA kullanmanın tüm yönlerini son derece kolay bulduk.

Cloud Drive istemcisinin sol tarafında kullanıcılar, sürücülerine, son klasörlerine, paylaşılan öğelerine ve sohbet istemcisine erişebilir. Maalesef sohbet edecek arkadaşımız yoktu, ancak özellik hızlı bir bakışla harika görünüyor.

Mega Bulut çevrimiçi sohbet

Genel olarak, bu kesinlikle tüm cihazlarıyla uyumlu, senkronizasyon sağlayan ve karmaşık bir şey öğrenmek zorunda kalmadan dosya paylaşımına izin veren güvenli bir bulut depolama hizmeti arayan yeni başlayanlar için ideal bir hizmettir. Görüşümüze göre, MEGA iş akışı / üretkenlik ve gizlilik arasında mükemmel bir denge sağlar. Kullandığımız sürümler arasında işlevsellikte gerçek bir fark bulamadık, bu da uygulamalar arasında belirgin bir öğrenme eğrisi olmadığı anlamına gelir.

Akılda tutulması gereken bir şey, uzantıların belirgin bir işlevsellik sunmamasıdır, sadece tarayıcınızda MEGA'yı açarlar. Firmadan, uzantıyı neden kullanmaya değeceğini tam olarak temizlemesini istedik ve bize şunları söylediler:

“MEGA uzantısı, MEGA'yı tarayıcınıza kurmanıza izin verecektir. Yükleme sürelerini azaltacak, indirme performansını artıracak ve güvenliği güçlendirecektir. Herhangi bir MEGA URL'si bu uzantı tarafından yakalanır ve yerel kalır (sunucularımızdan JavaScript yüklenmez). Şifreleme özel anahtar imzalama sayesinde güvenli otomatik güncellemeler sağlanır.

Web kaynakları (JS / html) uzantının kendisinden yerel olarak yüklendiği için MEGA uzantıları kullanarak daha güvenlidir ve bu nedenle olası MITM saldırılarını önler.

MEGA uzantısını kullanmanın bir başka iyi nedeni, tarayıcıdaki daha büyük dosyaları aktarmanıza izin vermesidir. Aksi takdirde, tarayıcı tarafından sağlanan dahili bellek dosya aktarımı için çok sınırlıdır. ”

Gizlilik

Mega, insanların şifreleme anahtarlarının sıfır bilgisi ile çalışan güvenli bir bulut depolama hizmetidir. Böyle bir hizmette tüm belgeler MEGA ile asla paylaşılmayan bir anahtar kullanılarak yerel olarak şifrelenir. Verilerinin şifrelenmesi üzerinde tam kontrol sahibi olmanın bir sonucu olarak, kullanıcıların verilerinin transit veya dinlenme halindeyken ele geçirilmesi konusunda asla endişelenmeleri gerekmez.

Ancak, bu güvenliğin bir yan etkisi, kullanıcıların hesaplarını asla kurtaramamasıdır. Mega, kullanıcılar şifrelerini unutursa hesaplarına erişimlerini kaybedeceklerini açıkça ortaya koyuyor.

Mega Cloud şifre ana anahtarı

Hizmet Şartları'nda firma, kullanıcılara yalnızca şifrelerini değil aynı zamanda cihazlarına da erişmeleri gerektiğini hatırlatmak için hızlıdır:

“Parolanızı ve Kurtarma Anahtarınızı güvenli ve gizli tutmalısınız. Parolanızı başkalarıyla paylaşmamalı ve verilerinize erişmelerini istemediğiniz sürece şifreleme anahtarlarını başkalarına bırakmamalısınız. Şifrenizi kaybederseniz veya şifrenizi yanlış kullanırsanız verilerinize erişiminizi kaybedersiniz. Birisi sisteminize veya cihazınıza tam erişime sahipse şifreleme yardımcı olmaz.

“Sisteminizin ve cihazlarınızın güvenliğini ve güvenliğini sağlamak için en iyi uygulamaları kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz (ör. Benzersiz şifreler, güvenlik yükseltmeleri, güvenlik duvarı koruması, antivirüs yazılımı, cihazlarınızın güvenliği ve şifrelenmesi yoluyla). Mega size asla şifrenizi soran veya hesabınıza giriş yapmak için bir bağlantıyı tıklatmanızı öneren e-postalar göndermeyecektir, bu yüzden bizden olmayacağı için böyle bir e-postaya aldanmayın. ”

MEGA’nın Hizmet Şartları ayrıca tüm kullanıcıların verilerinin tam sahipliğini koruduğunu açıkça belirtir:

“Sistemlerimizde veya hizmetlerimizi kullanarak, kullandığımız, kullandığınız, indirdiğiniz, yüklediğiniz, paylaştığınız, eriştiğiniz, ilettiğiniz veya başka bir şekilde sakladığınız herhangi bir verideki herhangi bir fikri mülkiyete sahip olmanız veya bunu kullanma yetkiniz olduğunu kabul edersiniz. Bize yalnızca size ve erişim verdiğiniz kişilere izin vermek amacıyla verilerinizi kullanmak, depolamak, yedeklemek, kopyalamak, iletmek, dağıtmak, iletişim kurmak, değiştirmek ve başka şekillerde kullanıma sunmak için dünya çapında, telifsiz bir lisans verirsiniz, hizmetlerimizi ve size ve onlara sunduğumuz hizmetlerle ilgili başka herhangi bir amaçla kullanmak. ”

MEGA yayından kaldırma bildirimlerine uyacaktır ve hak ihlalinde bulunan veya telif hakkıyla korunan içeriğin sunucuları aracılığıyla depolandığına veya yayıldığına inanıyorsa yasa uygulama ile birlikte çalışacaktır. Ancak, tüm verileriniz şifrelenmiş biçimde iletildiğinden ve saklandığından, bir dosyayı paylaştığınız (ve şifreleme anahtarı sağladığınız) bir kişi de bu şifreleme anahtarını iletmediği sürece MEGA'nın verilerinizin içeriğine erişmesi teorik olarak imkansızdır. MEGA.

Firmanın gizlilik politikasını kontrol ettik ve GDPR uyumlu bir şekilde yazıldığını öğrendik. Bununla birlikte, dosyalar uçtan uca şifreleme ile depolanmasına rağmen, dosyalar hakkındaki bazı meta verilerin MEGA'ya şifrelenmemiş bir biçimde aktarıldığını keşfettik..

Firma, bu meta verilerin “dosyanın içerdiği içeriği veya bilgileri ifşa etmediğini” iddia ediyor. Buna rağmen, bazı kullanıcılar bu veri toplama düzeyinden rahatsız olabilir, çünkü bu meta veriler aşağıdakileri içerir:

Tarayıcı türü ve işletim sistemi, IP adresi ve bağlantı noktası bilgileri, API kullanımı, dosya yüklemeleri, klasör oluşturmaları ve bağlantı dışa aktarmaları, hizmetlerine eriştiğinize inandıkları ülke, dosya boyutları, sürüm oluşturma sırası, zaman damgaları ve üst-alt dosya ilişkileri, silme zaman damgaları, Mega sistemlerini kullanarak iletişim kurduğunuz herkesin e-posta adresi, sohbet katılımcılarının iletişim e-posta adresleri, sohbet başlama zamanı ve sohbet süresi.

MEGA, tam olarak kaç tane yayından kaldırma talebinin telif hakkı veya cezai nedenlerle ele alınması gerektiğini gösteren bir şeffaflık raporu yayınlar. Yine, kullanıcı şifreleme anahtarını kendileri yayınlamadığı veya sağlamadığı sürece (veya anahtarı paylaştığınız bir üçüncü tarafça sağlanmadığı sürece) MEGA'nın yayından kaldırma isteklerini yürürlüğe koymasının imkansız olduğunu belirtmek gerekir..

Bununla birlikte, MEGA'nın geçmişte bir yayından kaldırma bildirimi aldıktan sonra insanların dosyalarını silmek için eleştiri aldığını da belirtmek gerekir; bu dosyalar telif hakkıyla korunan içerik olmamasına rağmen Raporlara göre, bu, dosyalara bağlantılar (kullanıcıların gerçekten sahip olduğu) çevrimiçi olduktan sonra oldu.

Güvenlik

MEGA sunucularıyla tüm iletişim TLS / SSL kullanılarak güvence altına alınmıştır. MEGA'yı Qualys SSL laboratuvarlarını kullanarak kontrol ettik ve hizmet oldukça iyi bir puan olan bir -A aldı (ve verilerin taşıma sırasında güvenli olması gerektiği anlamına geliyor).

MEGA abonesinin şifreleri, SHA256 kullanılarak PBKDF2 türetme işlevi ile birleştirilir. İstemcinin yerel CSPRNG'si kullanılarak 128 bit (16 Bayt) uzunluğunda rastgele bir Ana Anahtar oluşturulur. Ek güvenlik için 128 bit rasgele tuz da üretilir.

Bundan sonra, bir kullanıcının aşağıdaki şifreleme anahtarlarında ilk kez oturum açması da otomatik olarak oluşturulur:

 • RSA anahtar çifti, 2048 bit (klasörleri / dosyaları paylaşmak için kullanılır).
 • Ed25519 anahtar çifti, 256 bit (kullanıcı parmak izi doğrulaması ve diğer anahtarların imzalanması için güven kökü olarak kullanılır. Bu anahtar çifti İmza Anahtarları olarak adlandırılır).
 • Bir Curve25519 anahtar çifti, 256 bit (MEGAchat için kullanılır).

Bu özel anahtarlar, kullanıcının Ana Anahtarı tarafından AES-ECB kullanılarak şifrelenir ve API tarafından saklanır. MEGA'nın işlem sırasında hiçbir zaman düz metin özel anahtarlarına erişimi yoktur.

MEGA ayrıca Google Authenticator gibi bir kimlik doğrulama uygulamaları aracılığıyla İki Faktörlü Kimlik Doğrulamaya erişim sağlar.

Dosyalar ve klasörler, uzun bir süre sonra güvenli hale getirilmesi gereken (şu anda bilinen yöntemler kullanılarak) AES-128 kullanılarak şifrelenir. İndirme sonrası veya yükleme bütünlüğü denetimi, yığın CCM varyasyonu ile yapılır.

Bağlantı dosyaları, 100.000 mermi ve 256 bit rastgele tuz ve kullanıcının şifresi ile 512 bit Türetilmiş Anahtar elde etmek için PBKDF2-HMAC-SHA512 kullanılarak korunur.

Bir kullanıcının başka bir kullanıcıyla veri paylaşmak istediği her durumda, dosyayı aktarmadan önce gerekli şifreleme anahtarlarını alıcının genel anahtarıyla şifrelemesi gerekir. Alıcının kimliği, bağımsız bir kanal üzerinden anahtar parmak izlerini doğrulayarak kontrol edilebilir.

Tarayıcı tabanlı istemci tüm şifreleme, şifre çözme ve anahtar üretimi için Javascript kullandığından, kullanıcıya zorlama nedeniyle ortaya çıkan ortadaki adam saldırıları da dahil olmak üzere bilinen bazı güvenlik açıklarına maruz kaldığını belirtmek gerekir. Tarayıcı tabanlı Javascript güvenlik açıkları konusunda paranoyak olan kullanıcılar masaüstü, mobil uygulamalar ve uzantıları kullanmaya bağlı kalmalıdır.

Genel olarak, MEGA'nın uçtan uca şifrelemesinin uyguladığı şifreleme ilkeleri sağlamdır, bu da kullanıcıların hizmeti kullanarak yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlikten yararlanabilmeleri gerektiği anlamına gelir..

Müşteri servisi

MEGA kullanıcıları, sağ üst taraftaki ayarlar menüsüne ve ardından “Destek al” bölümüne giderek istemciden endişe edebilir veya soru sorabilir. Burada kullanıcılar sorunlarına göre bir bilet açabilirler.

Kullanıcılara seçenekler sunulur: Genel sorgulama, Teknik Destek, Ödeme Sorunu, Unutulan Şifre, Transfer Sorunu, İletişim / Paylaşım Sorunu, MEGAsync Sorunu, veya Eksik / Görünmez Veriler. Bilet kaldırıldığında, kullanıcılar sorularına bir e-posta ile cevap gönderilir. Yanıtları hızlı bir şekilde gelmek için bulduk, bir ya da iki saatten fazla beklemek zorunda kalmadık. Ancak, sorduğunuz soru düzeyine bağlı olarak, tam olarak ihtiyacınız olanı elde etmek için birkaç kez ileri geri gitmeniz gerekebilir..

Buna ek olarak, kullanıcılar hizmetin yönleriyle ilgili çok sayıda iyi yazılmış makalenin yer aldığı bir Blog bölümüne göz atabilir. Bu girişler, göz atmalarını kolaylaştırmak için yıllara arşivlenir. Kullanıcılar ayrıca, çeşitli istemciler, uzantılar ve özellikler hakkında birçok soruyu yanıtlayan geniş bir SSS bölümüne erişebilirler. Tüm bu destek özellikleri iyi bir şekilde sunulmuştur ve kullanıcıların aradıkları sorulara hızlı bir şekilde cevap almalarını sağlar.

Genel olarak, MEGA ile müşteri desteğinin ortalamanın çok üzerinde olduğunu gördük ve firma web sitesinde kesinlikle çok fazla ayrıntı (şifreleme seviyeleri gibi hizmetin teknik yönleri açısından) sağlıyor..

Sonuç

Hem güvenli hem de kullanıcı dostu bir şifre yöneticisi bulmak söz konusu olduğunda görev her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, MEGA'nın bir araya getirilme şekli nedeniyle, gerçekten kullanmak bir doddle. Ayrıca, sık sık arkadaşlarınızla ve ailenizle dosya paylaşması gereken kişilerden biriyseniz - MEGA bunu hem güvenli hem de özel olarak yapmayı gerçekten kolaylaştırır.

Öte yandan, insanların korsan içerik olarak işaretlenmiş ve silinmiş meşru dosyaları olması, özellikle değerli fikri mülkiyetinizi güvenli bir şekilde saklamak için hizmete güveniyorsanız (dijital sanatçılar, müzisyenler, geliştiriciler, videograflar vb.).

Bu hizmetin mükemmel müşteri hizmeti sunması bir artıdır ve ücretsiz kullanıcılar için 50 GB depolama alanı ile bu, şimdiye kadar gördüğümüz en iyi fırsatlardan biridir. Ayrıca, MEGA açık kaynak olduğundan ve github'da okumak için serbestçe kullanılabilir olduğundan, uçtan uca şifreleme sağladığından emin olmak için kapsamlı bir şekilde denetlenebilen birkaç bulut servis sağlayıcısından biridir..

2018'de 15.500 kullanıcı şifresinin ve adının çevrimiçi olarak atıldığı bir olay olsa da, bunların MEGA tarafından herhangi bir hatadan ziyade kimlik avı ve kimlik bilgileri doldurmasından kaynaklandığı görülüyor..

Tabii ki, Kim Dotcom'un endişelenmeye başladığı söylentileri var, ama adalet içinde Dotcom'un iddialarını destekleyecek hiçbir şey yok. Bu nedenle, bu eleştirileri kalbe almak zordur. Tabii ki, hepsi kişisel tehdit modelinize ve kime inanmaya karar verdiğinize bağlıdır. Ancak bize öyle geliyor ki MEGA geminin üstünde. Bu nedenle, güçlü şifrelemeye sahip çok sayıda ücretsiz bulut depolama alanına ihtiyacınız varsa; bu senin için hizmet olabilir.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me