KeepassXC


ProPrivacy.com Puan
8 10 üzerinden

özet

KeePassXC, mükemmel KeePass şifre yöneticisinin açık kaynaklı bir çapraz platform uygulamasıdır. En önemlisi, standart KeePass (sürüm 1 ve 2) .kbdx kapları kullanır ve bu nedenle KeePass standardını da kullanan diğer tüm uygulamalarla uyumludur..

Hızlı İstatistikler

  • ülke
    n / a

Fiyatlandırma

KeePassXC, Windows için orijinal KeePass'ın çapraz platform çatalı olan KeePassX'in bir topluluk çatalıdır. .NET ile yazılmış orijinal KeePass'in aksine, KeePassXC C ile yazılmıştır.++.

Bunların hepsi KeePassXC'nin kelimenin her anlamında ücretsiz olan açık kaynaklı bir program olduğunu söylemenin biraz uzun soluklu bir yolu..

Özellikleri

  • Güçlü istemci tarafı (e2e) şifreleme
  • Platformlar arası destek
  • Bulut hizmetleri üzerinden senkronizasyon
  • 2FA desteği
  • Açık kaynak
  • Ototopi
  • Tarayıcı entegrasyonu (eklenti aracılığıyla)

KeePassXC, KeePass eklentilerini desteklemese de, şimdi TwoFish şifreleme eklentisi kullanılarak şifrelenmiş KeePass kapsayıcılarını destekliyor.

Ana şifre ve / veya anahtar dosyası kurtarma seçenekleri de yoktur. Şifrelerinizi tekrar görmek isterseniz unutmayınız veya kaybetmeyiniz.!

Platformlar arası destek

KeePassXC, Ubuntu, Debian, Artch, Gentoo, Fedora, CentOS ve OpenSUSE için Linux dağıtımına özgü paketlerle Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir. Veya herhangi bir Linux platformundaki kaynak kodundan derleyebilirsiniz.

KeePassXC'nin .kbdx şifre kapları kullanan diğer KeePass tabanlı uygulamalarla tamamen uyumlu olduğunu unutmamak önemlidir..

Bu inceleme, örneğin, Windows makinesinde orijinal KeePass, telefonunda KeePass2 Android ve iPad'inde Chromebook, KeePassium ve macOS ve Linux sistemlerinde KeePassXC kullanıyor. Tümü, şifreleri tüm cihazlarda senkronize etmek için Dropbox'ta depolanan aynı .kbdx şifre dosyasına erişir.

KeePassXC'nin KeePass'a göre ilk ana avantajının platformlar arası desteği olduğunu belirtmek gerekir, ancak bu, KeePass'ın şimdi Mono kullanarak neredeyse tüm masaüstü platformlarına kurulabilmesi gerçeğiyle zayıflatıldı..

Bununla birlikte, C ++ ile çalışan KeePassXC, Windows olmayan platformlarda çalışırken KeePass'ınkinden çok daha doğal bir görünüme ve hisse sahiptir..

Bulut hizmetleri üzerinden senkronizasyon

.kbdx dosyaları, Dropbox veya Google Drive gibi güvensiz bulut platformlarında bile her yerde güvenle saklanabilen tamamen şifrelenmiş ve bağımsız şifre kapsayıcılarıdır. Bu, parolaların cihazlar, platformlar ve hatta KeePass'in farklı uygulamaları arasında kolay ve güvenli bir şekilde senkronize edilmesini sağlar..

Geçmişte, iOS’un birçok kısıtlaması üçüncü taraf bulut platformları üzerinden senkronizasyona sınırlamalar getirmiştir. Yerleşik Dosyalar uygulamasında yapılan son güncellemeler bunun üzerine gelişti ve KeePassium gibi iOS uygulamalarının .kbdx kapsayıcılarını her zamanki gibi senkronize etmesini sağladı.

.Kddx dosyalarınızı bir anahtar dosyasıyla (aşağıya bakın) güvenceye alırsanız aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, bu anahtar dosyasını asla güvenli olmayan bir bulut platformu kullanan cihazlar veya e-posta gibi başka bir güvenli olmayan platform arasında senkronize etmemenizdir..

İdeal olarak, anahtar dosyalarını fiziksel olarak güvenilir cihazlara yalnızca anahtar dosyasına üçüncü tarafların erişemediği USB veya benzer yöntemler kullanarak aktarmalısınız. Başka bir deyişle, bunu asla internete yüklemeyin!

Gizlilik & güvenlik

yargı

KeePassXC topluluk tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir yazılımdır, bu yüzden yargı yetkisi gerçekten geçerli değildir.

Açık kaynak

KeePassXC tamamen açık kaynaklıdır. Bu, herhangi bir arka plan veya büyük zayıflık olmadığından emin olmak için herkesin kodunu inceleyebileceği anlamına gelir ve bu nedenle yazılıma güvenmenin tek anlamlı yolu.

2016 yılında, Avrupa Komisyonu'nun AB Özgür ve Açık Kaynak Yazılım Denetimi projesi (EU-FOSSA) KeePass 1.31'i denetledi ve şu sonuca vardı: “kodun güvenlik açısından iyi bir seviyeye sahip olduğu, sadece birkaç bulgu ile hiçbiri kritik değildi ya da doğada yüksek riskli. ”

KeePass 1.x, KeePassXC değil, KeePass 2.x'ten oldukça farklıdır, ancak bu bulgular yine de cesaret vericidir..

Uçtan uca şifreleme

KeePass .kbdx kapsayıcıları bilgisayarınızda KeePassXC tarafından şifrelenir ve yalnızca doğru parola kullanılarak şifresi çözülebilir (artı kullanılıyorsa anahtar dosyası)

Daha önce belirtildiği gibi, bu kaplar bağımsızdır ve bu nedenle hemen hemen her yerde güvenli bir şekilde saklanabilir. Birisi .kbdx dosyalarına doğru şifre (ve kullanılıyorsa anahtar dosyası) olmadan erişebilse bile, saklanan şifrelerinize erişemez.

Kriptografi

.KeePassXC'de oluşturulan kbdx kapları her zaman AES-256 kullanılarak şifrelenir. Onay bulamıyoruz, ancak KeePass içinde görülen SHA256 karma kimlik doğrulamasının kullanıldığını varsayıyoruz. Anahtar dosyaları Argon2 anahtar türevi işlevi kullanılarak karma yapılır.

Bunları oluşturamasa da, KeePassXC, TwoFish veya Chacha20 şifrelerini kullanarak diğer KeePass uyumlu uygulamalar tarafından şifrelenmiş .kdbx dosyalarını içe aktarabilir ve kullanabilir.

2FA desteği

KeePass'ın tüm sürümlerinde olduğu gibi, yeni bir .kbdx kapsayıcısı oluştururken bir anahtar dosyası oluşturarak parolalarınız için ek güvenlik sağlayabilirsiniz..

Bir şifreye ek olarak, .kbdx veritabanını açmadan önce anahtar dosyasının bir kopyasının cihazınızda bulunmasını gerektiren iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) sağlanır..

KeePassXC ayrıca YubiKey aracılığıyla 2FA'yı destekler. Bu, orijinal KeePass'da yerel olarak desteklenmeyen bir özelliktir, ancak bir eklenti ile elde edilebilir.

Destek

KeePassXC web sitesinde bazı temel belgeler, genel (büyük ölçüde teknik olmayan) SSS ve bir blog bulunmaktadır. Ondan sonra, kendi başınasın. Neyse ki, KeePass'ı KeyPassXC ile evde hissetmekle nasıl kullanacağını bilen herkes.

Kullanım kolaylığı

KeePassXC, ana işletim sistemi estetiğine KeePass'ın Windows olmayan makinelerde olduğundan daha iyi uyuyor, ancak aksi takdirde kullanımda çok benzer. Başka bir deyişle, oldukça basit ve kullanımı kolay bir şifre yöneticisidir..

şifre listesi

Yeni bir .kbdx veritabanı oluşturmak çok kolaydır. KeePass'in aksine, KeePassXC veritabanlarının hepsi aynı ayarları kullanır, bu yüzden yapmanız gereken tek şey veritabanınızla kullanmak için bir anahtar dosyası oluşturup oluşturmayacağınız ve hangi şifreyi veya parolayı kullanacağınızdır..

ana anahtarı güncelleme

Ana şifrenizi unutmamaya dikkat edin (veya kullanılıyorsa anahtar dosyanızı kaybetmeyin), çünkü kurtarma seçenekleri yoktur.

Parolalara ek olarak, istediğiniz bilgileri güvenli bir şekilde saklamak için notlar alanını kullanabilirsiniz. Kendi şifrelerinizi seçebilir veya KeePassXC'nin sizin için güvenli şifreler oluşturmasına izin verebilirsiniz. Bunun için, parola gereksinimi olan web siteleri için mükemmel olan bir dizi ölçüt belirtebilirsiniz..

Şifre girişi

Özellikle hatırlanması zor parolalar oluşturmak yerine güvenli ancak hatırlaması daha kolay parolalar üreten Parola Oluşturucu özelliğini seviyoruz..

hatırlaması kolay parolalar

Kullanıcı tanımlı öznitelikleri herhangi bir şifre girişine ve neredeyse her tür dosyaya ekleyebilirsiniz. Bu özellikler KeePassXC'yi sadece şifreler için değil her türlü hassas veri için esnek ve güçlü bir yönetici yapar.

Keepass gelişmiş şifre girişi

Ototopi

KeePassXC'nin gerçekten keyif aldığımız bir diğer özelliği Autotype. KeePassXC'de bir şifre girişi seçin ve fare imlecinizi form alanına getirin. Otomatik Doldur düğmesine bastığınızda KeePassXC, hem kullanıcı adını hem de şifre alanlarını etkileyici bir doğrulukla otomatik olarak doldurur. Daha hızlı giriş için sizin için dönüş düğmesine otomatik olarak basacaktır.

Bu özellik hakkında özellikle güzel olan şey, bir tarayıcı eklentisine ihtiyaç duymadan hemen hemen her tarayıcıda çalışır..

Tarayıcı eklentisi

KeePassXC-Tarayıcı web eklentisi Firefox ve Chrome (Chromium, Opera ve Vivaldi dahil) için kullanılabilir. Çalışmak için KeePassXC veritabanının açılmasını gerektirir (bu, güvenlik açısından mantıklıdır), ancak kurulumu kolaydır ve kullanımı sezgiseldir.

Ne yazık ki, son birkaç aydır (yazma sırasında), KeePassXC Tarayıcı eklentisi bu gözden geçirenin macOS ve Ubuntu sistemleri (hem Firefox hem de Chrome'da) üzerinde çalışmayı durdurdu.

Sorun tüm kullanıcıları etkilemez, ancak bilinen bir sorundur. Gerçekleştirilmesi biraz zaman alsa da, düzeltecek bir güncelleme vaat edildi.

Neyse ki ve KeePassXC ekibi tarafından resmi olarak amortismana rağmen, KeePassHTTP-Connector tarayıcı entegrasyonu yöntemi (burada KeePass için açıklanmıştır) KeePassXC için iyi çalışmaya devam ediyor.

Tarayıcı eklentisi

Bu durum ideal olandan daha azdır, ancak KeePassXC Tarayıcı tarayıcı eklentisi herkes için düzeltilinceye kadar kabul edilebilir bir geçici çözüm sağlar. Bu olduğunda, bu incelemeyi güncelleyeceğiz.

Son düşünceler

KeePass'ın tüm formlarında büyük hayranlarıyız ve LastPass veya 1Password gibi ticari alternatifler üzerinden herhangi bir sürümünü seçeceğiz. Bitwarden açık kaynak kodlu ve daha sıradan kullanıcılar için güçlü bir rekabet sunuyor, ancak bu gözden geçiren, KeePass platformunun esnekliğini ve tamamen kendine yeten doğasını tercih ediyor.

KeePassXC, KeePass'ın yararlı eklentiler zenginliği için destek eksikliği nedeniyle KeePass kadar esnek değildir. Ancak Windows olmayan platformlarda iyi görünüyor ve Otomatik Doldur ve parola oluşturucu işlevlerini seviyoruz.

Ayrıca, KeePass'ın diğer tüm sürümleriyle birlikte çalışabilir, bu nedenle platformlarda farklı sürümleri karıştırıp eşleştirirken, nerede saklarsanız saklayın şifrelerinize tam ve güvenli erişiminiz olmaz.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me