Google sürücü


Google sürücü
yüz milyonlarca kullanıcıya sahip, dünyanın en büyük bulut tabanlı depolama hizmetlerinden biridir. Hizmet yalnızca dosyaları barındırmak yerine, Google Dokümanlar, Çizimler, E-Tablolar ve Slaytlar dahil olmak üzere ofis uygulamaları paketi sayesinde kullanıcıların dokümanlarını oluşturmasına ve düzenlemesine olanak tanır.

ProPrivacy.com Puan
6.3 10 üzerinden

özet

İşleri daha da kolaylaştırmak için, Google Drive'ın yerini 2018 yılında Google One aldı ve daha ucuz bir fiyata daha fazla depolama alanı ve ekstra avantaj sağladı. Uygun bir şekilde adlandırılmış olan hizmet, Google’ın ekosistemini kucaklayanları rahatlıkla ödüllendirir, Gmail ve Android'deki dosyaları ve fotoğrafları otomatik olarak yedekler.

Google disk incelememizde, özelliklere, kullanılabilirliğe ve ne kadar özel ve güvenli olduğuna derinlemesine bakıyoruz..

Seviyor

 • İlk 15 GB depolama alanı ücretsiz
 • Aylık & yıllık fiyatlar
 • Çevrimdışı görüntüleme & Google’ın Office Suite ile düzenleme
 • Kullanıcı dostu
 • Platformlar arası destek
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama
 • Dosya sürümlendirme

Beğenmeme

 • Sıfır bilgi politikasının olmaması
 • Açık kaynaklı değil
 • ABD merkezli

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Google, tüm üyeler için 15 GB'lık ücretsiz depolama alanı lehine bir deneme süresinden çıkar. Maalesef bu, 7/24 destek için Google Uzmanlarına erişim ve kişisel depolamaya bireysel erişime sahip beş adede kadar farklı aile üyesi ekleme seçeneği de dahil olmak üzere ücretli aboneliklere özel bazı premium avantajlar bırakıyor.

İlk üç katman aylık veya yıllık olarak 100 GB için ayda 1,99 $, 200 GB için ayda 2,99 $ ve şaşırtıcı 2 TB için 9,99 $ 'dan başlayarak ödenebilir. Depolama bundan sonra önemli bir sıçrama yapıyor, ancak fiyat da öyle. 10 TB, kullanıcıları aylık 99,99 ABD Doları geri, 20 TB aylık 199,99 ABD Doları ve 30 TB aylık 299,99 ABD Doları fiyatlandırır. Depolama gereksinimleri 4K + çözünürlüklü videolarla artmasına rağmen, 2 TB seçeneği kesinlikle para için en iyi değeri sunar.

Drive Enterprise, işletme kullanıcıları için sunulmaktadır ve Google, ekip çalışmasının ve üretkenliğin tescilli yapay zekası (AI) ve şirketin Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar gibi yazılım dizisini kullanma becerisi ile desteklendiğini düşündürmektedir. Bu anlaşmanın en çekici kısımlarından biri, yalnızca kullandığınız kadar ödemeniz ve üst depolama limiti olmamasıdır. Her ay aktif kullanıcı başına 8 ABD doları, ayrıca bu dönemde kullanılan GB başına 0,04 ABD doları ek ücret.

Sınırlamalar geçerli olsa da Google dünya çapında hizmet sunmaktadır. Şu anda, 145 ülke Google Drive'ı Google Play dağıtımı yoluyla tam olarak kullanabilirken, geri kalanlar ücretli uygulamaları indiremez. Listenin tamamını burada bulabilirsiniz. Ödeme yöntemleri arasında borç & kredi kartları, PayPal, Google Pay, PaySafe ve hediye kodları.

Özellikleri

 • Çevrimdışı görüntüleme & kurgu
 • Ulaşılabilirlik
 • Dosya sürümlendirme
 • Dosya paylaşım desteği
 • Platformlar arası senkronizasyon
 • İşletim Sistemi entegrasyonu
 • Sıkıştırmaya karşı kalite seçimi
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama

Çevrimdışı Görüntüleme & düzenleme

Google, çevrimdışıyken Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar hizmetlerini kullanarak dosya görüntüleme ve düzenleme olanağı sağlar. Bu, tüm cihazlarda desteklenir, ancak çevrimdışı modları ayarlarken internete bağlı olmanızı gerektirir.

Bu özellik, masaüstlerindeki Google Chrome'a ​​özeldir ve Google Dokümanlarını, E-Tablolarını, Slaytlarını Senkronize Etmenizi etkinleştirmenizi gerektirir & Bu bilgisayara çizim dosyalarını ayarlar, böylece ayarlar içinden çevrimdışı düzenleyebilirsiniz. Her dosya sağ tıklatıp Çevrimdışı kullanılabilir seçeneğini belirleyerek manuel olarak çevrimdışı kullanılabilir hale getirilmelidir. Neyse ki, bu sırasıyla Windows ve Mac'teki Shift + Ctrl ve Shift + ⌘ kısayolları sayesinde toplu olarak yapılabilir..

Süreç, Android ve iOS kullanıcılarının Google Drive, Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar uygulamalarından herhangi birini açmasını, her dosyanın köşesindeki üç noktadan daha fazla sembole gitmesini ve çevrimdışı kullanılabilir yap öğesine dokunmasını gerektiren mobil cihazlarda kolaylaştırılmıştır. Çevrimdışı kaydedilen dosyalar menüde bulunabilir.

Tekrar çevrimiçi olduğunuzda yeniden senkronize etmek istiyorsanız bulutunuzda yeterli alan bırakmayı hatırlamakta fayda var.

Ulaşılabilirlik

Google Drive, ekran okuyucu uyumluluğu ve video dosyalarına altyazı parçaları ekleme yeteneği gibi yüklenen içerikle engelli kişilerin daha iyi etkileşimde bulunmasına yardımcı olacak bir dizi erişilebilirlik seçeneğine sahiptir.

Masaüstündeki ekran okuyucular için Google, en iyi deneyim için odak modunda NVDA özellikli Mozilla Firefox veya form modunda JAWS önerir. Alternatif olarak, Google Chrome ve Safari kullanıcıları VoiceOver'ı kullanabilir ve Chrome OS kullanıcıları ChromeVox'a dönebilir. Google Drive, Android'de TalkBack, BrailleBack, Anahtar Erişimi ve klavye kısayollarıyla uyumludur; iOS kullanıcıları da benzer şekilde VoiceOver'a dönebilir. Gezinme talimatlarını ve klavye kısayollarını burada bulabilirsiniz.

Videolara altyazı parçası eklemek yalnızca masaüstünde yapılabilir, ancak bir Google Drive kullanıcısının kitlesi için deneyimi artırabilir. Şirket, Altyazı dosyalarını kullanmanızı önerir, ancak İngilizce ve Japonca dilleri için de konuşma metni dosyaları kabul edilir.

Dosya sürümlendirme

Google Drive, yüklenen her dosyanın geçmişini kaydederek kötü amaçlı yazılım bulaşmasını önlemeye ve istenmeyen değişiklikleri geri almaya yardımcı olur. İkincisi, Google'ın dosya düzenlemeye yönelik ortak yaklaşımı göz önüne alındığında özellikle kullanışlıdır, çünkü kullanıcılar değişiklikleri kolayca görebilir ve gerektiğinde geri alabilirler.

Bir dosyaya sağ tıklandığında ve sürümleri yönet'i seçtiğinizde, Google Drive'ın bildiği tüm yinelemeler listelenir ve kullanıcıların çevrimdışı düzenlendiyse eski sürümün üzerine yeni bir sürüm yüklemelerine olanak tanır. Bu, klasörlerle yapılamaz ve yüklendikçe dosya başına her şeyin üstünde kalmaya değer kılar.

Dosya paylaşım desteği

Başka bir sağ tıklama seçeneği, dosyalarınızı başkalarıyla paylaşma yeteneğidir. Bu, e-posta adresini manuel olarak girerek veya paylaşılabilir bir bağlantı oluşturarak yapılabilir. Gmail, kişi listenizden otomatik olarak e-posta adresleri görüntüleyen bu özelliğe yerleştirilmiştir. Facebook ve Twitter da paylaşılabilir bağlantıların hızlı ve kolay bir şekilde gönderilmesi için entegre edilmiştir.

Paylaşılan içeriğin sahipleri, kullanıcıları doğrudan davetiyeden görüntüleme, yorum yapma veya bunlara tam kapsamlı düzenleme izinleri verebilir. Sahipler materyallerinden inanılmaz derecede koruyucu olmak istiyorlarsa, erişimi değiştirme ve yeni kişiler ekleme yeteneğini devre dışı bırakabilir ve yorum yapanlar ve görüntüleyenler için dosya indirme, yazdırma ve kopyalama seçeneklerinden kurtulabilirler.

Platformlar arası

Google Drive'a çoğu platformda Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Internet Explorer 11 ve Safari aracılığıyla erişilebilir, böylece kullanıcılar içeriklerini ekleyebilir, indirebilir veya senkronize edebilir.

Yedekleme ve Senkronizasyon uygulaması Windows 7'den 10'a ve macOS 10.10'dan sonraki herhangi bir şeye indirilebilir. iPhone kullanıcıları Google Drive'ı App Store'dan indirirken, Android 4.4 ve sonraki sürümleri uygulamayı Play Store'dan indirebilir. Mobil kullanıcılar, ofis paketinden yararlanmak istiyorlarsa, sistemlerinde en az Android 5.0 gerektiren Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar ile ayrı uygulamalar indirmeleri gerekecek.

Şu anda, Android kullanıcıları Google Drive'ın cihazlarına önceden yüklendiğini fark edecekler. Bu, gelecekte Avrupa Birliği'nden tekrarlanan rekabete aykırı suçlamalar nedeniyle Google’ın sözde açık kaynak yazılımıyla birinci taraf uygulamalarını zorlama konusundaki tutumunu değiştirerek değişebilir. Bu durumda, Play Store'dan indirilmeye devam edilebilir olmalıdır.

İşletim Sistemi Entegrasyonu

Google Drive'ın tarayıcı sürümüne sadık kalan kullanıcılar, işletim sistemleriyle entegrasyon lüksüne sahip olmayacak, ancak uygulamalar Windows ve Android sahiplerinin bu özellikten yararlanmasına izin veriyor.

Mobil kullanıcılar paylaşım menülerine göz atarken bulutlarına dosya gönderebilirken, Windows kullanıcılarının Google Drive menüsünü açmak için sağ tıklamaları yeterlidir. Masaüstünüzde biraz garip iseniz, çok fazla üst klasör OS entegrasyonunun kaybolmasına neden olabilir. Bir klasör içindeki bir klasör içindeki klasör iyi çalışır, ancak bundan daha fazlasına sahipseniz, doğrudan yüklemeniz gerekir.

Ne yazık ki, Mac ve Linux kullanıcıları bu özelliği kullanamazlar. MacOS'ta Yedekleme ve Senkronizasyon uygulamasında bir entegrasyon işareti bulunmazken, Linux'ta herhangi bir birinci taraf uygulaması yoktur. İkincisi için bir dizi üçüncü taraf geçici çözümü vardır, ancak verilerinizle ikinci bir şirkete güvenmek, gerekli özeni göstermeden tavsiye etmeyeceğimiz bir şeydir. Bu sizi Google Drive'dan çıkarırsa, Mac kullanıcıları için birkaç alternatif bulut yedekleme hizmeti vardır.

Diğer özellikler

Google Drive, kullanıcıların kaybı önlemek için orijinal kalitelerini kullanarak dosya yüklemelerine veya minimum küçülmeyle dosya boyutunu düşürmek için yüksek kaliteli sıkıştırma kullanmasına olanak tanır. 2 faktörlü kimlik doğrulama aynı zamanda tüm Google hizmetlerinde güvenliği artırır ve ProPrivacy tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Gizlilik ve güvenlik

yargı

Google Drive, ABD'de ve çoğu Amerikan merkezli şirket gibi, genellikle ülkenin gizlilik konusundaki çürük duruşuna dikkat çekiyor. Google'ın her şeyden önce bir reklam şirketi olduğu göz önüne alındığında, kullanıcıları üzerinde potansiyel olarak müdahaleci hükümet organlarının eline geçebilecek endişe verici miktarda veri toplar..

Sıfır Bilgi

Ürün Google’ın genel Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kapsamına girdiği için Google Drive sıfır bilgi politikası sağlamaz. Bu, Google'ın şifrenizin bir kopyasını sunucularında sakladığı anlamına gelir; bu da şifre kurtarmaya izin verir, ancak bilgilerinizin bir arama emriyle yetkililer tarafından sızdırılma, çalınma veya ele geçirilme riskini artırır..

Bununla birlikte, kullanıcıların bilgilerini daha iyi korumak için istemci tarafı şifreleme hizmetlerinden yararlanabileceği için Google’ın bulut depolamada nispeten adil fiyatlandırmasından yararlanmak isteyenler için umut kaybolmuyor.

Teknik güvenlik

Beklendiği gibi Google Drive, bilgileri ABD hükümet standardı şifrelemesini kullanarak korur ve yükleme sırasında AES-256 kullanarak verileri parçalara böler. TLS standardını kullanarak, Google'ın sunucularına ulaştığında verilerin korunması için AES-128 ile yeniden şifrelenmeden önce kısa bir süre şifresi çözülür. Bu, minimum sızıntı şansı ile milisaniye içinde yapılmasına rağmen, bazı rahatsız edici olabilecek küçük bir sorun sunar..

Ek güvenlik için, yalnızca kullanıcı hesabından bir bağlantı Google Drive'a bağlandığında deşifre edilen, saldırıları önlemek için şifreleme anahtarları kendi şifrelemelerine de sarılır. Bu, kendi şifreleme anahtarlarınızı asla kontrol edemediğiniz anlamına gelir.

Bu bir sorun ise, ancak müşteri için fazladan çalışma anlamına gelirse, istemci tarafı şifreleme hizmetlerinin kullanımı ile değiştirilebilir. Ayrıca, daha sonra aynı e-posta adresiyle kullandığınız tüm Google hizmetleri için etkinleştirilecek olan 2 faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek korumanızı güçlendirebilirsiniz..

Sorunlar

Tarayıcı Şifrelemesi

Tarayıcılar, uygulama alternatifleri kadar güvenli veya özel değildir. İster eski ister JavaScript, ister marjinal olarak daha kabul edilebilir WebCrypto API'sı olsun, Google'ın hangi şifreleme yöntemini kullandığı kesin değildir; ancak, web çok daha fazla izleyiciye sahip ideal olmayan bir dağıtım platformudur. Ayrıca ana şirketin müdahaleci kodu tespit etmeden itmesini sağlar.

Kapalı kaynak

Şirketin diğer ürünleri gibi Google Drive da telif hakkı adına kapalı kaynakta bulunan tescilli bir hizmettir. Bu, Google’ın niyetlerine dolaylı olarak güvenmenizi gerektiren yüzeyin altında neler olduğunu anlatmanın imkansız olduğu anlamına gelir. Harici uzmanlar platformun bütünlüğünü doğrulayamadığından, güvenlik ve gizliliği etkiler, potansiyel olarak istismarların fark edilmeyecek şekilde yayınlanmasına ve kötü amaçlı kodun yayıncı tarafından enjekte edilmesine izin verir.

Kullanım kolaylığı

Google Drive, onu nasıl kullandığınıza bağlı olarak çok bölücü bir deneyim sunar. Desteklenen uygulamalar, sağlam mobil yineleme ve hizmetin tam özellikli tarayıcı sürümüne kıyasla inanılmaz derecede minimalisttir.

Masaüstü

Yedekle ve Senkronize Et uygulaması, Windows Gezgini ve Mac’in Bulucu içinden çalışır ve senkronize edilmiş klasörlere doğrudan erişim sağlar ve buluta yüklemenizi sağlar.

Ne yazık ki, bu da özellikleri geri çekiyor. Dosya sürümü burada mevcut değildir, depolama planınızı yükseltmenin bir yolu yoktur ve özellikle Drive'ınıza eklemediyseniz daha önce sizinle paylaşılan genel dosyalara erişemezsiniz. Buradaki mantık muhtemelen tüm masaüstü bilgisayarların bir tarayıcıya erişebileceği, ancak bu ideal bir duruş değil.

seyyar

Android için Drive uygulaması çok daha fazlasını sunar. Yalnızca fotoğraflarınızı senkronize etmekle kalmaz, aynı zamanda hareket halindeyken otomatik yedeklemeler oluşturabilir ve dosya yükleyebilirsiniz.

Google Drive Android

Önceden Paylaşılan dosyalara Drive'ınızın dışından erişebilir, Bilgisayar bölümünden tek tek Windows ve Mac cihazlarında depolanan dosyaları kontrol edebilir ve verileri korumak için Wi-Fi'ye dosya aktarımlarını sınırlayıp sınırlamayacağınızı seçebilirsiniz. Ne yazık ki, dosya sürümüne bu yöntemle erişilemiyor.

Tarayıcı

Google Drive'ın kesin sürümünü, her özellikle birlikte desteklenen tarayıcılarda bulabilirsiniz. Düzen inanılmaz derecede kullanıcı dostudur, çoğu seçenek sol tepside veya bir nesneyi sağ tıklatarak görüntülenir. Etkinlik, paylaşılan klasörler için özellikle kullanışlı bir özelliktir ve sağ üst taraftaki bilgi bölümünde bulunabilir.

Son düşünceler

Google Drive, yeni ve geri gelen müşterileri cezbetmek için göz alıcı fiyatlar ile özellik setinde kapsamlı. Şirket, çeşitli farklı ödeme yöntemleri, eksi kripto para birimi ile kapsayıcı olmak için elinden geleni yapıyor ve neyse ki insanların belirli katmanlarda aylık veya yıllık ödeme yapmalarını sağlıyor.

Rakipsiz iki özellik Google’ın ofis paketi ve erişilebilirlik seçenekleridir. Kullanıcılar hareket halindeyken sadece düzenleme yapmakla kalmaz, aynı zamanda görme ve işitme engelli kişiler de bu dahiliyetler sayesinde hizmetten en iyi şekilde yararlanabilir. Bununla birlikte, platformlar arasındaki eşitsizlik tamamen göze çarpıyor ve özellikle her özelliğinden yararlanmak istiyorsanız bulut hizmetlerinin nasıl kullanılacağı konusunda çok fazla seçeneğe izin vermiyor..

Google Drive çoğunlukla güvende olsa da, sıfır bilgi politikası ve reklam tabanlı iş modeli eksikliği, gizlilik savunucularını rahatsız edecek kadar büyük bir olasılıktır. Bunun yerine, Google’ın bulut depolama hizmetinin kolaylık ve işlevsellik arayan müşterilere hitap etmesi daha olasıdır. Müşteriler, istemci tarafı şifreleme hizmetlerini ve şifre yöneticilerini kullanarak deneyimlerini geliştirebilir, ancak etrafında faturaya daha uygun olabilecek daha fazla özel seçenek vardır.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me