Gizlilik Rozeti


Privacy Badger, Electronic Frontier Foundation tarafından geliştirilen bir gizlilik aracıdır. Firefox, Chrome ve Opera'da bulunan oldukça kullanışlı bir uzantıdır. Privacy Badger'i kurarak ve kullanan tüketiciler, web sitelerinin elinde yaşadıkları izleme miktarını büyük ölçüde azaltabilir.

ProPrivacy.com Puan
8 10 üzerinden

özet

Privacy Badger ile ilgili güzel bir şey, büyük miktarda izlemeyi durdurmanın yanı sıra, her sayfanın yüklenmesi gereken veri miktarını en aza indirerek işlemdeki sayfa yükleme sürelerini de hızlandırmasıdır..

Gizlilik Badger tamamen ücretsizdir, yani herkes izleyicileri hemen engellemeye başlamak için kullanabilir. Popüler uzantı, üçüncü taraf web sitesi izleyicilerini otomatik olarak engelleyerek çalışır. UMatrix gibi daha teknik komut dosyası engelleyicilerinde olduğu gibi Privacy Badger'ı kullanmak zor bir iş değildir.

Masaüstünde Gizlilik Porsuk logosu

Privacy Badger nasıl çalışır?

Gizlilik Badger, Android'de Chrome, Firefox, Opera ve hatta Firefox için bir uzantı olarak kullanılabilir. Uzantıyı almak için tarayıcınızı kullanarak veya doğrudan Google üzerinden arama yapmanız yeterlidir. Kurulduktan sonra, Privacy Badger otomatik olarak izleyicileri engellemeyi öğrenerek çalışır. Bunu, çerezleri geride bırakan veya tarayıcınızı parmak izi bırakan üçüncü taraf komut dosyaları ve resimler arayarak yapar.

Gizlilik Porsuk uzantıları masaüstünde Google Chrome, Firefox ve Opera'da ve Android'de Firefox'ta bulunabilir

Privacy Badger ayrıca tarayıcınızda bulunan Do Not Track (DNT) başlığından da yararlanır. Bir hizmet DNT isteğini yoksayarsa (çoğu izleyici yasal bir gereklilik olmadığı için DNT'yi tamamen yok sayar) Gizlilik Rozeti aynı izleyici için diğer web sitelerini izler. Bu komut dosyasının sizi üç farklı web sitesinde izlediği tespit edilirse, Privacy Badger her karşılaşıldığında bu izleyiciyi engellemeye başlar.

Privacy Badger ayrıca Facebook, Google ve Twitter'da giden bağlantı tıklama izlemeyi de engeller. Bağlantı izleme, bir bağlantıyı tıklayıp web sitesinden ayrıldığınızda çevrimiçi işletmelerin sizi takip etmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, firmaların, örneğin reklamların ilginizi çekmesini anlamasını sağlar. Ancak, Gizlilik Kartı, Google'ın Drive belgeleri veya Hangout görüşmelerinde takip ettiğiniz bağlantıları izlemesini de engeller!

Dahası, Privacy Badger “ping” takibine ve WebRTC sızıntılarına karşı koruma sağlar - yani WebRTC sızıntılarından muzdarip bir VPN kullanırsanız - Privacy Badger sizi koruyacaktır.

Gizlilik Porsuk nasıl kullanılır

Privacy Badger'ı kullanmak, onu yüklemek ve işini yapmasına izin vermek kadar basit olabilir. Ancak, bundan en iyi şekilde yararlanmak için uzantıyı anlamaya değer. Ayrıca, izlemeye karşı su geçirmez koruma elde etmek için, uBlock Origin ile birlikte kullanmanızı kesinlikle öneririz. Çünkü birlikte çalışan iki kişi çok daha kapsamlı bir deneyim sağlayacak.

Neden? Privacy Badger, yalnızca sizi aktif olarak izleyen üçüncü taraf izleyicileri engeller, görünmeyen alan adlarını (hatta reklam alanlarını bile) engellemez. Böylece, Privacy Badger'ı uBlock Origin ile (ve hatta belki de Ghostery ile) eşleştirmek, hem üçüncü taraf hem de birinci taraf izleyicileri için daha kapsamlı bir dragnet oluşturmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, Gizlilik Badger'ı kullanmaya hazırsınız demektir.

Tarayıcınıza Privacy Badger uzantısını yükleyerek başlayın. Bu noktadan sonra, ziyaret ettiğiniz web sayfalarına yerleştirilmiş üçüncü taraf izleyiciler engellenir; bu süreçte dijital gizliliğinizi büyük ölçüde iyileştirir.

Bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, Gizlilik Badger'ı, genellikle Chrome'dan daha iyi bir gizlilik tarayıcısı olarak kabul edilen temiz bir Firefox sürümüne yükledik.

gizlilik porsuğu ana sayfası

Ardından, çok sayıda izleyici içerdiği bilinen bir web sitesi olan Forbes'i ziyaret ettik. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, PB 20 izleyici tespit etti.

Gizlilik Porsuk krom uzantısı

Uzantı araç çubuğunuzdaki PB simgesini tıklamanız, engellenen izleyicilerin bir dökümünü görmenizi sağlar. Bu, üçüncü taraf alan adlarında algılanan potansiyel izleyicilerle Gizlilik Rozeti'nin yaptıklarını değiştirme gücü verir. PB tarafından algılanan üçüncü taraf etki alanı komut dosyaları üç gruba ayrılır:

  1. Kırmızı olarak görünen izleyiciler tamamen engelleniyor.
  2. Sarı izleyiciler - kaydırıcı ortadayken - sitenin düzgün çalışması için gerekli göründükleri için izin verilen üçüncü taraf izleyicilerdir. Sarı izleyicilerin ilgili alanlarından içerik yüklemesine izin verilir - ancak PB tarafından üçüncü taraf çerezlerini ve bunlardan yönlendirenleri ayıklamak için aktif olarak taranır..
  3. Yeşil izleyiciler - kaydırıcı sağda iken - PB'nin sizi birden fazla sitede (henüz) izlediğini tespit etmediği üçüncü taraf alan adlarının komut dosyalarıdır. PB sizi üç farklı sitede izleyen bir alan adını fark edene kadar onları engellemeye başlamaz.

Genel olarak Privacy Badger'ın istediği her şeyi engellemesine izin vermenizi öneririz. Ancak, PB kullanırken bazı web sitelerinin işlevselliğinin bozulacağı zamanlar vardır. Bu durumda, iki seçeneğiniz vardır:

  1. Web sitesinin nasıl yüklendiğini ve çalıştığını düzeltip düzeltmediğini görmek için gerekli olduğunu düşündüğünüz web sitesi hizmetinin kaydırıcısını ortaya veya sağa hareket ettirin. Hangi hizmetin gerekli olduğundan emin değilseniz, ihtiyacınız olan hizmeti bulana kadar bunları tek tek test edebilirsiniz..
  2. İhtiyacınız olan işlevselliğe erişmek için bu web sitesinde PB'yi tamamen devre dışı bırakın. Gizlilik Badger ayrıca bir web sitesinin uygulama tarafından bozulduğunu bildiren EFF'ye bilgi göndermenizi sağlar. Bu, EFF'nin bu hizmete dragnet aracılığıyla izin vermeye başlamanın güvenli olup olmadığına karar vermek için web sitesini gözden geçirmesini sağlar..

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, Forbes'ta sarı olarak ayarlanan izleyicilerin ikisi Google ve Facebook'tur. Bu, PB'nin sayfanın çalışması için bu izleyicilerin gerekli olduğuna inandığı anlamına gelir. Buna rağmen, Google veya Facebook tarafından izlenmemeyi tercih ediyoruz ve bu nedenle bunları sola taşımayı seçtik.

gizlilik porsuk gösteren izleme

Bu kaydırıcıları sola taşıdıktan sonra, sayfanın hala çalıştığından emin olmak için sayfayı yenileyerek yeniden yükledik. Şüphelendiğiniz gibi, sayfa iyi çalıştı, yani bu komut dosyalarını manuel olarak engelleyerek biraz daha fazla gizlilik kazandık..

Gizlilik engelleme komut dosyalarını gösteren Privacy Badger

Verilerinizi yanınıza alın!

Gizlilik Badger'ın bir içe / dışa aktarma aracı olduğunu da belirtmek gerekir. Bu, PB örneğinizin öğrendiği tüm bilgileri bir tarayıcıda diğerine aktarmak için dışa aktarmanıza olanak tanır. Sonuç olarak, Gizlilik Porsuğu'nu her taktığınızda sıfırdan öğretmeye başlamanız gerekmez..

Bu özelliği kullanmak için uzantı ekranının sağ üst kısmındaki dişli çark tuşuna basın ve Verileri Yönet.

kullanıcı verilerini gizlilik porsiyonundan dışa aktar

Ardından, İndir veya İçe Aktar'ı tıklayın. Veriler bilgisayarınızda depolanan bir Json dosyası olarak dışa aktarılır ve bir iş bilgisayarına veya başka bir yere aktarmak için yanınıza almak isterseniz sabit diskinizden veya USB dongle'dan alınabilir.

Önemli Ayarlar

Uzantının sağ üst kısmındaki büyük dişliyi tıkladığınızda, uzantı ayarlarının bulunduğu bir tarayıcı penceresi açılır. Burada Gizli (Chrome) veya Özel Tarama modunda (Firefox) WebRTC engellemeyi ve izleyici engellemeyi açmayı seçebilirsiniz.

webrtc'yi gizli modda engelle

Bu özellikleri isteyip istemediğiniz kişisel tercihlerinize bağlıdır. Bununla birlikte, genellikle yararlı bir özellik olduğu için WebRTC sızıntı korumasını açmanızı öneririz..

Göz kulak olmanın bir diğer önemli ayarı Engelli Siteleri sekmesi. Bu, Gizlilik Rozeti'ni devre dışı bıraktığınız siteleri denetlemenizi sağlar. Bu sekmeyi kullanarak PB'nin nerede devre dışı bırakıldığını kontrol edebilir ve bir web sitesini beyaz listeden kaldırarak fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Sonuç

Üçüncü taraf komut dosyalarını engellemek için Privacy Badger'ı kullanmak çok kolaydır ve çoğu insan için sadece onu yükleyip arka planda çalışmasına izin vermek yeterli olacaktır. Bununla birlikte, mümkün olduğunca çok sayıda istenmeyen izleyiciyi engellemekle ilgilenen herkes, sol tarafa daha fazla izleyici ayarlayarak tamir etme seçeneğine sahiptir..

Buna ek olarak, kullanmak istediğiniz bir web sitesi üzerinde olumsuz bir etkisi varsa, belirli izleyicileri sarı veya yeşil olarak ayarlamak veya Gizlilik Rozeti'ni tamamen devre dışı bırakmak mümkündür. Ancak, kırdığı siteleri ziyaret ederken PB'yi devre dışı bırakmanın (tüm reklam engelleyicileri devre dışı bırakmadıkça video oynatmayı reddeden akış siteleri gibi) sizi riskli pop-up'lara ve izlemeye açabileceğini unutmayın..

Ayrıca, mümkün olduğunca çok sayıda istenmeyen komut dosyasının engellenmesini sağlamak için PB'yi uBlock Origin ile birlikte kullanmanızı öneririz. Bunu yapmak, gizlilik kemerinizi daha da sıkılaştırır - ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerinde daha iyi sayfa yükleme süreleri sağlar!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me