Yakın zamanda yapılan bir PLOS ONE çalışması, ortalama bir Facebook kullanıcısının hesabını bir yıl boyunca devre dışı bırakmak için 1.000 doların üzerinde tazminat gerektireceğini önermektedir.

Bulgular, geçen yılki halka açık Cambridge Analytica skandalının ve New York Times'ın lanet olası raporunun topuklarında sıcak. NYT raporu, sosyal medya devinin eşi görülmemiş miktarda kullanıcı verisini ortak şirketlerle nasıl paylaştığını ortaya koydu. Tüm bunlara rağmen, Facebook kullanıcıları hala platformun yararlarının ve rahatlığının potansiyel güvenlik ve dijital gizlilik risklerinden daha ağır bastığını düşünüyor gibi görünüyor..

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, çeşitli iktisatçılar ve bir sosyal medya araştırmacısı da dahil olmak üzere Kenyon Koleji ve Michigan Eyalet Üniversitesi'nden hibelerle finanse edildi. Araştırmanın temel amacı, hizmetin ücretsiz olarak sunulduğu göz önünde bulundurularak sosyal medya platformunun tüketiciler için nasıl bir değeri olduğunu belirlemektir. Araştırmacılar, katılımcılara bir gün ila bir yıl arasında bir süre boyunca Facebook hesaplarını devre dışı bırakmaları için mali tazminat teklif edilen bir dizi açık artırma yaptılar.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Jay Corrigan, araştırmacıların bir basın bülteninde düşündüklerini şöyle açıkladı: “İnsanların Facebook'tan muazzam bir değer elde etmeleri gerektiğini ya da her gün sitede milyonlarca saat harcamayacaklarını biliyoruz. Buradaki zorluk, insanların ödeme yapmadığı bir hizmete nasıl dolar değeri koyacağımızdır. ”

Araştırmacılar tarafından oluşturulan üç açık artırma, Orta Batı üniversitelerinden iki üniversite öğrencisi örneği, genel toplumdan bir katılımcı örneği ve bir çevrimiçi örnek üzerinde durdu. Araştırmacılar, bir yıl boyunca öğrenci katılımcılarının ortalama teklif örneğinin Facebook'u bir yıl boyunca devre dışı bırakmak için 2.000 doların üzerinde olduğunu, topluluk örneğindeki ortalama teklifin ise Facebook olmadan bir yıl boyunca 1.000 doların biraz üzerinde olduğunu buldu..

Bu bulgular kesinlikle anlatıyor ve kullanıcıların skandal ve ciddi kişisel gizlilik endişeleri karşısında bile sosyal medya deneyimlerine yüksek bir finansal değer verdiğini gösteriyor. Corrigan, CNBC'ye yaptığı bir açıklamada Facebook'un “gizlilik endişelerini bir kenara bırakmaya istekli, çok eğlenceli ve kullanışlı” dedi.

Çalışma, sosyal medya sitesinin ne kadar popüler olduğunu ve hizmetin kullanıcılarının günlük yaşamlarında ne kadar kökleşmiş olduğunu gösteren inanılmaz istatistikler paylaştı: “Facebook bir ülke olsaydı, 2,20'nin üzerindeki nüfus açısından dünyanın en büyüğü olurdu 1.45 milyarı günlük olarak aktif olan aylık milyar aktif kullanıcı, Facebook'un sahip olduğu platformlarda (örneğin, Facebook, Messenger, Instagram) her gün ortalama 50 dakika geçiriyor. Bu, toplu olarak kullanıcılarının Facebook'ta her gün 100.000 yıldan fazla zaman harcadıkları anlamına geliyor. ”

"Kullanıcıların kişisel mesajlarının azalması, gençler ve genç yetişkinlerin evlat edinme ve kullanma konusundaki ilgilerinin azalması, içeriğinin siyasi amaçlarla manipülasyonu hakkında iddialar ve şirketin özel kullanıcı verilerinin işlenmesini sorgulayan sızıntılar nedeniyle ilgisinin kaybolmasına rağmen endişeler dünyanın en iyi sosyal paylaşım sitesi ve Google ve YouTube'dan sonra İnternet'te en çok ziyaret edilen üçüncü site olmaya devam ediyor. ”

Facebook, insanların yaşamlarında o kadar güçlü bir varlık haline geldiğini, birçoğunun sosyal ağın kullanıcı verilerinin algılanan faydaları lehine yanlış muamele gördüğü iddiasını göz ardı etmeye istekli olduğunu öne sürüyor. Çalışma şu sonuca varıyor: “2016 ABD başkanlık seçimini etkilemek için kullanıldığı düşünülen Cambridge Analytica'nın kullanıcıların özel bilgilerinin sorunlu ele alındığı iddiası gibi veri gizliliği hakkındaki endişeler, Facebook kullanıcılarının yalnızca hizmetten elde etmesi gereken değerin altını çiziyor . Mart 2018'in ortasında Cambridge Analytica vahiylerini çevreleyen olumsuz tanıtım geçit törenine rağmen, Facebook 2017 sonu ile 31 Mart 2018 arasında 70 milyon kullanıcı ekledi. Bu, kullanıcıların sosyal ağdan elde ettikleri değerin gizlilik endişelerini dengelemekten daha fazla olduğunu ima ediyor. ”

Bu, Facebook kullanıcılarının gizlilik endişeleri hakkında bilgisiz oldukları anlamına gelmez ve kullanıcıların siteyi kullanırken kişisel gizlilikleri konusunda uyanık olmamaları gerektiği anlamına gelmez. Kullanıcıların Facebook deneyimlerinden, platformun kullanımıyla ilgili gizlilik risklerini aşan belirli bir değer algıladığını gösterir..

Çalışmanın bulguları göz açıcı olmasına rağmen şaşırtıcı değiller. Sosyal ağ, milyarlarca insanın günlük yaşamının önemli bir parçası olarak kendini başarıyla yerleştirdi. Facebook ve diğer çeşitli platformlarına erişim monolitiktir ve şirketin işlediği büyük miktarda kişisel veri nedeniyle giderek daha sinir bozucu.

İnternetteki kişisel gizliliklerinden endişe duyan Facebook kullanıcıları, çevrimiçi verilerini korumak için bir VPN kullanmayı düşünmelidir. Bugün piyasadaki en iyi VPN'ler, kullanıcıların Facebook'unu kullanırken veya internette başka bir şey yaparken çevrimiçi iletişimlerini şifrelemelerine ve kişisel gizliliklerini korumalarına yardımcı olabilir..

Bu hikaye sizi kendi çevrimiçi güvenliğinizi yeniden değerlendirirse, daha fazla bilgi için neden en iyi VPN hizmetleri sayfamıza bakmıyorsunuz?.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me