Güncelleme: Bulut Yasası 23 Mart'ta yürürlüğe girdi. Electonic Frontier Foundation (EFF) tarafından yapılan açıklama için makalenin sonuna bakın.

Hem ABD Vatanseverlik Yasası'na hem de Dış İstihbarat Gözetim Yasası'na (FISA) göre, ABD ajansları, bu verilerin ABD dışında depolanıp depolanmadığına bakılmaksızın, bir ABD şirketi tarafından tutulan tüm verilere erişebilir..

Bu ABD teknoloji şirketleri için büyük bir baş ağrısıdır çünkü:

a) Müşterilerin verilerinin ABD şirketleriyle güvenli olmadığını bileceği için tüketici güvenine zarar verir.

b) Onları uluslararası hukuk açısından imkansız bir duruma sokar, bu da yasal bir yargı alanında faaliyet gösteren şirketlerin söz konusu yargı alanının veri koruma yasalarına uymasını gerektirir


Bu sorun, ABD hükümeti Microsoft’un İrlanda’daki sunucularında depolanan bir uyuşturucu soruşturmasıyla ilgili e-postalar için bir emir çıkardığında ortaya çıktı. Microsoft buna uymayı reddetti ve o zamandan beri ABD hükümeti ile bu konuda uzun süredir devam eden yasal bir savaşa karıştı.

Bu uzun süren yarışmanın son turunu kaybettikten sonra, geçen yıl Haziran ayında hükümet Yüksek Mahkemeden müdahale etmesini istedi. Son karar 27 Şubat 2018'de bekleniyor. Ancak…

Bulut Yasası

Denizaşırı Verilerin Kullanımının Netleştirilmesi (BULUT) Yasası, ABD hükümetinin yabancı hükümetlerin ABD'de depolanan verilere erişmesine izin vermek için yurtdışında depolanan verilere erişmesine izin veren karşılıklı anlaşmalar oluşturmayı amaçlamaktadır. Tasarı, amacını şu şekilde açıklayan Senatör Orrin Hatch (R-UT) tarafından tanıtıldı:

“Kolluk kuvvetlerinin suçları çözmek için kritik bilgiler edinmesine yardımcı olmak ve aynı zamanda e-posta ve bulut bilişim sağlayıcılarının ülkelerin farklı gizlilik rejimlerine uymalarını sağlamak için sağduyulu bir çerçeveye ihtiyacımız var. BULUT Yasası böyle bir çerçeve oluşturur ve aynı zamanda müttefiklerimiz için de bu sorunla uğraşırken emsal teşkil etmeye yardımcı olacaktır. ”

Bir ülke ile böyle bir anlaşma yoksa ve veri talebi yerel gizlilik yasalarını ihlal ederse, teknoloji şirketleri talebi iptal edebilir. Bu, şirketin uluslararası hukuka aykırı olmadan yurtdışı veri taleplerine uymasına izin vereceği için Microsoft için baş ağrısını düzgün bir şekilde çözmektedir..

Bu nedenle Microsoft CEO'su Brad Smith'in yasayı övmesi ve Microsoft için lobi yapan çok sayıda teknoloji ticaret birliğinin desteğinde bir mektup (.pdf) imzalaması şaşırtıcı değildir:

“Tasarı, hizmet sağlayıcıların nitelikli bir yabancı hükümetle hukuk çatışması yaratacak bir emre, yani ABD ile karşılıklı anlaşması olan bir yabancı hükümete itiraz etmesi için açık bir yasal hak oluşturacak”

Ancak dijital gizliliği önemseyen herkes çok endişeli olmalı…

Hükümet gözetim güçlerinin tehlikeli bir şekilde genişletilmesi

Bulut Yasası, ABD hükümeti ve kolluk kuvvetlerine, nerede yaşadıklarına veya dünyanın neresinde saklandığına bakılmaksızın, bir kişi hakkında “bir telin veya elektronik iletişimin içeriğine ve herhangi bir kayıt veya diğer bilgilere” erişim konusunda açık yetkiler verir..

Birçok yönden, bu sadece mevcut durumu tekrar eder. Hem Yabancı İstihbarat Gözetleme Yasası (FISA) hem de ABD Vatanseverlik Yasası, ABD şirketlerinin nerede depolandıklarına veya kime ait olduklarına bakılmaksızın verileri teslim etmelerini gerektiriyor.

Aslında, tüm Microsoft yasal savaşının konusu - bu yasaların ABD hükümetine bunu yapma gücü verip vermediği! Bulut Yasası, yaklaşmakta olan Yargıtay karar tartışmasını açıkça yapıyor ve bu kararı veriyor (yeni yasa ABD dışındaki şirketlerin de zorlanıp zorlanamayacağı konusunda belirsiz.).

Yabancı hükümetlerle oldukça çatışan bu talebi düzeltmek için Bulut Yasası, Başkanın ABD'nin gizlilik yasalarına uymak zorunda kalmadan bu ülkelerde depolanan verilere erişmesine izin verecek “nitelikli” hükümetlerle karşılıklı anlaşmalar yapmasına izin veriyor.

Elektronik Sınır Vakfı'nın (EFF) belirttiği gibi, bu karşılıklı anlaşmalar yoluyla veri aktarımı için gözetim standartları:

  • ABD Dördüncü Değişiklik emri şartlarını karşılamıyorsa
  • herhangi bir yabancı dahili veya adli inceleme prosedürü gerektirmez ve
  • Wiretap Yasası tarafından zorunlu kılınan ABD yerel gözetim kurallarına uymamak.

Gerçekten de, verilerin saklandığı yabancı ülke, bir şirketin orada saklanan verileri teslim etmesi gerektiğinde bildirimde bile bulunmaz..

“BULUT Yasası da haksız iki katmanlı bir sistem yaratıyor. Yürütme anlaşmaları kapsamında faaliyet gösteren yabancı uluslar, ABD vatandaşlarına, yasal daimi sakinlere ve şirketlere ait verileri ele alırken kuralların en aza indirilmesine ve paylaşılmasına tabidir. Ancak bu gizlilik kuralları, başka bir ülkede doğan ve ABD'de geçici bir vize ile veya belge olmadan yaşayan birine kadar uzanmaz. Bu gizlilik haklarını reddetme, diğer ABD gizlilik yasalarına benzemez. ”

Sonuç

Bulut Yasası, ABD hükümetinin yurtdışında depolanan verilere erişmesine açıkça izin verirken, aynı zamanda diğer ülkeleri üzmeden yapmasına izin veren yasal bir çerçeve sağlayarak Microsoft davasıyla ilgili yaklaşan Yüksek Mahkemeyi de kabul ediyor..

Bu, hem ABD hem de ortak yabancı hükümetler için bir kazançtır, çünkü şu anda sınır dışı olan geniş veri yığınlarına erişmelerini sağlar. Aynı zamanda ABD teknoloji şirketleri için bir kazançtır, çünkü uluslararası yasaları ihlal etmeden bu tür veriler için taleplere uymalarına izin verir (ve bunu yaparken reddetme gücü).

Sonuç olarak, ABD, uluslararası ve yerel yasaların gerektirdiğinden daha düşük gereksinim ve gözetim standartlarına sahip devlet gözetim yetkilerinin genişlemesi. Bu nedenle, dijital gizlilik standartları daha da aşındığı için her yerde sıradan vatandaşlar için büyük bir kayıp..

Güncelleme

23 Mart 2018'de Başkan Donald Trump, CLOUD Yasası'nı da içeren 1.3 trilyon dolarlık hükümet harcama tasarısını yasaya imzaladı. EFF yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Hata yapma - konuştun. Temsilcilerinize e-posta gönderdiniz. Onlara, mahremiyeti korumalarını ve BULUT Yasasını reddetmeleri gerektiğini söylediniz. Senin rolünü yaptın. Kongre liderliği - kapalı kapılar ardında müzakere - başarısız.

Bu başarısızlıktan dolayı ABD ve yabancı polis, tüm dünyada verileri ele geçirmek için yeni mekanizmalara sahip olacak. Bu başarısızlık nedeniyle, özel e-postalarınız, çevrimiçi sohbetleriniz, Facebook, Google, Flickr fotoğraflarınız, Snapchat videolarınız, çevrimiçi özel hayatlarınız, yalnızca güvendiğiniz kişiler arasında dijital olarak paylaşılan anlarınız, garanti olmadan yabancı kanun uygulayıcılarına açık olacak ve bilgilerinizi kullanma ve paylaşma konusunda birkaç kısıtlamayla. Bu başarısızlık nedeniyle, ABD yasaları ABD topraklarında atlanacak."

Fotoğraf kredisi: Horoscope / Shutterstock tarafından.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me