Hindistan'daki bir siyasi partinin Haydarabad'dan bir teknoloji firmasının çok sayıda vatandaşın özel verilerini yasadışı bir şekilde işlemesine izin vermiş olabileceği iddiaları yapıldı.


IT Grids India Pvt Ltd, Seva Mitra uygulamasını oluşturmak için Telugu Dasam Partisi (TDP) tarafından görevlendirildi. Uygulama, parti üyelerinin birbirleriyle ve parti liderleriyle iletişim kurmasına izin vermek için tasarlanmıştır.

Şimdi, Lokeshwar Reddy adlı Hintli bir veri analisti, IT Grids çalışanlarının Andhra Pradesh'ten milyonlarca vatandaşın özel verilerini kaçırmış olabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkardığını iddia ediyor. Telangana polisi, BT Yasası'nın 66 ve 72. bölümleri altındaki iddiaları soruşturuyor.

Reddy, Seva Mitra uygulamasının Aadhaar Kart numaraları, seçmen kimliği, adresi, adı, dini, kastı ve devlet refah planları kapsamında talep ettikleri faydalara ilişkin ayrıntılar da dahil olmak üzere büyük miktarda vatandaş verisi içerdiğini iddia ediyor.

Bu veriler son derece hassas bir niteliktedir ve veri gizliliği uzmanları, partinin resmi uygulamasına dahil edilmemesi gerektiği konusunda hemfikirdir - çünkü siber suçluların elindeki potansiyel saldırılara kapı açar.

kelepçeli adam

Çoklu tutuklamalar

Veri yanlış yönetim iddialarının ardından, bir dizi üst düzey IT Grids çalışanı Telangana polisi tarafından tutuklandı. Ayrıca, polisin Haydarabad'daki IT Grids ofisinin baskınları sırasında dizüstü bilgisayarlara, sabit disklere ve diğer malzemelere el koyduğu bildirildi.

Yangına yakıt eklemek için - IT Grids CEO'su Ashok Dakavarapu - kaçıyor gibi görünüyor. Şu anda yasadışı veri ihlaline karıştığı iddialarını takiben saklandığı söyleniyor. Telangana polisi Dakavarapu'yu arama aşamasında - ve nerede olduğunu bulmak için ailesi ile görüşüyor.

Polis açmazı

Yerel Hindistan basın kaynaklarına göre, devam eden soruşturma polis güçleri ile Telangana ve Andhra Pradesh'ten politikacılar arasında bir ayrılık haline geldi. İki komşu polis gücü arasındaki gerilim, Andhra Pradesh polis memurları Pazar günü veri analisti Reddy'i tutuklamak için Haydarabad'a gittiğinde başladı..

Bu tutuklamanın TDP yetkilileri tarafından istenip istenmediği henüz belli değil. Ancak, TDP ve IT Grid'e karşı şikayette bulunan veri analistinin tutuklanması girişimi yolsuzluktan söz etti. Telangana Rashtra Samithi partisi başkanı K Taraka Rama Rao, partisinin veri ihlaline katılımı nedeniyle TDP Baş Bakanı Chandrababu Naidu'yu azarladı.

Telangana Rashtra Samithi parti logosu

Basına yapılan açıklamalarda Rao, insanlara kınamak yerine ıslıkçıların alkışlanması gerektiğini hatırlattı. Rao, yorumları sırasında Andhra Pradesh polisinin, onu gözaltına almaya çalıştıklarında Reddy'ü yasadışı bir şekilde istismar ettiğini ve bunun Andhra Pradesh hükümetinin bir şeyden korktuğunu eklediğini söyledi..

"Şikayetçi burada ikamet ediyordu ve yerel bir şirket tarafından işlenen bir suçla ilgili şikayeti. Andhra Pradesh polisinin bu durumda ne işi var?"

Reddy'ün tutuklanması girişimi hakkında yorum yapan Telengana Polis Komiseri Sajjanar şunları ekledi:

"Andhra Pradesh polisi veri ihlali soruşturmasına kasıtlı olarak müdahale etti ve şikayetçiyi tehdit ettiği için KPHB polis karakolundaki AP Polisine karşı zaten bir dava açıldı."

Yasal işlem?

O zamandan beri Andhra Pradesh'in TDP partisinin, IT Grids ofislerine yaptığı baskınlar sırasında özel parti verilerine el koyma nedeniyle Telangana polisine karşı yasal işlem başlatmayı düşündüğü açıklandı. Bu, TDP tarafının IT Grid'in sunucularında özel taraf bilgileri tuttuğunun farkında olduğunu ima eder..

Telengana Polis Komiseri Sajjanar, soruşturmanın devam edeceğine ve BT Şebekesi ve TDP tarafından işlenen yasadışı veri uygulamalarının kapsamını ortaya çıkarmak için yorulmadan çalışacaklarına söz verdi.

"Kimse Aadhaar ve diğer bilgiler gibi hassas ve kişisel verileri keşfetme hakkına sahip değildir. Bu sorunu CEC ve UIDAI Makamlarına götüreceğiz ve Amazon yetkililerinden web sunucularında depolanan veriler hakkında daha fazla bilgi vermelerini isteyeceğiz."

TDP sözcüsü Panchumarthi Anuradha, iddiaları yalanlayan bir açıklama yaptı:

"TDP, verileri kendi kaynaklarından aldı. Son dört aydır, partinin 47.000 tek kabinlik toplayıcısı günlük olarak 3.5-4 lakh seçmeni ile etkileşime giriyor ve aile üyelerinin sayısı, geçim kaynağı, hükümet programlarının faydaları ve bunun gibi avantajlar hakkında ayrıntılar alıyor. oy verecekler. Bütün bunlar parti tarafından parti için yapılır. Veriler hakkında şüpheleri varsa AP polisine veya Seçim Komisyonuna başvurabilir."

Fotoğraf: posteriori / Shutterstock.com, Milyar Fotoğraf / Shutterstock.com

Bu hikaye çevrimiçi gizliliğinizi ciddiye almanızı istediyse, çevrimiçi olduğunuzda bir VPN kullanmayı düşünebilirsiniz. En iyi seçimlerimizin bir listesi için en iyi VPN hizmetimizin sayfasına göz atın.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me