Kanada’nın yeni Havuç Ödülleri uygulamasını duyduktan sonra, Cory Doctorow'un peygamberlik ilk romanı Down ve Out of Magic Kingdom'da paralellik kurmamak zor. Kitapta, Doctorow, teknolojinin insanlığın tüm sorunlarını çözdüğü fütüristik bir alternatif gerçeklik sunuyor. Ölüm ortadan kaldırıldı ve vatandaşlar bolluk içinde yaşıyor.


Anahtar dışı ütopyasında para, insanların kolayca değerlendirilmesini ve sınıflandırılmasını sağlayan bir sosyal sermaye biçimiyle değiştirildi. Popülerlik noktalarına, romanın karakterlerinin zihninde erişilebilen bir internet üzerinden anında erişilebilir.

Şimdi, Kanada vatandaşları, sağlıklı seçimler yapmak için puanlarla ödüllendirilen hükümet destekli bir uygulama olan Carrot Rewards'ı alabilirler. Gizlilik uzmanları arasında uygulama, Çin’in Susam Puanları’nın eleştirilmesiyle aynı nedenlerden dolayı ateş altında. Yani, Havuç Ödülleri, davranışsal bilimin kitleleri manipüle etmek için dikkatle kullanıldığı, oyunlaştırılmış bir topluma giden yolda bir adım daha.

Uygulama iki yıl önce, federal hükümet Carrot Rewards'ı ilk kez 5 milyon dolar ile finanse ettiğinde ortaya çıktı. O zamandan beri, Ontario, British Columbia ve Newfoundland ve Labrador yerel hükümetleri sosyal mühendislik uygulaması için daha fazla fon sağladı. Fon sağlayan en yeni hükümet Ontario, 1,5 milyon dolarlık devir teslim etti.

Toronto merkezli sosyal değişim ödülleri şirketi Carrot Insights'ın kurucusu ve CEO'su Andreas Souvaliotis, hükümet için uygulamayı pazarlıyor. Şöyle diyor:

“Kanada, vatandaşlarını daha sağlıklı yaşamlar için ödüllendirmek için ulusal bir uygulama, ulusal bir mobil platform oluşturan dünyada ilk ülke.”

Souvaliotis'e göre, Havuç Ödülleri uygulaması Kanada'yı dünyanın en uygun ülkesi yapmaya yardımcı olacaktır. Gerçekten cesur bir iddia.

Beni ödüllendir!

Peki insanlar ne tür ödüller bekleyebilir ve hükümetin onayladığı bu muameleleri yapmak için ne yapmaları gerekir? Şu anda, uygulama kullanıcılarına hava milleri, Petro Puanları, Daha Fazla Ödül veya Cineplex Sahne puanı alma seçeneği sunulmaktadır.

Ödül Havuçları

Kullanıcılar uygulamayı açar açmaz ödüller almaya başlarlar. Bunlara aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yaşam tarzı sorusu sunulur: “Sandalyenizde dönme egzersiz olarak sayılıyor mu?”

Sınavın kolay olduğunu söylemek bir eksikliktir. Oldukça kullanıcılara soru soran soruların sonunda, kullanıcılar 100 puan değerinde ödül topladılar. Aferin!

Ezici Destek

Kanada hükümeti bir fitness uygulamasını finanse etmek için ne yapıyor? Sonuçta, Fitbit ve Lifelog gibi birçok fitness uygulaması zaten var. Bu sorunun cevabına dair bir ipucu, ülkenin obezite istatistiklerinde “ulusal olarak, aşırı kiloya atfedilen tahmini yıllık ekonomik yükün, tütün içiciliğine kıyasla şimdi yüzde 25 daha yüksek olduğunu, 18,7 dolara kıyasla 23,3 milyar dolar olduğunu gösteriyor. milyar."

Yüzeyde, o zaman, uygulama bu istatistikleri değiştirme arzusundan geliyor gibi görünecektir. Kimse bu fikrin ileriye dönük olduğunu inkar edemezdi. Doctorow, biri için (Kanadalı olan), bu tür bir ödül sisteminin 2003 yılında geri geldiğini gördü. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, uygulama hem kamu hem de özel sektörlerden çok fazla destek alıyor.

Havuç Ödül Ortakları

Kanada kalp ve inme vakfı, Diabetes Canada, BC Sağlıklı Yaşam İttifakı ve Sun Life (Kanadalı hayat sigortası şirketi) projenin arkasında. Yerel yönetimlerin ve halk sağlığı kurumunun desteğiyle, bu kesinlikle uygulamanın meşruiyetini sağlamaya yardımcı olur.

Havuç Ödüller Çalışabilir mi??

Şüphe yok ki, günümüzde insanlar bu tür bir ödül sistemine cevap vermek için eğitilmişlerdir. Facebook ve Twitter gibi platformlar, insanları günlük aktiviteleri için narsisistik olarak ödüllendirmek için sosyal beğenme sistemlerine güveniyor. Buna, insanların ücretsiz bir şey almayı sevdikleri ve şüphesiz kazanan bir kombinasyonunuz olduğu gerçeğini de ekleyin..

Sonuçta, her sabah sağlıklı beslenme, koşu ve dişlerinizi fırçalama yoluyla hava millerinden tasarruf ederek bir tatile yaklaşma fikri kesinlikle birçok kişiye hitap edecek. Peki sağlıklı yaşam tarzı uygulaması zararsız mıdır? Yoksa daha sinsi bir tarafı var mı?

Havuç Ödüllerinde Ortaya Çıkan Sorun

Havuç Ödülleri, Batı'da da ilk kez endişe verici işaretler görmedik. Ağustos 2015'te, güncellenmiş bir Facebook patenti, uygulamanın kredi verenlerin sosyal ağ bağlantılarına dayanarak borçlulara karşı ayrımcılık yapmasına yardımcı olmak için kullanılabileceğini belirtti. Bu, Facebook'un insanlar hakkında ne bildiğini düşünmekle büyük ölçüde ilgilidir. Özellikle bir hayat sigortası şirketinin (Sun Life) uygulamayı açıkça desteklediğini düşündüğünüzde, Carrot Rewards hakkında alarm zilleri çalar.

Peki, Carrot Rewards uygulaması tarafından toplanan bilgiler nerede ortaya çıkıyor? Bu önemli bir sorudur. Ne yazık ki, gizlilik politikası kullanıcıları gri bir alanda bırakıyor. Ryerson Üniversitesi Gizlilik ve Büyük Veri Enstitüsü Genel Müdürü Ann Cavoukian (ve Kanada'nın Ontario eyaleti için Bilgi ve Gizlilik Komiseri) ProPrivacy.com,

"Carrot Rewards, “toplanan kişisel bilgilerin hiçbirinin paylaşılmadığını ve toplu verilerin satılmayacağını” vaat ediyor. Ancak yine de şunu belirtiyorlar: “Carrot Rewards, daha sonra hükümetlere sattığı planlardan puan alıyor.” Bu bariz bir çelişki gibi geliyor.

"İnsanları kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini Carrot Rewards'a NO bilgisine karşı zırhlı bir güvence olmaksızın sunmamaları konusunda ikna edeceğim. Kullanıcılara uygulamalarıyla ilgili gizlilik güvencesi sağlamak için Tasarım Sertifikası ile Gizlilik başvurusunda bulunmayı düşünmelidirler.."

Uyarı

Dikkatli ol!

Uluslararası Gizlilik Profesyonelleri Birliği (IAPP) Genel Müdürü Kris Klein, bu bakış açısıyla aynı fikirde. Carrot Rewards gizlilik politikasına yorum yapan Klein bana,

“İnsanların hükümetle paylaşmaktan endişe duyabileceklerini kabul etmek ilginçtir. Benim için, çeşitli devlet kurumlarının ne tür bir ortak olduğu sorusunu gündeme getiriyor. Hangi rolü oynuyorlar? Web sitelerine hızlıca bakıldığında net değil. ”

Cavoukian gibi Klein da Carrot Rewards kullanıcılarını böyle bir uygulamayı kullanmayla ilgili gizlilik endişelerinin farkında olmaları konusunda uyarıyor:

“Genel bir kural olarak, toplanma geçip geçmediklerini görmek için mantıksallık testini bu şemalara uygulamanız gerektiğini düşünüyorum. Elbette kaygan bir eğim var. Bazı programlar iyi olabilir. Bazıları makul kabul edilenin üzerinden geçebilir.

"Bu teknolojilere bu kadar erken geldiğimizden, insanların, hâkimlerin veya düzenleyicilerin gelecekte neyin makul olacağını tahmin etmek zor. Örneğin, Gizlilik Komiseri'nin sigorta endüstrisine karşı DNA örnekleri talep ettiğini gördük. Aslında, Parlamento bir süre önce bu konuya karıştı ve bir yasa çıkardı. Açıkçası, mantıksız sayılabileceğimiz bazı programlar var.

"Bütün bunları söylemek gerekirse, Havuç Ödül programı oldukça zararsız görünüyor. Umarım insanlar oyunu oynamak için gizliliklerinden vazgeçtiklerini anlarlar. ”

Görüşler yazarın kendi.

Title Resim kredisi Carrot Rewards web sitesinden alınır.

Fotoğraf: Marta Design / Shutterstock.com, Aleksandar Levai / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me