AB endüstrisinin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı (ECJ), VPN endüstrisi için önemli sonuçları olan haberlerde, bu sabah AB çapında Veri Tutma Direktifi gerekçesiyle geçersiz ilan etti.,

Data Bu verilerin saklanmasını gerektirerek ve yetkili ulusal makamların bu verilere erişmesine izin vererek, yönerge, kişisel verilerin korunmasına özel yaşama saygı gösterme temel haklarına özellikle ciddi bir şekilde müdahale etmektedir. Ayrıca, verilerin tutulması ve daha sonra abone veya kayıtlı kullanıcı bilgilendirilmeden kullanılması, ilgili kişilerde özel hayatlarının sürekli gözetim altında olduğu hissini yaratacaktır. ”

Yaşasın! Devlet gözetimi söz konusu olduğunda iyi haberler duymak sık sık değil, ancak bu karar harika. DRD, 9/11 ve 7/7 Londra bombalamalarının ardından ve militarist rejimler tarafından kontrol edilen aşırı kısıtlayıcı ülkelerin (ABD gibi) güçlü ABD ve İngiltere hükümeti çıkarlarının getirdiği uğursuz ve acımasız bir AB mevzuatıydı. Çin ve İran), hükümetlerin bugüne kadar vatandaşların kişisel yaşamlarına en fazla müdahalesiyle oldu.

Tüm ISS'lerin ve iletişim sağlayıcılarının, aşağıdakiler için yeterli bilgi de dahil olmak üzere en az 12 ay boyunca veri tutmasını zorunlu kılmıştır:

  • bir iletişimin kaynağını takip etme ve tanımlama
  • bir iletişimin hedefini izleme ve tanımlama
  • iletişimin tarihini, saatini ve süresini tanımlamak
  • iletişim türünü tanımlamak
  • iletişim cihazını tanımlamak
  • mobil iletişim ekipmanlarının yerini belirleyebilecek

Uygulamada bu, tüm telefon görüşmelerinin, yapılan SMS'lerin ve e-postaların ve ziyaret edilen tüm web sitelerinin günlüklerinin tutulması ve ziyaret edilen tüm web sitelerinin ve tüm AB vatandaşlarının şüpheli olup olmadıklarına bakılmaksızın bu büyük gizliliğe maruz kalmaları anlamına geliyordu. suç.


Bu bilgilere kimlerin erişebileceği ile ilgili ayrıntılar ülkeden ülkeye değişir (örneğin İngiltere'de çok sayıda kuruluşa çok az adli gözetim ile erişim izni verilmiştir), ancak genel olarak belirli durumlarda 'yetkili' ulusal makamlar tarafından erişilebilir olmalıdır, 'Her Üye Devlet tarafından kendi ulusal hukukunda tanımlandığı üzere, ciddi suçların soruşturulması, tespit edilmesi ve kovuşturulması amacıyla'.

Belçika, Almanya ve Çek Cumhuriyeti gibi bazı ülkeler Direktife karşı güçlü bir direnç gösterdiler ve AB'nin yoğun baskısına rağmen bunu uygulamak için hiçbir zaman etrafta olmadılar.

VPN sağlayıcılarının DRD tarafından bağlı olup olmadıkları, mevzuatın orijinal ifadeleriyle tam olarak kapsanmayan gri bir alandı, bu nedenle Direktifi ulusal mevzuata aktarırken bunları açıkça dahil edip etmeyeceğine karar vermek bireysel hükümetlere düştü. Çoğu ülke bunu yaptı, ancak bazıları (özellikle İsveç, Hollanda ve Romanya) VPN sağlayıcılarını Direktif'in uygulanmasını hariç tuttu. Avrupa'daki VPN sağlayıcıları artık gerçekten 'günlük yok' hizmetleri sunmak için çok daha güçlü bir konumda olabilirler.

Bugünkü karar, 2006 yılında Digital Rights Ireland örgütü tarafından yapılan direktifle ilgili bir mücadeleyi izledi ve izin verilirse, AB vatandaşlarını müdahaleci hükümet casusluğundan koruyacak önemli bir kararı temsil ediyor,

Court Mahkeme, direktifin verilerin kötüye kullanım riskine karşı ve verilerin yasa dışı erişimi ve kullanımına karşı etkili bir şekilde korunmasını sağlamak için yeterli önlemleri sağlamadığını tespit etmiştir..

Bir bütün olarak ele alınan bu veriler, günlük yaşam alışkanlıkları, kalıcı veya geçici ikamet yerleri, günlük veya diğer hareketler, yürütülen faaliyetler, sosyal gibi verileri saklanan kişilerin özel yaşamları hakkında çok kesin bilgi sağlayabilir. ilişkiler ve sıkça karşılaşılan sosyal çevreler.

Mahkeme, bu verilerin saklanmasını gerektirerek ve yetkili ulusal makamların bu verilere erişmesine izin vererek, direktifin özel hayata saygı ve kişisel verilerin korunmasına yönelik temel haklara özellikle ciddi bir şekilde müdahale ettiğini düşünmektedir..

Ayrıca, verilerin saklanması ve daha sonra abone veya kayıtlı kullanıcı bilgilendirilmeden kullanılması, ilgili kişilerde özel hayatlarının sürekli gözetim altında olduğu hissini doğurması muhtemeldir..

Mahkeme, Veri Tutma Direktifini kabul ederek AB yasama organının orantılılık ilkesine uyumun getirdiği sınırları aştığı görüşündedir. ”

İrlanda Dijital Haklar başkanı TJ McIntyre kararı memnuniyetle karşıladı,

‘Bu, Snowden'ın açığa çıkmasından bu yana bir yüksek mahkeme tarafından yapılan kitlesel gözetimin ilk değerlendirmesidir. AAD'nin kararı, tüm nüfusun hedefsiz olarak izlenmesinin demokratik bir toplumda kabul edilemez olduğunu ortaya koyuyor. ”

EJC AB'nin en yüksek mahkemesi olmasına rağmen, Veri Tutma Direktifini son duyacağımızdan şüpheliyiz, bu nedenle büyük ilgi gören olayları takip edeceğiz.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me