Spor müsabakalarının çevrimiçi olarak yayınlanması veya TV abonelik paketlerinde izlenmesi pahalı olabilir. Böylece fazla parası olmayan spor severler bazen düzeltmeleri için korsanlığa yönelirler. Ancak son zamanlarda, çevrimiçi korsan sporları çok daha zor hale geldi. Sebep? Hükümetler ve kolluk kuvvetleri eğlence endüstrisi adına korsanlığı engellemek için daha fazla çalışıyor.


İspanya'da yetkililer geçtiğimiz günlerde sporla ilgili birkaç korsan web sitesi işlettiği için yedi kişiyi tutukladı. Polise göre, ülke çapında bir soruşturma koordineli baskın ve tutuklamalarla sonuçlandı. Polis, bugüne kadar yaklaşık 1.4 milyon € ürettiğine inanılan bir spor korsanlığı halkasını kapatmayı umuyor.

Tutuklamalar geçen hafta sonlarında Madrid, Alicante, Albacete, Gandía ve Valencia'daki baskınlar sırasında gerçekleşti. Tutuklanan yedi kişi, canlı futbol maçlarına çok daha ucuz erişim sağlayan web siteleri işletiyordu.

Polise göre, erkekler akış, doğrudan indirme, abonelik akışı ve eşler arası dağıtım yoluyla futbol maçları sağlayan sofistike bir korsanlık halkasını koordine ettiler. Web sitesi geliştiricilerinin yasadışı faaliyetlerinden büyük mali getiriler elde etmesine izin veren bu alışılmadık derecede çeşitli platformlar.

Soruşturmaları sırasında İspanyol yetkililer, futbol korsanlığı halkası sunucularının sadece İspanya'da değil, Fransa, Kanada ve ABD'de de bulunduğunu belirlediler. Bu soruşturma, İspanya'nın önde gelen futbol ligi - La Liga'nın resmi olarak korsanlıktan şikayet ettiği 2016'nın ortalarından beri devam ediyor.

O zaman, La Liga için çalışan temsilciler, İspanyol futbol maçlarına ve diğer uluslararası yarışmalara yasadışı erişim sunan yaklaşık 13 web sitesi keşfettiklerinden şikayet ettiler..

Korsanlıkla Mücadele Mevzuatı Başarısı

Büyük Operasyon

İspanyol yetkililer operasyonun son derece profesyonel ve başarılı bir şekilde yönetildiğini söylemek için kayda geçti.

Araştırmaya yakın kaynaklara göre, web sitesi geliştiricileri öncelikle korsan futbol sağlayan sayfalarda görünen reklamlardan yararlanıyorlardı. Polis ayrıca, sitenin operatörlerinin dağınık sunucular ve aracı şirketleri ve “sunucu konumu anonimleştirme hizmetleri” kullanarak işlemi kapatmayı zorlamaya çalıştığını açıkladı.

Yetkililer, operasyonla bağlantılı olduğuna inanılan çok sayıda banka hesabını dondurdu. Buna ek olarak, kolluk kuvvetleri sekiz eve yapılan baskınların büyük miktarda kanıt oluşturduğunu iddia ediyor. Polis, soruşturmanın hala devam ettiğini ve daha fazla web sitesi kapanmasına ve tutuklanmasına neden olabileceğini söyledi.

Ücretsiz futbol izlemeyi sevenler için, web sitesi kapanmalarının eğlence programlarında ani bir delik açması muhtemeldir. Ne yazık ki korsan spor meraklıları için, web sitesi kapanışları sadece İspanya ile sınırlı kalmadı.

Sansürlü Futbol Akışı

Uluslararası Baskı

İngiltere'de hükümet, bu yıl İnternet Servis Sağlayıcılarını (İSS'ler) Premier League maçlarının korsan akışlarını keşfettikleri anda kapatmaya zorlayan bir mevzuat çıkardı. Bu, son dakika maç akışlarının bile gerçek zamanlı olarak keşfedildiği anda kapatıldığı anlamına gelir.

Bu, İngiliz futbol taraftarlarının futbol izlemek için büyük miktarda para ödemekten kaçınmasını çok daha zorlaştırıyor. Sky'ın dava başkanına göre çalışıyor. Bu hafta Makao'daki bir endüstri kongresinde Matthew Hibbert, bu yeni site engelleme yasaları sayesinde İngiltere'de ücretsiz futbol oynamanın imkansız hale geldiğini açıkladı.

Asya Kablo ve Uydu Yayın Birliği (CASBAA) Konferansı 2017'de konuşan Hibbert, izleyicilere futbol maçlarının korsan akışının Birleşik Krallık'ta neredeyse tamamen ortadan kaldırıldığını söyledi.

Abartılı İddialar

Eğer kişi Hibbert'i sözüne alacak olsaydı, Premiership'in yeni yasaları İngiltere'de korsan futbolu tamamen karartmak için kullanmayı başardığını varsayabiliriz. Ancak, gerçek şu ki insanlar hala ücretsiz futbol akışı için Kodi kutuları gibi set üstü kutuları kullanıyorlar. Buna ek olarak, Premiership maçlarını ücretsiz gösteren birçok web sitesi (örneğin, Çin'deki akış siteleri) kullanılabilir.

Aslında, İngiltere'de korsan futbol akarsularının kullanılabilirliğini izleyen kaynaklara göre, akarsu sağlayan popüler düzinelerin yaklaşık yarısı maç günlerinde hala çalışıyor. Futbolda kesintiler genellikle sadece kesik kesiktir.

Bu bulgulara rağmen 2017, çeşitli bölgelerdeki hükümet yetkililerinin spor korsanlığını engellemek için çok daha koordineli bir çaba gösterdi. CASBAA konferansından çıkan haberler, vatandaşların benzer korsanlığı engelleyen infazların zaman geçtikçe daha etkili olmasını bekleyebilmeleridir. İngiltere'de koordineli bir çaba, barlarda yasadışı futbol yayıncılığında başarılı bir baskı gördü. Buna ek olarak, birçok Yasadışı akış cihazı (ISD) satıcısı cihaz satmaktan başarıyla kovuşturuldu.

Çevrimiçi futbol veya diğer sporları ucuza izlemek isteyenler, resmi futbol paketlerinin dünya çapında farklı fiyatlarla satın alınabileceğini bulacaklar. Örneğin BeIN Sports, Orta Doğu pazarına son derece uygun fiyatlarla çok miktarda spor (futbol dahil) sunuyor.

ProPrivacy.com telif hakkı ihlallerini kınamaktadır. VPN'lerin konumunuzu başka bir ülkeye taklit etmek ve böylece coğrafi kısıtlamaların üstesinden gelmek için kullanılabileceğinin farkında olsak da, birincil amaçları size çevrimiçi güvenlik ve gizlilik sağlamaktır. Her şeyden önce, bu yüzden bir VPN kullanmanızı öneririz.

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: Brian A Jackson / Shutterstock.com

Fotoğraf: Bloomicon / Shutterstock.com, bir fotoğraf / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me