İster beğenelim ister beğenmeyelim, yüz tanıma teknolojisinin yaygın kullanıma sunulması. Aslında, Taylor Swift'in Mayıs ayında Los Angeles Rose Bowl konserinde özel bir prova klibi kioskunun içine gizlenmiş bir yüz tanıma kamerası kullandığı raporları tek başına şok edici değil.


Taylor Swift konserinde yüz tanıma teknolojisi

Savunmasında, pop megastar bir dizi takipçinin hedefi oldu, bu yüzden bir risk oluşturabilecekleri tanımlamak için teknolojiyi kullandığına dair açıklaması makul.

Bununla birlikte, olay gizlilik savunucularını yüz teknolojisinin artan kullanımı ve bunun gizliliğimiz üzerindeki etkileri hakkında sesli alarm çanlarına yönlendirdi..

Jay Stanley'in ACLU'nun kıdemli politika analisti Guardian'a şunları söyledi:

“Stalker'lar genellikle korkutucu bir fenomendir ve herkes Taylor Swift gibi birinin neden onlara karşı korunmak istediğini anlar. Ancak bunun daha büyük etkileri vardır. Bu tek bir dağıtımla ilgili değil, teknolojinin nereye yöneldiği ile ilgili. ”

Yüz tanıma teknolojisinin artan kullanımı

Yüz tanıma teknolojisinin kullanımı tüm dünyada artıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, polis ve sınır kontrolleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ticari alanı işgal ettiğinin farkında olmakla birlikte, daha az insan farkındadır. Moda perakendecilerinin yüzde 59'u ve İngiltere'deki tüm mağazaların dörtte biri teknolojiyi kullanıyor.

Endişe verici olarak, sadece teknolojiyi belki de anlaşılabilir bir şekilde kullanan mağaza asansörlerini tanımlamak için kullanmıyorlar. Sosyal medya hesaplarından ve web izlemeden alınan diğer verilerle birleştirilebilen müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarının ayrıntılı modellerinin oluşturulmasına yardımcı oluyorlar. Bu, daha fazla kişiselleştirilmiş reklamla sizi hedeflemelerine olanak tanıyan ayrıntılı bir “tüketici sizi” oluşturmalarına yardımcı olur.

İngiltere'de (ve genel olarak Avrupa'da) GSYİH bu tür davranışları sınırlamalıdır, ancak dünyanın geri kalanındaki müşterilerin böyle bir koruması yoktur. Londra'nın merkezinde bu Büyükşehir Polisi, istekli alışveriş yapan kişilerle yüz tanımayı deniyor, ancak izin istemekten önce ne kadar süre geçecek?

Bu yılın başlarında Noting Hill Karnavalı'na katılan büyük ölçüde Afro-Karayip kalabalığından, eleştirmenler tarafından açıklanan, hukukta hiçbir dayanağı ve kurumsal ırkçı olarak tanımlanan bir gözetim operasyonunda kesinlikle izin istemediler..

Bir panopticon yaşamak

Panopticon (kelimenin tam anlamıyla “hepsi gözlemlendi”) ünlü İngiliz filozof ve sosyal teorisyen Jeremy Bentham'ın icadıdır. Tek bir bekçinin tüm mahkmatmları gözlemlemesine izin vermek için tasarlanmış bir hapishane binasıdır..

Bir panopticon topluluğu

Hiçbir bekçi her zaman tüm mahkumları izleyemez, ancak tasarımın dehası mahkumların istedikleri zaman izlenebileceklerini bildiği anlamına gelir.

Bunu bilen mahkmatmlar, disiplin tedbirlerinden kaçınmak istiyorlarsa her zaman izleniyormuş gibi davranmaya zorlanacaklardı. Bentham Panopticon'u,

"Şimdiye kadar örnek olmadan bir miktar akıl üzerinde akıl gücü elde etmek için yeni bir mod."

Evden ayrıldığımızda bizi takip eden kameralara giderek daha alışıyoruz, ancak şu anda bir panoptikonda yaşadığımız fikri basit benzetmenin ötesine geçiyor. Aksine, bu, Sayın Bentham'ın hayal edebileceği şeylerin çok ötesinde, modern bir yeniden hayal..

Teknolojinin şu anda çılgınca yanlış olduğunu ve masum insanları yanlış bir şekilde suçlama riskini taşıdığını unutmayan Panopticon, gözetimin özgür konuşma üzerindeki ürpertici etkisi için güçlü bir metafor haline geldi.

George Orwell'in de anladığı gibi, insanlar yaptıkları herhangi bir şeyin herhangi bir zamanda izlenebileceğinden korktuklarında, buna göre davranacaklardır. Yüz tanıma sistemleri bu Orwel kabusu dijital alandan fiziksel dünyaya taşınıyor.

Böyle müdahaleci ve son derece kişisel gözetim, birçok insanın demokratik barışçıl protesto haklarını kullanmalarını (kimliğini gizlemeye çalışsalar bile) cesaretlendirecektir. Bu tek başına kameralardan kaçınmak için yeterli olmayacak. Şimdi, herhangi bir kalabalıkta, bir suç işlemeden önce, her müzik festivaline veya konsere katıldıklarında potansiyel suçluları önceden etkili bir şekilde tanımlamak için kullanılan yüz tanıma alanına giriyoruz..

Bu yeni teknolojiyi benimsemeden önce, yaşamak istediğimiz dünya hakkında ciddi bir tartışmaya ihtiyacımız var. Ayrıca teknolojiyi kimin kontrol ettiği hakkında da konuşmalıyız, çünkü yanlış ellerde benzersiz bir baskı aracı, beğenileri olabilir Bay Orwell'in bile yazamadığı.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me