Geçen hafta ortasından bu yana Sri Lanka'da sosyal medya siteleri ve mesajlaşma hizmetleri karartıldı. Geçtiğimiz Çarşamba günü, hükümet İSS'leri Facebook, Whatsapp, Instagram ve Viber gibi popüler web sitelerini karartmaya zorladı. Karartmalar, hükümetin ulus içinde “yaygın nefret söylemi” olarak tanımladığı şeye dair bir baskının parçası olarak sipariş edildi.


Adanın orta bölgesindeki Kandy şehrinde şiddet patlak verdiğinde olağanüstü hal ilan edildi. Yerel Sinhalese Budist ve Müslüman nüfus arasında acımasız çatışmalar yaşanıyor.

Hükümete göre, durumu daha da kötüleştirmek için etnik olarak motive edilen saldırıların yanlış raporları sosyal medya aracılığıyla yayıldı. Hatta bombaların sosyal medya aracılığıyla yayılmasına ilişkin bilgiler bile ortaya çıktı.

Sri Lanka vatandaşları veya arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmak için sosyal medya sitelerini kullanan ülke ziyaretçileri için, kesintiler sevdiklerinizle iletişim kuramamaya neden oldu. Neyse ki, aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmak isteyen ülkede yaşayan veya ziyaret eden herkes, en iyi VPN kullanarak sansürlenmiş web sitesi hizmetlerine tekrar erişebilir.

Irksal Bölünme

Raporlara göre, “çoğunluk Sinhalese etnik grubundan oluşan kızgın çeteler”, camiler de dahil olmak üzere Müslüman topluluklara saldırdı. Müslümanlara "evde kalın ve Digana kasabasındaki dükkanlarını kapatın." İsyanlar patlak verdi ve öfkeli Budistler tarafından boş dükkanlar yakıldı. En az bir kişi - 27 yaşındaki Abdul Basith adlı bir imam - bir ev yangında öldürüldü. Babası Fayaz Samsudeen, ikinci katta tuzağa düşmüş olması gerektiğini söyledi:

Yangın başladığında, yardım için çığlık attı ve insanlardan evden çıkmamıza yardım etmelerini istedi. Üst kattan dışarı çıkmanın bir yolu yok, ama kaçacağını düşündük. Evimizi görmek için geri döndüğümüz sabah cesedini bulduk. ”

Sri Lanka, 2009'daki iç savaşının sona ermesinden bu yana biraz dengesiz kaldı. 26 yıl boyunca hükümet güçleri ile Tamil ayrılıkçıları arasında iç savaş çıktı. Ne yazık ki, gerginlikler hala yüksek ve Sri Lanka’nın Müslüman azınlığına yönelik zulüm artıyor.

Yanmış bina

Durum Uzlaştırma

Geçen Çarşamba günü şiddet patlak verdiğinden, adanın orta bölgesindeki durumun önemli ölçüde yatıştığına inanılıyor. Dahası, ikonik Budist tapınaklarını ve anıtlarını ziyaret etmek için adada yol alan gezginlerin büyük ölçüde etkilenmediğine inanılıyor..

Gelişmeye rağmen, turistler özellikle Kandy ve başkent Colombo'daki yerleşim bölgelerini ziyaret ederken aşırı dikkat göstermeleri ve doğrudan otellerine gitmeleri konusunda uyarılıyor. Huzursuzluk azalsa da, yeniden alev alabileceği korkusu var. Bir hükümet sözcüsü Dayasiri Jayasekera'ya göre, olağanüstü hal en az on gün yerinde kalacak.

Sri Lanka

Devam Eden Kesintiler?

Ülkedeki insanlar başlangıçta sosyal medya sitelerinin Cumartesi günü engellenmesini bekliyordu. Ancak, bazı yerlerde hala internet kesintileri, sosyal medya kesintileri ve vatandaşların çevrimiçi hizmetlere erişmesini engelleyen ciddi bant genişliği azaltma sorunu yaşanıyor gibi görünüyor. Bu internet kesintilerinin yanı sıra hükümet, insanları yerleşim bölgelerindeki sokaklardan uzak tutmak için sokağa çıkma yasağı başlattı.

Sevdikleri kişilere güvenliklerini sağlamak için sosyal medya web sitelerini kullanmaları gereken ülke ziyaretçileri için bir Sanal Özel Ağ (VPN) mükemmel bir çözümdür. Bir VPN, Sri Lanka'daki herkesin farklı bir ülkede gibi davranmasına izin verecektir. Sonuç olarak, herkes Sri Lanka'daki sosyal medya sitelerine erişmek için bant genişliği kısıtlamasını ve web sitesi kesintilerini atlayabilir.

Şimdilik sosyal medya sitelerine ve Viber gibi mesajlaşma hizmetlerine tam erişimin ne zaman devam edeceği bilinmiyor. Bununla birlikte, ülkede şiddet olaylarının ortaya çıkması durumunda ülkedeki herkese VPN hizmetinden haberdar edilmesi tavsiye edilir. Özellikle, bunun iki haftada ikinci kez büyük olayların meydana geldiği düşünülürse.

Bu son patlamalardan sadece bir hafta önce, benzer bir kalabalık Sri Lanka'nın doğu bölgesinde yaşayan Müslümanlara saldırdı. Bu şiddet, Sinhalese kamyon şoförünün bir grup Müslüman adam tarafından yaralanmasından sonra patladı. "öfke olayı". Kamyon şoförü günler sonra yaralarından öldü - ırksal gerilimleri ateşledi.

Sri Lanka Vpn

Daha Fazla Kesintiye Hazır Olun

Politik durum göz önüne alındığında, bir VPN şiddetle tavsiye edilir. Aylık abonelik 11,99 $ 'a kadar bir ücrete mal olacak, bu da ülke çapında seyahat ederken sevdiklerinizi güvenliğiniz hakkında bilgilendirmeye devam edebilmek için önemsiz bir yatırımdır..

İyi haber şu ki, ulusun çoğunluğu etkilenmemiş gibi görünüyor ve gezginler kritik durumu dikkate alarak göreceli olarak rahatça dolaşmayı başarıyorlar.

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: Wasan Ritthawon / Shutterstock.com

Fotoğraf: Kanda Saelee / Shutterstock.com, Nila Newsom / Shutterstock.com, Denys Prykhodov / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me