Skype, dünya çapında kullanılan popüler bir mesajlaşma servisidir. Yaygın kullanımına rağmen, bugüne kadar Skype genellikle şeffaf güvenli mesajlaşma özellikleri sağlamadığı için eleştirildi. Şimdi bu değişmek üzere, çünkü Skype Signal’nın güvenli mesajlaşma protokolünü uygulamaya başlayacağını duyurdu.


Skype, kullanıcıları için iletileri güvenli bir şekilde şifrelemek için Sinyal protokolünü uygulayacaktır. Güvenli mesajlaşma Skype platformunda “Özel Konuşmalar” olarak bilinir. Sinyal geliştiricileri şunları yorumladı:

"Amacımız özel iletişimi basit ve her yerde yapmaktır. Yüz milyonlarca aktif kullanıcıyla Skype, dünyanın en popüler uygulamalarından biridir ve Skype'taki Özel Konuşmaların daha fazla kullanıcının güvenli iletişim için Sinyal Protokolü'nün güçlü şifreleme özelliklerinden yararlanmasına izin vermesinden heyecan duyuyoruz. ”

Geçmişte Eleştirildi

Skype ilk başlatıldığından beri eleştirmenler genellikle kendi özel algoritmasını çevreleyen gizlilikten şikayet ediyorlardı. Skype’ın eşler arası mimari ve şifreleme teknolojisinin kapalı kaynak niteliği, hiçbir zaman üçüncü bir taraf tarafından incelenmediği anlamına gelir. Bu, yazışmalara erişmek için kullanılabilecek arka kapıya sahip olmadığı kanıtlanmamıştır..

Şifrelemenin Skype platformunda nasıl uygulandığı hakkında bilgi eksikliği - ayrıca hangi güvenlik özelliklerinin ve uygulamalarının sunulduğu hakkında bilgi eksikliği - güvenlik uzmanlarının çoğunu soğuk hissettirir. Neyse ki, o günler artık bitti. En son Skype önizlemesi, Moxie Marlinspike’ın Açık Fısıltı Sistemleri tarafından tasarlanan Sinyal protokolünü destekler.

Sinyal protokolü, daha önce “Open Whisper Systems tarafından bir şey kullan” demiş olan Edward Snowden tarafından onaylanmıştır. Oscar ödüllü Citizenfour filmini çeken Oscar Kazanan gazeteci Laura Poitras tarafından da destekleniyor:

“Sinyal sahip olduğumuz en ölçeklenebilir şifreleme aracıdır. Ücretsiz ve hakemli. İnsanları her gün kullanmaya teşvik ediyorum. ”

Citizenfour Görüntüsü

En Popüler Protokol

Gördüğünüz gibi, Signal güvenilirdir - bu, messenger hizmetlerindeki yüksek alım oranlarının sebebidir. Şu anda Whatsapp, Facebook Messenger, Google Allo ve Open Whisper’in kendi mesajlaşma Sinyalinde şifreli mesajlaşma tarafından kullanılan protokoldür. Microsoft'un Sinyal protokolünü uygulama kararı hakkında şunları söylemelidir:

“Hassas bilgileri Skype üzerinden paylaşırken ekstra korumanın önemli olduğunu biliyoruz, bu nedenle artık Skype Insider'lar tarafından kullanılabilen uçtan uca şifreli Özel Konuşmaların önizlemesini duyurmaktan heyecan duyuyoruz.

“Özel Sohbetlerle, Open Whisper Systems tarafından endüstri standardı Sinyal Protokolü'nü kullanarak uçtan uca şifreli Skype sesli çağrı yapabilir ve metin mesajı veya resim, ses veya video gibi dosyalar gönderebilirsiniz. Bu görüşmelerin içeriği, sohbet listesinde ve paylaştığınız bilgileri gizli tutmak için yapılan bildirimlerde gizlenir. ”

Whatsapp Şifrelemesi

Özel ve Güvenli?

Özel Görüşme özelliği, Skype kullanıcılarının, üçüncü tarafların erişemediğine inandığı uçtan uca şifrelemeyi kullanarak özel metin mesajları, sesli aramalar ve dosya aktarımları yapmalarına olanak tanır. Buna Microsoft, Signal / Open Whisper ve devlet kurumlarından erişim yok.

Her ne kadar devlet istihbarat teşkilatlarının Sinyal protokolüne nüfuz edemediğine dair kesin bir kanıtımız olmamasına rağmen, çok fazla koşullu kanıtımız var. Geçen yılın Mart ayında, İngiliz hükümeti Londra'daki bir terör saldırısının ardından Whatsapp'a arka kapı yerleştirilmesi çağrısında bulundu. 2017 yılının Eylül ayında, Whatsapp'ın İngiliz hükümeti ile işbirliği yapmayı reddettiği bildirildi.

Gchq Sinyal Protokolü

Bu, GCHQ'nun (İngiltere'nin NSA'nın sürümü) Sinyal protokolüne nüfuz edemediği anlamına gelir. GCHQ ve ABD'li CIA ve NSA muadilleri arasındaki yakın çalışma ilişkisi nedeniyle, genellikle Signal'ın bu güvenlik güçleri tarafından da aşılmaz olduğu düşünülmektedir. Teorik olarak, en azından bu, Signal'ı mevcut en güvenli mesajlaşma protokolü yapar.

Tabii ki, istihbarat kurumlarının yeni keşfedilen CPU kusurlarını Meltdown ve Spectre kullanarak Sinyal protokolünü kırmış olması mümkündür. Aslında, Intel'in ABD istihbarat kurumlarına CPU ürün yazılımında bir arka kapı sağlamış olabileceği daha önce açıklanmıştı. Meltdown ve Spectre bunun kanıtıysa, bellekte geçici olarak saklanan şifreleme anahtarlarının istihbarat kuruluşları (ve hatta siber suçlular) tarafından saldırıya uğramış olması mümkündür. Ancak, şimdilik, bu sadece spekülasyon ve Meltdown ve Spectre'nin vahşi doğada sömürüldüğüne dair özel bir kanıt yok.

Bu olası güvenlik açığına rağmen (daha önce güvenli olduğuna inanılan bellek çekirdeklerinde geçici olarak depolanan tüm şifreleme anahtarları için geçerlidir), Signal sektör lideri özel mesajlaşma şifreleme protokolü olmaya devam etmektedir. Bahsedilen CPU kusurlarının sadece kurbanların makinesine başarıyla dağıtılan kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak istismar edildiğini de belirtmek gerekir..

Skype Sinyali

Skype'ta Sinyal Ne Zaman Kullanılabilir?

Şimdilik, Özel Konuşmalar yalnızca Skype'ın içeriden derlemelerinde kullanılabilecek. Skype'ın Evrensel Windows Platformu sürümü (Windows 10 için tercih edilen sürüm) şu anda Sinyal protokolünü desteklememektedir. Ancak, masaüstü içericisi tüm platformlar (Windows, Android, iOS, OS X ve Linux) için derlendi..

Ne yazık ki, Sinyal protokolü video görüşmeleri için henüz uygulanmamıştır. Ancak, iyi haber şu ki, bu gelecekte bir noktada değişebilir. Open Whisper Systems, tescilli messenger'da görüntülü mesajlaşma protokolünü başarıyla uygular. Bu nedenle, bu son güncelleme turu test edildikten ve Skype istemcisi içinde sabit kaldığında - görüntülü mesajlaşma da bir yükseltme alabilir. Beklemek ve görmek zorundayız.

Vpn Kilidi

Skype bloklarının üstesinden nasıl gelinir

İlginç bir şekilde, Skype'a yapılan bu yükseltmenin zamanlaması, Birleşik Arap Emirlikleri'nde Skype kullanımında bir kısaltma ile aynı zamanda geldi. BAE, Skype'ı engelleyen uzun bir ülke listesinin en sonuncusudur. Platform şu anda Çin, Umman, Suriye, Türkiye, Malezya, Kuveyt, Katar, Paraguay, Guyana'da toplam 30 ülkede sınırlı bloklarla yasaklanmıştır. Yasağın, insanların ücretsiz telefon görüşmeleri yapmak için normal telekomünikasyon kanallarını atlamasını durdurmak olduğu iddia ediliyor.

Skype'ı güvenli ve özel bir şekilde kaldırmak isteyen herkes için: VPN en iyi seçenektir. Sanal Özel Ağ, herkesin farklı bir ülkede gibi davranmasına izin verir. Bu, Skype yazılımına hem erişmelerine hem de indirmelerine ve VoIP hizmetini özel olarak kullanmalarına olanak tanır. Skype için en iyi VPN'ler ayrıca ISS güvenlik duvarlarını aşmak için VPN gizliliği sağlar.

Görüşler yazarın kendi.

Başlık resim kredisi: Castleski / Shutterstock.com

Fotoğraf: Ink Drop / Shutterstock.com, Gil C / Shutterstock.com, BEN NIKOM / Shutterstock.com, Alexander Yakimov / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me