Hükümet, gelecek yıl Singapur'daki 100.000'den fazla elektrik direğine merkezi yüz tanıma veritabanına bağlı kameralar kurmayı planlıyor, gizlilik aktivistlerini endişelendirdi.

Singapur için VPN

Bu hareket, vatandaşların teknoloji yoluyla yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlayan daha geniş bir girişimin parçası olan “Platform Olarak Lamppost” (LaaP) projesinin bir parçası olarak geliyor. “Akıllı Ulus” olarak adlandırılan bu proje, bu yılın başlarında Reuters'e teyit eden devlet kurumu GovTech tarafından denetleniyor:

"LaaP denemesinin bir parçası olarak, arka uç yüz tanıma yeteneklerini destekleyebilen kameralar da dahil olmak üzere sokak lambalarındaki çeşitli sensörleri test ediyoruz. Bu yetenekler kalabalık analizi yapmak ve bir terör olayı durumunda takip soruşturmasını desteklemek için kullanılabilir."

Elektrik direğinde bulunan diğer sensörler hava kalitesini ve su seviyelerini izlemeyi ve yaya ve elektrikli scooter numaraları gibi şehir planlamasına yardımcı olabilecek verileri toplamayı amaçlamaktadır..


GovTech, şirketleri gelecek yıl tam bir sunum umuduyla yeni teknolojiye teklif vermeye davet etti.

Londra ve New York gibi şehirlerde olduğu gibi, video gözetimi zaten yaygın olan Singapur'a kadar yaygındır. Ancak yüz tanıma yazılımının kullanımı, "polis devleti" olarak tanımlanan bir yerde belki de sürpriz olmamasına rağmen.

Ama Singapur bir polis devleti mi?

Bunun cevabı bir şekilde “polis devleti” ni nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Singapur yoğun bir şekilde polise tabi tutulur, kamuoyunda izin verilen ve izin verilmeyen yasaları vardır ve konuşma özgürlüğünü kesinlikle sınırlar (özellikle Singapur'un 1959'da bağımsızlık kazanmasından bu yana iktidarda olan iktidardaki Halkın Eylem Partisi ile ilgili olduğunda).

Öte yandan, suç oranları son derece düşük ve terörizm bilinmiyor (terör tehdidinin LaaP yüz tanıma girişimi için gerekçe olarak kullanılmasına rağmen). Polis, yasaya uyanlara müdahale etmiyor ve kendileri sıkı yasalara ve davranış kurallarına bağlı.

Sansür ve siyasi baskı

Teknik düzeyde, Singapur'un Medya Geliştirme Otoritesi (MDA) bir 'hafif dokunuş' politikası uyguluyor ve OpenNet Girişimi halk tarafından engellendiğine inanılan 100 web sitesini test ettiğinde, pornografiyle ilgili yalnızca yedisinin aslında filtrelendiğini buldu..

Sex.com, playboy.com ve penthouse.com'u içeren web sitelerinin hepsinin çok yüksek profilli olduğunu, blokların sansürde ciddi bir girişim olmaktan ziyade bir noktaya koymak için yerleştirildiğini şiddetle öneriyor..

Bununla birlikte, Gazeteler ve Matbaa Yasası, İftira Yasası, İç Güvenlik Yasası (ISA), Sedition Yasası ve ceza kanunundaki maddeler (hükümet yardımıyla “ sistematik olarak hükümetin lehine kararlar veriyor ”) .PAP üyelerinin siyasi muhaliflerini ve eleştirmenlerini hızlı bir şekilde hedeflemek.

Bu, saldırgan sansürü, Singapur'un geçmişte rahatsızlıklara ve ayaklanmalara yol açan güçlü etnik ve dini karışımını göstererek haklı çıkarıyor (ancak “terörist” olarak sınıflandırılabilecek hiçbir olay yok).

Bu önlemlere ek olarak, düzenleyici Medya Geliştirme Otoritesinin (MDA) siyasi partiler olarak belirlediği veya “Singapur'la ilgili siyasi veya dini konuların yayılması, tanıtımı veya tartışılmasıyla ilgili” belirlediği tüm ISS'ler ve İnternet içerik sağlayıcıları (ICP'ler) kaydolmalıdır. MDA ile.

Kayıt işlemi, 50.000 $ 'lık bir “kesin teminat” teslim etmeyi ve 24 saat içinde MDA tarafından rahatsız edici veya politik olarak hassas kabul edilen herhangi bir materyali kaldırmayı kabul etmeyi içerir. Endişe verici bir şekilde, bu aynı zamanda LBGT topluluğunun daha fazla mağdur edilmesine ve sansürüne yol açabilecek “eşcinselliği veya lezbiyenliği savunan malzeme” içerir..

Siyasi, dini veya etnik muhalefeti veya içeriği engellemek için teknolojik olmayan tedbirlerin kullanılmasının sonucu yaygın bir otosansür şekline yol açmıştır. Hangi konuların kamuoyu tartışmasına izin verileceğini belirten, belirsiz bir şekilde tanımlanmış ancak resmi olarak tanınmış olan “sınır dışı işaretçiler” (OB işaretçileri) tarafından yönlendirilen çoğu insan, hassas konulardaki girdilerinin kapsamını sınırlamayı seçmiştir.

Odaktaki bir değişim?

Singapur'daki ağır polis teşkilatını savunanların çoğu zaman hükümetin vatandaşlara karşı yasayı zulmetmediğini veya yasayı hedeflemediğini gösterir. Aslında, Singapur dünyanın en güvenli şehirlerinden biridir.!

Bununla birlikte, yüz tanıma teknolojisinin genel halk üzerinde kullanılması, önümüzdeki yıldan itibaren hükümetin, günlük işlerini yürüten yasalara uyan sıradan vatandaşlar üzerinde yaygın bir gözetim gerçekleştireceği anlamına geliyor..

Bu daha önce hiç yapmadığı bir şey. Beş Gözlü küresel gözetim programlarında, şehir devletinden geçen uluslararası fibrotik internet kablolarına erişmelerini sağlayarak ABD ve Avustralya ile yoğun bir şekilde işbirliği yaptı. Ama bu kendi vatandaşlarına battaniye casusluğu ile aynı şey değil.

deniz sırları

Singapur sakinlerinin çoğu, odak noktasında uğursuz bir değişiklik olarak görülebilecek şeylerden endişe duyuyor, bunun yerine hükümeti sağlam ama iyi niyetli bir rehber el olarak görüyor. Ancak iyi düzenlenmiş bir ütopyada ya da kötü niyetli bir ağabey hükümeti tarafından denetlenen yaldızlı kafeste yaşayıp yaşamadıkları görülmeye devam ediyor.

Fotoğraf kredisi: Prasit Rodphan / Shutterstock tarafından

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me