Son birkaç hafta içinde hem Showbox hem de popüler iOS mevkidaşı Moviebox çalışmayı durdurdu. Neredeyse her zaman olduğu gibi, popüler akış web siteleri ve hizmetleri düştüğünde olduğu gibi - bunların kaybolması uygulamanın klonlanmış sürümlerinin ani bir akışı ile karşılandı..

Showbox'ın bu yeni sürümleri yasal olarak değiştiriliyor mu? Yoksa kaçınılması gereken şüpheli ve güvensiz klonlar mı?

Hatırlanması gereken ilk şey, Showbox ve Moviebox'ın insanları sadece barındırma bağlantılarına yönlendirmemesi. Bunun yerine (Popcorn Time gibi) uygulamalar, uygulamadaki içeriği geçici olarak indirmek ve izlemek için kullanıcıları görünmez bir şekilde torrent depolarına bağlar. Bu sorunlu çünkü birçok ülkede ISS'ler BitTorrent aracılığıyla yasadışı olarak film indiren kişileri aramak için trafiği izliyor.

Telif hakkı sahipleri, korsanları keşfetmek ve olası faturalama mektuplarını takip etmek için İSS'lerle birlikte çalışır. Bu mektuplar korsanları yakalandıklarını - 150 ila 300 $ arasında herhangi bir şey için faturalandırdıklarını - ödememenin mahkemede daha fazla eyleme yol açacağı tehdidi ile uyarıyor.

Muhtemel bir ileri faturalama vakası 2015 yılında Dallas Buyers Club LLC'yi (DBC) içeriyordu. O zamanlar DBC ve Voltage Pictures adına çalışan bir hukuk bürosu, Danimarka, İspanya ve Avustralya da dahil olmak üzere birçok ülkeden şüpheli korsanları faturalandırdı..


Showbox klonları bir VPN gerektirir

IP Adresi izleme?

DBC, Cobbler Nevada ve Bodyguard Productions gibi bir grup bağımsız film stüdyosunun (birkaç isim) Showbox'ın arkasında olduğuna inanılan web sitelerini hedeflemeye başladığı bu yılın Mayıs ayına kadar.

Eylül ayında bu eylemin ardından, bir DMCA bildirimi, Cloudflare'yi Showbox'a bağlı kişilerin ve web sitelerinin kimliklerini açıklamaya zorladı. O zamandan beri, orijinal Showbox çevrimdışı hale geldi ve TorrentFreak'e göre, sonrasında ortaya çıkan çeşitli klonlar hakkında şüphelenmek için birçok neden var..

Her şeyden önce, Showbox’ın kapanmasının arkasındaki film şirketlerinin daha önce potansiyel faturalandırma yaptıkları biliniyor. Showbox'a içerik sağlamak için kullanılan web sitelerinin birçoğu şu uyarıyı görüntülediği için alarm zilleri yükseliyor:

Showbox uyarısı

İzlenmekte olan IP adreslerinden bahsedilmesi alarm zillerini tetiklemek için yeterlidir - çünkü yakın gelecekte yeni bir olası faturalama turu olabileceğini varsaymak çılgınca değildir..

Sadece korkutuyoruz?

Hem Showbox'a bağlı web sitelerindeki uyarıların hem de olası faturalama mektuplarının birçok kişi tarafından korkutucu taktikler olarak kabul edildiği doğrudur. Korsanların aslında mahkemeye çıkmaları çok nadirdir ve korsanların küçük bir yüzdesinin ilk para cezasını ödemek için film stüdyolarının insanların korkuları ve paranoyalarını avladıklarını söylemek doğrudur..

Bununla birlikte, Showbox klonlarının yakın zamandaki hamlesinin bir şekilde telif hakkı sahiplerine bağlı olabileceğine dair meşru endişeler vardır. Bu durumda, uygulamanın yapımcıların gelecekteki faturalandırma için olası IP adreslerinden oluşan bir veritabanı oluşturmasına yardımcı olmak için kullanılması mümkündür. Ve telif hakkı sahipleri kesinlikle cesurlaşıyor ve zaman geçtikçe taktiklerinde daha güçlü oluyor

Bunu göz önünde bulundurarak, özellikle güçlü ve güvenli bir VPN kullanmadan Showbox varyantlarının yakınında herhangi bir yere gitmek genellikle kötü bir fikir gibi görünüyor..

Karışıklık ve yanlış yönlendirme

Rahatsız edici olan şey, çevrimiçi soru soran birçok kişinin ilk etapta Showbox uygulaması sürümlerini nereden aldıklarını bilmiyor olmalarıdır. Bu, çok sayıda kullanıcının orijinal hizmetin sorunlu bir klonunu önceden indirmiş olabileceği anlamına gelir..

Sonuçta, Mayıs ayından bu yana Showbox'a baskı yapılıyor. Bu, insanlara teorik olarak Showbox'ın güvenliği ihlal edilmiş bir sürümünü indirebilecekleri en az yedi aylık bir pencere verir..

TorrentFreak şu konuda uyarıyor:

“Geçtiğimiz birkaç ay içinde birkaç kez rastgele e-posta gönderenlerden, eski Showbox (ve gerçekten de TerrariumTV) makalelerimizi orijinal uygulamalar olduğunu iddia ettikleri yeni bağlantılarla 'güncellemelerini' istedik..

“Bunun yanlış yönlendirme girişimi olduğuna dair çok az şüphe var, bu yüzden bağlantılarını değiştiren diğer bazı haberlerin aksine talepleri göz ardı ettik. Bunun "güvenli" klonlara, orijinali sunan web sitelerine daha fazla trafik çekmek için bir girişim olup olmadığını veya daha sinsi bir şeyin oyunda olup olmadığını bilmiyoruz. "

Sonuç olarak, kullanıcıları Showbox'tan uzak durmak için birçok neden olduğu konusunda uyarmak sadece adil görünüyor. Ve eğer birisi bir Showbox varyantı kullanmaya devam etmeye karar verirse - IP adreslerini Torrenting için bir VPN kullanarak gizlemeye özen gösterilmelidir. Bunun yapılmaması, çizginin aşağısında kötü bir sürprizle sonuçlanabilir..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me