Tatile çıkarken veya iş için seyahat ederken, herkes belirli seyahat güvenliği önlemleri almaya alışkındır. Örneğin, rotaların önceden planlanması, valizlere küçük asma kilitler yerleştirilmesi ve örneğin para karşılığı değil seyahat çeklerinin kullanılması. Bunlar son derece makul düşünceler olsa da, bu gün insanlar evden uzakta yolculuklarının felaketle sonuçlanmasını istemiyorlarsa, tamamen yeni bir dijital risk seti düşünmelidirler..


Dikkate alınması gereken ilk şey WiFi ağlarıdır. Kötü niyetli sinsi siber suçlular, eski ticari yönlendiricilerdeki güvenlik açıkları nedeniyle kötü kurulmuş WiFi ağlarına kolayca erişebilir. Bu nedenle resmi havaalanı, otel, restoran, kahve dükkanı ve diğer halka açık WiFi ağları sizi inanılmaz derecede savunmasız hale getirebilir.

Ücretsiz Havaalanı WiFi

Bilgisayar korsanları etkinliğinizi izleyebilir, ziyaret ettiğiniz siteleri not edebilir ve hatta şifreleri çalmak için bastığınız anahtarları izleyebilir (banka hesapları, PayPal ve abone olduğunuz diğer web siteleri için).

Başka bir sorun, siber suçluların, bulunduğunuz alan için resmi WiFi gibi görünen sahte veya yinelenen ağlar oluşturabilmesidir. Bu yöntemlerden herhangi biriyle, bilgisayar korsanları kötü niyetli ağlarını yaptığınız şeyleri casusluk yapmak için kullanabilirler - bir kez daha hassas verilerinizi ve şifrelerinizi kimlik avı yapın.

Neyse ki, bir kurbanı bitirmediğinizden emin olmak için yapabileceğiniz birçok şey var!

Seyahat Güvenliği 101

Tatilde saldırıya uğramaktan nasıl kaçınılır

Yapabildiğiniz zaman, akıllı telefonunuzdaki İnternet bağlantısını kullanmak güvenilmeyen bir ağdan çok daha iyidir. Dünyanın pek çok yerinde, sim gibi bir ödeme satın alabilirsiniz. Yerel mağazalarda kullandığınız kullandıkça öde verilerini kullanarak, pahalı dolaşım ücretlerine eve dönme riskini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. Daha da önemlisi, doğrulanmamış ve güvenilmeyen WiFi ağlarını kullanma riskini ortadan kaldırırsınız.

ProPrivacy.com'da yeterince öneremediğimiz bir başka harika seçenek de Sanal Özel Ağ (seyahat için en iyi 5 VPN'imiz) kullanılmasıdır..

Bir VPN hizmeti, internet bağlantınızı şifreler, böylece sizden VPN sağlayıcının sunucularına geçen tüm verilerin şifresi çözülemez. Sonuç olarak, herkese açık bir WiFi etkin noktasına bağlı olduğunuzda ne yaparsanız yapın verileriniz ele geçirilemez.

Şifreli VPN Bağlantısı

Bir VPN ile devam edebilir ve istediğiniz herhangi bir WiFi ağını kullanabilirsiniz. İster savunmasız bir yönlendiriciye, otel WiFi'sine, hatta bir siber suçlu tarafından oluşturulan sahte bir sıcak noktaya sahip bir otel olsun - kredi kartıyla alışveriş yapmak için bile kullanabilirsiniz.

Ne yapmayı seçerseniz seçin, ve bir siber suçlu kullandığınız WiFi bağlantısını tehlikeye atmış olsa bile, güvende olacaksınız - çünkü VPN'nin şifrelemesi (OpenVPN'i öneriyoruz) verilerinizi dijital mumbo-jumbo'ya karıştıracaktır.

Etrafında ücretsiz VPN'ler olduğu doğru olsa da, bunların çoğu çok güvenilmez. Tüm iyi şeylerde olduğu gibi, güvenilir bir VPN için ödeme yapılmalıdır. Yaptığınız küçük yatırım size kaliteli bir VPN istemcisi (VPN sağlayıcının uluslararası sunucu ağına bağlanmanızı sağlayan uygulama) verecektir..

Birinci sınıf bir VPN'e abone olmanın vurgusu, seyahat ederken güvenli bir internet bağlantısı ve gönül rahatlığı olacaktır, bu da ProPrivacy.com'daki görüşümüze göre buna değer..

Dijital kilitler ve Dijital anahtarlar

Artık bağlantınız halledildiğine göre, tatilinizin gözyaşlarıyla bitmemesini sağlamak için yapabileceğiniz başka şeyler var. Siz veya aile üyeleriniz cihazlarını (dizüstü bilgisayarları, tabletleri veya akıllı telefonları) kullanmadığınızda lütfen kilitlediğinizden emin olun. Cep telefonlarının kaybolması çok kolaydır ve kimse fark etmeden anında çalınabilir.

Cihazlarınızı hızlı bir şekilde kilitlenecek şekilde ayarlamak, evde olduğunuzda tercih ettiğiniz şey olmayabilir, ancak yurtdışına seyahat ederken çok akıllıca bir harekettir. Bu nedenle, partinizin tüm üyelerinin cihazlarında hızlı otomatik kilitleme sürelerini seçtiğinden emin olun (bir veya iki dakika).

Ardından, cihazlarınızı parmak izi tarayıcıları ve uzun şifreler gibi en gelişmiş güvenlik özelliklerini ayarlayın. Sekiz haneli bir PIN'in, cihazınızın verilerini kaybolması veya çalınması durumunda dört haneli bir PIN'ten çok daha güvenli tutabileceğini unutmayın. Bu bir güçlük gibi görünebilir, ancak cihazınızın yanlış ellere düşmesi durumunda yeterince tavsiye edemem.

Ek bir seçenek, cihazlarınızın konum belirleyici uygulamasını açmaktır. Android telefonlarda normalde Google’ın Cihaz Yöneticisi uygulaması yerleşik olarak bulunur. iOS kullanıcıları iPhone'umu Bul adlı benzer bir özelliğe sahiptir. Bu uygulamalar, kaybolursa telefonunuzu bulmanıza izin vermek için tasarlanmıştır ve şanssız olursanız, kaybolan veya çalınan bir cihazı kurtarmanıza izin verebilir.

Bir cihazın kaybı kalp kırıcı görünebilir, ancak tatil sigortasının kayıpların maliyetini karşılayacağını unutmayın. Bununla birlikte, bir cihaz çalınırsa, içindeki verilerin ona ulaşan herkes tarafından erişilebilir olmasını istemezsiniz! Bu nedenle, cihazlarınızda şifreleme kullanmanız önemle tavsiye edilir. Tam disk şifrelemesi, nerede olursa olsun verilerinizin güvende olmasını sağlar.

iPhone'lar varsayılan olarak açık şifreleme ile gönderilir ve Android cihazlarda Ayarlar'da (güvenlik altında) etkinleştirilebilir. Windows ve Mac'ler tam disk şifrelemesi (sırasıyla BitLocker ve FileVault) ile birlikte gönderilir, ancak daha şeffaf bir güvenlik biçimi için VeraCrypt gibi açık kaynaklı bir program öneririz.

Düşünmek isteyebileceğiniz biraz farklı bir fikir, hareket halindeyken buluta yedekleme yapmaktır. Potansiyel olarak, cihazınızı kaybetmeden tüm tatiliniz boyunca yapabilir, sadece takside evinize geri dönmesini sağlamak için!

Bulut Yedekleme Bilgisayarı

Daha önce de tartışıldığı gibi, fiziksel cihazı kaybetmek tatil sigortası nedeniyle çok endişelenmemelidir. Öte yandan aile tatilinizin fotoğrafları, gittikten sonra asla geri kazanılamayacak zengin bir hatıra kuyusu. Bu nedenle, gezinizin kendisi sırasında tatil fotoğraflarınızı buluta yedeklemeye değer.

Son olarak, sizi evden eve dönmenizi engelleyecek bir öneri ile bırakacağım. Günümüzde sosyal medya sitelerinde birçok arkadaşınızın olması normaldir. Facebook gibi sitelerde yüzlerce kişiyle bağlantı kurmak eğlenceli olsa da, gerçekten bilmediğimiz kişileri sık sık kabul ettiğimiz de doğrudur. Ne yazık ki, bazen bu tanıdıklar bir sorun olabilir.

Facebook ve Gmail gibi uygulamalar, cihazınızın GPS'ini kullanacak şekilde ayarlanmıştır ve bazen bu sosyal bağlantıların nerede olduğunuzu bilmesini sağlar. Olası görünmese de, sosyal medyadaki tanıdıklarınızdan birinin ülke dışında olduğunuzu fark etmesi ve evinizi soymaya karar vermeniz mümkündür. Bu nedenle, cihazınızdaki GPS ve konum hizmetlerini kapatmanız akıllıca olabilir, böylece bu uygulamalar bulunduğunuz yerin farkında değildir..

Son olarak, bu seyahat güvenliği bilgisini gezginlerin partisine yaymayı unutmayın. Herkes bu seyahat eden güvenlik protokollerini izlemedikçe, güvenli kalacağınızdan emin olmayacaksınız. Bu yüzden, belirtilen noktalardan konuşmak için herkesi bir araya getirin. Bu şekilde, her şeyin halledildiği bilgisiyle tatilinizde güvende rahatlayabilirsiniz.!

Kendim ve ProPrivacy.com'daki herkesten size mutlu bir tatil diliyoruz!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me