Bir Rus mahkemesi, teröristler tarafından yaygın olarak kullanıldığını iddia ettikten sonra, popüler mesajlaşma uygulaması Telegram'ı yasakladı. Bu hareket Federal Güvenlik Servisi'nden (FSB) Telegram'ın şifreleme anahtarlarını gizli KGB halefine teslim etmesini talep ediyor.


Telegram'ın kurucusu ve CEO'su Pavel Durov, sosyal ağ şirketi VKontakte'nin (VK) 2014'te ülkeden kaçan ve Ukraynalı protestocuların verilerini Rusya'nın güvenlik kurumlarına teslim etmeyi reddettikten ve muhalefet eylemcisini engellemeyi reddettikten sonra Rus bir sürgün. Alexei Navalny'nin VK sayfası.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Durov'un FSB'nin taleplerine verdiği cevap meydan okudu:

"Telegram'da gelir akışlarına veya reklam satışlarına önem vermeme lüksüne sahibiz. Mahremiyet satılık değildir ve insan hakları korku veya açgözlülükten ödün verilmemelidir."

Telgraf nedir?

Telegram, Rusya'da 9,5 milyon kullanıcısı ile dünya çapında yaklaşık 200 milyon kişi tarafından kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Popülerliğinin çoğu, güvenli ve özel olduğu yönündeki popüler algıya dayanmaktadır, bu da Telegram’ın ISIL tarafından yaygın olarak kullanılan bir araç olarak ününü temel alan bir algıdır..

Aşağıda tartıştığım gibi, gizlilik ve güvenlik konusundaki itibarı büyük ölçüde hak edilmiyor. Telegram, kriptograflar ve gizlilik uzmanları tarafından büyük saygı görmüyor.

Yasak

19 Nisan Cuma günü, bir Moskova mahkemesi Rus iletişim ve teknoloji gözlemcisi Roskomnadzor'a Telegram ağına erişimi engelleme yetkisi verdi. Telegram’ın avukatları protesto gösterisindeki 18 dakikalık duruşmaya katılmadı.

Karar, FSB'nin şifreleme anahtarları taleplerine karşı Telegram tarafından geçen ay bir davanın çöküşünü izliyor. Telegram, sürekli olarak, bu tür anahtarlara sahip olmadığından bu talebe uyamayacağı konusunda ısrar etti. Her oturum için her kullanıcı için yeni anahtarların müzakere edildiğini ve isteseydi bile teslim edebileceği hiçbir ana anahtarın olmadığını iddia eder..

Telgraf O Kadar Güvenli Değil!

Bunda Telgraf tamamen dürüst değil. Gerçekten, Telegram’ın Gizli Sohbet seçeneği kullanılırken benzersiz yeni anahtarlar oluşturulur. Bu, özel ve güvenli konuşmalara izin vermek için uçtan uca (e2e) şifreleme kullanır.

Bu, Gizli Sohbet özelliğini etkinleştirdiğinde, gönderenin cihazında tüm iletilerin şifreli olduğu anlamına gelir. Mesajların şifresi çözülebilir ve istenen alıcının cihazında okunabilir.

Maalesef Gizli Sohbet varsayılan olarak etkin değildir. Bu, normal mesajlaşmaların çoğuna aslında telgraf şifreleme anahtarları kullanılarak erişilebileceği anlamına gelir!

Telegram’ın kendi standart dışı MTProto şifreleme protokolünü kullanması da kriptografi araştırmacısı tarafından güçlü bir şekilde eleştirildi ve aksi halde açık kaynak kodunda kapalı kaynak ikili bloblarının kullanılması eleştirildi.

Veya başka bir deyişle, Telegram'ı kullanmanın ana nedenleri gizlilik ve güvenlik ise, o zaman onu bırakın ve Sinyal kullanın!

Yasağın Üstesinden Gelmek

Durov, Telegram'ın "yerleşik sistemler ”. Bununla neredeyse kesinlikle Amazon Web Services (AWS) ve Google Compute Engine (GCE) bulut ağlarını kullandığı anlamına geliyor..

Ancak, Telegram'a tam erişimi garanti etmenin tek yolunun bir VPN kullanmanın da olduğunu söyledi. Görünüşe göre Ruslar onu sözüne götürüyor. Yasaktan bu yana, 5 En İyi Rus VPN sayfamıza gelen trafik neredeyse% 800 oranında arttı!

VPN Kullanmak Yasağı Neden Aşar?

VPN, yasağın üstesinden gelmenize izin verir, çünkü İnternet ve / veya mobil sağlayıcınızdan (ve dolayısıyla Roskomnadzor'dan) Telegram ağına bağlandığınız gerçeğini gizler.

VPN tarafından şifrelenen güvenlik olduğu için verilerinizi göremezler ve Telegram ağına bağlandığınızı göremezler, çünkü tüm bağlantılar internette aldığınız şeyi gizleyen bir VPN sunucusu üzerinden yönlendirilir.

Gerçekten de, Rusya'nın VPN kullanan Telegram kullanıcılarının hizmete erişmesini önlemek için çok az şey yapabileceği, iletişim bakan yardımcısı Alexei Volin tarafından zımnen kabul edildi:

“Birçok Telegram kullanıcısı zaten farklı haberciler benimsedi ve bu ürünle kalmak isteyenler yasağı aşmanın ve alışkın oldukları hizmetleri kullanmaya devam etmenin birçok yolunu biliyorlar.”

Bir VPN'in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için lütfen Rusya’nın Telegram yasağını atlatabilir, lütfen Yeni Başlayanlar için VPN'lere göz atın - Bilmeniz Gerekenler.

Kremlin bile kendi telgraf yasağını yenmek için VPN kullanıyor!

Sadece Kafkaesk olay dönüşü olarak nitelendirilebilecek bir şeyde, Kremlin'in Telegram'a erişmek için VPN'ler kullandığı görülüyor! Bunun nedeni, Rus hükümetinin basınla iletişim kurmak ve Başkan Putin'in sözcüsü ile toplantılar düzenlemek için Telegram'a güvenmesidir. Hangi yasak yasağı için oldukça garip!

Reuters'e göre, Rus hükümetindeki bir kişiye “sorunun hassasiyeti nedeniyle tanımlanmamasını isteyen” bir kişiye Telegram'a erişim olmadan nasıl çalışacağını sordu. Yanıt, bir VPN uygulaması açıkken cep telefonunun ekran görüntüsü idi.

Sonuç

Rusya’nın Telgraf yasağı önemlidir, çünkü Rus hükümeti tarafından İnternet'e polislik yapma ve insanların çevrimiçi ortamda neler yaptığını casusluk veya sansürleme konusunda artan bir istek göstermektedir. Ancak kısa vadede, bir jest kullanmaktan biraz daha fazlası, çünkü sadece bir VPN kullanmak Rusların Telegram'a engelsiz erişmeye devam etmesine izin veriyor.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me