Pidgin, tüm IM hesaplarınızı bir araya getiren ücretsiz bir açık kaynaklı mesajlaşma istemcisidir, böylece birçok farklı ağda arkadaşlarınızla kolayca sohbet edebilirsiniz. Özellikle OTR eklentisi ile kullanıldığında diğer mesajlaşma istemcilerinin çoğundan daha fazla güvenlik sunar ve ayrıca işlevselliğini artırmak için çok sayıda üçüncü taraf eklentisini destekler.


Pidgin, tüm Anlık Mesajlaşma hesaplarınızı bir araya getiren bir istemcidir, bu nedenle kullanmak için bir veya daha fazla IM hesabına ihtiyacınız vardır. Pidgin, IM hizmetlerinde sohbet etmenize izin vermez (yani Google Hangouts hesabınızı kullanarak AIM'deki biriyle sohbet edemezsiniz), ancak aynı anda birden çok hesabı yönetmenize izin verir. Aşağıdaki sohbet servisleri desteklenmektedir:

AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Hangouts (Google Talk'du), Groupwise, ICQ, IRC, MIRC, MSN, MXit, MySpaceIM, QQ, SILC, BASİT, Sametime, Yahoo! Ve Zephyr.

OTR (Kayıt Dışı) eklentisi, Pidgin için özel olarak geliştirilmiştir, ancak kod şimdi bir dizi başka istemciye dahil edilmiştir (aşağıya bakın) ve aşağıdakileri sunarak güvenli özel görüşmeler yapmanıza izin verir:

  • Şifreleme - AES şifrelemesi ve SHA-1 karma işlevini kullanarak hiç kimse mesajınızı okuyamaz
  • Kimlik Doğrulama - karşı taraftaki kişinin sizin sandığınız kişi olduğundan emin olmak için
  • Hedef saptırmak - mesajlar dijital olarak imzalanmamıştır. Bu, konuşma bittikten sonra üçüncü bir tarafça kontrol edilemeyecekleri anlamına gelir ve böylece bunları yaptığınızı kanıtlamak için kullanılır. Ancak bir konuşma sırasında, gönderilen veya alınan tüm mesajların orijinal ve değiştirilmemiş olduğu garanti edilir.
  • Mükemmel İleri Gizlilik - PFS'yi bu makalede belirli bir uzunlukta tartışacağız, ancak temel olarak her bir görüşmenin ayrı ayrı güvenli olduğu anlamına gelir;.

Pidgin + OTR Alternatifleri

Pidgin ve OTR eklentisi Windows ve Linux için kullanılabilir ve Windows kullanıcıları da OTR eklentisini destekleyen Miranda IM'yi deneyebilir. Mac kullanıcıları, OTR'yi pişirmiş olan Adium'a sahiptir ve herhangi bir platformun kullanıcıları (Windows, OSX, Linux, iOS veya Android) Gibberbot'u kullanabilir. Gibberbot The Guardian Project tarafından geliştirildi ve yerel olarak OTR'yi destekliyor.

Pidgin ve OTR'yi Kur

1. Pidgin istemcisini indirmek için Pidgin web sayfasındaki bağlantıları izleyin. Yükleyin, ancak çalıştırmayın (çalıştırırsanız, OTR eklentisini yüklediğinizde kapalı olduğundan emin olun).

2. OTR eklentisini indirip yükleyin.
3. Pidgin'i çalıştırın. Programı ilk kez çalıştırdığınızda ilk IM hesabınızı yapılandırmanızı isteyecektir, bu yüzden ‘Ekle’yi tıklayın.

pid 1

4. Kullanmak istediğiniz bir servis seçin ve gerekli bilgileri doldurun (her servis için biraz farklılık gösterir). Yakın zamanda Google Hangouts olarak yeniden adlandırılan Google Talk’a katılacağız. "Yerel Takma Ad", yalnızca bir takma addır ve isteğe bağlıdır. İşiniz bittiğinde ‘Ekle’yi tıklayın.

pid 2

Artık tüm IM ‘Arkadaşlarınızı‘ Arkadaşlar ’listesinde görmelisiniz. Arkadaşlarıma giderek yenileri eklenebilir -> Buddy'yi ekleyin ve Sihirbazı takip edin. Başkaları bilgisayarınıza erişebiliyorsa, asla ‘Parolayı Hatırla’ seçeneğini işaretlememelisiniz..

pid 3

Pidgin artık normal bir IM istemcisi olarak kullanılmaya hazır.

OTR eklentisini yapılandırma

Bir konuşmadaki her iki tarafın da OTR eklentisi kurulu ve etkinleştirilmiş olmalıdır. Mesaj gönderdiğiniz kişi eklentiyi yüklememiş ve etkinleştirilmiş değilse, OTR web sitesine bir bağlantıyla birlikte, onları gerçeğe karşı uyaran bir mesaj alacaktır..

pid 8

1. Eklentiyi etkinleştirin Araçlar'a giderek -> eklentiler.

pid 4

"Kayıt Dışı Mesajlaşma" yı görene kadar listeyi aşağı kaydırın, onay kutusunu işaretleyin, eklenti adını tıklayın ve "Eklentiyi Yapılandır" ı seçin.

pid 5

2. Benzersiz bir özel anahtar oluşturun. Bunu yapmak için bit 'Oluştur' düğmesine basın. Maksimum güvenlik için önce "Özel mesajlaşmayı otomatik olarak başlat" ve "OTR konuşmalarının günlüğe kaydedilmediğinden" emin olun.

pid 6

Anahtar üretimi tamamlandığında, ‘Tamam’ı tıklayın ve artık parmak iziniz olduğunu (bir anahtarı tanımlamak için kullanılan uzun bir harf ve sayı kümesi) görebilirsiniz..

pid 7

Artık hesabınız için konuşmalarınızı şifrelemek için kullanılacak özel bir anahtarınız var. Arkadaşınızın da bu adımları gerçekleştirmesi gerektiğini unutmayın.

3. Özel bir görüşmenin kimliğini doğrulama. Özel görüşme yapmak istediğiniz Arkadaşı çift tıkladığınızda and Gizli Değil ’düğmesini görürsünüz kırmızıyla vurgulanır. Bu düğmeyi tıklayın ve "Özel görüşmeyi başlat" ı seçin.

pid 10

Konuşma ekranı şu şekilde görünecektir…

pid 11

Artık kişinize mesaj gönderebilirsiniz; tüm mesajlar özel ve şifreli olur. Ancak, eğer arkadaşınız (kim bir taklitçi olabilir) kimliğini henüz doğrulamadınız.

4. Arkadaşınızın kimliğini doğrulayın.

Pidgin arkadaşınızın olduğunu düşündüğünüz kişi olduğunu doğrulamanın üç yolu vardır. ‘Soru ve Yanıt’, ‘Paylaşılan gizli’ veya print Manuel Parmak İzi doğrulama yöntemleri. Tüm yöntemler, Buddy'nizle Pidgin'e farklı bir iletişim yöntemi kullanarak iletişim kurmayı gerektirir. Şahsen en iyisi, ancak PGP şifreli e-posta başka bir iyi seçenektir. Telefon görüşmesi genellikle önerilir, ancak NSA’nın battaniye telefon izleme programı sayesinde, bunun en iyi şekilde önlendiğini düşünüyoruz.

OTR menü düğmesini tıklayın ve bud Arkadaşınızı doğrula’yı seçin.

pid 12

Arkadaşınızın kimliğini doğrulamak için hangi yöntemi kullanmak istediğinizi seçin.

  • Soru ve cevap - arkadaşınız soruyu doğru cevaplamalıdır
  • Paylaşılan sır - bu muhtemelen önceden ayarlanmış bir şifre veya ifade
  • Manuel parmak izi doğrulaması - başka bir iletişim şekli kullanarak, birbiriniz için olan parmak izlerinin tam olarak eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

OTR'nin bunları kabul edebilmesi için cevapların tam olması gerekir (büyük harfler ve boşluklar dahil).

Burada Paylaşılan Gizli Yöntemi kullandıkpid 13

Arkadaşımın sırrını girmesi istenir (sadece bizim için bilinir)pid 14

Kimlik Doğrulamanın başarılı olduğunu belirten bir onay mesajının ardından, konuşmamıza özel olarak devam edebiliriz ve Arkadaşımın aslında arkadaşım olduğu bilgisini güvence altına alabiliriz.pid 16

Sonuç

Pidgin plus OTR'yi kurmak, PGP şifrelemeli e-postadan çok daha kolaydır ve özel kalması garanti edilen doğrulanmış Budistlerle özel görüşmeler yapabilmenizi sağlar. Kullanımda, neredeyse orada olduğunu unutabileceğiniz noktaya kadar çok şeffaftır ve OTR işlevselliği olmasa bile, IM kişilerinizi yönetmenin ve birkaç farklı ağ üzerinden iletişim halinde kalmanın mükemmel bir yoludur..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me